PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Máte v bytě poněkud málo místa? Vteřinový manžel poradí, jak na montáž shrnovacích dveří

Dveře ve vašem malém bytě se vám stále zavírají či otevírají, nebo máte málo místa? Namontujte si domů dveře shrnovací, případně lamelové. Vteřinový manžel poradí, jak nejlépe postupovat, který materiál a nářadí budete potřebovat.
Vydáno: 06.10.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3157x

Malý nebo návrhově špatně vyřešený byt znamená mnohdy velký problém s otevřenými dveřmi. Buď jenom překážejí, ale spíše a častěji blokují dveře sousední. Podobná potíž vás může potrápit třeba v malé předsíni, kde se do kolize dostávají dveře hodně často, ale i v malé koupelně. Co s tím? Řešením jsou například shrnovací nebo lamelové dveře. Vypadají vzdušně, do předsíně i do pokojů pouštějí světlo a můžete je koupit i s moderním pískováním výplní.

<p>Posuvné dveře využijete i pro rozdělení velkého prostoru. Foto: ©Depositphotos.com/Zveiger</p>

Posuvné dveře využijete i pro rozdělení velkého prostoru. Foto: ©Depositphotos.com/Zveiger

Shrnovací dveře najdete na trhu plné nebo prosklené, ve dřevě, v kožence či v plastu. Podle výplní i způsobu provedení za ně dáte v průměru od 1 000 korun až do 6 000 Kč za docela luxusní kousky. V balení najdete i vše potřebné pro montáž, vlastní musíte mít nejlépe akumulátorový šroubovák či vrtačku a ostrou pilku s jemným ozubením. Montáží „shrnovaček“ se přizpůsobíte různým šířkám dveří, šetříte místo a hlavně, dokážete je sami v interiéru nainstalovat.

Výhodou lamelových dveří je možnost regulovat šířku vyjmutím jednoho dílu. Naopak dveře při otevření mírně zmenšují průchod a moc dobře zvukově neizolují.

Lamelové dveře jsou přechodem mezi klasickými a posuvnými dveřmi. Dveřní křídlo je z lamel, které kombinují posuvný a otočný pohyb. Dělí se na harmonikové, které zasahují dveřním křídlem do obou místností, a skládací, které zasahují pouze na jednu stranu. Lamelové dveře namontujete do stávajících standardních zárubní i prosklených stěn.Při montáži lamelových dveří si nejdříve rozložte na podlahu jednotlivé díly, které spolu sousedí a budou vzájemně spojeny. Do stranových prolisů v bocích výplní vsuňte spojovací díl nahrazující panty. Postupujte opatrně a postupně mírným tlakem nasuňte spojovací díl mezi obě výplně. Stejně tak postupujte u dílů dalších, musíte je ale dávat střídavě opačně, abyste zachovali právě harmonikové skládání dveří.

I při montáži lamelových dveří platí známé dvakrát měř a jednou řež

Postupně spojte všechny čtyři středové části a poté dveře poskládejte do harmoniky. Dveře vložte mezi zárubně a rozložte je. Protože lamelové dveře se přizpůsobí svými rozměry více šířkám dveří, je i vodící konzolka o něco delší, abyste ji mohli na požadovaný rozměr zkrátit. Potřebnou délku proto změřte a lištu ostrou pilou zkraťte.

<p>Podobnými posuvnými dveřmi ideálně oddělíte dětský pokoj od ostatního bytu. Foto: ©Depositphotos.com/Arsentyev</p>

Podobnými posuvnými dveřmi ideálně oddělíte dětský pokoj od ostatního bytu. Foto: ©Depositphotos.com/Arsentyev

Do horní části připevněte vodící kolečka a zajistěte je rozpěrným vrutem. Ten dotahujte buď ručně, nebo jemně nastaveným momentem dotahování na aku šroubováku. Dveře poskládejte a nasaďte vodící kolejničku pro plastové kluzáky. Dveře i s vodící lištou vložte mezi zárubně a upravte jejich výšku. Nezapomeňte počítat s mírnou vůlí dveří nad podlahou, aby nedrhly. Stačí 5 až 10 mm. Nyní dveře i s vodící lištou nacvakněte do horních patek napevno.

Pro snadné pojíždění lamel můžete ještě lištu a vodicí kolečka mírně naolejovat.

Zbývá už jen připevnit úchyt. Přiloženými šroubky spojte obě části přes plný díl dveří, přičemž šroubky jsou schovány krytkami. Nakonec přišroubujte magnet, který přidržuje dveře zavřené. Při zavření zapadá magnet i hrana dveří do lišty ve tvaru “U“ připevněné na protilehlé straně zárubně. Pro snadné pojíždění můžete ještě lištu a vodící kolečka mírně naolejovat.Nejlevnější variantou „posuvných dveří“ jsou dveře shrnovací. Vyrábí se ze dřeva, plastu, hrubé textilie i koženky. Ty poslední jsou používané často v kancelářích. Seženete je v široké škále barev a i na nich mohou být průhledné prvky. Výhodou shrnovacích dveří je nízká cena, snadná instalace do stávajících zárubní, a hlavně možnost úpravy a následného použití v jiném otvoru.

Kromě shrnovacích dveří můžete využít i posuvné dveře na stěnu

Při montáži plastových „shrnovaček“ upravte délku vodícího profilu podle šířky zárubně dveří. Vyznačte otvory pro jeho připevnění a vyvrtejte otvory o průměru 3 mm. Pak navlékněte jezdce do vodicího profilu. Dveře umístěte do dveřního otvoru a připevněte vodicí profil do už vyvrtaných otvorů. Boční profil upravte na výšku zárubně a upevněte stejným způsobem, jako vodicí profil.

<p>Lamelové dveře nemusí jenom dělit místnoti, uplatníte je třeba i v kuchyni. Foto: ©Depositphotos.com/iriana88w</p>

Lamelové dveře nemusí jenom dělit místnoti, uplatníte je třeba i v kuchyni. Foto: ©Depositphotos.com/iriana88w

Druhý boční profil připevněte na protilehlou stranu zárubně a poté vtlačte křehký profil postupně po celé výšce do bočního profilu. Do druhé boční lišty vtlačte po celé výšce krycí lištu. Na závěr celé montáže zkontrolujte funkčnost plastových shrnovacích dveří opakovaným otevíráním a zavíráním. Jen mírně a v některých krocích se pak liší montáž shrnovacích dveří z koženky.

Nejnáročnější je instalace posuvných dveří do pouzdra, ale prostor kolem nich zůstane volný.

Další možností, jak v bytě ušetřit místo při otevírání dveří jsou posuvné dveře na stěnu. Při montáži nemusíte provádět žádné složité stavební zásahy. Dveřní křídlo pověsíte na kolejnici, připevněnou přímo na stěně. Výčet možností uzavírají posuvné dveře do pouzdra. Jejich instalace je složitější, protože je zasunujete do stavebního pouzdra, kterým nahradíte část příčky. Prostor kolem dveří i obě stěny jsou tak volné a využijete je podle aktuální potřeby.

Pořídili jste si domů na dělení místností v interiéru shrnovací dveře? Napište do komentáře pod článkem, jak se vám je podařilo namontovat, a poraďte ostatním čtenářům.

Podívejte se i na další díly seriálu Vteřinový manžel:
1. Drobná oprava plovoucí podlahy není náročná. Pořiďte si renovační sety.
2. Renovace oken prozáří váš byt i dům. Jak natírat stará okna.
3. Ženy nemusí jen stát u plotny. Lákají vás kutilské práce?
4. Byt bez obrazů je prázdný a nudný. Jak je bezpečně pověsit na zeď?
5. Začouzené sklo do krbových kamen kazí zážitek z ohně. Jak je vyčistit?

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 122x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 208x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 223x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek