0komentářů

Trápí vás i v zimě nadměrné noční pocení? Prověřte svoji postel a spěte nerušeně. 10 rad pro kvalitní spánek

Léto skončilo, ale vám je v posteli pořád hrozné vedro, trápí vás během spánku nadměrné noční pocení? Ne vždy je způsobuje nějaká nemoc, ale prostě jen chybně zvolená sestava pro spánek. Zkontrolujte si svůj výběr vhodné matrace.
Vydáno: 12.10.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1677x

Je všeobecně známo, že kvalitní spánek je nutný pro celkovou regeneraci těla i ducha. I když horké léto už skončilo, máte stále pocit, že se budíte nevyspalí, unavení a dokonce zpocení? Nemusíte hned běžet k lékaři. Zkontrolujte si dobrý výběr celé své spací sestavy a také si ověřte, zda máte v ložnici vhodné prostředí. Pokud je v místnosti příliš teplo nebo zima, můžete tím své tělo stresovat, a tím narušovat spánek. Nejlepší je udržovat teplotu od 18 do 21 stupňů.

Z ložnice vylučte domácí práci, četbu i sledování televize

Pro rychlé usnutí a započetí kvalitního spánku se musíte celkově zklidnit a uvolnit. Mnoho lidí také na posteli dělá spoustu dalších věcí kromě spaní. Zkuste si vytrénovat tělo tak, že jakmile ulehnete do postele, ono pozná, že je čas spát, a vy neprodleně usnete. Všechny ostatní druhy činností, práci, četbu či sledování televize se pokuste dostat ze své ložnice pryč.

<p>Chcete spát jako na obláčku? Zkontrolujte si spací sestavu. Foto: ©Depositphotos.com/ljsphotography</p>

Chcete spát jako na obláčku? Zkontrolujte si spací sestavu. Foto: ©Depositphotos.com/ljsphotography

Nepříjemné noční pocení může mít na svědomí řada věcí. Například nevhodně zvolená matrace nebo rošt. Špatné odvětrání matrace zespodu je zpravidla důsledkem hromady harampádí, které máte v úložném prostoru. Dávejte si také pozor na kvalitu pokrývky, matrace i prostěradla. Pokud jsou z umělých a neprodyšných materiálů, budete se přes noc cítit jako steak na pánvi. Obdobně na vás budou působit nekvalitní nebo nadměrně hřejivé syntetické lůžkoviny.

Každá matrace absorbuje za rok v průměru 365 litrů vody, to už je slušný zahradní sud.

Víte, že každou noc vypotíte v průměru jeden litr vody? Při teplých letních nocích to pak mohou být až tři litry. Vzhledem k přírodním zákonům tato voda nezmizí, ale vsákne se do vaší matrace. Proto je výběr kvalitní matrace tak veledůležitý. Chraňte ji i kvalitním potahem, který poslouží i jako bariéra proti dalším nečistotám, sloužícím jako potrava pro roztoče. Některé potahy navíc obsahují i látky s antiseptickými účinky, které nečistoty přímo ničí.

<p>Kvalitní matrace musí v každé poloze těla zajistit rovnou páteř. Foto: ©Depositphotos.com/vadimphoto1@gmail.com</p>

Kvalitní matrace musí v každé poloze těla zajistit rovnou páteř. Foto: ©Depositphotos.com/vadimphoto1@gmail.com

V obchodech shánějte moderní matrace z dostatečně vzdušných materiálů. Jako nejprodyšnější bude kombinace pružinové matrace a pro cirkulaci vzduchu nezbytný laťkový nebo lamelový rošt. Pryč se starou a proleželou matrací na pevné desce. V nabídkách najdete také pěnové i latexové matrace, výběr podle vašich individuálních požadavků zkonzultujte s odbornými prodavači.

       Přečtete si 10 tipů pro pohodový spánek:
       •    Nešetřete na kvalitní matraci ani na posteli, budete ráno svěží
       •    Před spaním nejezte, káva, alkohol i nikotin jsou tabu
       •    Dejte si vlažnou sprchu a spěte v bavlněném oblečení, které nasaje pot
       •    Pokud je to možné, nechte přes noc otevřené okno, nebo ventilačku
       •    Upravte si prostředí, v ložnici žádná technika ani pracovna, okna zatemněte
       •    Pružinové matrace mají rády pevné laťkové rošty s mezerou maximálně 4 cm
       •    Pod matrace s více než 50 % pěnových materiálů jsou ideální polohovatelné rošty
       •    Gelové matrace potřebují vždy lamelové rošty, ať už pevné či polohovací
       •    Latexové matrace je ideální umístit na polohovací rošty
       •    Taštičkové i vyšší kategorie pružinových matrací se také hodí na lamelový rošt

Máte vše zkontrolováno, nakoupili jste jen to nejlepší pro svůj kvalitní spánek a ten do vaší ložnice ne a ne přijít? Vyzkoušejte na nadměrné pocení některou z dobrých rad našich babiček. Příčin přílišného pocení může být celá řada, většinou jsou ale nervového původu. Můžete však mít i závažné problémy třeba se štítnou žlázou, ledvinami, či s počínající cukrovkou. Proto pokud zkusíte pár babských rad a situace se nezmění, navštivte raději svého lékaře a poraďte se s ním.

<p>Klasický lamelový rošt, určený pod pěnové matrace. Foto MT-nábytek.cz</p>

Klasický lamelový rošt, určený pod pěnové matrace. Foto MT-nábytek.cz

Celkovou léčivou koupel na nadměrné pocení popisují už starověké recepty. Před vaším pobytem v koupelně litrem vody zalejte šálek anděliky lékařské a šálek rozdrobené dubové kůry. Uveďte vodu do varu a hned poté přihoďte dvě lžíce máty a stejné množství ořechových listů. Několik minut povařte a po mírném vychladnutí odvar přeceďte. Extrakt přidávejte 2 × týdně do koupele, spolu s 10 kapkami růžového oleje.

Proti pocení vyzkoušejte detoxikační kúru celého organismu

Postižení nadměrným pocením si velmi chválí detoxikační kúru celého organismu, po níž problém zmizí.  Směs stejných dílů yzopu lékařského, máty peprné a šalvěje lékařské spařte 200 ml vroucí vody, nechte 10 minut vyluhovat, sceďte a vypijte. Tento čaj užívejte ráno a večer před spaním, po delší dobu. Pocení se výrazně zmírní většinou po jednom měsíci.

<p>Taštičková pružinová matrace Jinny skvěle odvádí pot. Foto: MT-nábytek.cz</p>

Taštičková pružinová matrace Jinny skvěle odvádí pot. Foto: MT-nábytek.cz

V posteli strávíte zhruba třetinu života a spánek je jednou z nejdůležitějších činností člověka. Proto si dobře ohlídejte, kam a na co budete každý večer uléhat. Nelitujte investice za perfektní postele s kvalitními rošty a prodyšnými matracemi. Jen tak se každé ráno probudíte dokonale odpočatí a nachystaní pro bezchybný výkon a pohodový den. Zastavte se a prověřte si kvalitu svého spaní.

Změnili jste si spací sestavu i denní režim tak, abyste si kvalitně a dobře odpočinuli? Napište do komentáře pod článkem, jak se vám to podařilo, a poraďte ostatním čtenářům.

Sdílejte tento článek 0x 0x 1x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Co s dětmi, když se venku žení všichni čerti? 12 tipů pro zimní dětské hry

Co s dětmi, když se venku žení všichni čerti? 12 tipů pro zimní dětské hry

Vydáno: 15.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 90x

Zimní období je dlouhé, venku bývá nevlídno a brzy tma. „A co děti, mají si kde hrát?" Jak se s dětmi nejlépe zabavíte? Vyzkoušejte některý z 12 tipů na dětské hry a společnou zábavu, když je venku nevlídno a extra špatné počasí.

Celý článek
Pozvěte domů budoucnost. Pořiďte si virtuální asistentku s UI a udělejte z ní základ svojí chytré domácnosti

Pozvěte domů budoucnost. Pořiďte si virtuální asistentku s UI a udělejte z ní základ svojí chytré domácnosti

Vydáno: 14.01.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 67x

Hlasem můžete ovládat nejen mobil, ale i prvky chytré domácnosti, třeba světla, topení nebo rolety. Stačí si pořídit virtuální asistentku nebo domácího robota s umělou inteligencí. Co všechno umí, kde je seženete a kolik stojí?

Celý článek
Máte doma pár starých sudů na víno či pivo? Vyrobte z nich originální nábytek a doplňky do bytu

Máte doma pár starých sudů na víno či pivo? Vyrobte z nich originální nábytek a doplňky do bytu

Vydáno: 13.01.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 111x

Někdo se v sudu koupe, jiný saunuje, další v něm i bydlí. Našli jste doma jen menší sudy na pivo či víno a líbí se vám jejich patina? Vyrobte z nich nábytek a doplňky do bytu. Kde staré dřevěné sudy sehnat a kolik stojí?

Celý článek