0komentářů

Konec velkých prázdnin je tady, začíná nový školní rok. Jak zvládnout s dětmi nový režim? 7 tipů pro klid a pohodu

Po 2 měsících pohody půjdou děti zase do školy, některé z nich poprvé. S koncem prázdnin jim padá i rozvolněný časový režim. Přechod k normálu dá zabrat celé domácnosti. Čtěte jak zvládnout první dny nového školního roku v pohodě.
Vydáno: 31.08.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 973x

Blíží se konec prázdnin, je tu září s novým školním rokem. Návrat do lavic je často těžký nejen pro školáky a studenty, ale i pro vás, jejich rodiče. Návrat z bezstarostného do školního režimu je proto spíše stresující. Buďte zpočátku tolerantní a spokojte se třeba i s málem. Oceňte dětskou snahu a hlavně se svým potomkům na počátku školního roku co nejvíce věnujte.

Myslete na to, že děti jsou po prázdninách „nabité“ různými zážitky. Těší se na své kamarády a výsledkem je roztěkanost a špatné soustředění.

V mnoha případech měly děti přes prázdniny pochopitelný „rozvolněný“ časový režim. Ponocování a pozdní vstávaní byly na denním pořádku. Předejděte rozladěnosti ze spánkového deficitu a děti v posledních prázdninových dnech postupně zvykejte na školní režim. Večerní přirozenou únavu pak podpoříte nastavením ranního budíčku o hodinu dříve, než na který byly děti o prázdninách zvyklé.

<p>Škola má dětem přinášet radost, ne stres. Myslete na to hned začátkem roku. Foto: ©Depositphotos.com/Syda_Productions</p>

Škola má dětem přinášet radost, ne stres. Myslete na to hned začátkem roku. Foto: ©Depositphotos.com/Syda_Productions

Pořiďte svým ratolestem v  předstihu před začátkem školy nový nábytek podle posledních trendů. Snažte se být trochu nadčasoví a nakupujte tak, aby vybavení pokoje vašeho školáka vydrželo déle, než jeden rok. Podívejte se po dětských a studentských pokojích. Už připravené sady nábytku vám výběr znatelně ulehčí. Zajistěte dítěti klid na domácí přípravu hned od prvního školního dne.


     7 hlavních bodů, aby vás ani děti nástup školního roku nezaskočil:
     •    Zaveďte pravidelný a pevný denní režim, obzvlášť prvňáček by měl chodit spát ve stejný čas a stejně tak by měl mít pravidelný budíček a jídlo.
     •    Důležitá je pravidelnost. Dítě, obzvlášť prvňáček, by mělo chodit spát ve stejný čas. Stejně tak by měl být pravidelný budíček a jídlo.
     •    Užijte si společná rána a raději si přivstaňte. Společně se nasnídejte, nespěchejte, mrňouska ráno nenapomínejte a nestresujte. Obzvlášť citlivější, může být vystresované celý den.
     •    Domácí úkoly nenechávejte až na večer. S délkou domácí přípravy to ale během prvních dnů nepřehánějte a     dítě zbytečně nepřetěžujte.
     •    Nechte své dítě, aby si všechny věci na následující den připravilo samo. Teprve pak mu jeho školní tašku jenom zkontrolujte, zda je v pořádku a něco na další den nechybí.
     •    Výběr a nákup školních potřeb určitě nenechávejte na poslední chvíli. Budete tak mít malou rezervu ke koupi věcí, které jste nesehnali. Prvňáka s potřebnými pomůckami seznamte.
     •    Jestliže bude muset chodit váš potomek do školy sám, dopředu si s ním určitě projděte celou trasu. Posilujte jejich schopnost koncentrace a ujistěte se, že cestu v pohodě zvládá.

Neváhejte koupit pořádný pracovní stůl. Děti u něj budou trávit stále více času, učit se číst a psát, dělat úkoly. Ideální délka stolu v období začátku školní docházky je 150 cm a počítejte s dnes už běžným a potřebným vybavením počítačovou sestavou. Když si dítě sedne na židli, musí mít také srovnaná záda a nohy na zemi. Doplňte i přiměřené osvětlení, přidejte lampičku k posteli i stolu.

<p>Studentský pokoj Liana 1.<em> </em>Foto: <em>MT-nábytek.cz</em></p>

Studentský pokoj Liana 1. Foto: MT-nábytek.cz

Malí školáci už mají mít samostatné lůžko. Jeho délku vyberte tak, aby vždy aspoň o 15 centimetrů přesahovala výšku dítěte při standardní šířce 80 centimetrů. Děti milují dětské postele v podobě aut, autobusů nebo třeba i lodí. Místo v pokojíčku ušetříte s multifunkčními vyvýšenými či patrovými postelemi. Vedle místa na spaní je jejich součástí i psací stůl, šatní skříň, úložné prostory a police.

Nevýhodou u dětí hlavně mladšího školního věku, je nutnost domácího učení, procvičování a práce na domácích úkolech. Rodičům tady odpolední povinnosti teprve začínají.

S postupem času bude váš školák potřebovat mnohem více místa na knihy, sešity a učebnice. Kupte mu třeba praktické regály. Ke stolu dejte odpadkový koš, hodit se bude i nádoba na psací potřeby. Celkové osvětlení pokoje vyřešte centrálním svítidlem. Na čtení pořiďte stolní lampy, jejichž světlo má dopadat na knihu pod úhlem 50°. Relaxační část pokoje pak vybavte nástěnnými lampičkami.

<p>Psací stůl Forge 1. Foto: <em>MT-nábytek.cz</em></p>

Psací stůl Forge 1. Foto: MT-nábytek.cz

Ve studentském pokoji se už nemusíte řídit zažitým schématem klukům modrá a pro holky růžová. Pokoj pro studenta zařizujte s ohledem na převažující činnosti. Potřebujete vhodný stůl a židli, dostatek úložných prostor a hlavně pohodlnou postel. I když mají studenti o svém pokoji jakousi ideu, nezklamete je přírodní dýhu, lakované povrchy, hliník či barevný plast.

Teenagera nijak neznepokojujte, povinnosti si ho ve škole brzy najdou

Máte doma teenagera, pejorativně u nás označovaného za puberťáka? Na přelomu srpna a září po něm nic nechtějte. Nerozčilujte jej kontrolami úklidu pokoje nebo nějakým seznamem úkolů a nechte ho plně prožívat splín z končících prázdnin. Na nic se ho neptejte, pokud se bude chtít svěřit, udělá to sám. Jednejte jako rovný s rovným a klidně jej nechte válet u počítače.

<p>Dětská postel s přistýlkou Krystena. Foto: <em>MT-nábytek.cz</em></p>

Dětská postel s přistýlkou Krystena. Foto: MT-nábytek.cz

Musíte šetřit místem? Pořiďte kousky sektorového nábytku. Jeho výhodou je snadné poskládání modulů a tím i široká variabilita. V malé místnosti vypadají stavebnicové systémy dobře, jdou snadno skládat i upravit na míru. Typickou „dekorací“ studentských pokojů jsou povalující se věci na zemi či křeslech. Zabráníte tomu členitou a prostornou šatní skříní.

Uvědomte si, že vaše děti nemají plnit vaše nenaplněné sny. Ve škole je netrapte.

Konečné doporučení je, že s dítětem si máte především povídat. Každý den si proto nechte dostatek času na vele vlídný hovor o tom, co se ve škole dělo, co mu dělá radost, co ho naopak trápí a co ho bavilo. Čas, který věnujete své ratolesti, je totiž to nejdůležitější, co mu můžete dát. Buďte trpěliví, chápaví a své děti chvalte. Není lepší cesta pro vytvoření vzájemně pevného vztahu.

Jak u vás proběhl konec prázdnin a začátek školního roku? Pořídili jste svým ratolestem nový nábytek do dětského pokoje? Napište do komentáře pod článkem, jak si doma děláte pohodu při začátku školního roku, a poraďte ostatním čtenářům.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Lišta, kryt nebo organizér? Vteřinový manžel poradí, jak nejlépe schovat kabely v obýváku

Lišta, kryt nebo organizér? Vteřinový manžel poradí, jak nejlépe schovat kabely v obýváku

Vydáno: 23.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 78x

Máte doma hodně elektrospotřebičů a nemůžete se kvůli tomu pro samý kabel v obýváku pohnout? Ukryjte je před zraky návštěv do husích krků, speciálních lišt nebo za dřevěný plůtek. Můžete je ale i přiznat a udělat z nich dekoraci.

Celý článek
Toužíte po moderní a zároveň luxusní kuchyni? Pořiďte si obloukovou nebo kruhovou kuchyňskou linku

Toužíte po moderní a zároveň luxusní kuchyni? Pořiďte si obloukovou nebo kruhovou kuchyňskou linku

Vydáno: 22.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 182x

Kuchyňské linky tvarované do oblouku vypadají luxusně a moderně. Kam se hodí, kam ne a jak je zařídit? V čem spočívá výhoda obloukových kuchyní a kde naplno využijete chytře zařízené kruhové minikuchyně, které jsou teď v módě?

Celý článek
Nábytek z dřevěných bedýnek je originální, variabilní a má přirozenou krásu. Vsaďte na něj. 9 dílů, jak na to

Nábytek z dřevěných bedýnek je originální, variabilní a má přirozenou krásu. Vsaďte na něj. 9 dílů, jak na to

Vydáno: 21.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 209x

Bedýnky od ovoce jsou nejen na podpal, ale i skvělá surovina pro dřevěný nábytek za pár korun. Je libo dekoraci z bedýnek nebo originální stůl, který jinde nenajdete? Podívejte se na přehled dílů vrcholícího bedýnkového seriálu.

Celý článek