PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Jak správně natřít starý nábytek? Proměňte starou skříň, židli nebo stůl v nové kusy. Využijte moderní nátěry na dřevo

Přemýšlíte nad oživením interiéru a nové vybavení nechcete nebo nemůžete pořídit? Proměňte starý nábytek v nový. Renovace dveří a nábytku nemusí být žádné drama. Čtěte, jak odstranit starou barvu a kterou novou použijete nejlépe.
Vydáno: 21.09.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 5157x

Víte, že starý klasický nábytek je stále více in? Tedy pokud nevypadá, že jste jej zrovna v poslední chvíli odvezli ze sběrného dvora. Nábytek i doplňky z dob socialismu jsou opět v kurzu a v případě jejich poněkud omšelého vzhledu je klidně opravte a renovací jim dejte nový kabát. Šmrnc dodejte barvami, mozaikou, textilem nebo tapetami.

Nezahazujte do spalovny klasický starý nábytek, je znovu zpátky a in

Pokud jste alespoň trochu řemeslně zruční, bude vám stačit pár hodin trpělivosti a starý nábytek bude jako nový. Při renovaci nábytku nejčastěji použijete barvy a lazury. Podívejte se v obchodech po disperzních nátěrových hmotách, které nepoškozují životní prostředí a můžete je také použít i na hračky nebo nábytek v dětských pokojích.

<p>Nebojte se renovací starého nábytku. Jen si na nátěry pořiďte kvalitní štětec. Foto: ©Depositphotos.com/aetb</p>

Nebojte se renovací starého nábytku. Jen si na nátěry pořiďte kvalitní štětec. Foto: ©Depositphotos.com/aetb

Na trhu najdete i lazurovací laky s novou recepturou. Za plechovku „sedmičku“ dáte okolo 160 až 220 korun. Tenkovrstvé lazury se lépe vpíjí do dřeva a snadněji ji obnovíte, zatímco silnovrstvá líp odolává počasí a UV záření. Prozíraví výrobci odstíny lazurovacích laků sjednotili, takže oba typy výrobku můžete použít třeba i na jedné skříni do ložnice pro ještě vyšší ochranu povrchu.

Barevný nátěr je šikovný způsob, jak vdechnout starému nábytku nový život.

Nejdříve musíte odstranit starý nátěr. Vezměte si na pomoc horkovzdušnou pistoli, vše dočistěte smirkem. Starý nátěr také můžete jenom osmirkovat a prach poté vyluxovat. Urputně držící barvy se zbavíte organickými rozpouštědly nebo speciálním louhem pro odstraňování nátěrů. Dřevo polijte nebo omyjte, starý nátěr pak odstraníte velmi snadno. Před dalšími kroky nechte dřevo dobře vyschnout, poté je na povrchu obruste a očistěte od prachu.Odmontujte z nábytku všechny kovové součásti, úchytky či držadla, pokud je má. Prošoupaná nebo otlučená místa vyplňte speciálním tmelem na dřevo, až do rovného povrchu. Zbytky tmelu odstraňte nožem a po zaschnutí povrch přebruste jemným smirkovým papírem. Pečlivě vyplňte také díry po starých úchytkách, držadlech a kování. Smirkem nebo profi bruskou povrch nábytku vyrovnejte, pak odstraňte prach i piliny a otřete dřevo navlhčeným jemným hadříkem nebo papírovou utěrkou.

Vzhledem k tomu, že louh je žíravina, musíte postupovat striktně podle pokynů výrobce, zachovat opatrnost a chránit si kůži, oči a sliznice. Vždy je lepší pracovat s louhem venku, ne v interiéru. Při použití v místnosti intenzivně větrejte a nikdy s ním nepracujte v přítomnosti dětí.

Pokud chcete, aby barva na nábytku dobře držela, byla natřená rovnoměrně a dlouho vydržela, pak rozhodně nevynechejte podkladový nátěr. Nedělejte si starosti s tím, v jak silné vrstvě ho natřete, úplně postačí, když trochu pokryje všechna místa, na která chcete nanést barvu. Tomuto nátěru se vyhněte, pokud toužíte po patinovaném vzhledu, kdy barva vypadá zašlá a nerovnoměrně natřená. Tak mohou perfektně zdobit interiér třeba kombinované komody a prádelníky.Po zaschnutí podkladovky nábytek ještě lehce osmirkujte jemným papírem, příliš přitom netlačte.  Důkladně otřete všechen prach i piliny a začněte natírat. Malířským válečkem nejprve natřete velké plochy, pak celý kus ještě jednou přetřete štětcem. Kupte si jen kvalitní, z těch levných se uvolňují štětiny, lepí se do barvy a nátěr nevypadá vůbec nijak rovnoměrně. Pokud některá místa prosvítají, naneste po proschnutí té předchozí, ještě další vrstvu barvy.

Velké plochy renovovaného nábytku raději nastříkejte

U velkých skříní nebo nábytkových dílů raději barvy nastříkejte, pokud tedy můžete. Bez obav si kupte vodou ředitelné barvy. Nátěry kuchyňských či jídelních stolů a židlí budete provádět častěji. Většinou štětcem na suchý, odmaštěný a mírně zdrsněný povrch. Použijte kombinaci 1 až 2 nátěrů univerzální barvy a 1 až 2 nátěrů bezbarvého interiérového laku. Před akcí nezapomeňte dotáhnout všechny šrouby u židlí a slepte veškeré uvolněné spoje.Renovace a natírání staršího nábytku je velice populární, což dokazuje internetová diskuze. „Kdyby byly z masivu, tak sundat lak, osmirkovat a natřít. Dřevotřískové radši otapetujte,“ radí na dotaz co s dvířky u starší kuchyňské linky čtenářka s přezdívkou Kačule. Skutečnost, že ne všechno se musí nutně vyhodit, potvrzuje i čtenář s přezdívku Longin: „Zrenovovat se dá leccos, já si tak normálně kupuju barvu Eternal, je na všechny materiály,“ napsal.

Na lamino nalepte třeba fólii, a na tu teprve malujte. Nátěr pak snadno odstraníte.

Poměrně hodně se v diskuzích ptáte, jak, čím a jestli vůbec se dá malovat nábytek z lamina. Na jedné straně radíte akrylové barvy, na straně druhé barvy ředitelné vodou, ale i organickými ředidly. „Já bych nalepila na bílé lamino bílou samolepicí folii a na tu teprve malovala vodou ředitelným Balakrylem, tónovaným temperou,“ píše čtenářka s přezdívkou Panda.Renovace nábytku je pro někoho radost pro volné chvíle, pro někoho nutnost v případech, kdy si nemůže pořídit nábytek nový. Ať tak či tak, je to způsob, jak prodloužíte život často zajímavým předmětům. Ne vždycky to přitom musí být starožitné nebo historicky hodnotné kusy. Opravený nábytek vždy povrchově dokončete tak, aby vypadal dobře a nedělal vám doma ostudu.

Zrenovovali jste si vlastními silami některý kousek starého nábytku, který vám bylo líto vyhodit? Napište do komentáře pod článkem, jaký jste měli úspěch, a poraďte ostatním čtenářům váš osvědčený postup.

Podívejte se i na některé další díly seriálu Vteřinový manžel:
1. Renovace oken prozáří váš byt i dům. 6 rad, jak natřít stará okna
2. Sluníčko je fajn, ale všeho moc škodí. Jak namontovat žaluzie a rolety
3. Jak opravíte vanu nebo sprchovou vaničku, kde odprýskl kus smaltu?
4. Umíte sami vyměnit vodovodní baterii? Nevolejte instalatéra
5. Jak zatmelit spáry u vany, umyvadla, dřezu či oken? Použijte silikon nebo speciální polymer

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 106x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 174x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 206x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek