PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
4komentářů

Štípačka na dřevo, sekera nebo kalač? Vteřinový manžel poradí, jak si nejlépe připravíte palivové dříví na zimu

Máte doma nový krb, kotel nebo kamna na dřevo? Bez paliva vás moc nezahřeje. Dřevo zůstává zatím nejlevnějším otopem, musíte si jej ale před zimou připravit. Štípačka vám usnadní práci, ale naučte se dobře zacházet i se sekerou.
Vydáno: 03.11.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1987x

Královna zima je pomalu ale jistě za dveřmi a v domácnostech ve městě i na venkově se rozběhla plná topná sezóna. Pokud jím topíte třeba v krbu, máte ale připravenou dostatečnou zásobu dřeva? Je to zatím stále nejlevnější topivo a seženete jej na pilách, v prodejnách s palivem, ale i přímo u lesníků. Nejlépe už před zimou si dřevo zpracujte a nechte jej především dobře vyschnout.

Do většiny kamen se vejdou polínka o délce kolem 35 cm.

Sušení dřeva výrazně urychlíte, pokud ho zbavíte kůry. Ideální vlhkost pro spalování dřeva je 15 až 20 %. Jednotlivé špalky odřezávejte kolmo k průběhu kmene, pak se vám nebudou při štípání kácet. Do většiny kamen se vejdou polínka o délce kolem 35 cm a dobrým měřítkem pro jejich řezání tak je třeba délka vodicí lišty motorové pily.

<p>Je pravdou, že člověk se při obstarávání dřeva na topení zahřeje vícekrát. Foto: ©Depositphotos.com/strubel</p>

Je pravdou, že člověk se při obstarávání dřeva na topení zahřeje vícekrát. Foto: ©Depositphotos.com/strubel

Pokud dřevo nenecháte dost proschnout, bude vám dehet zanášet kouřovody a výhřevnost může být i poloviční. Polena proto nechte vysychat alespoň dva roky. Dřevo rozštípejte co nejdříve, protože to čerstvé se zpracovává nejlépe. Naštípaná polena chraňte před deštěm, nejlépe ve venkovním a vzdušném přístřešku, na který občas zasvítí sluníčko. Pokud o sebe polínka při poklepu „zazpívají“, mají ideální zralost na přikládání do kamen či otevřených topenišť.

Nejhůře se vám budou štípat akát a habr

Obecně jsou listnáče houževnatější než dřevo jehličnanů. Nejlépe se proto štípe dřevo smrkové a k nejhůře štípatelným dřevinám patří akát nebo habr. Vysokým obsahem pryskyřice u borovice a také smrku ale dřevo zase ztrácí pružnost. Dřevo křehne i mrazem a jeho štěpnost je horší. Obtížně se vám bude štípat dřevo oddenkové přibližně do výše jednoho metru nad zemí.Než začnete štípat dříví, zajistěte si kolem sebe dostatek prostoru. Vyberte si otevřené prostranství, kde je dost místa na rozmáchnutí se sekerou. Špalek postavte na rovnou zpevněnou plochu. Postačí, pokud vám bude dosahovat do výšky kolen. Pamatujte si, že kořeny a větve se vám budou štípat hůře než kmen a dřevo mladších stromů je pružnější než starých. Z tuzemských dřevin má největší pružnost dřevo jasanové, modřínové, jedlové a smrkové.

Pár tipů při zpracování dřeva na zimu:
•    Při řezání použijte obličejový štít, rukavice, pevné boty a kalhoty s dlouhými nohavicemi
•    Neřežte horní stranou lišty, hrozí nebezpečí silného zpětného rázu a úrazu
•    Před řezáním vždy zkontrolujte celistvost a kvalitu řetězu motorové pily
•    Pravidelné kontrolujte těsnost hydraulické soustavy štípače a doplňujte zásobní nádržku
•    Před započetím práce zkontrolujte, zda není konstrukce štípače poškozená
•    Větší vertikální zařízení nepřesunujte z garáže nebo kůlny sami, stroj je velmi těžký

V posledních letech dávají nejen chataři a chalupáři přednost mnohem jednoduššímu a lehčímu způsobu dělení špalků na elektrické či hydraulické štípačce. Tu samou práci zvládnete bez námahy a daleko rychleji. Ruční štípačka se hodí spíše pro příležitostné štípání menšího množství dřeva, jinak volte mezi vertikální nebo horizontální štípačkou. Špalek je v nich drcen pomocí klínu, ale existuje i rotační štípačka, která špalek trhá pomocí kuželovitého trnu se závitem.Finský vynálezce Heikki Karna přišel s nápadem, jak sekání dřeva zrychlit a hlavně usnadnit. Díky speciální konstrukci sekery rozsekáte rychle špalek na úhledná polínka. Nový nástroj využívá síly pákového efektu, protože sekací část působí zároveň jako páka i klín. Po dopadu sekery na dřevo sekáte, ale současně odtlačujete porcovaný dřevní materiál od sebe. Sekera váží včetně topůrka 2,5 kg, je dlouhá 90 centimetrů a stojí přibližně 230 euro.

Velké špalky zvládnete nejlépe štípacím kladivem, kalačem

Větve nebo malé kmínky zpracujete poměrně snadno, ale co když máte na topení nařezané veliké špalky? Železný klín a palice znamená nejen dlouhou, ale i fyzicky a psychicky náročnou práci. Osvědčeným nástrojem je štípací kladivo, takzvaný kalač, který je asi 90 cm dlouhý, má delší ostří a je mnohem tlustší než sekera. Díky tloušťce s ním snadněji vykrojíte ve dřevě širší trhlinu a materiál tím také rychleji rozlomíte.Při sekání kalačem odštípávejte postupně špalek po obvodu a postupně ho tak okrajujte. Špalek si tím po delší dobu ponechá i lepší stabilitu a nemusíte jej po každém úderu znovu zvedat ze země z převrácené polohy. Nikdy nesekejte do míst vyhnilých, nebo napadených houbou. Pohodlně a bez velké námahy uštípnete dřevo kalačem hned na první pokus.

Začátkem listopadu slaví především myslivci svátek svatého Huberta.

Počátkem listopadu také slaví především myslivci svátek svatého Huberta, patrona mysliveckého cechu. S jeho jménem si většina z vás vybaví lov, volnost, lesy a jejich vůni. Hubert se zasloužil o pokřesťanštění Arden a podle hodnocení svých současníků byl spravedlivý lidumil s velice dobrým srdcem.  Před svým povoláním do církve v 8. století byl výborným lovcem a milovníkem hýřivých zábav. V roce 727 onemocněl zimnicí a nedlouho poté zemřel.

<p>Snad nejznámější zpodobnění sv. Huberta při jeho setkání se zázračným jelenem. Foto: ©Depositphotos.com/AChubykin</p>

Snad nejznámější zpodobnění sv. Huberta při jeho setkání se zázračným jelenem. Foto: ©Depositphotos.com/AChubykin

Knězem se prý Hubert stal po nečekaném setkání s jelenem, který měl mezi parožím zářící kříž a oslovil jej nadpřirozeným hlasem. Svatý Hubert je patronem i řady dalších oborů, střelců, řezníků, soustružníků, kožešníků, optiků, slévačů, matematiků, výrobců matematických přístrojů, či výrobců rolniček. Pod patronací má i Ardeny či Lutych, a pomáhá proti psímu kousnutí, vzteklině, hadímu uštknutí, nebo strachu před vodou.

Inspirovali jste se Karafiátovými Broučky a udělali jste si dostatečnou zásobu dřeva na zimu? Napište do komentáře pod článkem, jak si ušetřit námahu a poraďte ostatním čtenářům.

Podívejte se i na další díly seriálu Vteřinový manžel:
1. Chcete vyměnit město za venkov? Postavte si lesní dům z přírodních materiálů.
2. Začouzené sklo do krbových kamen kazí zážitek z ohně. Vyčistěte je.
3. Jak vybrat a nalepit těsnění do oken i dveří a ušetřit za vytápění interiéru.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 4
Nadpis:
  Vaše jméno:
Vyschlé dřevo
Štípat cokoliv vyschlého je za trest:)
ODPOVĚDĚT
Zdeněk | 09.11.2016
Re: Vyschlé dřevo
Stoprocentní souhlas :o)
ODPOVĚDĚT
Jirka | 09.11.2016
štípání dřeva
Musím oponovat na nejhůře štípatelné dřevo, habr souhlasím, akát je ale celkem v pohodě, špatně se naopak štípe černá borovice, jilm, vyschlé špalky topolu a jasanu. Ty jsou na dynamit. Všeobecně čerstvé dřevo je lépe štípatelné než vyschlé a rozhoduje velká přítomnost suků. Pak už je to na hydraulickou štípačku. Pěkný den, V.
ODPOVĚDĚT
Víťa | 08.11.2016
Re: štípání dřeva
Dobrý den, díky za reakci. Je to samozřejmě možné, já osobně mám třeba zrovna s akátem zkušenost tak padesát na padesát. Něco šlo, ale nějaká polena, to byla naprostá zoufalost. Tak příjemné ohřátí u krbu. J.
ODPOVĚDĚT
Jirka | 09.11.2016

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 120x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 206x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 221x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek