0komentářů

Nepočítejte večer před spaním centimetry, ale ovečky. Podívejte se na 7 tipů, jak logicky zařídit malou ložnici

Máte malý byt a ještě menší ložnici? Nevíte, jak ji zařídit? Inspirujte se 7 tipy a triky pro mini ložnici a zjistěte, jak do ní dostat vše, co potřebujete ke kvalitnímu a zdravému spánku a čeho byste se měli raději vyvarovat.
Vydáno: 05.10.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 6870x

Ložnice má být oázou klidu a pohody, takže by neměla sloužit jako pracovna ani skladiště nepotřebných věcí. Co nemusíte, to do ní nedávejte. Patří do ní jen postel a noční stolky, případně ještě šatní skříň, pokud na ni nikde jinde nemáte místo. Vše ostatní se snažte uskladnit jinde. Podle odborníků na ergonomii existuje spousta pouček, kolik kde má zůstat místa, ale v malé ložnici je často musíte ohnout podle svých potřeb a možností. Jaké tipy a triky můžete při zařizování mini ložnice vyzkoušet?

<p>Postel u zdi sice ušetří místo, ale jednomu z partnerů se bude hůře uléhat Foto: ©Depositphotos.com/iriana88w</p>

Postel u zdi sice ušetří místo, ale jednomu z partnerů se bude hůře uléhat Foto: ©Depositphotos.com/iriana88w

1) Udržujte pořádek

Tak jako v každé jiné malé místnosti, i v pidi ložnici je potřeba udržovat pořádek a zbavit se všech nepotřebných věcí, které jen zbytečně zabírají místo. Čím méně věcí v ložnici bude, tím lépe. A pokud se vám podaří něco prodat místo toho, abyste to vyhodili do kontejneru, tak vyděláte i nějakou tu korunu.

2) Využijte prostor až ke stropu

Jestliže musíte mít v ložnici šatní skříň a ve zbytku bytu již nemáte moc místa na úložné prostory, volte skříň s výškou až ke stropu, abyste využili každý možný centimetr. K tomu vám lépe poslouží skříň vyrobená na míru. Skříň by měla mít posuvné dveře, a jelikož se jedná o velkou masu materiálu, měla by být ve světlé barvě, aby opticky nezahltila celý prostor. Zrcadlo raději schovejte do skříně.

3) Použijte světlé barvy

Do malé ložnice se pro optické zvětšení doporučuje zrcadlo. Z hlediska feng šuej a toků energií by však nikdy nemělo stát tak, aby se v něm odrážela postel a vy samotní, což je v malé ložnici těžké dodržet. Raději s ním tedy moc nepracujte a volte správné barvy, nejlépe světlé pastelové odstíny. Malé místnosti oživí jasné, svěží a světlé odstíny, lesklé materiály i povrchy a jednoduché a čisté linie. Do ložnice se hodí třeba kombinace světlé dřevěné podlahy, bílého stropu a jemně olivově zelených nebo světle žlutých stěn. Navíc je potřeba zvolit i správnou barvu povlečení.

<p>Pokud musíte mít skříň v ložnici, volte co nejvyšší model s posuvnými dveřmi. Foto: ©Depositphotos.com/photographee.eu</p>

Pokud musíte mít skříň v ložnici, volte co nejvyšší model s posuvnými dveřmi. Foto: ©Depositphotos.com/photographee.eu

4) Noční stolky pověste na zeď

Když nemáte místo na klasické noční stolky, můžete místo nich použít poličky pověšené na zeď nebo rozšířené čelo postele. Neměly by vám však viset nad hlavou, protože byste se pod nimi nemuseli cítit nejlépe. Stolek nemusí být nijak velký, záleží na tom, co všechno na něj chcete odkládat. V malé ložnici se však raději trochu uskromněte. Místo lampiček pak můžete zvolit bodová závěsná světla a ušetřit tak místo na stolcích.

5) Zvolte správnou velikost postele

Dobře si promyslete, jak velkou postel potřebujete. Ideální je, aby měl každý pohodlný přístup do postele ze své strany. Jestliže je pro vás pohodlný přístup důležitý a vystačíte si s menším prostorem ke spánku, můžete zvolit menší šířku postele. Pokud zůstanete u větší šířky postele, která bude doslova ode zdi ke zdi, musíte se připravit na mnohdy akrobatické kousky a časté přelézání partnera, kterého tím můžete v noci rušit a budit. 

6) Využijte prostor pod postelí

Prostor pod postelí by měl zůstat volný, pokud ale máte malý byt a nedostatek úložných prostor, budete nejspíš muset pod postel uskladnit některé sezónní věci. Buďto je naskládejte do různých krabic a boxů, nebo využijete úložnou zásuvku, kterou koupíte spolu s postelí ve stejném designu. Nesnažte se zaplnit veškerý možný prostor na výšku, protože mezi roštem a krabicemi musí zůstat dostatečná mezera, kterou bude proudit vzduch. Jen tak bude moci matrace „dýchat“. Pokud je ložnice opravdu malá a do zásuvky byste se pohodlně nedostali, volte postel s úložným prostorem, který je přístupný po odklopení roštu s matrací. Když nepotřebujete využívat prostor pod postelí, volte raději postel s jednoduchou konstrukcí, která vypadá lehce a vzdušně.

<p>Při umístění postele do malé ložnice myslete hlavně na pohodlný přístup pro oba partnery. Foto: ©Depositphotos.com/jacek_kadaj</p>

Při umístění postele do malé ložnice myslete hlavně na pohodlný přístup pro oba partnery. Foto: ©Depositphotos.com/jacek_kadaj

7) Vytvořte úložný prostor u stropu

Na zeď nad hlavou nic nevěšte, protože by se vám pak mohlo špatně spát. Pokud však máte vysoký strop a možnost přestavby, udělejte u stropu podhled ze sádrokartonu a vytvořte v něm úložný prostor na sezónní věci. Do podhledu můžete zabudovat i hlavní světlo a po okrajích barevné LED pásky, které poslouží jako dekorační osvětlení, které v ložnici vytvoří útulnou atmosféru. 

Máte další tipy, jak zařídit malou ložnici? Napište je do komentáře pod článkem.

Přečtěte si i další články o zařizování malého bytu:

1) Vytvořte si útulný a pohodový domov i na pár metrech čtverečních

2) Rozložte, složte. Vyřešte problém s malým prostorem pomocí speciálního nábytku do mini bytů

3) Máte malý byt? Nafoukněte ho o další prostor. Vestavěné patro využijete třeba na spaní

4) Jak zařídit malý byt? Využijte plochu stěn, police a jednoduchý nábytek

5) Máte malou koupelnu a hodně věcí v ní? Podívejte se, jak všechny drobnosti rozumně uspořádat, abyste nic nehledali

6) I v malé kuchyni se dá hrát velké divadlo a vaření vás může bavit. Stačí ji dobře zorganizovat

Sdílejte tento článek 0x 0x 2x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Japonské rohože, tatami či futony vám zajistí zdravý spánek. Vyzkoušejte exotiku ze Země vycházejícího slunce

Japonské rohože, tatami či futony vám zajistí zdravý spánek. Vyzkoušejte exotiku ze Země vycházejícího slunce

Vydáno: 25.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 38x

Hledáte lůžkové vybavení do své nové ložnice a nebráníte se trošce východoasijské exotiky? Vaší bránou do klidného úkrytu před bláznivým světem budou futonové matrace, postel, či rohože. Japonský styl=čistota a kontakt s přírodou.

Celý článek
Chcete mít voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyzkoušejte kouzlo katalytické lampy a hoření bez plamene

Chcete mít voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyzkoušejte kouzlo katalytické lampy a hoření bez plamene

Vydáno: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 73x

Potřebujete provonět domov, zbavit se všech nežádoucích pachů a vydezinfikovat vzduch? Pořiďte si katalytickou lampu. Na jakém principu funguje, co všechno umí, kolik stojí a jak byste ji měli správně používat a čistit?

Celý článek
Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Vydáno: 23.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 84x

Stala se vám v kuchyni nehoda a poškodili jste si s těžkým nádobím pracovní desku? Nemusíte ji hned měnit. Drobné škrábance a rýhy jdou opravit se speciálními přípravky a vosky. Stačí je rozehřát, setřít stěrkou a potom rozleštit.

Celý článek