PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Čeká vás zazimování muškátů, oleandrů či citrusů? Nejvyšší čas, než uhodí mráz. 6 tipů, jak rostliny nejlépe opatříte

Brrr…to je venku ošklivě, je vám zima? Kytkám ale taky, nízké teploty většině nevyhovují. Kam je uložit a ochránit před mrazem? Kaktusy hubí zálivka. Neudělejte chybu, čtěte 6 tipů na správné zazimování muškátů, begónií i fuchsií.
Vydáno: 19.10.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1026x

Stále se prodlužující noci doprovází čím dál častěji pokles teplot až k bodu mrazu. Nezapomněli jste na rostliny, které přes léto zdobily váš balkón či terasu? Některé sice chladna při drobné péči snesou bez problémů, některé ale musíte správně zazimovat. Nádoby a květináče venku musíte zaizolovat proti promrznutí a zálivku omezte na minimum.

Muškáty před uložením na zimu seřízněte cca na 10 cm

Pelargónie, neboli muškáty, před zazimováním seřízněte na výšku zhruba 10 cm. Potřebují světlo, takže jim bude nejlépe v chladných místnostech domu či v garáži. Teplotu se snažte udržet zhruba na 5 až 10 °C, při vyšších teplotách rostliny méně odpočívají a zeslábnou. Při nižších teplotách venku zalévejte muškáty jednou za dva až tři týdny, jinak 1 × týdně malým množstvím vody.

<p>Muškáty dejte na zimu na chladnější, ale světlé místo a jen občas je zalévejte. Foto: ©Depositphotos.com/deb-37</p>

Muškáty dejte na zimu na chladnější, ale světlé místo a jen občas je zalévejte. Foto: ©Depositphotos.com/deb-37

V českých domácnostech často pěstované begonie pocházejí z tropických a subtropických oblastí Ameriky. Hlízy na zimu dejte do sklepě, dobře přezimují v rašelině nebo hoblinách. Vyberte ale ty pevné, zdravé a bez známek hniloby. Dejte pozor, ať se při ležení navzájem nedotýkají. Bedýnku s hlízami dejte do sklepa s teplotou od 3 do 8 °C a jednou za měsíc je mírně oroste.

Nejvhodnější pro přezimování jsou převislé i vzpřímené pelargonie, fuchsie, olověnec, verbena, durman, molice či vějířovka. Tedy rostliny, jejichž stonky při dlouhodobém pěstování dřevnatí.

Fuchsie přestěhujte na zimu do místa s teplotou kolem 5 až 8 °C. Ideální jsou verandy, chodby nebo zimní zahrady. Přidejte lepové desky proti hmyzím škůdcům. Rostliny v zimě zalévejte jen velice zlehka. Když vrchní vrstva zeminy proschne, doslova přikápněte k jednotlivým rostlinám vodu, ale nesmíte je úplně usušit. Substrát ponechávejte uvnitř mírně vlhký a před uložením lehce vaše keříky zkraťte, starší rostliny asi o třetinu, mladší i méně.

<p>Citrusy si přes zimu musí odpočinout, nesnáší ale ústřední topení plus průvan. Foto: ©Depositphotos.com/skat_36</p>

Citrusy si přes zimu musí odpočinout, nesnáší ale ústřední topení plus průvan. Foto: ©Depositphotos.com/skat_36

Stálezelené rostliny přes zimu nezapomeňte zalévat. Opadavé zálivku nepotřebují, nebo jen zcela minimálně. Chybí jim totiž listy, téměř žádnou vodu tak nevypařují. Pěstujete doma dřeviny nebo bonsaje? Výborné je chvojí, které ke kmeni stromku přivažte provázkem. Malé a nízké rostlinky se nebojte chvojím přikrýt téměř celé, vždy jim ale nechte trochu prostoru pro dýchání.

          6 zásad pro správné zazimování rostlin z balkonů a teras:
          •    Rostlinky před uložením sestřihněte na 12 až 15 cm podle druhu a množství oček
          •    Zbavte je všech suchých částí, povrch zeminy očistěte tak, aby nezahníval
          •    Rostliny patří na zimu do chladné místnosti s teplotou 7 – 15 °C, přetopený byt je zahubí
          •    Výrazně omezte zálivku, při teplotě 10 °C to stačí jen 2 × měsíčně
          •    Do tmavého sklepa patří hlíze begonií, ostatním zajistěte aspoň minimální světlo
          •    Na jaře patří zimovanci do větších květináčů a začněte přihnojovat

Chvojí sežeňte v lese nebo na vlastní zahrádce, kupovat jej se vám nevyplatí. Jutu koupíte zhruba od 40 Kč za metr, metr bublinkové fólie přijde na desetikačku. Netkanou textilii najdete nejčastěji v hobby marketech nebo zahrádkářských prodejnách, balíček stojí kolem 50 korun. Polystyrenové desky jsou na trhu v různých tloušťkách a jejich cena se pohybuje už od pěti Kč.

<p>Kaktusy v zimě nezalévejte vůbec, nejlíp jim bude v chladnu, suchu a šeru. Foto: ©Depositphotos.com/2nix</p>

Kaktusy v zimě nezalévejte vůbec, nejlíp jim bude v chladnu, suchu a šeru. Foto: ©Depositphotos.com/2nix

Ve srovnání s volnou půdou je zemina v květináčích a truhlících velice náchylná k promrznutí. Pokud necháváte nádoby s květinami na balkóně venku, přisuňte je těsně ke zdi, ideálně na jižní straně. Obložte je polystyrenem a prostory mezi ním a květináčem vyplňte izolantem - hoblinami, spadaným listím, případně slámou. Zajištění proti zimě je pro rostlinu životně důležité, celá i s kořeny by ve zcela zmrzlé půdě uhynula suchem, pamatujte na to.

Skvělou izolací proti chladu je známá bublinková fólie

Výborně izoluje i známá bublinková“ fólie. Natvarujte ji kolem květináče a nahoře nad rostlinou ji svažte tak, aby zbyl jen malý dýchací otvor. Podobně si pomozte s pevným papírovým pytlem. Na izolaci dejte shora například rákosovou rohož či jutu, eliminujete tak její příliš nevábný vzhled. Pro úspěšné zimování radí odborníci už na sklonku léta přihnojit rostliny hnojivem, bohatým na draslík.U dalších známých rostlin, které přes léto bohatě zdobí vaše balkóny a terasy, zazimování raději vynechte a na jaře si pořiďte nové kusy. Tyto druhy jsou náchylné na výskyt plísňových chorob a jejich měkké pletivo láká během zimy škůdce. Týká se to například petunií, surfinií, million bells, ostruhatek, bakop či dvouzubců.

Pro lepší přezimování využívejte spadané podzimní listí, výborně izoluje od chladu.

Pro snazší zazimování vašich balkonových i hlíznatých rostlin využijte barevné podzimní listí, kterého je teď plno. Shrabejte si je za teplých bezvětrných dnů. Během zimy uskladněte letní cibule a hlízy ve sklepích, uložte je do truhlíků nebo věder se suchým listím. Plastové květináče a nádoby nezahřejí, dejte je do bedniček, vyložených textilií či fólií a vyplňte je také suchým listím.Citrusy musíte zazimovat kvůli tomu, že by nepřežily krátké dny. Musíte proto zastavit jejich růst přesunem do chladna a teploty 5 až 7 °C. Pokojová teplota nutí rostliny k vegetativnímu růstu a pak nemají sílu na jarní obrůstání. V chladných světlých místnostech zalévejte jen trochu, zhruba 2 × do měsíce. Všeobecně ale platí, že citrusy snášejí mnohem lépe přeschnutí než přemokření substrátu. V žádném případě nedávejte rostliny na parapet k topení. Suchý vzduch jim totiž nedělá dobře.

Kaktusy přemístěte do chladnější místnosti a vynechte zalévání

Pro většinu druhů kaktusů musíte nezbytně zajistit přezimování v naprostém suchu při teplotách mezi 5 až 15 °C. Abstinence kaktusům v zimě svědčí, při dlouhodobě nízkých teplotách totiž může i mírně vlhký substrát rostliny poměrně rychle zahubit. V teple zimujte pouze malé semenáčky. Doba klidu je také důležitá k založení poupat a následnému nakvétání na začátku vegetace. Vhodná místa najdete třeba v suchém, chladném a teplém sklepě, v chladné zimní zahradě, v hale či chodbě.Nechcete před každou zimou pracně přenášet své zelené miláčky do tepla? Pěstujte mrazuvzdorné, vytrvalé keříky, byliny či stromky. Dobrou volbou jsou zakrslé jehličnany i listnáče, doplňte je ale i opadavými druhy, například zakrslými okrasnými javory. Krásně vypadá také cesmína, zastřihávaný buxus, azalky či zakrslé rododendrony. Pohledné keříky vám utvoří odolné vřesy a vřesovce.

Jak jste zazimovali a opatřili vaše pokojové rostliny? Popište v komentáři pod článkem váš zaručený postup pro ochranu rostlin před zimou a poraďte ostatním čtenářům.

Podívejte se také na další články na téma péče o rostliny:
1. Blíží se podzim. Čtěte 6 pracovních kroků, které teď na zahradě zapomínáte
2. Jak pěstovat balkonovky. Kvetou vám rostliny na balkoně málo?
3. Celý svět je aspoň částečně vzhůru nohama. Pěstujte rostliny obráceně
4. To je venku ošklivě. Jak zazimovat rostliny venku na balkoně a terase

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 103x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 168x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 202x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek