0komentářů

Jak snadno a rychle zateplit byt či dům? Použijte chytrou stříkanou pěnu na bázi polyuretanu. Co všechno umí?

Pěníte při pomyšlení na to, jak složité a zdlouhavé bude zateplit váš dům, byt či střechu? Nechte pěnit pěnu. Jak probíhá izolace stříkanou chytrou pěnou, jaké má výhody a nevýhody oproti vatě a které typy pěny se používají?
Vydáno: 13.10.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1076x

Chystáte se na zateplení domu či střechy a nevíte, jakou izolaci si vybrat? Vyzkoušejte chytrou pěnu. Stříkaná polyuretanová pěna (chytrá izolace), je systém zateplení, který můžete použít nejen pro zateplení střech, podkroví, podlah, stropů a stěn obvodového pláště (fasády), ale i pro izolaci základů, sklepů, technologických zařízení a obytných domů i vozidel. Je vhodná pro zateplení rodinných i bytových domů, administrativních objektů, škol a nemocnic. Stříkanou izolaci nabízí třeba firma Chytrá pěna, Purstav nebo Honter.

Vlastnosti jednotlivých typů pěn

Existují dva typy stříkaných pěn, a to měkká a tvrdá, někteří výrobci pak používají i pěnu polotvrdou. Tvrdé pěny se používají pro izolaci exteriérů, tedy střech, základů nebo fasád. Mají uzavřenou strukturu buněk a představují dokonalou vzduchotěsnou, parotěsnou i hydroizolační zábranu. Nejsou paropropustné, takže při jejich použití nebude konstrukce "dýchat". Tvrdá pěna má velmi vysoký difuzní odpor, a proto se často využívá jako parozábrana.

Měkká izolační pěna má otevřenou strukturou buněk, takže je vhodná tam, kde je kladený důraz na průnik vzduchu a vodní páry. Měkká pěna se nesmí používat v prostorách s výskytem vody, je tedy určená k použití v interiérech, a to jen jako tepelná či zvuková izolace, nikoliv jako izolace proti vlhkosti. Hodí se zejména k izolaci prostor s rozdílnými teplotami, třeba k zateplení podkroví, stěn, stropů nebo podlahy. Když už do pěny vnikne voda, lehce se z ní vypaří a pěna si zachová svoje původní izolační vlastnosti.

<p>Stříkanou polyuretanovou pěnou zateplíte dům opravdu rychle. Foto: ©Depositphotos.com/kelpfish</p>

Stříkanou polyuretanovou pěnou zateplíte dům opravdu rychle. Foto: ©Depositphotos.com/kelpfish

Výhody a nevýhody stříkané izolace

Chytrá pěna pomáhá svými vlastnostmi zmírnit dopad vnějšího prostředí na teplotu ve vašem domě. V zimě tepelně izoluje, takže ušetříte za vytápění, a v létě brání tomu, aby se horký vzduch dostal do interiéru. Díky tomu nemusíte pořizovat klimatizaci, případně alespoň ušetříte za její provoz. Izolace nikdy nesesedá ani nemění svůj tvar a objem, je pružná, neodděluje se od konstrukce a dokáže s konstrukcí pracovat. Vytváří kompaktní neprůzvučnou vrstvu a brání střešní konstrukci před přehřátím.

PUR pěny neobsahují žádné freony ani škodlivé látky (alespoň v Evropě). Na objemové hmotnosti pěny přímo závisí řada fyzikálních vlastností izolační vrstvy, jako je pevnost v tlaku při 10% stlačení, obrysová stabilita, pevnost v tahu a nasákavost. Jestliže má pěna hustotu nižší jak 60 kg/m3, funguje jako hydroizolace pouze dočasně, takže ji lze použít jen jako izolaci tepelnou, přičemž ani tak nebude dosahovat nejlepších parametrů. Pokud zvolíte pěnu s otevřenou buněčnou strukturou, bude vždy nasákavá. 

Aplikace chytré pěny

Velkou výhodou chytré pěny je její rychlá aplikace, vždy ji však musí provádět osoba s dostatečnou odbornou kvalifikací. Aplikace se provádí stříkáním, takže běžný rodinný dům zvládnete zaizolovat během jednoho dne. Montáž je bezprašná a bezhlučná a je možné ji provést i v zařízených domácnostech. Instalace je možná také v zimním období, a to až do teploty - 38 °C. Díky tomu, že je pěna stříkaná, pronikne do každé mezery v konstrukci a můžete snadno zaizolovat i netypické stavební tvary, jako jsou oblouky či klenuté stropy.

Při aplikaci pěny je potřeba vytvořit prakticky stejnou tloušťku izolace jako u klasické vaty a na území České republiky je ve většině případů nutné použít i parozábranu. Po nastříkání pěny a jejím vypěnění je nutné ji ořezat a zahladit. Kvalitní firma pak nakonec pěnu opatří ochranným nátěrem, který zcela zastavuje proces degradace pěny působením UV záření (ta je u stříkané pěny sama o sobě velice pomalá).

Jak vybrat aplikační firmu?

Výslednou kvalitu stříkané izolace ovlivní firma, která provádí její aplikaci. Proto je důležité vybrat takovou firmu, která má s aplikací chytré pěny dlouhodobé zkušenosti a má dobré reference od bývalých zákazníků. Pro výslednou kvalitu je důležitá odbornost, návrh řešení se všemi aspekty k danému stavebnímu objektu a zkušenost se zpracováním stříkané pěny. Ověřte si také, jakou pěnu firma používá a zda se může prokázat certifikáty platnými v EU vystavenými na své jméno, zejména pak certifikátem o zdravotní nezávadnosti pěny.

Výpočet ceny ovlivňuje zvolená tloušťka nástřiku, požadovaný tepelný odpor, druh podkladového stavebního materiálu, na který se izolace nanáší, sklon podkladu (třeba šikmý, kolmý, podlaha, potrubí), počasí a povětrnostní podmínky. Některé faktory ovlivňují cenu tím, že mají vliv na množství odpadu. Při velikosti plochy minimálně 10 m2 vyjde měkká pěna při tloušťce izolace 10 cm na cenu od 400 Kč/m2 a tvrdá pěna při tloušťce izolace 2,5 cm od 420 Kč/m2.

Máte zkušenosti se stříkanou pěnovou izolací? Podělte se o ně se s ostatními čtenáři v komentáři pod článkem. 

Sdílejte tento článek 0x 0x 1x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Máte doma suchý vzduch? Přečtěte si 6 důvodů, proč si pořídit mlhovou fontánku

Máte doma suchý vzduch? Přečtěte si 6 důvodů, proč si pořídit mlhovou fontánku

Vydáno: 20.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 98x

Pokud se potýkáte doma se suchým vzduchem, hledejte způsob, jak zvýšit jeho vlhkost. Jak vybrat svítící mlhovou fontánku do bytu neboli mlhovač? Na trhu je řada typů, mrkněte se na 6 důvodů, proč byste si jej měli do bytu pořídit.

Celý článek
Volný, praktický a funkční prostor, kvalitní materiály. Funkcionalismus se vrací a nezná čas

Volný, praktický a funkční prostor, kvalitní materiály. Funkcionalismus se vrací a nezná čas

Vydáno: 19.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 111x

Funkcionalistické domy a stavby poznáte hned. Dominuje jednoduchost tvarů, geometrie a čisté linie. Tento styl bydlení nyní slaví svůj come back. Nové materiály, kombinace kovu a dřeva i užití kůže dodávají bytu příjemný kontrast.

Celý článek
Hledáte originální kousek nábytku do bytu zařízeného v netradičním stylu? Vyrobte ho ze starého lodního kufru

Hledáte originální kousek nábytku do bytu zařízeného v netradičním stylu? Vyrobte ho ze starého lodního kufru

Vydáno: 18.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 123x

Vytvořit ze starého lodního kufru originální kousek nábytku není nic těžkého. Kde takový kufr sehnat a na co si dát při nákupu pozor? A co je potřeba s kufrem udělat, než z něj vyrobíte odkládací stolek, lavičku či minibar?

Celý článek