0komentářů

Vánoce tu budou cobydup. 5 rad, jak včas vypátrat tajná přání blízkých a potěšit je pod stromkem

Vánoce se blíží, letos si je raději užijte více v klídku. Čím ale obdarovat své blízké? Začněte už teď opatrně a potají pátrat, jaká mají přání. A současně jim nenápadně zkuste naznačit, co si letos pod stromečkem budete přát vy.
Vydáno: 03.11.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 5036x

Sotva se překlopil začátek listopadu, už se pomalu začíná plánovat ve výlohách obchodů vánoční výzdoba, a velká i menší města plánují tradiční Vánoční trhy. Bojíte se pravidelného svátečního stresu? Užijte si letos zimní svátky pro změnu v klídku a naučte se jednak včas dárky pořizovat, jednak vypátrat i tajná přání svých blízkých. Pod stromkem budete za jedničky.

Nenakupujte zbrkle a přemýšlejte, komu dárek dáváte

Než se vůbec vydáte nakupovat do obchodů, trochu zapřemýšlejte. Třeba o tom, zda obdarovávaný ocení spíš praktický nebo krásný dárek. Ideální je, pokud jste zvyklí o dárcích běžně mluvit a nijak přehnaně netrváte na překvapení. Jinak pořizujte věci, které jde v případě trefy vedle lehce vyměnit. Nikdy také nekupujte věci, vázané na předchozí velká rozhodnutí. Třeba psa, kočku, či dlouhověkého papouška.

<p>Vánoční dárky pro své blízké zkuste letos vybrat podle smyslové typologie. Foto: ©Depositphotos.com/Photo_life</p>

Vánoční dárky pro své blízké zkuste letos vybrat podle smyslové typologie. Foto: ©Depositphotos.com/Photo_life

Už řadu let vybízí všichni psychologové vybírat v zájmu vlastního duševního zdraví všechny dárky dostatečně dlouho dopředu. S napsaným seznamem to horko těžko zvládnete, bez něj budete úplně ztracení. Nečekejte na poslední chvíli a dárky, pokud si myslíte, že to je to pravé, klidně nakupujte už o letních prázdninách. Zůstane vám čas na předvánoční pohodu a klid.

5 rad, jak letos vybrat na Vánoce ten správný dárek:
•    Uvažujte racionálně. Ocení váš blízký dárek spíš praktický nebo krásný?
•    Vybírejte s dostatečným předstihem. Klidně kupujte pěkný dárek už v létě.
•    Lidé se dají rozdělit na typy pocitové, zrakové, sluchové. Vybírejte podle toho.
•    V případě nevhodného dárku nekažte darujícímu radost a buďte diplomati.
•    Naznačte, co byste si přáli vy a vůbec se nebojte o vhodných dárcích mluvit.

I když už víte, kam vyrazíte na nákup dárků, neuspěchejte to. Podívejte se také u konkurence. Před vánočními svátky se obchodníci snaží přilákat zákazníky na nejrůznější slevové akce a dárkové kupóny. Mrkněte se, kde můžete svůj dárek koupit nejlevněji. V době internetu je otázka pár minut porovnat ceny na trhu a vybrat si tu nejvýhodnější.

<p>Studentský pokoj Persida 2 by byl pro teenagera ideální dárek. Foto: MT-nábytek.cz</p>

Studentský pokoj Persida 2 by byl pro teenagera ideální dárek. Foto: MT-nábytek.cz

Přemýšlíte nad svými blízkými, ale překvapení vás také potěší? Naznačte, co si přejete a nebojte se o dárcích mluvit, i z tohoto rozhovoru se dá udělat příjemná chvíle. Někdo píše seznam svých přání a dává je partnerovi v zapečetěné obálce. Pro děti stále fungují známé dopisy Ježíškovi. Nevhodné dárky berte s klidem diplomata a nekažte svým protějškům radost. Věci se dají i vyměnit.

Zkuste vybrat letos dárky podle smyslové typologie

Zajímavým tipem je vybírat dárky podle smyslové typologie. Lidé se dají rozdělit na typy pocitové, zrakové či sluchové. Ti první například něco kutí, pracují na zahradě nebo rádi sportují. Kutilové ocení třeba poukázku na nákup nářadí, u dětí oslníte kostkami nebo hračkami typu Lego. Vizuální lidé mají rádi na pohled hezké věci. Pořiďte jim třeba nějaký film na DVD, může to být také něco na sebe nebo kniha, protože zpravidla hodně čtou. Sluchové typy rády poslouchají zvuky, hudbu a milují harmonii. Než by četli, raději poslouchají, a tak ocení třeba nějakou audioknihu nebo CD.

<p>Na sedacím vaku křesle Romelia se nádherně lenoší a odpočívá. Foto: MT-nábytek.cz</p>

Na sedacím vaku křesle Romelia se nádherně lenoší a odpočívá. Foto: MT-nábytek.cz

Pokud vás trápí, co letos věnovat vašim dětem, mrkněte se také na nabídku nábytku či doplňků do dětského pokoje. Své ratolesti tím potěšíte na výrazně delší dobu, než jednorázovou koupí oblečení nebo hraček. Velice oblíbenou součástí vybavení dětských pokojů zůstávají dětské sedací pytle a vaky. Holky zase zpravidla vítají takzvané „měkké“ dárečky. Jsou to obecně balíčky, ve kterých většinou najdou něco pěkného na sebe. Každý kluk si zase zamiluje palandu, po které může šplhat, nebo zvýšené lůžko, pod kterým si může vyrobit skrýš.

Pozorně se dívejte, naslouchejte a všímejte si tužeb vašich blízkých. Vylákat z nich jejich přání vám někdy také pomůže dotaz, co by vám poradili koupit pro někoho dalšího.

Oříškem zpravidla bývá vybrat dárek pro prarodiče. Všechno už mají, nic nepotřebují a nechcete je jen odbýt lahví kořeněného vína. Co takhle pořídit nové křeslo nebo ještě lépe rovnou ušák? Je to nestárnoucí klasika mezi křesly, poskytuje sedícím potřebnou podporu celých zad, šíje i hlavy. Své prarodiče potěšte věcmi, které vydrží dlouho a nikoho neomrzí. Pořiďte jim krásný nábytek a mějte radost, že oni mají radost.

<p>Chcete potěšit dámu svého srdce? Pořiďte jí houpací křeslo Edoardo. Foto: MT-nábytek.cz</p>

Chcete potěšit dámu svého srdce? Pořiďte jí houpací křeslo Edoardo. Foto: MT-nábytek.cz

U žen zabodujete s  originálním, vtipným a nečekaným dárkem. Pořiďte jim něco, na co budou vzpomínat déle než do Štěpána. Do dárkového papíru a krabice sice nezabalíte exotickou dovolenou u moře, ale poukaz na ni spolehlivě každou dámu rozradostní. Chcete dámu svého srdce opravdu překvapit? Pořiďte jí houpací křeslo. Vědci už prý dokázali, že houpání uklidňuje. Houpací křesla mají vesměs dřevěnou konstrukci, sedá a opěrka mají zpravidla čalounění, případně výplet z přírodního rákosu. Oblíbenou variantou houpacích křesel je spojení houpacího křesla a sítě pro sezení, hamaky.

Rozhodli jste se pořídit svým blízkým dárek, který se jim zaručeně bude líbit? Napište do komentáře pod článkem, odkud jste čerpali inspiraci a poraďte ostatním čtenářům.


Podívejte se i na další články s radami při výběru vánočních dárků:
1. Chcete potěšit prarodiče nákupem nového nábytku?
2. Hledáte tipy na netradiční vánoční dárky pro vaše blízké?
3. Jak se vyhnut předstírané radosti při rozbalování nevhodného dárku?

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Chcete pohodlně sedět a zároveň relaxovat? Vteřinový manžel poradí, jak připevnit závěsné křeslo

Chcete pohodlně sedět a zároveň relaxovat? Vteřinový manžel poradí, jak připevnit závěsné křeslo

Vydáno: 30.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 13x

Houpání je fajn relax, třeba v závěsném křesle. V závěsu vypadají dobře také plastová „vajíčka“. Ale jak je připevnit, aby z uklidňujícího houpání nebylo tvrdé přistání na podlaze bytu? Zkontrolujte si nosnost a materiál stropu.

Celý článek
Přišli jste domů z práce unavení a ve stresu? Zhoupněte se v závěsném křesílku a zrelaxujte mysl i tělo

Přišli jste domů z práce unavení a ve stresu? Zhoupněte se v závěsném křesílku a zrelaxujte mysl i tělo

Vydáno: 29.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 40x

Chcete si užít houpání i za špatného počasí a houpací křeslo vám přijde příliš mohutné? Pořiďte si závěsné křeslo. Které typy existují a jaké mají výhody a nevýhody? Jak můžete křeslo pověsit a do jakých interiérů se hodí?

Celý článek
Sklenička dobrého alkoholu prý nikomu neuškodí. Jak si založit a vybavit domácí bar?

Sklenička dobrého alkoholu prý nikomu neuškodí. Jak si založit a vybavit domácí bar?

Vydáno: 28.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 52x

Rozhodli jste se zařídit a vybavit domácí bar pro pěkné chvíle s partnerem či přáteli? Pořiďte si stylový nábytek, nezbytné technické potřeby a tekuté ingredience. V článku najdete 12 věcí, které by vám neměly doma v baru chybět.

Celý článek