0komentářů

Obklady a dlažby nejsou navěky, můžete je i rozbít. Vteřinový manžel poradí, jak je opravit nebo vyměnit

Ozvalo se křachnutí a je po obkladačce. Narazili jste něčím do keramiky? Nezoufejte, existuje disperzní lepidlo na obklady. Vteřinový manžel poradí, jak jednoduše opravit či vyměnit prasklou nebo rozbitou obkladačku a dlaždici.
Vydáno: 15.09.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2153x

Možná jste se už stali nechtěnými aktéry nepříjemné příhody. Něco těžšího vám v kuchyni upadlo, případně jste se v nově zařízené koupelně snažili nešikovně vrtat do stěny. Ozvalo se: „Křach!“ a na obkladačce nebo dlaždici se objevila prasklina. Co teď?  Výměna poškozené obkládačky vlastníma rukama není až tak složitá. Pokud tedy máte v zásobě kus o stejném rozměru a odstínu.

<p>Při výměně dlaždice na podlaze je potřeba být trpělivý a postupovat opatrně. Foto: ©Depositphotos.com/photography33</p>

Při výměně dlaždice na podlaze je potřeba být trpělivý a postupovat opatrně. Foto: ©Depositphotos.com/photography33

Právě kvůli podobným nehodám doporučují odborníci při nákupu jakýchkoli keramických obkladů a materiálů kupovat alespoň o 10 % více, než ve skutečnosti potřebujete. Nebudete muset (zpravidla zbytečně) shánět dlaždice shodné výrobní šarže. Malá „zásobička“ se vám bude hodit především u specifických dekorů. Dojít do obchodu a koupit novou dlaždici prakticky nelze.

Máte na dlažbě v předsíni či kuchyňském obkladu prasklinu nebo odštípnutý kousek? Existují tři možnosti: S vadou se smíříte a budete dělat, že ji nevidíte, případně místo překryjete kusovým kobercem, nebo dlaždici slepíte či vyměníte. Třetí varianta vyhrává samozřejmě nejčastěji.

Připravte si náhradní obkladačku, sekáč a kladivo, škrabku na spáry, ozubenou stěrku 4 až 6 mm, spárovací maltu, disperzní lepidlo, gumovou stěrku a houbu. Nejdříve se musíte zbavit spárovací hmoty kolem poškozeného kusu. Spáry vyčistěte škrabkou z tvrdokovu až na původní podklad, dočištění obstarejte třeba odlamovacím nožem. Pokud si vezmete špachtli, přidržujte ji za kovovou část až dole u obkladu. Jen tak nepoškodíte sousední kousky.Sekáčem na obkladačky odstraňte poškozený kus, postupujte opatrně směrem od spáry do středu. Můžete použít i speciální pevnou lžíci pro obkladače. Případně, pokud jste odvážní, zkuste klepnout do středu obkladačky kladivem. Poté důkladně dočistěte všechny zbytky lepidla i spárovací malty. Ozubenou stěrkou naneste na novou obkladačku disperzní lepidlo a uložte ji na místo. Upravovat její polohu budete moci ještě asi čtvrthodinku, než lepidlo vytvrdne.

Díky disperzním lepidlům už teď nemusíte kachlíky namáčet

Spáry vyplňujte až na druhý den, nechte nový obklad „odpočinout“ a usadit. Spárovací maltu si v případě barevných spár namíchejte v odpovídajícím tónu. Hmotu pak gumovou stěrkou nanášejte diagonálně ke spáře. Ve srovnání s dříve používanými cementovými maltami vám disperzní lepidlo usnadňuje práci. Kachlíky totiž nemusíte předem namáčet. Přebytečnou spárovací hmotu opatrně otřete vlhkou houbou a na závěr po zaschnutí a vytvrdnutí celý obklad vyleštěte.Prasklou dlaždici na podlaze v předsíni vyměníte podobným způsobem. Pokud poškození není příliš velké, úlomek přilepte speciálním čirým gelovým lepidlem. V koupelnách použijte výrobky odolné proti vlhkosti. Výměnu celého kusu zahajte opět odstraněním staré dlažky. Lépe než pomocí dláta a kladiva to půjde s rozbrušovacím kotoučem.
Podklad očistěte, zbavte prachu a pak na něj i na dlažku naneste lepidlo zubovou stěrkou se zubem 8 až 10 milimetrů. Vzniklé řádky jsou důležité pro únik vzduchu, který se dostane pod dlažku. Další den nalepenou dlaždici vyspárujte a nakonec vyhlaďte místo vlhkou houbičkou.

Žádné nové převratné techniky pro odstranění prasklého obkladu neexistují. Musíte jenom stále myslet na opatrný postup a hlavně se obrňte trpělivostí.

V internetových příspěvcích nejčastěji zmiňujete především trpělivost. Čtenář s přezdívkou Kingali se ptal na možnost výměny obkladů v sádrokartonové koupelně. „Kachličky se dají strhnout, ale půjde to i s deskou, tudíž našroubovat novou. Konstrukce samozřejmě nespadne,“ píše v příspěvku čtenář s přezdívkou Jan675. „Pokud staré obklady drží, můžete přímo na ně nalepit další,“ dodává. Totéž radí čtenář s přezdívkou Pepíno: „Kupte penetraci PPB, natřete staré kachličky a nové potom pokusně přilepte lepidlem Z 301FX. Za dva dny zkuste bez páčení, jak nový obklad drží.

Dokážete bez problémů opravit doma v koupelně rozbitou kachličku či dlaždici? Napište do komentáře pod článkem a poraďte ostatním čtenářům nejlepší postup, jak na to.

Podívejte se i na další články s radami Vteřinového manžela:
1. Jak opravíte vanu nebo sprchovou vaničku, kde odprýskl kousek smaltu
2. Jak zatmelit spáry u vany, umyvadla, dřezu či oken? Použijte silikon nebo polymer
3. Umíte sami vyměnit vodovodní baterii? Nevolejte instalatéra

Sdílejte tento článek 0x 0x 1x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Nafukovací postele a lůžka používejte spíše pro příležitostné spaní a návštěvy. Zdravá záda nadevše

Nafukovací postele a lůžka používejte spíše pro příležitostné spaní a návštěvy. Zdravá záda nadevše

Vydáno: 25.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 23x

Pokoj pro hosty není zdaleka běžnou součástí všech obydlí. Návštěvu z daleka ale musíte zpravidla někam uložit. Přenechat jí vlastní ložnici a spát na zemi je ale nesmyslná oběť. Využijte nafukovací matrace, nebo i celé postele.

Celý článek
Jak najít lokálního farmáře či pěstitele? Stačí vám smartphone s připojením k internetu a správnou aplikací

Jak najít lokálního farmáře či pěstitele? Stačí vám smartphone s připojením k internetu a správnou aplikací

Vydáno: 24.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 61x

Zajímáte se o to, co dáváte sobě a své rodině na talíř? Chcete podporovat lokální pěstitele a farmáře, ale nevíte, kde je hledat? Nainstalujte si 4 aplikace, které vám je pomohou najít a které vám o nich řeknou víc než jen adresu.

Celý článek
Lišta, kryt nebo organizér? Vteřinový manžel poradí, jak nejlépe schovat kabely v obýváku

Lišta, kryt nebo organizér? Vteřinový manžel poradí, jak nejlépe schovat kabely v obýváku

Vydáno: 23.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 131x

Máte doma hodně elektrospotřebičů a nemůžete se kvůli tomu pro samý kabel v obýváku pohnout? Ukryjte je před zraky návštěv do husích krků, speciálních lišt nebo za dřevěný plůtek. Můžete je ale i přiznat a udělat z nich dekoraci.

Celý článek