0komentářů

Izolujte se zvukově od vnějšího prostoru. Mrkněte, jak v pohodě zvládnout čalounění dveří

Chcete se zvukově izolovat od vnějšího prostředí? Pomůže vám lepidlo na čalounění a polstrování dveří. Vteřinový manžel vám poradí, co všechno budete potřebovat, jaké nářadí a materiál si musíte pořídit a jak při práci postupovat.
Vydáno: 10.11.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2591x

Obyčejné vchodové dveře jsou úplně první bariérou, která odděluje vaše soukromí v interiéru od vnějšího prostředí. Ať už je to chodba v činžovním domě, předzahrádka, nebo veřejný chodník. Pro řadu lidí je obtížně přijatelný snadný průstup různých zvuků oběma směry. Pokud vás to trápí také, pomozte si jednoduchým čalouněním dveří. Poskytne vám poměrně dobrou izolaci.

Před zahájením čalounění odmontujte ze dveří veškeré kování

S čalouněním jste už měli zkušenosti v podobě renovace oblíbeného křesílka nebo židle. Nejdříve vyjměte dveře ze zárubní a položte je vodorovně, nejlépe na sklenářské nebo natěračské podstavce. Poté odmontujte veškeré kování. Podle potřeby pak zbruste místa, kde byste mohli nové čalounění poškodit či odřít. Koupený polotovar uložte na dveře pokud možno přesně „střed na střed“.

<p>Čalounění na dveřích vás izoluje od vnějších zvuků, ale platí to i obráceně. Foto: ©Depositphotos.com/Koraysa</p>

Čalounění na dveřích vás izoluje od vnějších zvuků, ale platí to i obráceně. Foto: ©Depositphotos.com/Koraysa

Připevněte čalounění od středu hřebíčky, případně je přilepte kvalitním lepidlem. Látku nebo jiný potahový materiál pak postupně přibíjejte hřebíčky po obvodu. Nezapomeňte přitom potah mírně natahovat. Začněte v rozích dveří, pak pokračujte přes vrchní a spodní hranu, a skončete na bočních stranách. Přesahy látky odstřihněte a gumovou těsnící pásku přibijte postupně po dveřním obvodu.

V odborných prodejnách koupíte kompletní sadu na čalounění vchodových dveří.

Na téměř hotových dveřích vystřihněte otvory pro kování. Nezapomeňte je ale udělat asi o 3 mm menší, abyste potahovou látku dostatečně schovali pod kování. Až se dostatečně pokocháte a pak se necháte partnerem či partnerkou pochválit, namontujte kování zpátky a dveře zase osaďte zpátky. V prodejnách a hobby marketech seženete kompletní sadu pro úpravu dveří, tedy prošité čalounění s molitanovou vložkou, čalounické hřebíčky a gumovou těsnicí pásku.Základní provedení čalounění dveří, vhodné pro všechny typy včetně dvoukřídlých, pořídíte zhruba za 2 100 Kč včetně třímilimetrového molitanu. Můžete si vybrat textilní nebo koženkový potah a podle přání zpravidla i těsnění. Dekorační provedení vhodné pro dveře bez kazet pak stojí v základu 1 860 Kč. Na trhu jsou i speciální protihluková provedení, například kombinace neprozvučné fólie a molitanu za 3 000 Kč. Velmi dobře izoluje zvuk sendvič, tedy kombinace čalounění molitanu s plstí.

Hotové čalounění dveří snadno namontujete a užijete si klidu

Své zkušenosti s montáží čalounění na dveře si sdělujete v internetových diskuzích dost pravidelně. Vnitřní dveře před nedávnem renovovala například čtenářka s přezdívkou Stelina: „Koupili jsme čalounění na rozměr dveří a jen se tam přiťukalo, jednoduchá věc,“ napsala s tím, že veškeré věci se daly tehdy koupit v prodejnách tapet a textilu, dnes nejčastěji v hobby marketech.Podle čtenáře s přezdívkou Brutus není rozhodně čalounění vchodových dveří vyhazováním peněz. „Naším hlavním důvodem byl sice náš, i když jen výjimečně, štěkající pes. Teď oceňuji především to, že je výrazně méně slyšet hluk z chodby,“ chválí si diskutér. Kupované čalounění mělo na délku asi o 30 cm více, bylo už prošité i zapravené kolem kliky. „Zvládnul jsem to sám v pohodě,“ dodal.

Zakázkové čalounění firmy dodávají na samonosném rámu podle vašeho přání.

Pokud si netroufáte na samostatné očalounění dveří, můžete si je nechat kompletně potáhnout na zakázku. Standardní čalounění dveří ze silné vrstvy molitanu a společně prošité s koženkou stojí asi 900 Kč za materiál a montáž, bez DPH a dopravy. Zakázkové čalounění dveří vám firma dodá na samonosném rámu přesně podle vašeho přání. Cena této montáže s materiálem je asi 4 000 Kč.Koženkové čalounění dveří po vás nevyžaduje žádnou speciální či extrémní údržbu a je stále populárnější.  Lidé si je často montují i na dveře poměrně nové, nejenom jako renovaci starých dveří. Čalounění zpravidla můžete namontovat z jedné nebo i z obou stran dveří. Nicméně není odolné vůči vnějším povětrnostním vlivům, počítejte s tím.

Rozhodli jste se očalounit u vás doma některé z dveří? Napište do komentáře pod článkem, jaký jste měli úspěch, odkud jste čerpali inspiraci a poraďte postup i ostatním čtenářům.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Odhalte pravdu o vinylových podlahách. Proč byste o nich měli uvažovat při výměně podlah v domě či bytě?

Odhalte pravdu o vinylových podlahách. Proč byste o nich měli uvažovat při výměně podlah v domě či bytě?

Vydáno: 26.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 24x

Hodí se vinylová podlaha do bytu či domu? Šíří se o ní spousta mýtů, třeba že je tvrdá, studená a chůze po ní hlučná. Je to pravda, nebo ne? Jaké má PVC podlaha skutečné výhody a nevýhody? Přečtěte si další díl Bytových mýtů.

Celý článek
Japonské rohože, tatami či futony vám zajistí zdravý spánek. Vyzkoušejte exotiku ze Země vycházejícího slunce

Japonské rohože, tatami či futony vám zajistí zdravý spánek. Vyzkoušejte exotiku ze Země vycházejícího slunce

Vydáno: 25.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 46x

Hledáte lůžkové vybavení do své nové ložnice a nebráníte se trošce východoasijské exotiky? Vaší bránou do klidného úkrytu před bláznivým světem budou futonové matrace, postel, či rohože. Japonský styl=čistota a kontakt s přírodou.

Celý článek
Chcete mít voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyzkoušejte kouzlo katalytické lampy a hoření bez plamene

Chcete mít voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyzkoušejte kouzlo katalytické lampy a hoření bez plamene

Vydáno: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 81x

Potřebujete provonět domov, zbavit se všech nežádoucích pachů a vydezinfikovat vzduch? Pořiďte si katalytickou lampu. Na jakém principu funguje, co všechno umí, kolik stojí a jak byste ji měli správně používat a čistit?

Celý článek