0komentářů

Peří je skvělý přírodní materiál, ale i péřové výrobky je potřeba čas od času vyčistit. Jak fungují čistírny peří?

Máte doma péřové výrobky? Nezapomeňte je pravidelně čistit. Jak funguje čistírna peří, podle čeho si ji vybrat a na co si dát pozor? Jak často je potřeba peří čistit a jsou k čištění vhodné všechny výrobky? Kolik vyčištění stojí?
Vydáno: 07.10.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1473x

Peří je lehké, poddajné a příjemně hřeje. Při správné péči má dlouhou životnost, špatnou ji naopak můžete výrazně zkrátit. Pravidelné čištění peří je potřeba provádět nejen z hygienických důvodů, ale také proto, aby si peří zachovalo své tepelně-izolační vlastnosti a objem. Běžné péřové peřiny a polštáře stačí občas provzdušnit lehkým naklepáním a vyvětrat, přikrývky je pak vhodné po 3 - 6 letech renovovat, polštáře častěji.

Péřové výrobky sice můžete vyprat doma v pračce, ale nikdy nebudete mít jistotu, jak to dopadne. Problém nastává hlavně při sušení, které se vám nemusí podařit provést pořádně a pak hrozí, že peří zcuckovatí a začne zapáchat nebo plesnivět. Proto raději využijte služeb profesionální čistírny peří, která má k dispozici technologie určené přímo k čištění peří a umí je i správně použít.

<p>Peří je výborný přírodní materiál s dlouhou životností, musíte se však o něj dobře starat. Foto: ©Depositphotos.com/essentialimagem</p>

Peří je výborný přírodní materiál s dlouhou životností, musíte se však o něj dobře starat. Foto: ©Depositphotos.com/essentialimagem

Jak probíhá renovace péřových peřin a polštářů?

Péřové peřiny a polštáře dovezte do čistírny peří. Zde pracovník rozpárá sypek a zhodnotí, v jakém stavu peří je. Podle toho vám řekne, jestli je výrobek vhodný k renovaci, nebo už je peří natolik špatné, že se renovace nevyplatí a je lepší investovat do nového výrobku. Podle stavu peří také dokáže určit, jaká technologie čištění bude nejlepší, protože existují celkem tři různé, a to mokrá cesta, čištění parou a suchá cesta.

Výběr konkrétní technologie musí být přizpůsobený stavu konkrétního peří. Důležitá je třeba míra jeho znečištění, stupeň opotřebení nebo intenzita prašnosti. Pracovníci čistírny peří vyčistí zvolenou technologií a zašijí ho do povlaku (sypku) z nové látky. Při této příležitosti mohou upravit množství náplně podle vaší potřeby, tedy přidat nebo ubrat peří. Navíc mohou přikrývku prošít tak, aby se peří nesesypávalo. Díky tomu i ze staré neforemné peřiny vytvoříte přikrývku, pod kterou se vám bude dobře spát.

 Jak poznat kvalitní čistírnu peří

Kvalitní čistírna peří nepoužívá jen jednu technologii, ale disponuje nejlépe všemi třemi a nejvhodnější způsob čištění vybírá s ohledem na stav dodaného peří. Navíc musí mít vypracovaný takový systém, aby zabránila smíchání peří z různých zakázek. Výrobek musí být při předání řádně označený (číslem zakázky či jménem), a to ideálně popisem na starý povlak. Při samotném čištění je pak nutné, aby byla každá zakázka zpracovaná samostatně. Tak se peří nesmíchá ani nedojde k jeho záměně.

Zeptejte se i na to, jak daná firma plní nový sypek a jaké používá prošívání. Některé firmy totiž naplní přikrývku pod tlakem a poté ji prošívají na automatickém stroji. V takovém případě však nemusí být peří rozložené rovnoměrně, a navíc hrozí, že se díky peří uvízlému ve švu uvolní nitě. Lepší je, pokud pracovník čistírny odváží náplň každé kostky, a poté ji jednu po druhé zašívá ručně na šicím stroji. Oproti klasickému linkovému prošití je pak lepší prošití do kostek (uzavřených bloků), kdy nedochází k sesouvání peří.

Při výběru čistírny dbejte na to, abyste zjistili skutečnou konečnou cenu. Některé čistírny totiž neuvádí konečnou cenu, ale ceny jednotlivých operací, třeba za párání, nový sypek, čištění peří či ušití výrobku. Kompletní renovace péřového výrobku (párání původního sypku, čištění peří, nový sypek, ušití výrobku) stojí od 1 400 Kč za péřovou deku při prošití do kostek a od 1 200 při prošití linkami. Cena za renovaci péřového polštáře se pohybuje od 200 Kč a u dětských peřin od 700 Kč výše.

Máte zkušenosti s čistírnami peří? Podělte se o ně s ostatními čtenáři v komentáři pod článkem.

Přečtěte si také další díly seriálu Služby pro byt:

1) Chcete poznat nové lidi a něco si vydělat? Poskytněte cestovatelům místo k přespání nebo jim pronajměte pokoj

2) Jak v domácnosti ročně ušetřit několik tisíc? Najděte si díky srovnávačům cen levnější poskytovatele služeb

3) Máte hlad a lednička zeje prázdnotou? Nechce se vám jezdit do obchodu? Objednejte si celý nákup na internetu

4) Jak si doma užít kvalitního a originálního umění, i když nemáte dost peněz? Využijte službu půjčování obrazů

5) Co dělat se starým nábytkem, který se vám už nelíbí, ale vyhodit by ho byla škoda? Pošlete ho dál

6) Koupili jste si byt či dům, který je plný starého haraburdí a nábytku? Najměte si firmu, která ho vyklidí za vás

7) Uzavřeli jste s řemeslníkem smlouvu o dílo, ale on nedodržel domluvené nebo něco pokazil? Braňte svoje práva

Sdílejte tento článek 0x 0x 2x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Sklenička dobrého alkoholu prý nikomu neuškodí. Jak si založit a vybavit domácí bar?

Sklenička dobrého alkoholu prý nikomu neuškodí. Jak si založit a vybavit domácí bar?

Vydáno: 28.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 28x

Rozhodli jste se zařídit a vybavit domácí bar pro pěkné chvíle s partnerem či přáteli? Pořiďte si stylový nábytek, nezbytné technické potřeby a tekuté ingredience. V článku najdete 12 věcí, které by vám neměly doma v baru chybět.

Celý článek
Vyzdobte si letos balkón květinami klasickými i novými druhy. 6 nových tipů na krásné truhlíky

Vyzdobte si letos balkón květinami klasickými i novými druhy. 6 nových tipů na krásné truhlíky

Vydáno: 27.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 616x

Balkonová a truhlíková sezóna je spolu s hřejivými paprsky sluníčka definitivně tady. Zahradníček vám poradí, jaké balkonovky si sehnat, kam je vysadit a jak se o ně nejlépe starat. Zpestřete si letos svůj balkon i 6 novými druhy.

Celý článek
Odhalte pravdu o vinylových podlahách. Proč byste o nich měli uvažovat při výměně podlah v domě či bytě?

Odhalte pravdu o vinylových podlahách. Proč byste o nich měli uvažovat při výměně podlah v domě či bytě?

Vydáno: 26.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 153x

Hodí se vinylová podlaha do bytu či domu? Šíří se o ní spousta mýtů, třeba že je tvrdá, studená a chůze po ní hlučná. Je to pravda, nebo ne? Jaké má PVC podlaha skutečné výhody a nevýhody? Přečtěte si další díl Bytových mýtů.

Celý článek