0komentářů

Uzavřeli jste s řemeslníkem smlouvu o dílo, ale on nedodržel domluvené nebo něco pokazil? Braňte svoje práva

Stavební práce máte hotové, byt zařízený a najednou se něco pokazí. Začne opadávat omítka, okna nejdou zavřít nebo začne vrzat podlaha. Jaká je záruka na služby, jak postupovat, když je chcete reklamovat a na co máte nárok?
Vydáno: 30.09.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1450x

Řemeslníci mívají špatnou pověst, a tak se je lidé bojí objednávat. Neházejte je však do jednoho pytle, protože i mezi nimi najdete šikovné, poctivé a zkušené odborníky. Problémům s řemeslníky nejlépe předejdete výběrem solidní firmy, a to na základě referencí a doporučení od bývalých zákazníků nebo vašich známých (i když taková firma bude třeba dražší). Důležité je pak i sepsání co nejpodrobnější smlouvy o dílo. Řemeslník totiž musí jakoukoliv zakázku provést s potřebnou péčí a dílo musí odpovídat smlouvě. Proto je při reklamaci důležité, na čem všem jste se ve smlouvě dohodli a do jakých detailů smlouva šla. Pokud dílo nebude odpovídat smlouvě, tak se bude jednat o vadu a vy máte nárok na opravu v rámci reklamace.

<p>Nespoléhejte se na ústní domluvu a sepište raději smlouvu o dílo. Foto: ©Depositphotos.com/Tsyhund</p>

Nespoléhejte se na ústní domluvu a sepište raději smlouvu o dílo. Foto: ©Depositphotos.com/Tsyhund

Co by měla obsahovat smlouva o dílo?

Na provedení díla se s řemeslníkem můžete dohodnout ústně i písemně. Nárok na opravu vady máte i v případě ústní dohody, ale musíte jednoznačně prokázat, na čem jste se přesně dohodli, a to třeba svědectvím. Jelikož se ústní dohoda špatně prokazuje, je lepší mít uzavřenou písemnou smlouvu o dílo. Ve smlouvě musí řemeslník uvést své jméno (případně název firmy) a adresu, kde lze uplatnit reklamaci.

Nespoléhejte se na ústní domluvu. Sice platí, ale těžko se dokazuje, na čem jste se s řemeslníkem dohodli.

Kromě toho musí být ve smlouvě i výčet všech prací a použitých materiálů, odhadovaná cena za celé dílo (není-li možné cenu stanovit přesně), a dále termín dokončení, případně harmonogram prací, a to včetně smluvní pokuty za zpoždění dodávky díla. Důležité je také co nejpřesněji popsat výsledek prací, aby nebyl prostor k dohadům, jak to mělo vypadat. V rámci toho je možné se odkázat na vzorník, katalog či vizualizaci (třeba vestavěného patra nebo kuchyňské linky). Dobré je také vědět a mít ve smlouvě uvedené, kdo je dodavatelem prací a kdo odpovídá za reklamace a následný servis.

Jak převzít zakázku

Po dokončení prací vám musí řemeslník předvést funkčnost díla, případně jeho způsobilost sloužit svému účelu. Po předvedení máte povinnost dílo převzít, a to buďto s výhradami nebo bez nich. Dejte si pozor na to, že zhotovitel odpovídá pouze za vady, které jsou na díle v době převzetí. Jestliže objevíte nějaké chyby nebo zjevné vady, ale řemeslníka na ně neupozorníte, nemusí vám později uznat reklamaci a nepomůže vám ani soud.

Podle nového občanského zákoníku již neplatí dřívější zákonná šestiměsíční záruka a zmizela i tříměsíční záruka na opravy. Skryté vady se nemusí objevit hned, takže na jejich reklamaci máte právo, ale musíte je vytknout bez zbytečného odkladu, a to nejpozději do dvou let od převzetí zakázky, u staveb pak do pěti let od předání díla.

<p>Ve smlouvě se můžete odkázat i na katalog, vizualizaci nebo vzorník materiálů či barev. Foto: ©Depositphotos.com/mihalec</p>

Ve smlouvě se můžete odkázat i na katalog, vizualizaci nebo vzorník materiálů či barev. Foto: ©Depositphotos.com/mihalec

Co když objevíte nějakou vadu?

Způsob vyřízení reklamace se odvíjí od toho, zda se jedná o podstatné nebo nepodstatné vady. Pokud se na díle objeví vada, o které když byste dopředu věděli, tak byste si zhotovení díla neobjednali, bude se jednat o vadu podstatnou. Ta je výrazným porušením smlouvy a vy máte možnost požadovat provedení náhradního díla, opravy či slevy z ceny, v nejhorším případě pak můžete odstoupit od smlouvy. V případě nepodstatné vady musí řemeslník zajistit opravu, případně se můžete dohodnout na slevě. Podle zákona pak nemůžete odmítnout převzetí stavby pro ojedinělé drobné vady, které samy o sobě či ve spojení s jinými nebrání ani neomezují její užívání funkčně nebo esteticky.

Při přebírání zakázky s výhradami sepište veškeré vady do přebíracího formuláře či reklamačního listu a rovnou se s řemeslníkem dohodněte na způsobu řešení reklamace včetně termínu, do kdy opravy provede. Zaplatit můžete až po odstranění vad, případně zaplaťte jen část z celkové ceny. Poskytovatel služby musí vady odstranit do 30 dnů, pokud to však není možné, máte nárok na zrušení smlouvy nebo slevu z ceny díla. Sleva může být sjednána dohodou, pokud se však nedohodnete, budete se muset obrátit na znalce, který může tuto slevu určit.

Jestliže máte sjednáno pojištění právní ochrany, náklady tohoto znalce, vyřizování reklamace i případného soudního řízení za vás uhradí pojišťovna právní ochrany. Řemeslník musí vydat písemné potvrzení o tom, kdy jste uplatnili své právo, co je obsahem reklamace, způsob vyřízení reklamace, který požadujete, datum a skutečný způsob vyřízení reklamace a potvrzení o provedení opravy a době jejího trvání, případně důvod zamítnutí reklamace. Pokud odstoupíte od smlouvy a celé dílo bude potřeba udělat znovu, máte nárok na vrácení celé částky, případně náhradu škody (třeba náklady za nového zedníka).

Máte zkušenosti s reklamací nějaké bytové služby? Podělte se o ně s ostatními čtenáři v komentáři pod článkem.

Přečtěte si také další díly seriálu Služby pro byt:

1) Chcete poznat nové lidi a něco si vydělat? Poskytněte cestovatelům místo k přespání nebo jim pronajměte pokoj

2) Jak v domácnosti ročně ušetřit několik tisíc? Najděte si díky srovnávačům cen levnější poskytovatele služeb

3) Máte hlad a lednička zeje prázdnotou? Nechce se vám jezdit do obchodu? Objednejte si celý nákup na internetu

4) Jak si doma užít kvalitního a originálního umění, i když nemáte dost peněz? Využijte službu půjčování obrazů

5) Co dělat se starým nábytkem, který se vám už nelíbí, ale vyhodit by ho byla škoda? Pošlete ho dál

6) Koupili jste si byt či dům, který je plný starého haraburdí a nábytku? Najměte si firmu, která ho vyklidí za vás

Sdílejte tento článek 0x 0x 2x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Japonské rohože, tatami či futony vám zajistí zdravý spánek. Vyzkoušejte exotiku ze Země vycházejícího slunce

Japonské rohože, tatami či futony vám zajistí zdravý spánek. Vyzkoušejte exotiku ze Země vycházejícího slunce

Vydáno: 25.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 38x

Hledáte lůžkové vybavení do své nové ložnice a nebráníte se trošce východoasijské exotiky? Vaší bránou do klidného úkrytu před bláznivým světem budou futonové matrace, postel, či rohože. Japonský styl=čistota a kontakt s přírodou.

Celý článek
Chcete mít voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyzkoušejte kouzlo katalytické lampy a hoření bez plamene

Chcete mít voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyzkoušejte kouzlo katalytické lampy a hoření bez plamene

Vydáno: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 73x

Potřebujete provonět domov, zbavit se všech nežádoucích pachů a vydezinfikovat vzduch? Pořiďte si katalytickou lampu. Na jakém principu funguje, co všechno umí, kolik stojí a jak byste ji měli správně používat a čistit?

Celý článek
Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Vydáno: 23.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 84x

Stala se vám v kuchyni nehoda a poškodili jste si s těžkým nádobím pracovní desku? Nemusíte ji hned měnit. Drobné škrábance a rýhy jdou opravit se speciálními přípravky a vosky. Stačí je rozehřát, setřít stěrkou a potom rozleštit.

Celý článek