0komentářů

Chcete snadno změnit vzhled vašeho interiéru? Vteřinový manžel poradí, jak na tapetování nábytku

Máte doma zašlý nábytek a chcete, aby měl šmrnc? Pomohou vám samolepicí tapety nebo fólie. Změníte vybavení interiéru k nepoznání a navíc ušetříte, protože nebudete muset kupovat nové kousky. Vteřinový manžel poradí, jak na to.
Vydáno: 20.10.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4382x

Díváte se občas po interiéru svého bytu a máte pocit, že by to chtělo „nějak“ obměnit jeho vizáž? Nemusíte hned vybírat úspory kupovat úplně nový nábytek do ložnice nebo obývacího pokoje. Vzhled změníte jednoduše a rychle s pomocí tapetování jednotlivých nábytkových kousků. Taková renovace prodlouží jejich životnost a při troše snahy získáte úplně originální věc.

<p>Se samolepicími tapetami změníte interiér vašeho bytu natošup. Foto: ©Depositphotos.com/lemony</p>

Se samolepicími tapetami změníte interiér vašeho bytu natošup. Foto: ©Depositphotos.com/lemony

Například skříň z obýváku můžete po úpravě přesunout do dětského pokoje, kde dobře poslouží. Se samolepicí tapetou dokážete za pár minut divy. Pečlivě vyberte některý z mnoha motivů, pak skříň řádně očistěte od prachu, mastnoty a špíny, což jsou velcí nepřátelé lepení jako takového. Pro lepení tapet musíte vytvořit hladké, suché a čisté plochy. Ty drsné před polepováním zbruste.

Tapeta nelepí ihned, máte dost času na případné korekce

Máte-li v plánu polepit tapetami dřevotřískové plochy, případně povrchy, které se drobí, nejdříve je nalakujte nebo natřete. Jinak vám nebude tapeta držet. Oddělte ochrannou fólii od lepící plochy. V průběhu prvních pěti minut tato plocha ještě není silně lepivá. Tím dostanete vhodný časový prostor pro nalepení i případné odlepení špatně umístěné tapety. Vytvrzení lepidla trvá zhruba 24 hodin.Výrobci obvykle dodávají samolepicí tapety v malých šířkách, konkrétně 45 cm, 67,5 cm a 90 cm. Poslední rozměr skvěle využijete na dveře. První dva jsou výborné na nábytek, jako jsou skříňky či poličky. Můžete si dokonce nechat udělat i tapety samolepicí na míru s vlastním dekorem, musíte ale počítat s vyšší cenou. Oblíbené jsou i tapety s motivem, použitým z vaší fotografie.

Samolepicí tapety se hodí na dřevo, plast, sklo i kov. Ozdobte si dřevěný, dřevotřískový nebo lamino nábytek, ale i ledničku, kuchyňskou linku, nebo třeba květináč. Důležité je, aby povrch byl hladký, nesavý a bezprašný.

Máte doma staré dveře, které už vypadají poněkud zašle? Využijte samolepicí tapetu na dveře se speciální vrstvou, díky které je velmi odolná proti poškození. Nebudou tak trpět různými oděrkami krátce po nalepení. Podobné vlastnosti nabízejí i samolepicí tapety na nábytek. Pomohou vám skrýt odřeniny a trhliny třeba na staré komodě nebo skříni do předsíně.Tapety i samolepicí fólie sice něco stojí, ale nezaplatíte takové sumy jako za nový nábytek. Máte i možnost častěji měnit vzory. Zaměřte se také na to, jakým teplotám má povrch odolat. Pro běžné použití stačí fólie s označením do 60 ºC. Pokud ale chcete opravit třeba desku u kuchyňské linky, hledejte fólii, která se netaví až do 80 ºC. Můžete je i omývat saponátovými roztoky.

Nábytek z celého bytu můžete kompletně polepit tapetami, nebo je naneste pouze na jeho části a zbytek natřete vhodně vybranou barvou.

V internetových diskuzích jsou nejčastější dotazy, jestli bude tapeta na renovovaném nábytku dobře držet. „Jestli to není surové dřevo bez laku, tak to bude v pohodě,“ píše čtenářka s přezdívku White. Podle ní jsou lepidla na tapetách plus mínus stejná. „Potahovala jsem kdysi celou starou linku. Chce to jenom pravítko, ostré nůžky, jarovou vodu, stěrku a hodně, hodně trpělivosti,“ zdůraznila.Samolepicí fólie najdete na trhu se vzory dřeva, dlaždic, mramoru, korku, nebo cihel. V nabídce jsou i fólie transparentní pro dekoraci skleněných ploch. Vzory a textury se dají různě kombinovat, vaší fantazii a snaze skoncovat s nudou se meze nekladou. Pokud nevěříte své manuální zručnosti, zkuste nejdříve před nábytkem něco menšího. Polepit třeba krabici, kuchyňské židle nebo rámečky.

Rastr na rubové straně fólie vám umožní snadný a rovný střih

Při lepení fólií budete potřebovat ořezávač papíru nebo nůžky, metr, fén, a dost velkou a rovnou podložku. Například skříňky nejdříve změřte, poté přičtěte na každou stranu rezervu pro oříznutí fólie. Mřížkovaný rastr na rubové straně vám pomůže ustřihnout fólii rovně. Pak stáhněte kousek spodní papírové vrstvy, přehněte ji a následně přichyťte k podkladu asi 2 cm fólie. Přesahující části fólie, rohy, otvory a kouty při lepení odřezávejte ostrým řezákem.Pokud je nábytek a celý prostor vašeho obývacího pokoje převážně v rovných a jednoduchých tvarech, troufněte si i na výraznější fólie s geometrickými vzory. Zvětšit prostor lze i zrcadlovými fóliemi, vypadá to skvěle. Fólie se dají použít také na okenní parapety, na lednici nebo třeba na okno. Pokud bydlíte v přízemí a chcete se chránit před nežádoucími pohledy, oceníte fólie s krycím efektem.

Podívejte se také na tapetovaný nábytek, jak jej vytvořili uživatelé na síti Pinterest.

Samolepicí tapety a fólie mají obecně velmi dobré užitné vlastnosti a také dlouhou životnost. Máte hlavně k dispozici přepestrou škálu motivů. Pokud se vám tapety znelíbí, jednoduše je odstraníte a třeba přelepíte novým motivem. U fólií si stahování ulehčete, nahřejte je fénem. Na zbytky lepidla pak použijte čistidla založená na benzinu nebo alkoholu, případně jej seškrábněte špachtlí.

Změnili jste tapetami zevnějšek vašeho nábytku? Napište do komentáře pod článkem, jak se vám pracovalo, a poraďte ostatním čtenářům nejlepší technologický postup.

Podívejte se i na další články o tapetování doma:
1. Tapety se vrací do módy v mnoha barvách a vzorech. Naučte se je lepit
2. 6 tipů na originální komodu. Ozdobte ji třeba patinou nebo plakátem

Sdílejte tento článek 0x 0x 1x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Chcete pohodlně sedět a zároveň relaxovat? Vteřinový manžel poradí, jak připevnit závěsné křeslo

Chcete pohodlně sedět a zároveň relaxovat? Vteřinový manžel poradí, jak připevnit závěsné křeslo

Vydáno: 30.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 13x

Houpání je fajn relax, třeba v závěsném křesle. V závěsu vypadají dobře také plastová „vajíčka“. Ale jak je připevnit, aby z uklidňujícího houpání nebylo tvrdé přistání na podlaze bytu? Zkontrolujte si nosnost a materiál stropu.

Celý článek
Přišli jste domů z práce unavení a ve stresu? Zhoupněte se v závěsném křesílku a zrelaxujte mysl i tělo

Přišli jste domů z práce unavení a ve stresu? Zhoupněte se v závěsném křesílku a zrelaxujte mysl i tělo

Vydáno: 29.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 40x

Chcete si užít houpání i za špatného počasí a houpací křeslo vám přijde příliš mohutné? Pořiďte si závěsné křeslo. Které typy existují a jaké mají výhody a nevýhody? Jak můžete křeslo pověsit a do jakých interiérů se hodí?

Celý článek
Sklenička dobrého alkoholu prý nikomu neuškodí. Jak si založit a vybavit domácí bar?

Sklenička dobrého alkoholu prý nikomu neuškodí. Jak si založit a vybavit domácí bar?

Vydáno: 28.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 52x

Rozhodli jste se zařídit a vybavit domácí bar pro pěkné chvíle s partnerem či přáteli? Pořiďte si stylový nábytek, nezbytné technické potřeby a tekuté ingredience. V článku najdete 12 věcí, které by vám neměly doma v baru chybět.

Celý článek