1komentářů

Co způsobuje vznik plísní ve vašem bytě či domě? Mohou za ně nová plastová okna, nebo jsou v tom nevinně?

Plastová okna a dveře prý nadměrně utěsní byt, který pak nemůže "dýchat" a stěny i nábytek začnou plesnivět. Je to pravda, nebo ne? Začnou se v bytě tvořit plísně, když si necháte vyměnit okna, nebo je to další bytový mýtus?
Vydáno: 15.11.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 22180x

Nechali jste si namontovat nová plastová okna a začaly se vám po čase tvořit na stěnách plísně? Nenadávejte hned na okna, možná si za ně můžete sami. Na starých dřevěných oknech totiž většinou byly nějaké ty škvíry a mezery, kterými vám sice unikalo teplo, ale také se díky nim alespoň trochu měnil vzduch v místnostech. Se snahou co nejvíce ušetřit na energiích však výrobci vyrábějí okna, která dokonale těsní, takže přes ně žádný vzduch neprojde, v bytě zůstává veškerá vlhkost a zvyšuje se tak potřeba pravidelně větrat. Chybou je také snižování teploty na topení, případně jeho úplné vypnutí. V chladnější místnosti se totiž vlhkost sráží více.

Chybu u výrobce oken nebo montážní firmy hledejte až v případě, kdy voda nekondenzuje na skle, ale v meziskelním prostoru. Na vině může být prasklina na skle nebo netěsnosti rámečku a spojení skel. V případě, že jsou okna špatně namontovaná, mohou v ostění vznikat tepelné mosty, a pak na chladných místech dochází ke kondenzaci vlhkosti. Ke vzniku plísní mohou přispět i okna s nedostatečnými tepelně-izolačními parametry, u kterých dochází ke kondenzaci vlhkosti, a to nejčastěji na jejich okraji.

<p>Za plíseň v bytě většinou nemohou nová okna, ale špatné větrání. Foto: ©Depositphotos.com/whitestorm4</p>

Za plíseň v bytě většinou nemohou nová okna, ale špatné větrání. Foto: ©Depositphotos.com/whitestorm4

Jak správně větrat?

Díky novým oknům s vysokou těsností je vzduchová výměna mezi vnějším a vnitřním prostředím téměř nulová. V nedostatečně vytápěných nebo málo větraných místnostech, případně i v suchých místnostech při silných mrazech, pak vlhkost kondenzuje na chladnějších plochách, tedy i oknech, a stéká na parapet a stěny. Zkondenzovaná vlhkost často vede k plísním, vlhnutí stěn i puklinám vlivem mrazu. Aby se vlhkost na oknech nesrážela, je potřeba pravidelně větrat.

Vlhkost v bytě by se měla pohybovat mezi 40 - 60 %. Teplota v místnosti by pak na podzim a v zimě měla být alespoň 21 °C.

Nevětrejte pomocí mikroventilace ani ventilace. Otevřením oken na ventilaci totiž trvá výměna vzduchu dlouho, což vede i ke zvýšeným nákladům na vytápění. Můžete ji však využívat v létě. V zimě je ideální jednou za čas otevřít všechna okna dokořán na 7 až 10 minut. Venkovní sklo by mělo být za tuto dobu zcela odrosené. Zhruba za takovou dobu se také vymění všechen vzduch v místnosti. Po tuto dobu si navíc dokáže nábytek i stěny udržet stejnou teplotu, takže tepelné ztráty nejsou vysoké. Pokud můžete, tak po dobu větrání vypněte topení.

<p>Při větrání nepoužívejte ventilaci, ale otevřete okna dokořán. Foto: ©Depositphotos.com/ronstik</p>

Při větrání nepoužívejte ventilaci, ale otevřete okna dokořán. Foto: ©Depositphotos.com/ronstik

Pomohou i ventilátory a větrací klapky

V místnostech s vysokou vlhkostí vzduchu, tedy především v koupelně a v kuchyni, je nejlepší mít nainstalované ventilátory, případně kvalitní odsavač par. Kromě toho si můžete pořídit větrací klapky, které zajišťují kontrolovaný přísun čerstvého vzduchu do místnosti, a to bez průvanu. Navíc neovlivňují tepelně-izolační vlastnosti oken a zajistí stálé a bezpečné větrání u zavřených oken. Průtok vzduchu můžete regulovat buďto mechanicky, případně řídí klapky výměnu vzduchu samoregulačně.

PRAVDA, NEBO MÝTUS? Za plísně v bytě většinou nová okna nemohou. Protože dokonale těsní, je potřeba snižovat vlhkost v bytě pravidelným větráním.

Klapky zajistí snížení vzdušné vlhkosti v interiéru, pomohou snížit náklady na vytápění, ochrání vás proti plísním a zajistí přívod spalovacího vzduchu pro plynové spotřebiče a spotřebiče na tuhá paliva. Tím vás částečně chrání proti otravě oxidem uhelnatým. Dají se namontovat prakticky na jakýkoliv profilový systém plastových oken, u dřevěných a dřevohliníkových oken je lepší je nainstalovat již při jejich výrobě. I dodatečná montáž je však možná.

Jaké zkušenosti máte s novými okny vy? Tvoří se vám kvůli nim doma plísně? Pište do komentáře pod článkem.

Přečtěte si další díly ze seriálu Bytové mýty:

1) Boříme mýty! Prozkoumejte spolu s námi v novém seriálu některé bytové pověry a zjistěte, jestli jsou pravdivé

2) Na lakovaný nábytek se prý chytá spousta prachu. Pojďte s námi zjistit, jestli je to pravda, nebo mýtus

3) Podle mnoha lidí nepatří skleněný nábytek do domácností s dětmi, prý je nebezpečný. Je to pravda, nebo mýtus?

4) Mezi lidmi koluje názor, že tvrdší matrace je lepší než měkká. Je to pravda, nebo se jedná o další bytový mýtus?

5) Koberec je prý zdrojem prachu a líhní zlotřilých roztočů. Musí se mu alergik opravdu vyhýbat, nebo je to další mýtus?

6) Je pískované sklo opravdu tak náročné na údržbu, jak píšou lidé v internetových diskuzích? Zjistěte pravdu

7) Změkne, či nezměkne? Prosedí se, nebo neprosedí? Toť otázka. Podívejte se s námi na další bytový mýtus

8) Oloupe se, nebo ne? Má smysl si ji kupovat? Pojďte spolu s námi zjistit, jak je eko kůže kvalitní a co vydrží

Sdílejte tento článek 0x 0x 1x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 1
Nadpis:
  Vaše jméno:
plastová okna
Také my jsme vyměnili na domě špaletová okna za plastová. I když větráme správně a v bytě je pak příjemné teplo, vždy ráno je na rámech sražená voda. Když jí hned neutřeme, tak voda plísní zčerná. Lituji toho, že jsme okna vyměnili! Při špaletových oknech jsme takové problémy neměli!
ODPOVĚDĚT
Zdeňka | 23.11.2016

Přečtěte si také ↓

Japonské rohože, tatami či futony vám zajistí zdravý spánek. Vyzkoušejte exotiku ze Země vycházejícího slunce

Japonské rohože, tatami či futony vám zajistí zdravý spánek. Vyzkoušejte exotiku ze Země vycházejícího slunce

Vydáno: 25.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 29x

Hledáte lůžkové vybavení do své nové ložnice a nebráníte se trošce východoasijské exotiky? Vaší bránou do klidného úkrytu před bláznivým světem budou futonové matrace, postel, či rohože. Japonský styl=čistota a kontakt s přírodou.

Celý článek
Chcete mít voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyzkoušejte kouzlo katalytické lampy a hoření bez plamene

Chcete mít voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyzkoušejte kouzlo katalytické lampy a hoření bez plamene

Vydáno: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 68x

Potřebujete provonět domov, zbavit se všech nežádoucích pachů a vydezinfikovat vzduch? Pořiďte si katalytickou lampu. Na jakém principu funguje, co všechno umí, kolik stojí a jak byste ji měli správně používat a čistit?

Celý článek
Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Vydáno: 23.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 82x

Stala se vám v kuchyni nehoda a poškodili jste si s těžkým nádobím pracovní desku? Nemusíte ji hned měnit. Drobné škrábance a rýhy jdou opravit se speciálními přípravky a vosky. Stačí je rozehřát, setřít stěrkou a potom rozleštit.

Celý článek