PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Nenechte se okrást při prodeji či nákupu nemovitosti. Zjistěte si dopředu u odborníka její skutečnou cenu

Potřebujete prodat byt či dům nebo se poradit o ceně nemovitosti, kterou chcete koupit? Poradí vám odhadce cen, znalec či odborník z realitní kanceláře. Jak služby odhadování cen fungují, kolik stojí a které typy odhadů existují?
Vydáno: 10.11.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1967x

Když chcete prodat nebo koupit byt či dům, je dobré si udělat odhad ceny nemovitosti, abyste na obchodu neprodělali. Neřiďte se cenami v inzerátech, protože jsou často zavádějící a mnohdy se liší od částky, za kterou se nemovitost ve skutečnosti prodá. Při zjištění orientační ceny můžete vycházet z jednoduchých aplikací na stránkách realitních kanceláří, které slouží pro odhad ceny nemovitostí, případně si můžete nechat udělat odhad tržní ceny nebo znalecký posudek. Zhotovení posudku však není zrovna nejlevnější a často nekopíruje reálné kupní ceny. I proto se říká, že znaleckým posudkem získáte jen administrativní cenu nemovitosti.

<p>Pro přesný odhad ceny musí znalec nemovitost navštívit a důkladně prohlédnout. Foto: ©Depositphotos.com/HighwayStarz</p>

Pro přesný odhad ceny musí znalec nemovitost navštívit a důkladně prohlédnout. Foto: ©Depositphotos.com/HighwayStarz

Odhad tržní ceny

S odhadem tržní ceny nemovitosti se můžete setkat při úvěrovém řízení v bance, při nákupu nemovitosti za "hotové", vypořádání majetku v rámci běžného rozvodu či vypořádání podílového spoluvlastnictví. Tržní odhad si kromě bank vypracovávají i pojišťovny pro účel pojištění nemovitosti. U tržních (srovnávacích) odhadů nejsou tak přísná pravidla jako u znaleckých posudků, takže je mohou kromě soudních znalců vytvářet i osoby s koncesí od Ministerstva průmyslu a obchodu. Tržní odhad ceny vám může zhotovit i realitní kancelář nebo její makléř.

Základem pro stanovení tržní ceny nemovitosti je srovnání nabídky a poptávky. Odhadce porovná vaši nemovitost s obdobnými nemovitostmi ve vašem okolí a na základě průměrných cen za m2 vypočítá tržní cenu té vaší. Do odhadu může na rozdíl od znaleckých posudků zahrnout i subjektivní kritéria, jako je lokalita (třeba umístění vedle skládky nebo u rušné silnice) nebo převis poptávky nad nabídkou.

Pokud potřebujete rychle zjistit alespoň orientační tržní cenu, můžete vycházet z on-line aplikací a cenových map. Online odhad bývá vypracovaný na základě dat inzerátů s nabídkovými cenami a z podkladů od klienta (fotografie, list vlastnictví, nabývací titul, dispozice nemovitosti, vybavení nemovitosti) bez návštěvy dané nemovitosti. Cenové mapy pak vycházejí nejen z nabídkových cen, ale i z dat uvedených v kupních smlouvách uveřejněných v Katastru nemovitostí. Díky tomu odrážejí reálné ceny, za které se nemovitosti v dané oblasti skutečně prodávají. Odhad od realitního makléře nebo znalce, který danou nemovitost skutečně navštíví, však bude přesnější.

Znalecký posudek na nemovitost

Znalecký posudek potřebujete při výpočtu daně z nabytí nemovitých věcí a z převodu nemovitosti, pro výpočet darovací daně, při exekuci, při vypořádání společného jmění manželů, pokud se spolu nedohodnete (při běžném rozvodu dohodou stačí tržní odhad) nebo pokud budete účastníky jiného soudního sporu. Posudek mohou vytvářet pouze osoby jmenované soudem nebo ministrem spravedlnosti, přičemž při jmenování je potřeba splnit velice přísné podmínky (především vzdělání a praxi).

Znalec při odhadu vychází z určených tabulek a posudek vytváří na základě prováděcí vyhlášky zákona o oceňování. Do výpočtu ceny vstupuje třeba koeficient polohy, koeficient změny cen stavebních prací, členění staveb dle různých hledisek (využití, druhu), stáří nemovitosti či použitý stavební materiál. U tohoto typu odhadu se klidně může stát, že za odhadnutou cenu nebude možné danou nemovitost reálně prodat, protože se do výpočtu nepromítají žádná subjektivní kritéria.

Jak probíhá odhad ceny a kolik stojí?

Pokud jste nezvolili cestu on-line odhadem, tak znalec navštíví nemovitost a udělá "místní šetření". Zjistí si lokalitu, stáří bytu a veškeré informace o něm, vše naměří, nafotí a zapíše a na základě zjištěných dat vytvoří odhad ceny nemovitosti. Odhad pro banky a pojišťovny obvykle vypracovává odhadce, který má certifikaci pro danou instituci. Ten odhad odešle na kontrolu. Pokud supervizor nesouhlasí s cenou stanovenou odhadcem, může hodnotu nemovitosti změnit. V případě, že dojde k úpravě ceny, dochází většinou jen k jejímu snížení.

Odhad od realitní kanceláře nebo jejího makléře bývá většinou zdarma (zaplatíte jej v provizi). On-line odhady a cenové mapy stojí u bytů okolo 100 Kč a u domů okolo 200 Kč. Znalecký posudek obvykle stojí 2 500 - 3 500 Kč pro byty a 4 500 - 5 500 Kč pro domy (odhad pozemku stojí výrazně méně). Počítejte s tím, že cena znaleckého posudku je smluvní a není limitována žádným oficiálním předpisem.Tržní odhady vypracované soudním znalcem stojí podobně jako znalecké posudky.

Nechali jste si dělat odhad ceny nemovitosti? Napište do komentáře pod článkem, jak to celé probíhalo.

Přečtěte si také další díly seriálu Služby pro byt:

1) Jak si doma užít kvalitního a originálního umění, i když nemáte dost peněz? Využijte službu půjčování obrazů

2) Co dělat se starým nábytkem, který se vám už nelíbí, ale vyhodit by ho byla škoda? Pošlete ho dál

3) Koupili jste si byt či dům, který je plný starého haraburdí a nábytku? Najměte si firmu, která ho vyklidí za vás

4) Uzavřeli jste s řemeslníkem smlouvu o dílo, ale on nedodržel domluvené nebo něco pokazil? Braňte svoje práva

5) Peří je skvělý přírodní materiál, ale i péřové výrobky je potřeba čas od času vyčistit. Jak fungují čistírny peří?

6) Udělejte radost někomu z vašich blízkých a nechejte mu dovézt kytici čerstvých řezaných květin až k jeho dveřím

7) Starožitnost, nebo krám? Zeptejte se odborníků, jestli jste na půdě nenašli cenný poklad, za který utržíte milióny

Sdílejte tento článek 0x 0x 1x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 136x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 225x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 236x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek