PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Je vám líto vyhodit pohodlné křesílko nebo židli? Přečtete si, jak zvládnout jednoduché čalounění nábytku

Rozhodli jste se opravit oblíbenou starou židli či křesílko přečalouněním? Mrkněte, jak nejlíp postupovat, který potah a výplň si vybrat a co za nářadí budete potřebovat. Složitější kousky nábytku ale raději přenechte odborníkům.
Vydáno: 27.10.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4314x

Jistě jste v uplynulých měsících a letech někde četli nebo slyšeli hořekování nad razantním úbytkem některých tradičních řemesel u nás. Patří sem i čalounictví. Svůj podíl na tom má i široká nabídka nového nábytku, při níž lidem nestojí za to nechat opravovat i méně poškozené čalouněné kousky. Některý nábytek, oblíbená židle, křesílko či lavice však za renovaci stojí. Zvládnete to i sami.

Začněte s čalouněním třeba u židličky nebo štokrlete, kde chcete měkčeji sedět.

Máte rozvrzanou židli či osezené křeslo, kterého se ještě nechcete zbavit? Opravte si je celkově a vyměňte i čalounění, to ale až nakonec. Nejdříve tedy odstraňte starý lak a naneste jiný, zalepte také praskliny, případně udělejte další truhlářské opravy. Nejjednodušší je pro začátek počalounit sedák židle nebo štokrlete, kde chcete pohodlnější a měkčí posezení.

<p>Zacházení s čalounickým nářadím chce trochu fortelu, ale bude vás to bavit. Foto: ©Depositphotos.com/Goodluz</p>

Zacházení s čalounickým nářadím chce trochu fortelu, ale bude vás to bavit. Foto: ©Depositphotos.com/Goodluz

Podle rozměrů nábytku si pořiďte kus pevné potahové látky, ladící s okolním nábytkem. Dost dobře ale vypadá i stará džínovina nebo manšestr. Do začátku vašeho kutilského snažení pak vystačíte s ostrým nožem, kladívkem, nůžkami, případně s lámacím nožem a sponkovačkou. Sežeňte si ještě výplň v podobě vatelínu, plsti či molitanu. Najdete je nejčastěji v hobby marketech či obchodech s potřebami pro řemeslníky.

Molitan uvnitř musí kopírovat tvar a velikost sedáku

Nejdříve si obkreslete tvar potahované plochy sedáku a potom si z kusu pevnějšího kartonu udělejte šablonu. Přes ni přeneste žádaný tvar na molitan i potahovou látku. Molitan musí kopírovat tvar a velikost sedáku plus rezervu na přetažení přes okraj. Tu stejnou rezervu si udělejte i u potahové látky. Ze spodní strany ji přichytíte sponkovačkou nebo mrňavými čalounickými hřebíčky.Molitan můžete pro zvýšení pevnosti spojení i nalepit. Látku pak položte na sedák, na pár místech ji přichyťte špendlíkem a hřebíčky nebo sponkami ji napevno připevněte ke dřevu. Postupujte střídavě a vždy na protilehlých stranách. Potahovou látku přitom opatrně napínejte. Nakonec upevněte látku složením přes sebe, napněte ji směrem ke středu a přiťukněte. Nechte látku přečnívat za hřebíčky asi 1 až 2 centimetry, zbytek bez pardonu odstřihněte.

Čalounění je povrchová úprava materiálů a prostorů potažením látkou, koženkou, síťovinou, kůží či jinými přírodními i syntetickými materiály. První dochované artefakty čalounictví spadají do starého Řecka a Říma a Egypta. Pod potahem bývala výplň z travin, žíní nebo vlny. Největší využití čalounění je v nábytkářském průmyslu, interiérech automobilů, vlaků a lodí.

Při potahování čalouněného křesla se v praxi osvědčilo určité pořadí činností. Začněte nejdřív s vnitřními stranami područek, pak zpracujte vnitřní stranu opěradla a teprve potom sedadlo. U vzorovaných látek navíc musíte přihlédnout k průběhu vzorku. Při potahování potahovou látkou přijdou až nakonec na řadu neočalouněné vnější strany křesla.Použijete-li při čalounění vatu, nabízí se vám možnost úplně změnit design celého křesla. Zesílením nebo zeslabením její vrstvy přizpůsobíte třeba proporce područek. Tlustě nacpané područky budí u všech dojem pohodlného posezení. Myslete také na to, že oproti čalounické výplni ze žíní nebo africké trávy se vatová vrstva necupuje.

Potažení okrouhlých rohů provedete věncem záhybů

Když už je čalounění hotové a začínáte se stříháním bílého potahu, měli byste očistit pracovní místo od zbytků a odpadků čalounických materiálů. Světlá látka se totiž snadno ušpiní. Chcete-li, aby vaše křeslo působilo bezvadným dojmem, musíte potáhnout především přední rohy. Pravoúhlé rohy se provádějí jedním jediným záhybem, okrouhlé pak věncem záhybů.Opravy a úpravy čalounění jsou zábava pro fajnšmekry. S trochou šikovnosti a dobrého nářadí ale dokážete doma ušetřit i peníze. Zachráníte poškozené kousky nábytku, které by jiní odvezli dávno do eko dvora a na které máte citovou vazbu. Zkušenosti z podobných renovací potom můžete využít i k vlastní tvorbě interiéru obývacího pokoje a sklidit zasloužený obdiv rodiny i známých.

O každé čalounění musíte občas pečovat, ale opatrně na agresivní a chemické přípravky.

Čalounění postele funguje i jako ozdobný prvek. Přináší však také jednu nevýhodu, a to v podobě náročnější údržby. Tu vám ale usnadní snímatelný a pratelný potah, případně potah z omyvatelné látky, kůže nebo koženky. Vzniklé skvrny na textilním čalounění okamžitě odsajte čistým bílým hadříkem nebo papírovým ubrouskem. Tkaniny také nečistěte hrubým kartáčem ani benzinem.

Zkusili jste si doma přečalounit některé menší kousky nábytku? Napište do komentáře pod článkem, jak se vám to podařilo, a poraďte ostatním čtenářům nejlepší postup.

Podívejte se i na další díly Vteřinového manžela:
1. Umíte sami vyměnit vodovodní baterii? Nevolejte instalatéra
2. Jak opravit vrzající parkety, podlahu či dřevěné schody?
3. Máte doma studené radiátory a je vám zima? Odvzdušněte topení

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 136x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 225x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 236x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek