Potěšme společně nemocné děti. Na konto dobročinné akce díky vám už přibylo:
34620
0komentářů

Ochraňte sebe i své nejbližší před otravou nebezpečným oxidem uhelnatým. Nainstalujte si doma detektory CO

Máte doma krb, kamna nebo plynovou karmu? Pozor na oxid uhelnatý, neboli CO - plyn, který bývá tichým „zabijákem". Před rizikem vás ochrání senzory a čidla úniku CO. Jak CO vzniká, jak fungují senzory, kolik stojí a kam je dát?
Vydáno: 10.11.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3956x

S topnou sezónou se zvýšilo i jedno tiché a plíživé nebezpečí, a to nebezpečí otravy oxidem uhelnatým. Oxid uhelnatý je značně jedovatý bezbarvý plyn bez chuti a zápachu, který vzniká při nedokonalém spalování uhlíku a organických látek. Doma hrozí nebezpečí při používání plynových průtokových ohřívačů, krbů, kotlů a kamen, a to především v případě neodborně nainstalovaného nebo opravovaného spotřebiče, zanedbané revize, částečně nebo úplně ucpaného komína nebo při nedostatečném větrání místnosti.

<p>Kromě pravidelného servisu a revizí vás před otravou oxidem uhelnatým ochrání i hlásiče CO. Foto: ©Depositphotos.com/krisrobin</p>

Kromě pravidelného servisu a revizí vás před otravou oxidem uhelnatým ochrání i hlásiče CO. Foto: ©Depositphotos.com/krisrobin

Otrava oxidem uhelnatým

Oxid uhelnatý se váže k hemoglobinu, s nímž vytváří karboxyhemoglobin, čímž brání přenosu kyslíku z plic do tkání. Otrava oxidem uhelnatým nastává po vdechnutí většího množství oxidu uhelnatého, přičemž nejdříve dochází k bolestem hlavy, bušení krve ve spáncích, závratím a těžkému dýchání s pocitem tlaku na prsou. Následuje celková slabost podobná opilosti, nevolnost a zvracení. V poslední fázi vám zčervená pokožka a teplota těla vyskočí nad 40 °C. V takovém případě již bývá na záchranu pozdě, protože rychle dochází k selhání životních funkcí, přímému ohrožení mozku a ztrátě vědomí až smrti.

S lehčím stupněm otravy vám pomůže praktický lékař nebo doktoři na interní ambulanci, k těžkým případům s rychlým rozvojem příznaků volejte záchranáře. První pomoc spočívá ve vyvětrání a vynesení postiženého z daného prostoru, podání kyslíku a při zástavě oběhu i provedení resuscitace. Při zásahu je třeba dbát zvýšené opatrnosti, aby se zachránce sám nestal obětí, protože dýcháním v zamořeném prostoru může dojít k velmi rychlé otravě. K určení zdroje a zajištění místa přivolejte hasiče, kteří odborným postupem zajistí zdroj otravy a odstraní zamoření.

Jak snížit nebezpečí otravy?

Důležitý je především pravidelný a odborný servis plynových spotřebičů, komínů a odsávacího potrubí včetně jejich revize. Pokud jsou v bytě instalována kamna či karma, musí k nim být zajištěný dostatečný přísun kyslíku přisáváním, větráním či větracími otvory. Tyto zdroje kyslíku nesmíte ničím zakrývat. K horšímu spalování může docházet i při používání odsavače par v kuchyni při vaření, pokud není zajištěný přísun čerstvého vzduchu do místnosti, a problém mohou představovat i nová okna, která nemají větrací klapku.

Chránit se můžete také pomocí detektorů a senzorů CO. Detektor monitoruje prostor, registruje zvýšenou koncentraci CO a podle stavu zamoření vydává výstrahu. Hlásič využívá detekční elektrochemické komůrky. Hlásiče většinou můžete nainstalovat i sami, neboť nevyžadují odbornou montáž. Zvýšenou koncentraci CO detektor indikuje opticky (rozsvícením signálky), akusticky (houkáním sirény) a někdy i údajem na displeji, případně zasláním zprávy na váš mobil. Pořizovací cena detektorů se pohybuje od 350 Kč výše.

<p>Nainstalovat detektor oxidu uhelnatého není nic těžkého. Foto: ©Depositphotos.com/HighwayStarz</p>

Nainstalovat detektor oxidu uhelnatého není nic těžkého. Foto: ©Depositphotos.com/HighwayStarz

Instalace detektorů a senzorů CO

Ideální je nainstalovat hlásič do každé místnosti, kde je v provozu palivový spotřebič. Neměl by chybět v místnosti, kde spíte a v místnostech, kde jsou spotřebiče bez komínu nebo kouřovodu, případně v prostorách s častým výskytem osob. V ložnici by měl být detektor co nejblíže hlavě a co nejdále od spotřebiče. Vždy musí být nejméně jeden až tři metry od topidla. Při instalaci na zeď musí být výše než okna a dveře, ale vždy nejméně 15 cm pod stropem. Na stropě musí být alespoň 30 cm od nejbližší zdi.

Detektor neumisťujte do skříní, do kuchyňské linky nebo pod ni, do vlhka, přímo nad výlevku nebo nad sporák. Nedávejte ho ani k oknu nebo ke dveřím a k odsávání i ventilaci, tedy všude tam, kde působí průvan, a do míst, kde by záclony nebo nábytek bránily průchodu vzduchu. Detektor aktivujte vytažením aktivační pásky, a poté proveďte podle instrukcí kontrolní test, který by měl potvrdit funkčnost zařízení. Detektor většinou funguje na klasické baterie a jednou za měsíc byste měli zkontrolovat jeho funkčnost.

Máte doma nainstalované detektory CO, nebo se spoléháte jen na pravidelnou odbornou údržbu a revize? Pište do komentáře pod článkem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 1x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Zelené jehličí vás letos neláká? Mrkněte na 8 nápadů, jak vyrobit originální vánoční stromek

Zelené jehličí vás letos neláká? Mrkněte na 8 nápadů, jak vyrobit originální vánoční stromek

Vydáno: 08.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 34x

Máte alergii na jehličí, nebo jste v rodině přísní ochránci přírody a uříznutý stromek je pro vás tabu? Vteřinový manžel poradí 8 nápadů, jak si vyrobit originální vánoční stromeček z různých materiálů. Umělé stromky nechte jiným.

Celý článek
Veselé Vánoce: 5 dárkových tipů pro vaše blízké na menší kousky nábytku

Veselé Vánoce: 5 dárkových tipů pro vaše blízké na menší kousky nábytku

Vydáno: 07.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 47x

Vánoce se blíží a nápady na dárky jsou vzácné zboží. Dávat blízkým kuchyňskou linku pod stromeček asi nebudete, ale vhod může přijít 5 tipů na menší nábytkové kousky. Třeba právě ony vašim blízkým chybí. Vyberte jim pěkné kousky.

Celý článek
Dejte si nohy do vodorovné polohy a chvíli spočiňte. Jak si vyrobit bedýnkový taburet

Dejte si nohy do vodorovné polohy a chvíli spočiňte. Jak si vyrobit bedýnkový taburet

Vydáno: 06.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 75x

Taburety do obýváku jsou víceúčelovým kusem nábytku. Posadíte na ně návštěvu, natáhnete si nohy z křesla, případně do nich i něco uložíte. Nelíbí se vám ty v obchodech? Vyrobte si je doma svépomocí z dřevěných bedýnek od ovoce.

Celý článek