PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Při stavbě, rekonstrukci, prodeji i pronájmu nemovitosti potřebujete PENB. Co to je a kde to seženete?

Chystáte se pronajmout nebo prodat byt či dům? Nezapomeňte, že ze zákona potřebujete i PENB, tedy průkaz energetické náročnosti budovy. Kdo ho vypracuje a kolik stojí? Jak probíhá výpočet, kdy PENB potřebujete a kdy naopak ne?
Vydáno: 16.11.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 749x

PENB, tedy průkaz energetické náročnosti budovy, slouží k vyhodnocení energetické náročnosti budovy. Hodnotí veškerou energii potřebnou pro provoz budovy, tedy energii na vytápění, přípravu teplé vody, chlazení, úpravu vzduchu větráním a klimatizací i energii na osvětlení. Podobně jako energetický štítek spotřebiče řadí budovu do příslušné třídy energetické náročnosti. Z průkazu byste se teoreticky měli dozvědět, jak hospodárný byt či dům je, avšak v praxi to není až taková pravda. I přesto může být PENB jedním z nástrojů pro stanovení výše kupní ceny nebo nájmu, protože poslouží pro objektivní srovnání nemovitostí.

U domu se ze štítku jako laik dozvíte alespoň něco málo o hospodárnosti domu i výdajích na energie, u bytů však štítek nevypovídá o skutečných nákladech za měsíční spotřebu energií. Hodnotí se totiž celá budova, takže ve štítku není zahrnuto třeba umístění bytu v rámci ní. Ani historická vyúčtování za energie, které byly v bytě spotřebované, vám však o skutečné spotřebě a nákladech neřeknou o moc více, protože nevíte, jak se choval bývalý nájemník či vlastník (jestli třeba nepřetápěl nebo nepracoval z domu).

Jak průkaz energetické náročnosti budovy vypadá?

Průkaz energetické náročnosti budovy obsahuje několik součástí. Protokol prokazující energetickou náročnost budovy obsahuje přehled údajů, které jsou podstatné pro výpočet stupně energetické náročnosti. Jedná se o identifikační údaje budovy, dále o technické údaje budovy, klimatické údaje prostředí, ve kterém je (nebo bude) budova vystavěna, údaje o vnitřním prostředí a základní údaje o technickém zařízení budovy. Součástí je také tabulka s popisem doporučených opatření, které by mohly snížit energetickou náročnost budovy.

<p>Průkaz energetické náročnosti budovy slouží k vyhodnocení energetické náročnosti budovy. Foto: sauferteshop.cz</p>

Průkaz energetické náročnosti budovy slouží k vyhodnocení energetické náročnosti budovy. Foto: sauferteshop.cz

Grafické znázornění energetické náročnosti budovy přehledně znázorňuje zařazení budovy do energetické třídy A - G. Třída A značí energeticky nejúspornější budovy, G mimořádně nehospodárné. Zateplené novostavby z moderních materiálů vycházejí do tříd B - C, do třídy A spadají pasivní a nízkoenergetické domy a do kategorie F - G patří nezateplené budovy a staré objekty z původních materiálů. Vyhovujícími jsou třídy A až C, od třídy D je již budova nevyhovující. Prakticky to znamená, že na budovu s energetickou třídou D - G nelze obdržet stavební povolení. Přílohami k PENB jsou doklad o splnění porovnávacích ukazatelů a doklady o provedených výpočtech.

Kdy musíte PENB nechat vypracovat

Průkaz energetické náročnosti budovy musíte na základě zákona č 406/2000 Sb. a vyhlášky č. 103/2015 Sb. mít v případě, kdy chcete prodat nebo pronajmout rodinný dům, a také ho musíte předložit při žádosti o stavební povolení nebo ohlášení stavby. Stejná povinnost platí pro rekonstruované objekty, pokud renovujete více než 25 % obálky budovy. U bytových domů se štítek vypracovává pro celý objekt, nikoliv pro samostatnou bytovou jednotku. Nechává ho zhotovit vlastník budovy, případně společenství vlastníků. U družstevního bytu se formálně o prodej ani pronájem nejedná (převádí se členský podíl, případně se jedná o podnájem), takže PENB není potřeba. 

Průkaz nebo ověřenou kopii musíte předložit zájemci o koupi nebo pronájem budovy či bytu a při podpisu smlouvy musí být součástí této smlouvy. Při inzerci prodeje či pronájmu nemovitosti musí být energetická třída uvedena ve všech inzertních a reklamních materiálech, jinak musí být uvedena nejhorší energetická třída G. Jestliže vlastníkovi bytu nebyl na písemné vyžádání předán společenstvím vlastníků energetický průkaz zhotovený pro bytový dům, může jej nahradit vyúčtováním dodávek elektřiny, plynu a tepelné energie za uplynulé 3 po sobě jdoucí roky.

Koho se povinnost vypracování PENB netýká?

Průkaz nemusí být zpracován, jestliže se jedná o prodej nebo pronájem rodinného domu vystaveného před rokem 1947 (pokud od tohoto termínu nebyly na domě provedeny žádné větší změny dokončené budovy a když se tak prodávající a kupující písmeně dohodnou). PENB nemusíte zpracovat ani u:

  • budov s celkovou energeticky vztažnou plochou menší než 50m2 (nevztahuje se pro byty)
  • budov, které jsou kulturní památkou nebo jsou v památkové rezervaci
  • budov užívaných jako místa bohoslužeb nebo pro náboženské účely
  • staveb pro rodinnou rekreaci, které jsou užívány jenom část roku a jejichž odhadované spotřeba energie je nižší než 25% spotřeby energie, ke které by došlo při celoročním užívání
  • průmyslových a dílenských provozů se spotřebou energie do 700 GJ za rok

Jak se průkaz energetické náročnosti vypracovává

Výpočet průkazu se provádí pro obálku budovy. Ke správnému výpočtu jsou potřeba identifikační údaje (rok výstavby, majitel a adresa objektu), stavební projektová dokumentace (půdorysy jednotlivých podlaží, řezy a pohledy, technická zpráva, pokud ji máte), doplňující informace (projekt vytápění a vody nebo sdělení o tom, jaký je zdroj tepla a ohřevu teplé vody včetně výkonu zdroje a informace o otopných tělesech) a aktuální fotografie objektu ze všech stran.

Do výpočtu vstupují tepelně-technické parametry stěn, střechy, podlah či oken, parametry technologických systémů, způsob větrání budovy, typ osvětlení, účinnost rekuperace nebo případné použití obnovitelných zdrojů energií (třeba solární či fotovoltaické systémy). Výsledné hodnoty jsou podle platné metodiky výpočtu porovnávány s hodnotami normovými a na jejich základě je budova zatříděna do energetické třídy. Protože je výsledná hodnota teoretická a normová, tak je možné, že výsledná hodnota spotřeby energie na vytápění podle PENB vyjde jinak, než je tomu v reálu.

Kdo PENB zpracovává?

PENB může zpracovat pouze energetický specialista s příslušným oprávněním (certifikátem) od Ministerstva průmyslu a obchodu. Seznam expertů najdete na webu MPO. Podklady pro výpočet stačí firmě poslat emailem nebo poštou a odborník vám je pošle zpět spolu s vyhotoveným PENB. Výpočet většinou dostanete do sedmi dnů od dodání všech podkladů. Pokud nemáte k dispozici žádné podklady, ze kterých by se dal výpočet provést, tak odborník přijede objekt zaměřit a nafotit, takže počítejte s tím, že vyhotovení průkazu bude trvat déle.

Energetický průkaz platí 10 let ode dne data jeho vyhotovení nebo do provedení větší změny dokončené budovy. Cena není zákonem pevně stanovena a většinou závisí na velikosti posuzované nemovitosti. Pro rodinný dům stojí vypracování zhruba 2 500 - 5 000 Kč, pro bytový dům 3 500 - 12 000 Kč a u jiných objektů bývá cena individuální. Cena za zaměření domu se pohybuje kolem 2 200 Kč. Pokud budete prodávat či pronajímat nemovitost bez PENB, hrozí vám jako fyzické osobě sankce do 100 000 Kč, právnickým osobám až 200 000 Kč. 

Nechali jste si vypracovat průkaz energetické náročnosti budovy? Napište, jak to celé probíhalo.

Přečtěte si také další díly seriálu Služby pro byt:

1) Jak si doma užít kvalitního a originálního umění, i když nemáte dost peněz? Využijte službu půjčování obrazů

2) Co dělat se starým nábytkem, který se vám už nelíbí, ale vyhodit by ho byla škoda? Pošlete ho dál

3) Koupili jste si byt či dům, který je plný starého haraburdí a nábytku? Najměte si firmu, která ho vyklidí za vás

4) Uzavřeli jste s řemeslníkem smlouvu o dílo, ale on nedodržel domluvené nebo něco pokazil? Braňte svoje práva

5) Peří je skvělý přírodní materiál, ale i péřové výrobky je potřeba čas od času vyčistit. Jak fungují čistírny peří?

6) Udělejte radost někomu z vašich blízkých a nechejte mu dovézt kytici čerstvých řezaných květin až k jeho dveřím

7) Starožitnost, nebo krám? Zeptejte se odborníků, jestli jste na půdě nenašli cenný poklad, za který utržíte milióny

8) Nenechte se okrást při prodeji či nákupu nemovitosti. Zjistěte si dopředu u odborníka její skutečnou cenu

Sdílejte tento článek 0x 0x 2x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 117x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 195x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 217x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek