PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Uzavřeli jste s řemeslníkem smlouvu o dílo, ale on nedodržel domluvené nebo něco pokazil? Braňte svoje práva

Stavební práce máte hotové, byt zařízený a najednou se něco pokazí. Začne opadávat omítka, okna nejdou zavřít nebo začne vrzat podlaha. Jaká je záruka na služby, jak postupovat, když je chcete reklamovat a na co máte nárok?
Vydáno: 30.09.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1531x

Řemeslníci mívají špatnou pověst, a tak se je lidé bojí objednávat. Neházejte je však do jednoho pytle, protože i mezi nimi najdete šikovné, poctivé a zkušené odborníky. Problémům s řemeslníky nejlépe předejdete výběrem solidní firmy, a to na základě referencí a doporučení od bývalých zákazníků nebo vašich známých (i když taková firma bude třeba dražší). Důležité je pak i sepsání co nejpodrobnější smlouvy o dílo. Řemeslník totiž musí jakoukoliv zakázku provést s potřebnou péčí a dílo musí odpovídat smlouvě. Proto je při reklamaci důležité, na čem všem jste se ve smlouvě dohodli a do jakých detailů smlouva šla. Pokud dílo nebude odpovídat smlouvě, tak se bude jednat o vadu a vy máte nárok na opravu v rámci reklamace.

<p>Nespoléhejte se na ústní domluvu a sepište raději smlouvu o dílo. Foto: ©Depositphotos.com/Tsyhund</p>

Nespoléhejte se na ústní domluvu a sepište raději smlouvu o dílo. Foto: ©Depositphotos.com/Tsyhund

Co by měla obsahovat smlouva o dílo?

Na provedení díla se s řemeslníkem můžete dohodnout ústně i písemně. Nárok na opravu vady máte i v případě ústní dohody, ale musíte jednoznačně prokázat, na čem jste se přesně dohodli, a to třeba svědectvím. Jelikož se ústní dohoda špatně prokazuje, je lepší mít uzavřenou písemnou smlouvu o dílo. Ve smlouvě musí řemeslník uvést své jméno (případně název firmy) a adresu, kde lze uplatnit reklamaci.

Nespoléhejte se na ústní domluvu. Sice platí, ale těžko se dokazuje, na čem jste se s řemeslníkem dohodli.

Kromě toho musí být ve smlouvě i výčet všech prací a použitých materiálů, odhadovaná cena za celé dílo (není-li možné cenu stanovit přesně), a dále termín dokončení, případně harmonogram prací, a to včetně smluvní pokuty za zpoždění dodávky díla. Důležité je také co nejpřesněji popsat výsledek prací, aby nebyl prostor k dohadům, jak to mělo vypadat. V rámci toho je možné se odkázat na vzorník, katalog či vizualizaci (třeba vestavěného patra nebo kuchyňské linky). Dobré je také vědět a mít ve smlouvě uvedené, kdo je dodavatelem prací a kdo odpovídá za reklamace a následný servis.

Jak převzít zakázku

Po dokončení prací vám musí řemeslník předvést funkčnost díla, případně jeho způsobilost sloužit svému účelu. Po předvedení máte povinnost dílo převzít, a to buďto s výhradami nebo bez nich. Dejte si pozor na to, že zhotovitel odpovídá pouze za vady, které jsou na díle v době převzetí. Jestliže objevíte nějaké chyby nebo zjevné vady, ale řemeslníka na ně neupozorníte, nemusí vám později uznat reklamaci a nepomůže vám ani soud.

Podle nového občanského zákoníku již neplatí dřívější zákonná šestiměsíční záruka a zmizela i tříměsíční záruka na opravy. Skryté vady se nemusí objevit hned, takže na jejich reklamaci máte právo, ale musíte je vytknout bez zbytečného odkladu, a to nejpozději do dvou let od převzetí zakázky, u staveb pak do pěti let od předání díla.

<p>Ve smlouvě se můžete odkázat i na katalog, vizualizaci nebo vzorník materiálů či barev. Foto: ©Depositphotos.com/mihalec</p>

Ve smlouvě se můžete odkázat i na katalog, vizualizaci nebo vzorník materiálů či barev. Foto: ©Depositphotos.com/mihalec

Co když objevíte nějakou vadu?

Způsob vyřízení reklamace se odvíjí od toho, zda se jedná o podstatné nebo nepodstatné vady. Pokud se na díle objeví vada, o které když byste dopředu věděli, tak byste si zhotovení díla neobjednali, bude se jednat o vadu podstatnou. Ta je výrazným porušením smlouvy a vy máte možnost požadovat provedení náhradního díla, opravy či slevy z ceny, v nejhorším případě pak můžete odstoupit od smlouvy. V případě nepodstatné vady musí řemeslník zajistit opravu, případně se můžete dohodnout na slevě. Podle zákona pak nemůžete odmítnout převzetí stavby pro ojedinělé drobné vady, které samy o sobě či ve spojení s jinými nebrání ani neomezují její užívání funkčně nebo esteticky.

Při přebírání zakázky s výhradami sepište veškeré vady do přebíracího formuláře či reklamačního listu a rovnou se s řemeslníkem dohodněte na způsobu řešení reklamace včetně termínu, do kdy opravy provede. Zaplatit můžete až po odstranění vad, případně zaplaťte jen část z celkové ceny. Poskytovatel služby musí vady odstranit do 30 dnů, pokud to však není možné, máte nárok na zrušení smlouvy nebo slevu z ceny díla. Sleva může být sjednána dohodou, pokud se však nedohodnete, budete se muset obrátit na znalce, který může tuto slevu určit.

Jestliže máte sjednáno pojištění právní ochrany, náklady tohoto znalce, vyřizování reklamace i případného soudního řízení za vás uhradí pojišťovna právní ochrany. Řemeslník musí vydat písemné potvrzení o tom, kdy jste uplatnili své právo, co je obsahem reklamace, způsob vyřízení reklamace, který požadujete, datum a skutečný způsob vyřízení reklamace a potvrzení o provedení opravy a době jejího trvání, případně důvod zamítnutí reklamace. Pokud odstoupíte od smlouvy a celé dílo bude potřeba udělat znovu, máte nárok na vrácení celé částky, případně náhradu škody (třeba náklady za nového zedníka).

Máte zkušenosti s reklamací nějaké bytové služby? Podělte se o ně s ostatními čtenáři v komentáři pod článkem.

Přečtěte si také další díly seriálu Služby pro byt:

1) Chcete poznat nové lidi a něco si vydělat? Poskytněte cestovatelům místo k přespání nebo jim pronajměte pokoj

2) Jak v domácnosti ročně ušetřit několik tisíc? Najděte si díky srovnávačům cen levnější poskytovatele služeb

3) Máte hlad a lednička zeje prázdnotou? Nechce se vám jezdit do obchodu? Objednejte si celý nákup na internetu

4) Jak si doma užít kvalitního a originálního umění, i když nemáte dost peněz? Využijte službu půjčování obrazů

5) Co dělat se starým nábytkem, který se vám už nelíbí, ale vyhodit by ho byla škoda? Pošlete ho dál

6) Koupili jste si byt či dům, který je plný starého haraburdí a nábytku? Najměte si firmu, která ho vyklidí za vás

Sdílejte tento článek 0x 0x 1x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 136x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 224x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 235x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek