PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Starožitnost, nebo krám? Zeptejte se odborníků, jestli jste na půdě nenašli cenný poklad, za který utržíte milióny

Našli jste doma nějaký starý předmět a nevíte, zda ho vyhodit nebo prodat jako starožitnost? Zeptejte se znalců a odhadců, jestli má nějakou cenu. Jak takové služby fungují a kolik stojí? A jak zabránit tomu, aby vás někdo ošidil?
Vydáno: 03.11.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 5144x

Vyklízeli jste starou půdu nebo stodolu a narazili jste na nějaké staré předměty? Nechoďte s nimi hned ke kontejneru a zjistěte, jestli nemají nějakou hodnotu. Za starožitnost je sice oficiálně považována věc starší padesáti let, která má nějakou uměleckou a estetickou hodnotu, ale i věci, které tuto hodnotu nemají, mohou být pro některé sběratele hodnotným artiklem.

Pokud jste si jisti autorem obrazu, sochy či jiného předmětu, můžete přibližnou cenu zjistit v databázi aukčních výsledků, třeba na Artplus, kde vyhledáte daného autora a porovnáte svůj umělecký předmět s draženými díly. Jestliže se však v umění nevyznáte, oslovte raději starožitníka nebo soudního znalce pro odvětví "Ceny a odhady výtvarného umění, starožitností a předmětů muzejní a galerijní hodnoty", který daný předmět řádně prozkoumá.

<p>I na staré půdě nebo ve stodole můžete narazit na hodnotné starožitné kousky. Foto: ©Depositphotos.com/lucidwaters</p>

I na staré půdě nebo ve stodole můžete narazit na hodnotné starožitné kousky. Foto: ©Depositphotos.com/lucidwaters

Odhad ceny na dálku

Jestliže je předmět velký (je to třeba komoda po babičce), nebo se vám ho nechce nikam nosit, tak jej dobře vyfoťte ze všech stran a fotky pošlete do aukční síně nebo starožitnictví. Neposílejte je jen do jedné firmy, ale do vícero, abyste zjistili nejlepší nabízenou částku. Pro některé totiž může mít předmět sběratelskou hodnotu, i když nesplňuje parametry starožitnosti.

Při odeslání fotek počítejte s tím, že vám mohou odpovědět pouze ti, pro které má předmět nějakou hodnotu. Ani sebelepší znalec vám však podle fotek neřekne přesnou částku, ale pouze orientační vyvolávací nebo výkupní cenu. Přesnou částku vám znalec řekne až po osobní prohlídce daného předmětu.

Kolik peněz zaplatíte za odhad a prodej?

Prvotní odhad ceny v aukčních domech a starožitnictvích bývá většinou zdarma. Soudního znalce se vyplatí zvát jen v případě opravdu cenných předmětů, protože za odhad ceny a písemný posudek zaplatíte kolem tisíce korun, někdy i mnohem více. Znalečné je účtováno na základě dohody a odvíjí se od náročnosti a hodnoty oceňovaných artefaktů. Znalecký posudek se většinou nevyplatí u obrazů a starožitností s hodnotou pod 10 000 Kč.

Při odprodeji předmětu za hotové počítejte s tím, že dostanete maximálně 50 % ze skutečné ceny předmětu. Pokud na peníze nespěcháte, tak je lepší prodat předmět v komisním prodeji. Sice to trvá déle, ale obchodníkovi zaplatíte provizi jen do 20 % z prodejní ceny. Za nejlepší možnou cenu většinou předmět prodáte v aukci, musíte však počítat i s tím, že se vůbec neprodá nebo že se prodá za částku nižší než je jeho skutečná hodnota. Na druhou stranu se však předmět může prodat i za mnohem více. Aukční domy si většinou účtují marži 10 až 20 %, přičemž vyvolávací cena se pohybuje mezi 50 až 70 % předpokládané prodejní ceny.

<p>Pro přesnější odhad ceny si musí starožitník či odhadce prohlédnout předmět osobně. Foto: ©Depositphotos.com/photography33</p>

Pro přesnější odhad ceny si musí starožitník či odhadce prohlédnout předmět osobně. Foto: ©Depositphotos.com/photography33

Jak se nenechat ošidit?

Cenu si vždy zjišťujte u vícero firem a raději se vyhněte výkupním firmám, které inzerují v novinách. Při hledání znalce se můžete obrátit na Asociaci starožitníků, kde jsou uvedeny kontakty na jednotlivá starožitnictví a jejich specializace. Starožitníci uvedení v seznamu jsou vázáni kodexem, tudíž se nemusíte bát, že by vás chtěl někdo z nich podvést. 

Kromě obchodníků se starožitnostmi sdružuje asociace i soudní znalce, restaurátory, historiky umění, památkáře, muzejní pracovníky, archiváře, knihovníky a soukromé i veřejné sběratele starožitností a uměleckých předmětů. Asociace kromě jiného provozuje i poradnu, ve které se můžete obrátit na odborníky při zjišťování hodnoty předmětu, a dvakrát do roka pořádá veletrh starožitností, kde si můžete nechat udělat odhad ceny daného předmětu zdarma.

Podařilo se vám někdy najít nějakou starožitnost? Jak jste postupovali při zjišťování její ceny?

Přečtěte si také další díly seriálu Služby pro byt:

1) Jak si doma užít kvalitního a originálního umění, i když nemáte dost peněz? Využijte službu půjčování obrazů

2) Co dělat se starým nábytkem, který se vám už nelíbí, ale vyhodit by ho byla škoda? Pošlete ho dál

3) Koupili jste si byt či dům, který je plný starého haraburdí a nábytku? Najměte si firmu, která ho vyklidí za vás

4) Uzavřeli jste s řemeslníkem smlouvu o dílo, ale on nedodržel domluvené nebo něco pokazil? Braňte svoje práva

5) Peří je skvělý přírodní materiál, ale i péřové výrobky je potřeba čas od času vyčistit. Jak fungují čistírny peří?

6) Udělejte radost někomu z vašich blízkých a nechejte mu dovézt kytici čerstvých řezaných květin až k jeho dveřím

Sdílejte tento článek 0x 0x 1x
2x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 120x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 206x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 221x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek