0komentářů

Kamenné povrchy, žula, pískovec či obklady z břidlice časem vzhledově zajdou. Víte, jak je nejlépe vyčistit?

Dáváte přednost přirozené kráse před umělou dokonalostí? Kamenné schody, obklady, parapety, či kamenný obklad z břidlice ale potřebují i údržbu. Mrkněte se, jakým způsobem kámen nejlépe vyčistíte a odstraníte skvrny nebo povlaky.
Vydáno: 30.09.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1775x

Říká se, že kámen stál na počátku lidské civilizace a navzdory pokroku má své nezastupitelné místo i dnes. Je to unikátní přírodní materiál, který nadělá ve vašem interiéru plno parády. Využijete jej vzhledem k odolnosti všestranně. Vaši novou koupelnu ozdobí kamenné obklady, zahradu zkrášlí dlažba, dekorace nebo fontánky a v kuchyni se vám bude prima vařit na kamenné pracovní desce. Kámen je sice trvanlivý, ale musíte se o něj také dobře starat. Jak na to?

<p>Mokrá cesta čištění kamene je samozřejmě vhodná jen do exteriérů. Foto: ©Depositphotos.com/dnaumoid</p>

Mokrá cesta čištění kamene je samozřejmě vhodná jen do exteriérů. Foto: ©Depositphotos.com/dnaumoid

Třeba čištění výrobků z přírodní žuly je snadné. V pohodě ji omývejte běžnými prostředky, které v domácnosti používáte, ale bez obsahu abraziv a písků. Udržíte si tak v jednom lesku nejen dlažby, ale i parapety, žulové krby nebo dřezy. Na čištění žuly můžete použít třeba přípravek Brio Top. Při větším znečištění se hodí dokonce i agresivnější čistidla s obsahem kyselých látek.

Přírodním kamenem vhodně doplníte obytnou zahradu i interiér

Ideálním stavebním materiálem pro svou trvanlivost, nepoddajnost, a současně i tvárnost je přírodní kámen. Vhodně s ním doplníte obytnou zahradu, ale také interiéry. Každý kus je přitom originál s neopakovatelným tvarem, texturou i barvou. Čas ale na materiálu zanechává patrné stopy a musíte jej kvůli oživení čistit. Co všechno tato činnost třeba na obkladech a dlažbě obnáší?Povolejte na pomoc chemii a pořiďte si například čistič přírodního kamene LTP Grimex. Pět litrů vás přijde na necelých 1 230 Kč. Účinkuje skvěle na skvrny, nečistoty, ale i na staré impregnace a vosky. Hodí se na kámen, travertin, břidlici, terakotu, porcelán i dlažbu z lomového kamene. Před použitím vyzkoušejte prostředek nejdříve na nenápadném místě před plošným použitím. Po aplikaci Grimexu kámen znovu ošetřete správným typem impregnace a zvýrazňovače barvy.

Luxusním prvkem v interiéru je onyx, vlastně polodrahokam. Existuje v širokém spektru tónů od hnědé přes medovou, až po bílou, zelenou i rudou. Údržba je jednoduchá, pouze otíráte suchým a čistým hadříkem. Kámen tedy nevyžaduje žádnou zvláštní péči.

Dalším „kamenným“ materiálem je mramor. V interiéru zdobí hlavně v podobě dlažby, obkladů či parapetů. Dávejte ale pozor, povrch mramoru je nasákavý, proto jej ošetřujte speciální impregnací. Chráníte tím materiál před pohlcováním mastnoty a nečistot. Povrch mramoru poškozují i kyseliny, obsažené například v ovocných šťávách, octu, v mléce, pivu nebo vínu. Proto ve svém kuchyňském království raději nechtějte mramorovou kuchyňskou desku.Pro běžnou údržbu mramoru použijte vodu s čisticími prostředky o neutrálním pH. Na skvrny si pak kupte speciální přípravky, které jsou k tomu určené. Existují i lešticí pasty s obsahem parafínových a syntetických vosků ke zvýšení lesku. Mramorové podlahy z leštěného kamene uklízejte spíše na sucho, tedy vysáváním nebo zametáním.

Profesionální suché čištění ztenčí kámen zhruba o milimetr

V interiérech používají zejména profesionální úklidové firmy k čištění kamenných podlah suchou cestu. Je to způsob mechanického procesu, při němž se kamenná plocha zdrsní a současně tím čistí. Úbytek kamenné vrstvy je minimálně jeden milimetr. Odborníci čistí s pomocí pneumatické pistole bez použití abrazív a chemických prostředků. Znečištění okolí je v tomto případě snesitelné.Mokrá cesta znamená pískování plochy vysokotlakým strojem za pomoci abrazívního křemičitého písku. Tato metoda je vhodná hlavně na všechny plochy exteriérů, tedy jistě ne do klidných ložnic. Využívá se také chemické čištění kamene, které je dvoufázové. V první fázi nejdříve zmizí nečistoty z povrchu kamene, ve druhé fázi musíte zbytek čisticího prostředku neutralizovat. Po vyschnutí kamene následuje hydrofobizace. Ta snižuje nasákavost povrchu.

Hlas lidu praví, že kartáčkem a mýdlem nebo jarovou vodou se nedá nic zkazit.

O čištění kamene se bavíte i v diskuzních fórech na internetu. Řada odpovědí se objevila na dotaz vyčištění od sazí u horní desky krbových kamen, obložených kamenem. Čtenářka s přezdívku Vega myslí, že použitím kartáčku a mýdlové či jarové vody se nedá nic zkazit. „Jen nepoužívejte teplou nebo horkou vodu,“ varuje čtenář s přezdívkou Hejkal.Vysvětlil dále, že saze jsou mastné, teplá voda mastnotu dokonale rozpustí a rozmažete ji po celé ploše. „Obklad bývá hladký, takže buď ta voda a saponát, předem vyzkoušet, nebo rozpouštědla, benzín či trichlor. To se všechno ale musí napřed někde vzadu vyzkoušet,“ doplnil Hejkal s tím, že by možná mohlo pomoci i čištění ultrazvukem.

Se speciálním tmelem si po úklidu vyspravíte i větší mechanická poškození

Pokud zjistíte při úklidu a čištění, že máte v kameni praskliny nebo uražené hrany, renovujte je speciálním tmelem, namíchaným v barvě kamene. U uražené části vsadíte do poškozeného místa nerezovou výztuž na prevenci opětovného poškození a poté vše vyspárujte. Moderní chemické přípravky vám umožní dokonalé napravení materiálových defektů.

Jaké máte zkušenosti s čištěním zašlých kamenných schodů nebo obkladů? Máte na ně svůj zaručený recept? Napište jej do komentáře pod článkem a poraďte ostatním čtenářům.

Sdílejte tento článek 0x 0x 1x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Nenechte válet svršky a kabáty jen tak v předsíni. Stojanový věšák je prima pomocník

Nenechte válet svršky a kabáty jen tak v předsíni. Stojanový věšák je prima pomocník

Vydáno: 28.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 33x

Přemýšlíte, kam pověsit návštěvám bundy, klobouky a svršky, ale nechcete montovat háčky či věšáky na zeď? Pořiďte si stojanový věšák, který snadno můžete kdykoli a kamkoli přemístit. Kovový i dřevěný je i pěkným doplňkem předsíně.

Celý článek
Zahrada v únoru je ve znamení příprav na jaro. Pěstitelské rady zkompletuje nový seriál Zahradníček

Zahrada v únoru je ve znamení příprav na jaro. Pěstitelské rady zkompletuje nový seriál Zahradníček

Vydáno: 27.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 127x

Zahrádka v únoru spí jenom zdánlivě. Nenechte se pak překvapit prudkým nástupem jara a vysévejte do truhlíků. Seriál Zahradníček vám přinese občasné rady a tipy pro malé zahrádky, balkonové pěstování, či mini skleníčky na terase.

Celý článek
Zabrání prahy pod dveřmi průvanu v bytě či domě, nebo jsou zbytečné? Podívejte se na další bytový mýtus

Zabrání prahy pod dveřmi průvanu v bytě či domě, nebo jsou zbytečné? Podívejte se na další bytový mýtus

Vydáno: 26.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 214x

U dveří prý musí být práh, aby pod nimi netáhlo a nešířily se pachy a hluk. Opravdu to bez prahu nejde, nebo je to další bytový mýtus? Můžete prahy něčím nahradit? Jak fungují přechodové lišty a co je to mechanický padací práh?

Celý článek