0komentářů

Ještě naplno netopíte a občas vás doma zebe? Pořiďte si topné koberce k posezení u televize či knížky. Ohřejte se

Zima přichází zpravidla bez varování a rychle. Pro chladné období roku se proto hodí nejrůznější přídavné vytápěcí doplňky. Zkusili jste topné koberce, přenosný přímotop či topnou žárovku? Mrkněte na nový miniseriálek Ohřejte se.
Vydáno: 07.10.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3856x

Ať chcete či nechcete, přišlo chladné období roku. Pokud ještě v domě či bytě naplno netopíte, nebo pobýváte ve studenějších místnostech, bude se vám třeba v obývacím pokoji proti chladu od nohou hodit topný koberec. Tato věcička patří mezi přídavné vytápěcí doplňky a slouží spíš jen na přihřátí, než na hlavní vytápění. Do této skupiny patří také přenosné přímotopy, infra topidla, topné žárovky a svítidla, topné obrazy na zeď. V novém miniseriálku vám je postupně představíme.

<p>Kdo by nechtěl mít při relaxaci teplíčko od podlahy. Topný kobereček je prima. Foto: ©Depositphotos.com/CreativeFamily</p>

Kdo by nechtěl mít při relaxaci teplíčko od podlahy. Topný kobereček je prima. Foto: ©Depositphotos.com/CreativeFamily

Problém studených nohou elegantně vyřešíte pořízením topného koberce. Jsou úsporné a současně i velmi efektivní, zejména ve srovnání s přímotopy. Instalovat je můžete téměř na všechny podlahové krytiny. Topný koberec je vrstva dvou koberců, mezi nimiž je topná fólie o tloušťce 0,15 – 0,3 mm. Fólii kryje odolná, grafitová vrstva s vodiči. Koberečky jsou schopné dosáhnout teploty až 30 °C.

Topný kobereček o velikosti 40 × 60 cm, má výkon 45 W a hodina provozu stojí přibližně dvacet haléřů. Lze jej pořídit zhruba od 1 000 korun. Větší koberce mají výkon asi od 200 W na m2.

Topné koberce můžete bez problémů položit na nejrůznější podlahové krytiny. Výjimkou je ale dřevěná podlaha, zejména před vyschnutím. Koberečky dokáží za chvíli vytvořit velmi příjemný tepelný komfort. Součástí přívodního kabelu je spínač. Po zapnutí zhruba do 5 minut ohřejí povrch podlahové krytiny na zmiňovaných 30 °C, ale stejně rychle se také ochladí.Při výběru topného koberce si uvědomte, do jakého prostředí a k jakému účelu jej pořizujete. Proto se v obchodě soustřeďte na možné zatížení, dosah přívodní šňůry a odpovídající rozměry. Dávejte také pozor na to, od jakého výrobce topný koberec pořizujete. Na některé jejich typy totiž nemůžete postavit nábytek ani další předměty. Jiné jsou zase háklivé na mechanická poškození.

Říká se, že v bytech i domech nejvíce vždy zahřeje teplo, jdoucí od země

Přívodní kabel topného koberce je určitým rizikem pro děti a domácí zvířata. Proto jej raději skryjte do plastové elektrolišty. Pokud výrobek nepoužíváte, vždy jej odpojte z elektrické sítě. Pro vlhké prostředí si pak pořiďte kobereček ideálně s protivlhkostní fólií, která ochrání pod ní fólii tepelnou. Nejvhodnější umístění koberečků najdete u postele, u pracovního stolu, případně u sedací soupravy.

<p>Princip topných koberců je prajednoduchý. Jenom je nesmíte máčet ve vodě. Foto: ©Depositphotos.com/Alexmit</p>

Princip topných koberců je prajednoduchý. Jenom je nesmíte máčet ve vodě. Foto: ©Depositphotos.com/Alexmit

Topné koberce udržujte stejně, jako koberce běžné. U mokrého čištění ale zásadně jenom tehdy, pokud jste je odpojili od elektrické sítě. Výrobky čistěte co nejrychleji a v okolí přívodního kabelu by koberec neměl navlhnout vůbec. Neperte. Po čištění nechte kobereček volně uschnout, v žádném případě jej ještě mokrý nezapojujte do elektřiny a nesušte jej v sušičce na prádlo.

Topné koberce sice nejsou plnohodnotnou náhradou za podlahové vytápění, ale mohou znatelně a výrazně zvýšit váš tepelný komfort. Spotřebovávají jen málo energie, hodí se do vytápěných i nevytápěných prostor a existují i speciální druhy, jež je možné použít i ve vlhkých místnostech.

V diskuzích na internetu vás hodně zajímá problematika elektrických topných rohoží v koupelnách. Doptáváte se na možnost zapojení do zásuvky na 220 V a co je potřeba na účinné regulování dané teploty. „Rohož v naší rekonstruované koupelně by byla zapnutá jen večer, konkrétně po dobu koupání celé naší rodiny,“ podotkla čtenářka s přezdívku Blavor.Technici v těchto případech doporučují zapojit topnou rohož přes proudový chránič a k regulaci použít digitální termostat. „Jeho výhodou je schopnost zahřívat rohož v předstihu, tedy 30 až 120 minut podle skladby podlahy,“ vysvětlil čtenář s přezdívkou Kassa. Pokud použijete také izolační desky, zkrátí se vám doba nahřátí podlahy asi o deset minut.

Provoz topného koberečku většinou stačí na střední stupeň

Problém s lezavou zimou řeší i čtenář s přezdívkou Miror. Má totiž kancelář v suterénu, kde je v zimě od podlahy hodně chladno. „Vyřešil jsem to topnou dečkou pod nohy asi za čtyři stovky. Má 3 stupně výkonu, rozměr 55 × 35 cm a maximální příkon 100 W,“ popsal. Podle něj stačí provoz na střední stupeň a po dvou letech bez problémů zatím funguje.Nejvýrazněji bývá cítit chlad od nohou ve větších koupelnách. Nejlépe vás zahřeje podlahové topení, zvolte si ze dvou možností. Buď napojení na teplovodní okruh, nebo elektrická topná rohož. Výhodou moderních systémů je možnost nastavení, kdy a na jakou teplotu si podlahu vyhřejete. Trubkové topení do podlahy stojí 1 200 Kč za metr čtvereční plus další tisíce za nezbytné příslušenství. Elektrická rohož je samozřejmě levnější.

S topným kobercem si pomůžete třeba i proti zamrzání v meziokenním prostoru.

Topný koberec je zajímavou a snadno dostupnou alternativou doplňkového nebo hlavního vytápění domu či bytu. Oceníte jej především před pohovkou, před kuchyňskou linkou, pod pracovním nebo kuchyňským stolem, případně na nevytápěných toaletách. Můžete je použít i k vysoušení obuvi, při dlouhém sezení na podlaze, v meziokenním prostoru proti zamrzání nebo na studené zdi u postele.

Přitápíte si také doma některým z přídavných vytápěcích doplňků? Napište do komentáře pod článkem, jaké máte s výrobky zkušenosti, a poraďte ten nejlepší ostatním čtenářům.

Sdílejte tento článek 0x 0x 1x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Máte doma suchý vzduch? Přečtěte si 6 důvodů, proč si pořídit mlhovou fontánku

Máte doma suchý vzduch? Přečtěte si 6 důvodů, proč si pořídit mlhovou fontánku

Vydáno: 20.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 50x

Pokud se potýkáte doma se suchým vzduchem, hledejte způsob, jak zvýšit jeho vlhkost. Jak vybrat svítící mlhovou fontánku do bytu neboli mlhovač? Na trhu je řada typů, mrkněte se na 6 důvodů, proč byste si jej měli do bytu pořídit.

Celý článek
Volný, praktický a funkční prostor, kvalitní materiály. Funkcionalismus se vrací a nezná čas

Volný, praktický a funkční prostor, kvalitní materiály. Funkcionalismus se vrací a nezná čas

Vydáno: 19.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 93x

Funkcionalistické domy a stavby poznáte hned. Dominuje jednoduchost tvarů, geometrie a čisté linie. Tento styl bydlení nyní slaví svůj come back. Nové materiály, kombinace kovu a dřeva i užití kůže dodávají bytu příjemný kontrast.

Celý článek
Hledáte originální kousek nábytku do bytu zařízeného v netradičním stylu? Vyrobte ho ze starého lodního kufru

Hledáte originální kousek nábytku do bytu zařízeného v netradičním stylu? Vyrobte ho ze starého lodního kufru

Vydáno: 18.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 107x

Vytvořit ze starého lodního kufru originální kousek nábytku není nic těžkého. Kde takový kufr sehnat a na co si dát při nákupu pozor? A co je potřeba s kufrem udělat, než z něj vyrobíte odkládací stolek, lavičku či minibar?

Celý článek