PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Babské rady pro domácnost: Jak nejlépe vyčistíte nábytek od otisků prstů? Černý čaj je favoritem

Umatlaný nábytek nevypadá moc dobře. Jak z něj odstranit mastné otisky prstů? Zabírá studený černý čaj, na více ohmataná místa toaletní mýdlo. Které přípravky použít, a které raději vynechat, se dočtete v dalším díle babských rad.
Vydáno: 16.09.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2313x

Výstavní otisky prstů neboli daktylky pachatele jsou snem každého kriminalisty, ohledávajícího místo činu. Takto „ozdobený“ nábytek však chce mít ve svém obývacím pokoji nebo ložnici jenom málokdo. Jak z upatlaných skříněk, komod a skříní nejlépe odstraníte mastné otisky? Inspirujte se osvědčenými radami, které používaly odjakživa už naše babičky.

Otisků prstů se nejlépe zbavíte studeným černým čajem

Na lakovaném dřevěném nábytku, podlaze a laminátu se otisků prstů zbavíte nejlépe studeným černým čajem. Čistý suchý hadřík namočte do roztoku, přetřete, nechte chvilku působit a poté vytřete do sucha. Málokdo také ví, že studený černý čaj je i výborným pomocníkem na umývání oken a zrcadel. Nastříkejte čaj a pak doleštěte sklo hadříkem nebo novinovým papírem.

<p>Na dřevěný nábytek musíte opatrně, hlavně žádná kvanta vody a saponátu. Foto: ©Depositphotos.com/belchonock</p>

Na dřevěný nábytek musíte opatrně, hlavně žádná kvanta vody a saponátu. Foto: ©Depositphotos.com/belchonock

Teprve čistý nábytek je krásný, protože vynikne struktura, lesk, barevnost i kování. Na údržbu a čištění masivního a dýhovaného dřevěného nábytku jsou nejlepší prostředky na alkoholové bázi. Nepoužívejte na čištění saponát, vytvořili byste na povrchu lesklého laku matný film. K čištění se vůbec nehodí přípravky s obsahem písků, vyhněte se také všem druhům rozpouštědel.

Nepoužívejte saponátové přípravky, vytvoří na lesklém laku matný film.

Teprve čistý nábytek je krásný, protože vynikne struktura, lesk, barevnost i kování. Na údržbu a čištění masivního a dýhovaného dřevěného nábytku jsou nejlepší prostředky na alkoholové bázi. Nepoužívejte na čištění saponát, vytvořili byste na povrchu lesklého laku matný film. K čištění se vůbec nehodí přípravky s obsahem písků, vyhněte se také všem druhům rozpouštědel.Na ošetření staršího nábytku použijte směs 1 kávové lžičky olivového nebo lněného oleje, půl šálku octa a půl šálku červeného vína. Nábytek směsí dobře potřete, nechte 5 minut zaschnout a potom suchým hadříkem přeleštěte. Kožené předměty vyčistěte nejdříve octovou vodou, poté je potřete lněným olejem a po vsáknutí vyleštěte suchým hadříkem.

Leštěnku nahradí rostlinný olej s pár kapkami vonné esence

Prach ze stěny a polic odstraníte směsí běžného rostlinného oleje s pár kapkami vonné olejové esence. Vytvořenou směs nalijte do rozprašovače, nastříkejte na suchou utěrku a pak nábytek nejen zbavíte prachu, ale také krásně vyleštíte. Dosáhnete stejného účinku jako leštěnkou. Pomocníkem na leštění nábytku je i dětský šampon. Dejte jej do teplé vody, opatrně umyjte a snadno vyleštíte.

<p>Nejlepším pomocníkem na nevítané otisky prstů na nábytku je studený černý čaj. Foto: ©Depositphotos.com/lastudio87</p>

Nejlepším pomocníkem na nevítané otisky prstů na nábytku je studený černý čaj. Foto: ©Depositphotos.com/lastudio87

Lakovaný nábytek nejdříve nasucho zbavte prachu antistatickou prachovkou. K mokrému čištění jsou nejlepší speciální čisticí přípravky, které vám zaručí, že neuděláte víc škody než užitku. Pokud je nemáte, šmouhy jednoduše otřete dobře vyždímaným měkkým hadříkem namočeným ve vlažné vodě a pak opatrně osušte. Mikrovláknovou utěrku použijte jenom značkovou, ta levná za pár korun se vám může „odměnit“ poškrábáním laku.

Vodu na dřevěný nábytek používejte jen v nezbytně nutných případech a opatrně.

Dřevo nemá rádo vodu, proto ji používejte jen v případech nezbytně nutných a jen velmi opatrně.    Na hodně ohmataná místa, kolem kliky, hrany dveří či klíče, zabírá lehce zavlhlý hadřík s trochou toaletního mýdla. Čistěte po letech a pak mýdlo opatrně jiným hadříkem odstraňte. Po dokonalém vysušení impregnujte dřevěné skříně přípravky s přírodními včelími vosky. Pronikají dovnitř a dřevo pak získá krásnou barvu, jemný lesk, a nebude se tak rychle špinit.

<p>Na výrazně zašpiněná místa u klik používaly babičky na hadříku i trochu zubní pasty. Foto: ©Depositphotos.com/lovleah</p>

Na výrazně zašpiněná místa u klik používaly babičky na hadříku i trochu zubní pasty. Foto: ©Depositphotos.com/lovleah

Pokud se vám podaří cokoliv na nábytek rozlít, okamžitě jej otřete do sucha. Platí to zejména v případě dýhového nebo masivního dřeva. Babičky pak používaly navlhčený měkký hadřík, do něhož otřely trochu zubní pasty. Následně skvrnu jemně přetíraly. V případě, že skvrna odolává, přidejte na ni trochu jedlé sody. Nakonec otřete suchých hadříkem a přeleštěte leštěnkou.

Na plastové části nepoužívejte nikdy žádná rozpouštědla

Máte na umatlaném nábytku plastové části? Nepoužívejte v žádném případě rozpouštědla. Ta naleptají povrch, ten se pak bude víc špinit, a může se i zbarvit. K mytí jsou nejlepší vodou ředitelné čisticí prostředky na umělohmotné povrchy. Barevné plasty nečistěte alkoholem, místa mohou změnit odstín. Také tady nepoužívejte čistidla s abrasivními částicemi, drátěnky či škrabky.

<p>Pokud používáte utěrku z mikrovlákna, dopřejte nábytku tu nejkvalitnější. Foto: ©Depositphotos.com/woennyy</p>

Pokud používáte utěrku z mikrovlákna, dopřejte nábytku tu nejkvalitnější. Foto: ©Depositphotos.com/woennyy

Stále bojovat s otisky a šmouhami budete i u nábytku s velkými skleněnými díly, jako jsou jídelní stoly, vitríny, nábytková dvířka či televizní stolky. Použijte čisticí pěnu, čistou vodu, přípravek s obsahem alkoholu a nezbytnou kvalitní utěrku z mikrovlákna. Pískovaná a leptaná skla vyžadují speciální pěnu, kterou koupíte v drogeriích a sklenářstvích.

Pokud si nejste jistí, zda je dřevo lakované, použijte matující vosk.

Potřebujete-li z nábytku odstranit otisky prstů či mastnotu a nejste si jisti, zda je nebo není dřevo lakované, použijte matující vosk. Hodí se dokonce i na specifické borovicové, dubové nebo teakové dřevo. Při práci s vosky používejte suchý a čistý hadřík. Směs nanášejte v tenké vrstvě, práci vám ulehčí výrobky, které koupíte ve spreji.

Jak se zbavujete nežádoucích otisků prstů na nábytku? Napište do komentáře pod článkem, jakou používáte metodu, kde jste se inspirovali a poraďte ostatním čtenářům.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
100x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 99x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 160x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 196x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek