Potěšme společně nemocné děti. Na konto dobročinné akce díky vám už přibylo:
9535
0komentářů

Potřebujete rychle a snadno zrenovovat podlahu? Máte rádi přírodní materiály? Pořiďte si kamenný koberec

Znáte kamenný koberec? Je vyrobený z opravdových kamínků, nebo ne? Jak vypadá, ze kterých je materiálů a kam se hodí? V čem je lepší ve srovnání s jinými typy podlah, jak složitá je jeho pokládka a na kolik takový koberec vyjde?
Vydáno: 07.09.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3852x

Kamenný koberec je druh stavebního materiálu, který slouží k dokončení venkovních i vnitřních vodorovných i svislých povrchů (podlah, stěn, stropů i schodů). Jedná se o směs malých říčních nebo mramorových kamínků a oblázků se speciální pryskyřicí (třeba na bázi modifikovaného polyuretanu nebo epoxidové pryskyřice). Koberec mívá různý stupeň zrnitosti, velikost oblázků se pohybuje od 2 do 16 mm. Pojivo v podobě pryskyřice je zdravotně nezávadné, hygienické, neobsahuje toxické nonylfenoly a neškodí přírodě ani vodním zdrojům.

<p>Kamenný koberec využijete jak v interiéru, tak i exteriéru. Foto: ebstav.cz</p>

Kamenný koberec využijete jak v interiéru, tak i exteriéru. Foto: ebstav.cz

Proč si pořídit kamenný koberec

Kamenný koberec má vysokou pevnost i odolnost vůči klimatickým vlivům a je mrazuvzdorný. Netvoří se na něm námraza a dobře propouští vodu, takže na něm nezůstávají kaluže. V interiéru můžete využít i nepropustné typy kamenných koberců, které můžete aplikovat také v koupelnách do sprchových koutů. 

Díky kombinaci malých oblázků a pryskyřice pohlcuje koberec zvuk, takže působí jako akustická izolace. Oproti dlažbě či parketám se rychleji zahřeje. Díky členitému povrchu neklouže, ale někomu může vadit, že při chůzi cítí jednotlivé oblázky. Intenzita "masáže"chodidel závisí na stupni zrnitosti a způsobu dokončení koberce. Při použití plniče pórů může být povrch téměř hladký.

Výhodou kamenného koberce je také bezespárový povrch, a tím pádem i jednodušší údržba. V exteriéru ho vyčistíte vodou z tlakové hadice, která odplaví všechnu nečistotu, v interiéru vám stačí obyčejný vysavač. Ve struktuře kamenného koberce se totiž lépe udrží částečky prachu, které se tak nevíří při chůzi do vzduchu. Tuto vlastnost ocení zejména alergici. Koberec se snadno aplikuje a můžete ho nanášet na řadu různých podkladových materiálů, jako je třeba starý i nový beton, zámková dlažba, asfalt, kachličky nebo štěrk. 

Koberce se prodávají v mnoha barevných odstínech a šikovný řemeslník z nich dokáže vytvořit různé obrazce. Kamenný koberec koupíte od 300 Kč/m2. Záleží na tom, zda se jedná o směs určenou pro vnitřní či venkovní aplikaci, na použitém pojivu, typu oblázků (křemičité nebo mramorové) a výsledné tloušťce koberce. Kamenný koberec seženete i ve formě dlaždic, Většinou se jedná o čtverce 50 × 50 cm o tloušťce 1 cm, kdy 1 m2 stojí od 620 Kč výše. Jestliže si netroufáte na pokládku koberce, objednejte si i odbornou montáž.

Jak probíhá pokládka kamenného koberce?

Pokládku většinou můžete provádět při teplotách nad 10 stupňů (u některých pojiv i při teplotách kolem 0 °C). Povrch musí být dobře zametený, vyčištěný a nesmí být mastný. Pokud je beton hodně vydrolený, je dobré největší nerovnosti vyspravit třeba sanační maltovinou nebo flexibilním lepidlem. Dlažba zase musí být soudržná s podkladem. Pokud je beton nový, musí být vyzrálý, což trvá asi 4 - 6 týdnů. Někdy je potřeba před aplikací kamenného koberce (zejména při jeho malé konečné tloušťce) provést penetraci povrchu. Penetrační hmotu seženete za cenu od 50 Kč/m2 výše.

Kamenivo nasypte do plastové nádoby, připravte si pryskyřici s tvrdidlem, nalijte ji ke kamenivu a vše dobře smíchejte pomocí vrtačky s kovovým míchadlem. Míchání věnujte velkou pozornost, protože kvalita promíchání ovlivní výslednou životnost koberce. Hotovou směs postupně naneste na dokončovaný povrch. Pro rovnoměrné rozprostření směsi použijte hoblovanou dřevěnou lať, kde si pomocí hřebíčků vytyčíte potřebnou výšku vrstvy, a ocelové hladítko. Směs musíte zpracovat do 30 minut (při teplotě 20 °C), přičemž se zvyšující teplotou se doba zkracuje a naopak.

Povrch zasychá zhruba za 4 - 5 hodin, pochozí je za 24 hodin a plný provoz je možný za 3 - 7 dní. Poměry a technologické časy dodržujte podle návodu od výrobce. V interiéru byste měli navíc použít i plnič pórů (většinou akrylátový), který uzavře mezery mezi jednotlivými kamínky. Struktura zůstane zachovaná, ale kamenný koberec se vám bude snáze čistit. Cena za 1 m2 plniče je zhruba 270 Kč. Výsledný koberec můžete natřít i polyuretanovým lakem (30 Kč/m2) nebo polyuretanovou hydroizolací (300 Kč/m2). Pokládka koberce ve formě dlaždic je mnohem jednodušší, protože při ní nemusíte vůbec používat pryskyřici. 

Máte doma nebo na zahradě kamenný koberec? Napište do komentáře pod článkem, jak jste s ním spokojení.

Sdílejte tento článek 0x 0x 2x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Vánoční osvětlení rozzáří vaše okna. Dávejte si však pozor, elektřina je dobrý sluha, ale zlý pán

Vánoční osvětlení rozzáří vaše okna. Dávejte si však pozor, elektřina je dobrý sluha, ale zlý pán

Vydáno: 01.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 53x

Jak správně zprovoznit venkovní vánoční osvětlení v oknech, světelné rampouchy nebo řetězy? Kupujte výzdobu a řetězy od známých výrobců a dejte pozor na neporušenou kabeláž a proudové krytí. Elektřina je dobrý sluha, ale zlý pán.

Celý článek
Chcete mít obývací pokoj vybavený podle nejnovějších trendů? Zjistěte, která sedačka je právě v módě

Chcete mít obývací pokoj vybavený podle nejnovějších trendů? Zjistěte, která sedačka je právě v módě

Vydáno: 30.11.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 190x

Vybíráte novou sedačku? Zjistěte, které typy sedacích souprav existují a kam se který typ sedačky hodí. Chcete mít navíc obývák zařízený podle posledních trendů? Pak se podívejte, které barvy, styl a tvary jsou u pohovek v módě.

Celý článek
Infra panely a topidla mohou mít i podobu lampy. Ohřejte se pod bílou nebo zlatou koulí

Infra panely a topidla mohou mít i podobu lampy. Ohřejte se pod bílou nebo zlatou koulí

Vydáno: 29.11.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 104x

Pokud přemýšlíte o instalaci účinného a pro alergiky vhodného topení, nezapomeňte na infrapanely. Mohou viset třeba v podobě lustrové koule nad vaší hlavou, nebo si doma nainstalujete zrcadlo či topný sloup. Navíc vypadají skvěle.

Celý článek