PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Zelená střecha = příroda nad hlavou. Přečtěte si 7 důvodů, proč ji mít a zjistěte nejlepší rostlinnou skladbu

Zelené střechy významně zlepšují městské mikroklima. Sníží teplotu, zachytí prachové částice a zajišťují, aby se i váš dům zúčastnil malého vodního cyklu. Co je zelená střecha, kam se hodí a jak vypadá? Mrkněte na 7 jejích výhod.
Vydáno: 09.09.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2100x

Možná jste v zahraničí, ale stále častěji i v tuzemsku, se zalíbením hleděli na nádherně ozeleněnou střechu rodinného domku nebo velké veřejné stavby. Taková zelená střecha udržuje prach, v zimě chrání před mrazem a naopak v létě ochlazuje dům a naopak, produkuje kyslík a pohlcuje CO, a zhruba 2 × prodlužuje životnost střechy. Zalíbila se vám a chtěli byste si ji vystavět?

Počítejte se značnou zátěží střechy a poměrně vysokými náklady

Mnohé nadšené zájemce ale odradí jistě dvě komplikace. Zelená střecha zatíží každý metr čtvereční i stovkami kilogramů. Statik musí proto velmi pečlivě spočítat, zda je na to váš dům připravený. Navíc je střecha s vegetačním pokryvem dražší než běžná plochá střecha. I v nejjednodušší podobě stojí alespoň 1 000 Kč za každý čtvereční metr. Raději ale počítejte s náklady mezi 1200 a 1800 Kč.

<p>Na takové zelené střeše je přece radost si odpočinout nebo dát kávičku. Foto: ©Depositphotos.com/ilfede</p>

Na takové zelené střeše je přece radost si odpočinout nebo dát kávičku. Foto: ©Depositphotos.com/ilfede

Odborně nechte posoudit i sklon střechy. Nejoptimálnější je v rozmezí 2 až 5 %. Pokud je menší, budete mít problémy při odvodu vody. Při větším sklonu musíte do systému přidat zábrany, které by při lijáku bránily splavování půdy. Zelené střechy lze obecně postavit do sklonu 35 až 45°. Raději se ale obraťte na profesionální firmu. Udělat dokonale těsný hydroizolační povlaku je totiž náročné a přitom se bez něj neobejdete.

Běžná extenzivní zelená střecha váží při plném nasycení vodou 80 až 180 kg /m2. Intenzivní střešní zahrada může zatěžovat konstrukci od 400 do 900 kg/m2. Existují i velmi lehké vegetační střechy s porostem mechů, které váží pouze 50 kg/m2.

Každá zelená střecha je složená z několika vrstev. Vegetační vrstva obsahuje zeminu i humus a její tloušťku zvolte podle vysázených rostlin. Mechy a traviny tak potřebují 20 - 50 mm, ale nízké keře už 250 - 450 mm. Filtrační vrstva brání propadání zeminy do nižších vrstev a můžete na ni použít třeba syntetickou geotextilii o objemové hmotnosti minimálně 300 gramů na m2.Drenážní vrstva zajišťuje vlhkostní rovnováhu v celém tloušťce střechy, aby voda neprotékala skrz nižší vrstvy. Tvoří ji lehčené kamenivo, například keramzit či lipor. Akumulační vrstva pak slouží k udržení vlhkostní rovnováhy a je ze speciální nopové fólie. Přebytečná voda průběžně odtéká na nejspodnější, podkladní hydroizolační vrstvu a z ní mimo prostor střechy. Tato vrstva vám zajistí ochranu střešního pláště před zatečením.

Vegetační zelené střechy dělíme na intenzivní a extenzivní

Zelené střechy najdete u nás i ve světě v intenzivní a extenzivní podobě. Na intenzivních střechách roste tráva, květiny a keře. Typická pro ně je vysoká vrstva substrátu podle druhu zeleně a tím také vyšší nároky na nosnou konstrukci domu. Sáhnete po ní tehdy, pokud má být střecha pobytovým prostorem a zahradou. Extenzivní zelená střecha naopak potřebuje jen malou vrstvu substrátu, může být téměř bezúdržbová a osadíte ji jenom netřesky a jinými nenáročnými sukulenty.Pro extenzivní ozelenění střech si v zahradnictvích vyberte druhy netřesků a rozchodníků, ale i cibuloviny či hlíznaté rostliny. Pěkně vypadají okrasné česneky, pažitky a nízké kosatce, dále trávy jako lipnice a kostřavy. Vděčné budou byliny a trvalky, tařice, kakost, mochna nebo hvozdík. Použít můžete i některé dřeviny, třeba jalovec, vřes, borovici kleč nebo kručinku.

7 výhod, proč uvažovat o vybudování zelených střech:
•    Chrání střešní konstrukci proti extrémním výkyvům počasí.
•    Působí jako skvělá tepelná izolace půdy i bytů, a to v létě i v zimě.
•    Zadržují vodní srážky, které by jinak bez užitku stekly do kanalizace.
•    Regulují relativní vlhkost vzduchu pozvolným odpařováním vody.
•    Pohlcují prachové částice a CO2, naopak produkují kyslík
•    Tlumí hluk a mají i nezanedbatelnou protipožární funkci.
•    Poslouží i k pěstování některých druhů zeleniny, ovoce a bylinek.

Výběr rostlin na intenzivní ozelenění je poměrně široký. Podívejte se na traviny, letničky, trvalky, případně plazivé nebo nízké druhy dřevin do výšky 10 metrů. Na střechách můžete pěstovat také léčivky, drobné bobulovité ovoce a samozřejmě zeleninu do kuchyně. Myslete na to, že některé ze starších střech mohou vydržet přidané zatížení bez nutnosti dodatečné výztuhy, jiné nikoli. Proto se určitě poraďte s odborníky, zejména v případě intenzivnějšího ozelenění.Zatravnit můžete vlastně každou střechu, která unese zatížení. U dvouplášťové střechy bude mezi tepelnou izolací a zelenou střechou vzduchová větrací mezera. Ta ale snižuje účinky jednak letního chladicího efektu, jednak zimního tepelněizolačního efektu. Jednoplášťová střecha nemá větrací mezeru, proto patří pod tepelnou izolaci parozábrana. Taková konstrukce je nejekonomičtější.

Původ zelených střech je i na Islandu, tvořily je rašelinové koberce

Konstrukční řešení domů se zatravněnou střechou pochází ze severní Evropy. Je to po staletí známé nejen ve studeném podnebí Islandu, Skandinávie, Kanady a USA, ale také v super teplém podnebí africké Tanzanie. Původní skandinávská zatravněná střecha má sklon od 30 ° do 45 ° a tvoří ji 20 cm silná vrstva travnatého koberce, která je uložena na několika vrstvách březové kůry. Kůra je pak lepená dřevěným dehtem, aby vznikla vodotěsná a nepropustná vrstva.Zelenou střechu si můžete vytvořit i svépomocí, ale spíše na stavbách typu garáž, pergola či kůlna. Řadu různých návodů najdete na internetu. Vždy ale pamatujte na novou hydroizolační vrstvu proti prorůstání kořínků. Současně tím i posílíte schopnost původní vrstvy odolávat vodě. Ta totiž může být se stoupajícím věkem už nevalná až poškozená.

Podívejte se také, jak vypadají různé typy zelených střech na síti Pinterest.

Zelená střecha v našich končinách přestává být exotickým výstřelkem a je zajímavým řešením jak u soukromých, tak i u veřejných staveb. Především ve městech je tato zeleň velkým přínosem kvůli spotřebě CO2 a naopak produkci kyslíku. Nehledě na nemalou absorpci srážkové vody místo jejího kompletního odvodu do kanalizace. Při péči o zelenou střechu je ale důležitá soustavnost, proto na ni určitě nezapomínejte. Zanedbání péče totiž zpravidla bývá finančně velice náročné.

Nadchli jste se pro pořízení zelené střechy na vaši nemovitost? Napište do komentáře pod článkem, odkud jste čerpali inspiraci a poraďte ostatním čtenářům.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 118x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 198x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 219x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek