PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
1komentářů

Máte rádi přírodní kámen a snadný úklid? Vyrazte do kamenictví a udělejte si z domova žulové království

Jak vypadá žula a co je granit? Odlišují se tyto kameny něčím, nebo se jedná o stejný materiál? Kterými vlastnostmi se granit vyznačuje a jak ho poznáte? Kde všude se používá, co všechno z něj bývá vyrobené a kolik stojí?
Vydáno: 23.09.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1146x

Žula, ve správné odborné terminologii granit, je luxusní přírodní materiál, který má elegantní vzhled a vysokou kvalitu i životnost. Granit je odolný vůči působení klimatických vlivů a vysokých teplot (až do 300 °C), nepoškodí ho běžně používané chemikálie a má vysokou odolnost vůči většině kyselin. Není náročný na údržbu, ale odborníci ho doporučují před používáním naimpregnovat speciálními prostředky, které ho ochrání před nasáknutím olejů a mastnot. Nevýhodou žuly je poměrně vysoká pořizovací cena, ta se vám však vrátí v dlouhé životnosti materiálu.

Krátce o žule

Granit má zvýšený obsah některých prvků, a to křemíku, kyslíku, hliníku, sodíku a draslíku. Složení žuly je poměrně proměnlivé, obsahuje zejména křemen, živec a slídu, které tvoří více než 90 % složené horniny. Příměsi (třeba amfibol, augit nebo turmalín) mají vliv na vlastnosti a vzhled žuly, mnohé z nich však mají nežádoucí dopad na využití kamene, protože ten pak může snáze podléhat rozkladu.

Žula se vyskytuje po celém světě. Těží se především v Brazílii, Indii a v některých státech jižní Afriky (Angola, Jihoafrická republika, Namibie a Zimbabwe). V současné době se na trhu stále více objevuje i žula z Číny. V USA jsou věhlasné výskyty žuly z oblasti Skalnatých hor. V Evropě se největší lomy na žulu nachází ve Finsku, Norsku, Švédsku, Portugalsku a Španělsku. V České republice se žula těží třeba na Českomoravské vysočině, na Liberecku a v Jeseníkách.

<p>Žula je výborný materiál pro výrobu pracovních kuchyňských desek. Foto: ©Depositphotos.com/photographee.eu</p>

Žula je výborný materiál pro výrobu pracovních kuchyňských desek. Foto: ©Depositphotos.com/photographee.eu

Jak granit poznáte?

Granit se vyskytuje v široké škále barev. Většinou je světlý, a to v bílé, růžové, červené, nazelenalé, nažloutlé či namodralé variaci. Pokud je přítomné větší množství tmavě zbarvených minerálů, může být i tmavý až černý. Převažující barva horniny je často použita v komerčním názvu jednotlivých granitů. Žula je oblíbená především v šedém a modrém odstínu, existují však i nádherné červené varianty. Výhodou žuly je její barevná stálost, takže po celou dobu životnosti vypadá stejně.

Kde můžete žulu využít? Inspirujte se na Pinterestu.

Žula bývá nejčastěji homogenně zrnitá (s různou velikostí jednotlivých zrn), ale najdete ji i v různých žilkovaných a vzorovaných variantách. Většinou je leštěná na vysoký lesk, ale povrch může být i matný nebo patinovaný. Díky vysokému lesku a studeným barvám působí žula chladněji než keramika, ale jde spíše o pocitovou záležitost. Sice se déle zahřívá i ve vytápěné místnosti, ale po zahřátí udrží teplo déle (stejně tak i chlad). Je to především díky jejím vynikajícím akumulačním vlastnostnem. Pokud zvolíte jiný povrch než leštěný, nebude na vás žulový kámen působit tak studeně.

Kde všude se dá žula využít

Granit se zejména pro svou odolnost vůči klimatickým vlivům využívá v exteriéru jako stavební, obkladový a dekorační kámen. Vyrábí se z něj základové kameny, soklové kvádry a kameny, leštěné obkladové desky, významné stavební monumenty, dlažební kostky, obrubníky a schody. Žula je také nenahraditelnou surovinou pro některé specializované výrobky, třeba měřické značky, kanalizační spadiště, spojné komory nebo příměrné desky. Navíc se z ní vyrábí i náhrobní desky a pomníkové díly.

V interiérech je žula využívaná na obklady schodišťových stupňů i stěn, obklady okenních parapetů, stolní, pultové, barové a koupelnové desky, vaničky do sprchových koutů, krbové římsy a obklady, topná tělesa, dekorační předměty a podlahy. Žula je výborně využitelná také u kuchyňských linek jako pracovní deska, protože na ní můžete krájet i pokládat horké předměty bez obav z toho, že ji zničíte.

<p>Granit můžete použít i jako koupelnovou desku pod umyvadlo. Foto: ©Depositphotos.com/paulmhill</p>

Granit můžete použít i jako koupelnovou desku pod umyvadlo. Foto: ©Depositphotos.com/paulmhill

Kolik granit stojí a jak se o něj starat?

Cena granitu je ovlivněná způsobem výroby, opracováním kamene a povrchovou úpravou, ale i množstvím, které si koupíte. Kalkulace je vždy provedena na míru, obecně však formátované desky tloušťky 20 - 100 mm seženete za cenu kolem 1 250 Kč za m2 a výše. Lámané schody pořídíte od zhruba 1 200 Kč za běžný metr (b.m.), nástupnice od 450 Kč za b.m., lámané překlady od 450 Kč za b.m. a řezanoštípané obklady o tloušťce 2 - 3 cm od 900 Kč za m2. Stolové desky pak koupíte za cenu od 1 200 Kč za kus a krbové římsy od 380 Kč za kus.

Čištění a údržba kuchyňských desek a jiných výrobků z přírodní žuly je velice snadná. Žulu můžete omývat a čistit běžnými čisticími prostředky pro domácnost, nesmí však obsahovat písek. Tím byste totiž mohli poškrábat měkčí minerály v horninové hmotě. Čištění některých zaschlých potravin můžete provést ostrým nožem, přičemž se nemusíte bát, že žulu tímto ostřím poškodíte. Výhodou granitu je možnost renovace, a to přebroušením či přeleštěním, v případě chybějících částí pak jejich náhradou či vytmelením.

<p>Žula je velice snadná na údržbu, stačí vám vlhký hadřík a běžný čisticí prostředek. Foto: ©Depositphotos.com/scukrov</p>

Žula je velice snadná na údržbu, stačí vám vlhký hadřík a běžný čisticí prostředek. Foto: ©Depositphotos.com/scukrov

Líbí se vám žula v interiéru? Napište do komentáře pod článkem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 1x
2x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 1
Nadpis:
  Vaše jméno:
Parapety
Žulové parapety jsou krasné. Mám v obýváku 3 okna do oblouku, takže i žulové parapety ten oblouk kopírují. A nemá to chybu. Impregnace je nutná, použila jsem nanoimpregnaci, která krásně odpuzuje vodu.
ODPOVĚDĚT
Ala | 24.09.2016

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 129x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 219x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 234x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek