0komentářů

Babské rady pro domácnost: Jak nejlépe vyčistíte nábytek od otisků prstů? Černý čaj je favoritem

Umatlaný nábytek nevypadá moc dobře. Jak z něj odstranit mastné otisky prstů? Zabírá studený černý čaj, na více ohmataná místa toaletní mýdlo. Které přípravky použít, a které raději vynechat, se dočtete v dalším díle babských rad.
Vydáno: 16.09.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2249x

Výstavní otisky prstů neboli daktylky pachatele jsou snem každého kriminalisty, ohledávajícího místo činu. Takto „ozdobený“ nábytek však chce mít ve svém obývacím pokoji nebo ložnici jenom málokdo. Jak z upatlaných skříněk, komod a skříní nejlépe odstraníte mastné otisky? Inspirujte se osvědčenými radami, které používaly odjakživa už naše babičky.

Otisků prstů se nejlépe zbavíte studeným černým čajem

Na lakovaném dřevěném nábytku, podlaze a laminátu se otisků prstů zbavíte nejlépe studeným černým čajem. Čistý suchý hadřík namočte do roztoku, přetřete, nechte chvilku působit a poté vytřete do sucha. Málokdo také ví, že studený černý čaj je i výborným pomocníkem na umývání oken a zrcadel. Nastříkejte čaj a pak doleštěte sklo hadříkem nebo novinovým papírem.

<p>Na dřevěný nábytek musíte opatrně, hlavně žádná kvanta vody a saponátu. Foto: ©Depositphotos.com/belchonock</p>

Na dřevěný nábytek musíte opatrně, hlavně žádná kvanta vody a saponátu. Foto: ©Depositphotos.com/belchonock

Teprve čistý nábytek je krásný, protože vynikne struktura, lesk, barevnost i kování. Na údržbu a čištění masivního a dýhovaného dřevěného nábytku jsou nejlepší prostředky na alkoholové bázi. Nepoužívejte na čištění saponát, vytvořili byste na povrchu lesklého laku matný film. K čištění se vůbec nehodí přípravky s obsahem písků, vyhněte se také všem druhům rozpouštědel.

Nepoužívejte saponátové přípravky, vytvoří na lesklém laku matný film.

Teprve čistý nábytek je krásný, protože vynikne struktura, lesk, barevnost i kování. Na údržbu a čištění masivního a dýhovaného dřevěného nábytku jsou nejlepší prostředky na alkoholové bázi. Nepoužívejte na čištění saponát, vytvořili byste na povrchu lesklého laku matný film. K čištění se vůbec nehodí přípravky s obsahem písků, vyhněte se také všem druhům rozpouštědel.Na ošetření staršího nábytku použijte směs 1 kávové lžičky olivového nebo lněného oleje, půl šálku octa a půl šálku červeného vína. Nábytek směsí dobře potřete, nechte 5 minut zaschnout a potom suchým hadříkem přeleštěte. Kožené předměty vyčistěte nejdříve octovou vodou, poté je potřete lněným olejem a po vsáknutí vyleštěte suchým hadříkem.

Leštěnku nahradí rostlinný olej s pár kapkami vonné esence

Prach ze stěny a polic odstraníte směsí běžného rostlinného oleje s pár kapkami vonné olejové esence. Vytvořenou směs nalijte do rozprašovače, nastříkejte na suchou utěrku a pak nábytek nejen zbavíte prachu, ale také krásně vyleštíte. Dosáhnete stejného účinku jako leštěnkou. Pomocníkem na leštění nábytku je i dětský šampon. Dejte jej do teplé vody, opatrně umyjte a snadno vyleštíte.

<p>Nejlepším pomocníkem na nevítané otisky prstů na nábytku je studený černý čaj. Foto: ©Depositphotos.com/lastudio87</p>

Nejlepším pomocníkem na nevítané otisky prstů na nábytku je studený černý čaj. Foto: ©Depositphotos.com/lastudio87

Lakovaný nábytek nejdříve nasucho zbavte prachu antistatickou prachovkou. K mokrému čištění jsou nejlepší speciální čisticí přípravky, které vám zaručí, že neuděláte víc škody než užitku. Pokud je nemáte, šmouhy jednoduše otřete dobře vyždímaným měkkým hadříkem namočeným ve vlažné vodě a pak opatrně osušte. Mikrovláknovou utěrku použijte jenom značkovou, ta levná za pár korun se vám může „odměnit“ poškrábáním laku.

Vodu na dřevěný nábytek používejte jen v nezbytně nutných případech a opatrně.

Dřevo nemá rádo vodu, proto ji používejte jen v případech nezbytně nutných a jen velmi opatrně.    Na hodně ohmataná místa, kolem kliky, hrany dveří či klíče, zabírá lehce zavlhlý hadřík s trochou toaletního mýdla. Čistěte po letech a pak mýdlo opatrně jiným hadříkem odstraňte. Po dokonalém vysušení impregnujte dřevěné skříně přípravky s přírodními včelími vosky. Pronikají dovnitř a dřevo pak získá krásnou barvu, jemný lesk, a nebude se tak rychle špinit.

<p>Na výrazně zašpiněná místa u klik používaly babičky na hadříku i trochu zubní pasty. Foto: ©Depositphotos.com/lovleah</p>

Na výrazně zašpiněná místa u klik používaly babičky na hadříku i trochu zubní pasty. Foto: ©Depositphotos.com/lovleah

Pokud se vám podaří cokoliv na nábytek rozlít, okamžitě jej otřete do sucha. Platí to zejména v případě dýhového nebo masivního dřeva. Babičky pak používaly navlhčený měkký hadřík, do něhož otřely trochu zubní pasty. Následně skvrnu jemně přetíraly. V případě, že skvrna odolává, přidejte na ni trochu jedlé sody. Nakonec otřete suchých hadříkem a přeleštěte leštěnkou.

Na plastové části nepoužívejte nikdy žádná rozpouštědla

Máte na umatlaném nábytku plastové části? Nepoužívejte v žádném případě rozpouštědla. Ta naleptají povrch, ten se pak bude víc špinit, a může se i zbarvit. K mytí jsou nejlepší vodou ředitelné čisticí prostředky na umělohmotné povrchy. Barevné plasty nečistěte alkoholem, místa mohou změnit odstín. Také tady nepoužívejte čistidla s abrasivními částicemi, drátěnky či škrabky.

<p>Pokud používáte utěrku z mikrovlákna, dopřejte nábytku tu nejkvalitnější. Foto: ©Depositphotos.com/woennyy</p>

Pokud používáte utěrku z mikrovlákna, dopřejte nábytku tu nejkvalitnější. Foto: ©Depositphotos.com/woennyy

Stále bojovat s otisky a šmouhami budete i u nábytku s velkými skleněnými díly, jako jsou jídelní stoly, vitríny, nábytková dvířka či televizní stolky. Použijte čisticí pěnu, čistou vodu, přípravek s obsahem alkoholu a nezbytnou kvalitní utěrku z mikrovlákna. Pískovaná a leptaná skla vyžadují speciální pěnu, kterou koupíte v drogeriích a sklenářstvích.

Pokud si nejste jistí, zda je dřevo lakované, použijte matující vosk.

Potřebujete-li z nábytku odstranit otisky prstů či mastnotu a nejste si jisti, zda je nebo není dřevo lakované, použijte matující vosk. Hodí se dokonce i na specifické borovicové, dubové nebo teakové dřevo. Při práci s vosky používejte suchý a čistý hadřík. Směs nanášejte v tenké vrstvě, práci vám ulehčí výrobky, které koupíte ve spreji.

Jak se zbavujete nežádoucích otisků prstů na nábytku? Napište do komentáře pod článkem, jakou používáte metodu, kde jste se inspirovali a poraďte ostatním čtenářům.

Sdílejte tento článek 0x 0x 1x
100x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Sklenička dobrého alkoholu prý nikomu neuškodí. Jak si založit a vybavit domácí bar?

Sklenička dobrého alkoholu prý nikomu neuškodí. Jak si založit a vybavit domácí bar?

Vydáno: 28.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 28x

Rozhodli jste se zařídit a vybavit domácí bar pro pěkné chvíle s partnerem či přáteli? Pořiďte si stylový nábytek, nezbytné technické potřeby a tekuté ingredience. V článku najdete 12 věcí, které by vám neměly doma v baru chybět.

Celý článek
Vyzdobte si letos balkón květinami klasickými i novými druhy. 6 nových tipů na krásné truhlíky

Vyzdobte si letos balkón květinami klasickými i novými druhy. 6 nových tipů na krásné truhlíky

Vydáno: 27.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 616x

Balkonová a truhlíková sezóna je spolu s hřejivými paprsky sluníčka definitivně tady. Zahradníček vám poradí, jaké balkonovky si sehnat, kam je vysadit a jak se o ně nejlépe starat. Zpestřete si letos svůj balkon i 6 novými druhy.

Celý článek
Odhalte pravdu o vinylových podlahách. Proč byste o nich měli uvažovat při výměně podlah v domě či bytě?

Odhalte pravdu o vinylových podlahách. Proč byste o nich měli uvažovat při výměně podlah v domě či bytě?

Vydáno: 26.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 153x

Hodí se vinylová podlaha do bytu či domu? Šíří se o ní spousta mýtů, třeba že je tvrdá, studená a chůze po ní hlučná. Je to pravda, nebo ne? Jaké má PVC podlaha skutečné výhody a nevýhody? Přečtěte si další díl Bytových mýtů.

Celý článek