0komentářů

Líbí se vám interiér z 19. století, květinový vzor a vůně levandule? Zařiďte si romantické bydlení a změňte je v pohádku

Oblíbili jste si 19. století a jeho interiéry, které znáte z filmů? Objevte tajemství romanticky laděných místností. Není to žádná věda. Typická, vhodně rozmístěná dekorace, stylizovaný nábytek a správné barvy vám s tím pomohou.
Vydáno: 09.09.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2209x

Navzdory uspěchané a nervózní době v níž žijeme, se stále najdou lidé, dávající přednost pohodě, klidu a romantice. Také vás nebaví náhlé změny a všudypřítomný shon? Zařiďte si domácí bydlení v romantickém duchu a stylu. Jeho realizace není tak těžká. Nezapomeňte také správně vybrat a rozmístit typické dekorace a příslušenství. Orientujte se na ložnici, obývák, případně koupelnu.

Zařiďte si bydlení v romantickém duchu, není to nijak složité

Traduje se, že romantický styl bydlení mají rády především ženy. Typickým prvkem jsou zaoblené až zakroucené tvary a křivky. Vše je spíše ve světlejších tónech, pastelových barvách v kombinaci s bílou. Bílý nábytek vyberte s kovovými úchyty. Dodají vašemu pokoji či ložnici nádech starých dob, ze kterých styl jako takový čerpá inspiraci. Doplňte dříve vyrobené dekorace, květované vzory či svícny s vázami.

<p>Romanticky zařízená ložnice pohladí na duši, a později i na těle. Neváhejte...Foto: ©Depositphotos.com/amoklv</p>

Romanticky zařízená ložnice pohladí na duši, a později i na těle. Neváhejte...Foto: ©Depositphotos.com/amoklv

Romantický styl je o snění, emocích a fantazii. V takových bytech najdete často pastelové tapety se vzory, které připomínají zámecké zdi. K nezbytným doplňkům patří i jemné a splývavé látky, mašle, volány, křišťály nebo měkký koberec. Co se materiálu nábytku týká, prim hraje jednoznačně dřevo. Poohlédněte se po bílých nebo světle krémových kouscích příjemných zaoblených tvarů. Přidejte k tomu růžovou, fialovou nebo červenou barvu, doplněnou květinovým dekorem. Skvělou inspirací vám může být například speciální e-shop Bella Rose.

6 důležitých atributů romantického stylu:
•    Květiny a květinové vzory ve všech podobách, na textilu, nábytku i živé rostliny
•    K romantickému nábytku se se velmi hodí vyřezávané ozdobné detaily
•    Něžné pastelové barvy dodají interiéru na romantice
•    Vpusťte do místností přirozené světlo a večer rozsviťte lampy a svíčky
•    Místnostem vévodí polstrovaná křesla, měkké polštáře a hřejivé přehozy
•    Pořiďte si vázy, přehozy s jemnými květinovými vzory, polštářky, svícny i svíčky

K romantice patří teplé barvy, především pak jejich jemné odstíny. Představte si v duchu růžovou, světle modrou nebo broskvovou. Jejich kombinace přitom nebývají kontrastní. Shánějte také různé doplňky z mléčného a broušeného skla, vázy, přehozy s jemnými květinovými vzory, polštářky, designové lampičky a svícny i svíčky. Například výrobky dánské značky Green Gate představují kouzelné věci, zdobené hravými motivy v krásných veselých barvách a vzorech. Skandinávský designérský um zde dokonale spojuje tradice venkova s moderním životním stylem.

<p>Porcelán Betty Mint a ubrousek Jill mint, Green Gate, kolekce zima 2016, Foto: bellarose.cz</p>

Porcelán Betty Mint a ubrousek Jill mint, Green Gate, kolekce zima 2016, Foto: bellarose.cz

Barvy laďte spíš jemně, vyhýbejte se „křičícím“ kombinacím typu černá-červená-bílá a podobně. Vsaďte na jeden výrazný prvek a ostatní utlumte. Příliš mnoho romantických vzorů vám totiž moc velkou službu neudělá. Jednotícím prvkem romantických interiérů bývají vzory. Jsou často složitější a vycházejí z rozkvetlých květin. Najdete je i na rámech zrcadel či obrazů, nebo vitrínách skleníků.

Romantický styl je absolutně nezbytné doplnit krásnou vůní levandulí.

Barevné rozhraní fandí pastelům, vyberte si takovou paletu barev, která se doplňuje a dává přednost spíše jemným tónům. Jak na to? Vpusťte do místnosti přirozené světlo, otevřete okna a roztáhněte závěsy. Večer rozsviťte lampy a nezapomeňte na svíčky. Svícny klidně shromažďujte společně na více místech a pořiďte si takové, které vhodně doplní pastelovou paletu.

<p>Obývací pokoj Meryl, borovice nordic/dub divoký, Foto: MT-nábytek.cz</p>

Obývací pokoj Meryl, borovice nordic/dub divoký, Foto: MT-nábytek.cz

Pohodlí má nejvyšší prioritu, proto vévodí romantické místnosti polstrovaná křesla, měkké polštáře a hřejivé přehozy. Hrajte si materiály. Použijte například falešnou kožešinu, samet či kašmír, abyste dodali pokoji ten správný šmrnc. Jiskru vašemu obýváku dodají samozřejmě živé květiny. A platí zde poučka, nešetřete. Nezapomeňte ani na detail, že váza může mít romantický dekor.

Kovaný nábytek zjemněte polštáři, sedáky a opěráky

Do romantického interiéru zvolte i kovaný, více či méně zdobený nábytek. Zjemněte jej polštáři, sedáky a opěráky. Dodají mu nejen pohodlí, ale vytvoříte i zajímavý kontrast. Romantický nádech získáte v interiéru také stavebními prvky, tedy podlahou, přiznanými trámy, tapetami či dveřmi. I zde by mělo pokud možno převládat dřevo, bílá barva, případně květinové vzory.

<p>Polštář Judy warm grey a koberec Bianca Red, Green Gate, kolekce zima 2016, Foto: bellarose.cz</p>

Polštář Judy warm grey a koberec Bianca Red, Green Gate, kolekce zima 2016, Foto: bellarose.cz

Romantické bydlení si zařídíte i v paneláku. Základem jsou textilie. Prostá varianta si vystačí se dřevem na podlahu i nábytek, bavlnou či vlnou na záclony, přehozy či dečky a živými květinami. Klasický romantický styl symbolizuje postel s nebesy, kterou koupíte i nyní. Vhodným doplňkem může být kusový vlněný koberec v režné barvě surové vlny.

Romantismus je umělecký a filosofický směr konce 18. a začátku 19. století a vznikl jako reakce na preferování rozumu a praktického přístupu ke všem oblastem života v předchozím období. Výchozí inspirací byl středověk, a pak také exotické země. Romantický styl působí velmi útulně, pohodlně a zasněně, převažuje v ložnicích, ale i v pohodlných koupelnách a v obývacích pokojích. Příslušné pocity v nás dnes ale může vzbuzovat třeba i nábytek či nádobí po babičce.

Při zařizování romantického interiéru se raději vyvarujte několika chyb. Nesnažte se do vašeho pokoje či ložnice nacpat příliš mnoho věcí. Stanou se z nich jenom lapače prachu, které každý váš nápad spolehlivě zabijí. Patří sem třeba několik téměř podobných krajinek na zdi, plastové sošky rádoby antického původu nebo „zaručeně originální“ motta a citáty na různých podkladech.

<p>Prošívaný přehoz Marie Pale Pink, Green Gate, kolekce zima 2016, Foto: bellarose.cz</p>

Prošívaný přehoz Marie Pale Pink, Green Gate, kolekce zima 2016, Foto: bellarose.cz

V ložnici se zaměřte na ložní prádlo. Ideálním materiálem je satén vzbuzující dojem luxusu. Barvy vybírejte v jemnějších tónech, přidejte několik svíček a měkké ozdobné polštářky. Do koupelen najděte kameninové misky, skleněné dózy, flakonky a dlouhý závěs. Skvostem bude kosmetický stolek s židličkou a velkým zrcadlem. V obýváku použijte potahy, deky a přehozy z přírodní bavlny. Třeba bytové doplňky Chic Antique jsou inspirovány tradicí francouzského venkova a bleších trhů, které se snoubí s dánským vintage stylem. Z tohoto spojení vychází jedinečné romantické kousky, které si zamilujete.

Romantický styl můžete promítnout do jakékoliv místnosti v bytě či v domě. Nejčastěji se však používá v ložnici, koupelně a obývacím pokoji.

Co přesně znamená bydlení v romantickém stylu, je docela těžké říci. Pro každého totiž znamená romantika trochu něco jiného. Přesto jste se ale seznámili s několika spojujícími linkami. Ty vás mohou klidně přenést třeba do pařížského interiéru plného květin a něžné nálady. Otevřete jen dveře svého domova a nechte se unášet zasněnou a romantickou atmosférou.

Oslovil vás romantický styl bydlení a rozhodli jste se zařídit svůj domov podle něj? Napište do komentáře pod článkem, odkud jste čerpali inspiraci a poraďte ostatním čtenářům.

Sdílejte tento článek 0x 0x 1x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Zabrání prahy pod dveřmi průvanu v bytě či domě, nebo jsou zbytečné? Podívejte se na další bytový mýtus

Zabrání prahy pod dveřmi průvanu v bytě či domě, nebo jsou zbytečné? Podívejte se na další bytový mýtus

Vydáno: 26.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 108x

U dveří prý musí být práh, aby pod nimi netáhlo a nešířily se pachy a hluk. Opravdu to bez prahu nejde, nebo je to další bytový mýtus? Můžete prahy něčím nahradit? Jak fungují přechodové lišty a co je to mechanický padací práh?

Celý článek
Nafukovací postele a lůžka používejte spíše pro příležitostné spaní a návštěvy. Zdravá záda nadevše

Nafukovací postele a lůžka používejte spíše pro příležitostné spaní a návštěvy. Zdravá záda nadevše

Vydáno: 25.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 55x

Pokoj pro hosty není zdaleka běžnou součástí všech obydlí. Návštěvu z daleka ale musíte zpravidla někam uložit. Přenechat jí vlastní ložnici a spát na zemi je ale nesmyslná oběť. Využijte nafukovací matrace, nebo i celé postele.

Celý článek
2komentářů
Jak najít lokálního farmáře či pěstitele? Stačí vám smartphone s připojením k internetu a správnou aplikací

Jak najít lokálního farmáře či pěstitele? Stačí vám smartphone s připojením k internetu a správnou aplikací

Vydáno: 24.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 552x

Zajímáte se o to, co dáváte sobě a své rodině na talíř? Chcete podporovat lokální pěstitele a farmáře, ale nevíte, kde je hledat? Nainstalujte si 4 aplikace, které vám je pomohou najít a které vám o nich řeknou víc než jen adresu.

Celý článek