PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Ochraňte sebe i své nejbližší před otravou nebezpečným oxidem uhelnatým. Nainstalujte si doma detektory CO

Máte doma krb, kamna nebo plynovou karmu? Pozor na oxid uhelnatý, neboli CO - plyn, který bývá tichým „zabijákem". Před rizikem vás ochrání senzory a čidla úniku CO. Jak CO vzniká, jak fungují senzory, kolik stojí a kam je dát?
Vydáno: 10.11.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4285x

S topnou sezónou se zvýšilo i jedno tiché a plíživé nebezpečí, a to nebezpečí otravy oxidem uhelnatým. Oxid uhelnatý je značně jedovatý bezbarvý plyn bez chuti a zápachu, který vzniká při nedokonalém spalování uhlíku a organických látek. Doma hrozí nebezpečí při používání plynových průtokových ohřívačů, krbů, kotlů a kamen, a to především v případě neodborně nainstalovaného nebo opravovaného spotřebiče, zanedbané revize, částečně nebo úplně ucpaného komína nebo při nedostatečném větrání místnosti.

<p>Kromě pravidelného servisu a revizí vás před otravou oxidem uhelnatým ochrání i hlásiče CO. Foto: ©Depositphotos.com/krisrobin</p>

Kromě pravidelného servisu a revizí vás před otravou oxidem uhelnatým ochrání i hlásiče CO. Foto: ©Depositphotos.com/krisrobin

Otrava oxidem uhelnatým

Oxid uhelnatý se váže k hemoglobinu, s nímž vytváří karboxyhemoglobin, čímž brání přenosu kyslíku z plic do tkání. Otrava oxidem uhelnatým nastává po vdechnutí většího množství oxidu uhelnatého, přičemž nejdříve dochází k bolestem hlavy, bušení krve ve spáncích, závratím a těžkému dýchání s pocitem tlaku na prsou. Následuje celková slabost podobná opilosti, nevolnost a zvracení. V poslední fázi vám zčervená pokožka a teplota těla vyskočí nad 40 °C. V takovém případě již bývá na záchranu pozdě, protože rychle dochází k selhání životních funkcí, přímému ohrožení mozku a ztrátě vědomí až smrti.

S lehčím stupněm otravy vám pomůže praktický lékař nebo doktoři na interní ambulanci, k těžkým případům s rychlým rozvojem příznaků volejte záchranáře. První pomoc spočívá ve vyvětrání a vynesení postiženého z daného prostoru, podání kyslíku a při zástavě oběhu i provedení resuscitace. Při zásahu je třeba dbát zvýšené opatrnosti, aby se zachránce sám nestal obětí, protože dýcháním v zamořeném prostoru může dojít k velmi rychlé otravě. K určení zdroje a zajištění místa přivolejte hasiče, kteří odborným postupem zajistí zdroj otravy a odstraní zamoření.

Jak snížit nebezpečí otravy?

Důležitý je především pravidelný a odborný servis plynových spotřebičů, komínů a odsávacího potrubí včetně jejich revize. Pokud jsou v bytě instalována kamna či karma, musí k nim být zajištěný dostatečný přísun kyslíku přisáváním, větráním či větracími otvory. Tyto zdroje kyslíku nesmíte ničím zakrývat. K horšímu spalování může docházet i při používání odsavače par v kuchyni při vaření, pokud není zajištěný přísun čerstvého vzduchu do místnosti, a problém mohou představovat i nová okna, která nemají větrací klapku.

Chránit se můžete také pomocí detektorů a senzorů CO. Detektor monitoruje prostor, registruje zvýšenou koncentraci CO a podle stavu zamoření vydává výstrahu. Hlásič využívá detekční elektrochemické komůrky. Hlásiče většinou můžete nainstalovat i sami, neboť nevyžadují odbornou montáž. Zvýšenou koncentraci CO detektor indikuje opticky (rozsvícením signálky), akusticky (houkáním sirény) a někdy i údajem na displeji, případně zasláním zprávy na váš mobil. Pořizovací cena detektorů se pohybuje od 350 Kč výše.

<p>Nainstalovat detektor oxidu uhelnatého není nic těžkého. Foto: ©Depositphotos.com/HighwayStarz</p>

Nainstalovat detektor oxidu uhelnatého není nic těžkého. Foto: ©Depositphotos.com/HighwayStarz

Instalace detektorů a senzorů CO

Ideální je nainstalovat hlásič do každé místnosti, kde je v provozu palivový spotřebič. Neměl by chybět v místnosti, kde spíte a v místnostech, kde jsou spotřebiče bez komínu nebo kouřovodu, případně v prostorách s častým výskytem osob. V ložnici by měl být detektor co nejblíže hlavě a co nejdále od spotřebiče. Vždy musí být nejméně jeden až tři metry od topidla. Při instalaci na zeď musí být výše než okna a dveře, ale vždy nejméně 15 cm pod stropem. Na stropě musí být alespoň 30 cm od nejbližší zdi.

Detektor neumisťujte do skříní, do kuchyňské linky nebo pod ni, do vlhka, přímo nad výlevku nebo nad sporák. Nedávejte ho ani k oknu nebo ke dveřím a k odsávání i ventilaci, tedy všude tam, kde působí průvan, a do míst, kde by záclony nebo nábytek bránily průchodu vzduchu. Detektor aktivujte vytažením aktivační pásky, a poté proveďte podle instrukcí kontrolní test, který by měl potvrdit funkčnost zařízení. Detektor většinou funguje na klasické baterie a jednou za měsíc byste měli zkontrolovat jeho funkčnost.

Máte doma nainstalované detektory CO, nebo se spoléháte jen na pravidelnou odbornou údržbu a revize? Pište do komentáře pod článkem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 1x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 129x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 219x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 234x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek