PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Obklady a dlažby nejsou navěky, můžete je i rozbít. Vteřinový manžel poradí, jak je opravit nebo vyměnit

Ozvalo se křachnutí a je po obkladačce. Narazili jste něčím do keramiky? Nezoufejte, existuje disperzní lepidlo na obklady. Vteřinový manžel poradí, jak jednoduše opravit či vyměnit prasklou nebo rozbitou obkladačku a dlaždici.
Vydáno: 15.09.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2497x

Možná jste se už stali nechtěnými aktéry nepříjemné příhody. Něco těžšího vám v kuchyni upadlo, případně jste se v nově zařízené koupelně snažili nešikovně vrtat do stěny. Ozvalo se: „Křach!“ a na obkladačce nebo dlaždici se objevila prasklina. Co teď?  Výměna poškozené obkládačky vlastníma rukama není až tak složitá. Pokud tedy máte v zásobě kus o stejném rozměru a odstínu.

<p>Při výměně dlaždice na podlaze je potřeba být trpělivý a postupovat opatrně. Foto: ©Depositphotos.com/photography33</p>

Při výměně dlaždice na podlaze je potřeba být trpělivý a postupovat opatrně. Foto: ©Depositphotos.com/photography33

Právě kvůli podobným nehodám doporučují odborníci při nákupu jakýchkoli keramických obkladů a materiálů kupovat alespoň o 10 % více, než ve skutečnosti potřebujete. Nebudete muset (zpravidla zbytečně) shánět dlaždice shodné výrobní šarže. Malá „zásobička“ se vám bude hodit především u specifických dekorů. Dojít do obchodu a koupit novou dlaždici prakticky nelze.

Máte na dlažbě v předsíni či kuchyňském obkladu prasklinu nebo odštípnutý kousek? Existují tři možnosti: S vadou se smíříte a budete dělat, že ji nevidíte, případně místo překryjete kusovým kobercem, nebo dlaždici slepíte či vyměníte. Třetí varianta vyhrává samozřejmě nejčastěji.

Připravte si náhradní obkladačku, sekáč a kladivo, škrabku na spáry, ozubenou stěrku 4 až 6 mm, spárovací maltu, disperzní lepidlo, gumovou stěrku a houbu. Nejdříve se musíte zbavit spárovací hmoty kolem poškozeného kusu. Spáry vyčistěte škrabkou z tvrdokovu až na původní podklad, dočištění obstarejte třeba odlamovacím nožem. Pokud si vezmete špachtli, přidržujte ji za kovovou část až dole u obkladu. Jen tak nepoškodíte sousední kousky.Sekáčem na obkladačky odstraňte poškozený kus, postupujte opatrně směrem od spáry do středu. Můžete použít i speciální pevnou lžíci pro obkladače. Případně, pokud jste odvážní, zkuste klepnout do středu obkladačky kladivem. Poté důkladně dočistěte všechny zbytky lepidla i spárovací malty. Ozubenou stěrkou naneste na novou obkladačku disperzní lepidlo a uložte ji na místo. Upravovat její polohu budete moci ještě asi čtvrthodinku, než lepidlo vytvrdne.

Díky disperzním lepidlům už teď nemusíte kachlíky namáčet

Spáry vyplňujte až na druhý den, nechte nový obklad „odpočinout“ a usadit. Spárovací maltu si v případě barevných spár namíchejte v odpovídajícím tónu. Hmotu pak gumovou stěrkou nanášejte diagonálně ke spáře. Ve srovnání s dříve používanými cementovými maltami vám disperzní lepidlo usnadňuje práci. Kachlíky totiž nemusíte předem namáčet. Přebytečnou spárovací hmotu opatrně otřete vlhkou houbou a na závěr po zaschnutí a vytvrdnutí celý obklad vyleštěte.Prasklou dlaždici na podlaze v předsíni vyměníte podobným způsobem. Pokud poškození není příliš velké, úlomek přilepte speciálním čirým gelovým lepidlem. V koupelnách použijte výrobky odolné proti vlhkosti. Výměnu celého kusu zahajte opět odstraněním staré dlažky. Lépe než pomocí dláta a kladiva to půjde s rozbrušovacím kotoučem.
Podklad očistěte, zbavte prachu a pak na něj i na dlažku naneste lepidlo zubovou stěrkou se zubem 8 až 10 milimetrů. Vzniklé řádky jsou důležité pro únik vzduchu, který se dostane pod dlažku. Další den nalepenou dlaždici vyspárujte a nakonec vyhlaďte místo vlhkou houbičkou.

Žádné nové převratné techniky pro odstranění prasklého obkladu neexistují. Musíte jenom stále myslet na opatrný postup a hlavně se obrňte trpělivostí.

V internetových příspěvcích nejčastěji zmiňujete především trpělivost. Čtenář s přezdívkou Kingali se ptal na možnost výměny obkladů v sádrokartonové koupelně. „Kachličky se dají strhnout, ale půjde to i s deskou, tudíž našroubovat novou. Konstrukce samozřejmě nespadne,“ píše v příspěvku čtenář s přezdívkou Jan675. „Pokud staré obklady drží, můžete přímo na ně nalepit další,“ dodává. Totéž radí čtenář s přezdívkou Pepíno: „Kupte penetraci PPB, natřete staré kachličky a nové potom pokusně přilepte lepidlem Z 301FX. Za dva dny zkuste bez páčení, jak nový obklad drží.

Dokážete bez problémů opravit doma v koupelně rozbitou kachličku či dlaždici? Napište do komentáře pod článkem a poraďte ostatním čtenářům nejlepší postup, jak na to.

Podívejte se i na další články s radami Vteřinového manžela:
1. Jak opravíte vanu nebo sprchovou vaničku, kde odprýskl kousek smaltu
2. Jak zatmelit spáry u vany, umyvadla, dřezu či oken? Použijte silikon nebo polymer
3. Umíte sami vyměnit vodovodní baterii? Nevolejte instalatéra

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 114x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 182x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 213x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek