PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Máte rádi víno a chybí vám sklípek? 4 tipy, jak správně archivovat víno doma

Patříte k široké komunitě milovníků jiskřivého moku z révy? Pro jeho správné uskladnění i servis musíte dodržovat některá pravidla. Ideální je box na víno ve sklepě. Přečtěte si 4 tipy, jak uchovat archivní vína v dobré kondici.
Vydáno: 31.10.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1833x

Dlouhý věk je známo, že lidé pijí víno, protože v něm hledají pravdu (in vino veritas), ale i zdraví (in vino sanitas). Skrovné užívání vína kvůli žaludku a častým nemocem ostatně doporučoval již před více než 2000 lety apoštol Pavel v dopise Timoteovi. Milujete také jiskřivý mok a v něm skryté paprsky letního sluníčka? Uchovávejte si vína dobrých ročníků, které si vychutnáte kdykoliv později. Myslete také na své přátele, kteří vás mohou překvapit nečekanou návštěvou.

Domácí vinotéka udrží víno ve tmě, při správné teplotě a vlhkosti

Vybavíte si tu úžasnou chuť i vůni kvalitního vína a rádi byste si je vychutnali víckrát? Zásobte se skvělými lahvemi a uložte je k sobě do archivu. Ideálním místem je vinný sklep, ale ne každý si ho může dovolit. Zajistit musíte temné místo se stálou nekolísavou teplotou 10 – 12 °C. Pro ukládání si vybírejte vína jen v prověřených obchodech, případně navštivte zkušené vinaře, radí odborníci z on-line vinotéky VinoDOC.cz. V obou případech vám poradí a doporučí nejen odrůdu, ale i ročník vína k archivaci.

<p>Víno je už od dávných věků považováno za lék. V přiměřeném množství. Foto: ©Depositphotos.com/belchonock</p>

Víno je už od dávných věků považováno za lék. V přiměřeném množství. Foto: ©Depositphotos.com/belchonock

Investice do dobrých vín se může vyplatit, ale vybírejte raději vína červená. Ta totiž s věkem získávají na chuti oproti bílým, která naopak ztrácejí. Do tří let od výroby jsou bílá vína výborná, u delšího časového období se ale opravdu zaměřte na ta červená. Dalšími parametry jsou obsah alkoholu alespoň 12 % a také přítomnost oxidu siřičitého. Obě látky přispívají k prodlužování životnosti a zamezují, aby se ve vínu rozmnožily bakterie.

  Jak správně uchovávat (nejen) archivní vína:
   •    Pořiďte si chladící skříň a nastavte ji na 10-12 °C, vhodných pro většinu červených, bílých i růžových vín.
   •    Zajistěte, aby vína s korkovou zátkou vždy ležela tak, aby korek nevysychal.
   •    Mějte vína také v temném prostoru, světlo degraduje a mění chuť vína.
   •    U dražších vinoték lze nastavit i vlhkost vzduchu, která by měla být 65 %.

Pořiďte si do archivu některé zástupce červeného, bílého, šumivého a růžového vína. Nebudete se pak nikdy stresovat nákupem na poslední chvíli. Pokud nejste zkušený sommelier, nechte si raději vína k archivaci doporučit. Bez obav totiž můžete archivovat pouze vína, která jsou odolná vůči nežádoucím mikroorganismům, upozorňují profesionálové z VinoDOC.cz. Jsou to zejména odrůdy s vyšším obsahem kyselin v extraktu vína. Obecně například Sauvignon, Ryzlink rýnský či další, které vám doporučí odborník.

<p>Komu by se nelíbilo mít podobné zákoutí třeba doma pod rodinným domem. Foto: ©Depositphotos.com/slovegrove</p>

Komu by se nelíbilo mít podobné zákoutí třeba doma pod rodinným domem. Foto: ©Depositphotos.com/slovegrove

Střídmé, přitom každodenní pití malého množství vína je podle mnoha tuzemských i zahraničních lékařských výzkumů významnou prevencí řady civilizačních chorob. Odborníci se shodují, že za umírněné množství lze považovat 3 až 4 decilitry vína denně pro muže, u žen pak zhruba polovinu tohoto objemu. Není to samozřejmě diskriminace, ženy mají totiž podstatně nižší aktivitu alkohol dehydrogenázy, tedy enzymu, který zajišťuje metabolismus alkoholu v organismu.

Proč archivovat víno? Třeba proto, že nejste sobečtí a rádi hostíte své přátele a znáte jejich preference. Přijíždí sporadicky a nečekaně? O důvod víc, abyste si založili svůj vlastní archiv pro tyto příležitosti. Nebojte se, že ještě nevíte, co vaše návštěvy ocení.

Pro uchování vína po jakoukoliv dlouhou dobu tedy potřebujete vlhko a chlad. Neskladujte je tedy v garáži, vedle kotle ústředního topení nebo na horní ploše ledničky. Pokud nemáte sklep, využijete i studený tmavý příborník. Pokud si otevřete jednu láhev týdně a nearchivujete, bude vám stačit také stojan. Uspořádáte v něm jednu nebo více lahví, a to do jednotlivých řad či sloupců. Stojany se dělí na interiérové, tedy dekorační, a skladovací. Koupíte je v kamenných obchodech i na e-shopech.

<p>Uzávěr lahve z kvalitního korku je jedním z předpokladů pro dobrou archivaci vín. Foto: VinoDOC.cz</p>

Uzávěr lahve z kvalitního korku je jedním z předpokladů pro dobrou archivaci vín. Foto: VinoDOC.cz

Servírujte víno při správné teplotě, proto je nenalévejte přímo ze stojanu. Šumivá vína a sekty podávejte vychlazené na teplotu kolem 7 °C, bílá a růžová vína při teplotě kolem 9 – 11 °C, lehčí červená vína při 10 – 12 °C a ta těžší zvládnou i 15 °C. Buďto odhadněte čas chlazení v lednici nebo si pořiďte digitální teploměr na láhev, který stojí zhruba 150 Kč.

Víno obsahuje látky, které mohou tlumit růst a dělení nádorových buněk

Jednou z příznivě působících látek je například resveratrol, který patří mezi látky polyfenolické povahy, v révě vinné se vyskytuje přirozeně a rostlina se jím brání proti patogenům. Tyto látky jsou schopny tlumit růst a dělení nádorových buněk. Podporují rovněž apoptózu, proces přirozeného zániku buněk. Ve srovnání se zahraničními vyšla v analýzách výborně moravská bílá vína, která s průměrným obsahem 600 mg/l převýšila své konkurenty asi dvaapůlkrát. Jedna sklenka červeného pak obsahuje přibližně 0,6 miligramu resveratrolu.

<p>Velké vinařské firmy to mají se správným skladováním vín podstatně jednodušší. Foto: VinoDOC.cz</p>

Velké vinařské firmy to mají se správným skladováním vín podstatně jednodušší. Foto: VinoDOC.cz

Pití vína není pouhou konzumací alkoholu, ale pro řadu lidí částí životní filozofie. Konzumace vína s vašimi přáteli či partnerem je příjemnou chvílí, vedoucí k radosti ze života a k celkové pohodě. Bez medikamentů tak prodlužuje život. Už Hippokrates zařadil víno v období 400 let před Kristem mezi vhodné léky při poruchách spánku, srdeční činnosti a bolestech hlavy.

Staré moudro praví: Víno líbezné je k chuti člověku.

Dobře vybrané víno je také ideálním doplňkem a nápojem k jídlu. Louis Pasteur tvrdil, že jídlo bez vína je jako den bez slunce. Blahodárné působení vína vyjádřili velmi trefně už v minulosti naši předkové na pomezí Moravy a Slovenska: „Zkušenost múdro to praví, dobré víno ľuďom ku zdraví. Srdco nám obveseluje a rozumu uděluje do hlavy. Víno líbezné je k chuti člověku - když sa slušně pije, přidá mu na věku.“

Rozhodli jste se, že budete archivovat kvalitní víno u vás doma? Napište do komentáře pod článkem, zda využíváte sklep nebo chladicí box, a poraďte s postupem ostatním čtenářům.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 117x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 195x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 217x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek