PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Blíží se podzim. Čtěte 6 pracovních kroků, které teď na zahradě zapomínáte. Sázejte i rostliny, máme pro vás pětici tipů

Na zahradě zdaleka nekončí práce s nastupujícím podzimem. Přečtete si šestici postupů, které vám v příštím roce pomohou ke zdárné úrodě. Podívejte se i na pětici velmi zajímavých rostlin, kterou můžete bez obav vysadit právě teď.
Vydáno: 14.09.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2565x

Zahrádkářská sezóna se pomalu chýlí ke konci. Mnoho z vás už do zahrady pomalu ale jistě vlivem deštivého a chladného počasí přestane chodit, je to však velká chyba. Každý správný zahradník totiž ví, že právě podzim rozhoduje o tom, co bude v roce nadcházejícím. Proto je více než vhodné zatnout zuby, vysvobodit ze skříně v předsíni něco teplejšího a pustit se do práce.

Zaostalá zahrada začne být brzy trnem v oku sousedům, protože láká spoustu vetřelců.

V následujících odstavcích zjistíte, co můžete udělat, abyste se i příští rok mohli kochat krásami vaší zahrady. Podívejte se na 6 pracovních rad, spojených s nadcházejícím podzimem, a také na 5 rostlin, které je vhodné zasadit právě teď. Některé omámí čichové buňky, jiné okouzlí zrak návštěvy a jedna potěší i mlsné dětské jazýčky.

1. Včasná výsadba

Podzim je stejně jako jaro vhodný pro výsadbu většiny keřů, stromů i květin. Sluníčko již tolik nepálí, víc prší a teploty kolísají kolem patnácti stupňů. Přesně to vyhovuje rostlinám nejvíc. Když sazenici zasadíte začátkem podzimu, má čas dostatečně zakořenit a zvyknout si na nové podmínky před nadcházející zimou. Na jaře pak začne rašit v plné síle, a pokud se jedná o užitkovou rostlinu, překvapivá bude hned první úroda. Mrkněte na pětici, kterou klidně můžete začít sázet.

<p>Spadané listí je třeba zkompostovat nebo při napadení škůdci nejlépe spálit. Foto: ©Depositphotos.com/beachboy</p>

Spadané listí je třeba zkompostovat nebo při napadení škůdci nejlépe spálit. Foto: ©Depositphotos.com/beachboy

Japonská vrba (1)

Vůbec nejoblíbenější vrba upoutá svým vzhledem a bujným růstem. Nové listy se zbarvují během několika málo týdnů hned do tří barev. Nejprve jsou růžové, později bílé a na závěr se zbarví do zelené. Tyto cykly se střídají od jara až do podzimu, takže se máte na co dívat po celou sezónu. A pokud by náhodou růžová s bílou začala mizet, stačí japonskou vrbu ostříhat a ztracené barvy se zase rychle vrátí.

Na internetu dnes můžete pohodlně zakoupit i sazenice. Kurýr je pak přiveze až ke dveřím.

Kanadská borůvka (2)

Sladké borůvky zná snad každý, ale už jen hrstka lidí ví, jak krásný může být tento keř na podzim, kdy se jeho listy zbarvují do rudé barvy. Doporučit můžeme zejména sazenice kanadské borůvky Burlington. Při výsadbě si ovšem dejte pozor. Kanadské borůvky potřebují kyselou půdu. K jedné rostlině patří minimálně 70 litrů speciálního substrátu. Popřemýšlejte také o takzvané mykorhize, kterou nejlépe aplikujete při výsadbě a zvyšuje výnosy až o jednu třetinu.

<p>Dát si zralé a chuťově vynikající borůvky, to je něco pro mlsné děské jazýčky. Foto: garlo.cz</p>

Dát si zralé a chuťově vynikající borůvky, to je něco pro mlsné děské jazýčky. Foto: garlo.cz

Levandule (3)

Sazenice levandule příjemně voní, proto jsou ideální rostlinou ke vchodovým dveřím do domu. Pokud k nim totiž zasadíte ještě borovice, při návratu domů na vás doslova dýchne francouzská Provence. Jakmile začne pálit horké letní sluníčko, omamná vůně borové kůry a levandule se rozvine v celé své kráse.

Levandule nemusí kvést jen modrofialově. Existují také bílé odrůdy.

Hortenzie (4)

Hortenzii můžete mít hned ve třech barvách - bílé, růžové i modré. Začínají kvést až v srpnu, ale společnost vám mohou dělat až do jara. Jejich květy lze totiž snadno usušit bez ztráty barvy a přesunout je do suché vázy třeba na jídelní stůl. Ani pěstování hortenzií není složité. Pokud nebudete v období sucha zapomínat na vydatnou zálivku, odmění se obrovskými květy.

Motýlí keř (5)

Motýlí keř neboli Komule Davidova je nesmrtelnou legendou v rejstříku zahrádkářů. V pestrosti barev motýlí keř překoná snad jen růže. Posledním módním trendem jsou pak fialovooranžové motýlí keře. Tato rostlina není ale známá jenom pro své podlouhlé a výrazné květy. Nádherně voní a láká na sebe vzácné motýly. Od června můžete díky těmto květům sledovat každý den představení, o kterém se vám nesnilo.

<p>V pestrosti barev překoná motýlí keř na vaší zahradě snad jen klasika, růže. Foto: garlo.cz</p>

V pestrosti barev překoná motýlí keř na vaší zahradě snad jen klasika, růže. Foto: garlo.cz

2. Příprava rostlin na zimu

Celá řada rostlin nepřežije českou zimu bez pomoci. Střed motýlího keře musí být na zimu zakrytý třiceticentimetrovou vrstvou zeminy i kvalitním chvojím stejně jako veškeré růže. Tyto úpravy ovšem dělejte až těsně před prvními mrazy. Můžete je spojit s definitivním úklidem a ošetřením vašeho postaveného zahradního nábytku, aby přes zimu nepřišel k úhoně.

3. Vertikutace trávníku

Anglický trávník není jen o vydatných dávkách hnojiva. Stejně tak důležitá je i vertikutace, kterou provádějte na jaře a na podzim. Pořiďte si obyčejné vertikutační hrábě, které seženete do 500 korun, a můžete začít. Uvidíte, že trávník prokoukne a rozdíl bude patrný ihned po vertikutaci. Chvojím zakryjte také levanduli, rododendrony a azalky.

4. Hrabání listí

Spadané listy mohou být domovem mnoha škůdců, proto je včas shrabejte a odvezte pryč, nejlépe je zkompostujte. Pokud je ale listí napadené škůdci, raději je spalte. Problémový je zejména kaštan (jírovec maďal), který napadá klíněnka jírovcová. Někdy je potřeba spálit společně s bejlomorkou maliníkovou také třeba celou větev maliníku.

<p>Jedna z nejméně oblíbených činností na zahradě je podzimní hrabání listí. Je ale nutné. Foto: garlo.cz</p>

Jedna z nejméně oblíbených činností na zahradě je podzimní hrabání listí. Je ale nutné. Foto: garlo.cz

5. Podzimní hnojení

Některé rostliny, třeba maliník nebo ostružiník, těsně před zimou stále ještě hodně rostou a tím si připravují pletiva na zimu. K tomu potřebují hodně živin, proto nakupte hnojivo a dopřejte jim je. Eliminujete tím následky zimy a příští úroda bude stát za to. Obecně však u hnojiv buďte opatrní na množství dusíku. S tímto prvkem už se na podzim hodně šetří, aby rostliny příliš „nenakopnul“, podobně jako to umí energetické nápoje s lidským organismem.

6. Příprava záhonů

Jakmile se uvolní místo na záhoně, kam už letos nechcete nic zasadit, připravte si třeba semena vojtěšky a zasejte ji na tyto volné plochy. Když ji před zimou zaoráte, bude to mít podobný efekt, jako kdybyste půdu pohnojili nakoupeným hnojivem. Zeleným hnojením ušetříte a ještě vás příroda a rodina pochválí za ekologický přístup.

Nezapomínáte se doma starat o svou zahradu nejen na podzim, ale i celoročně? Napište do komentáře pod článkem, jak si rozvrhujete práci a poraďte ostatním čtenářům.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 103x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 169x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 202x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek