PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Konec velkých prázdnin je tady, začíná nový školní rok. Jak zvládnout s dětmi nový režim? 7 tipů pro klid a pohodu

Po 2 měsících pohody půjdou děti zase do školy, některé z nich poprvé. S koncem prázdnin jim padá i rozvolněný časový režim. Přechod k normálu dá zabrat celé domácnosti. Čtěte jak zvládnout první dny nového školního roku v pohodě.
Vydáno: 31.08.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1105x

Blíží se konec prázdnin, je tu září s novým školním rokem. Návrat do lavic je často těžký nejen pro školáky a studenty, ale i pro vás, jejich rodiče. Návrat z bezstarostného do školního režimu je proto spíše stresující. Buďte zpočátku tolerantní a spokojte se třeba i s málem. Oceňte dětskou snahu a hlavně se svým potomkům na počátku školního roku co nejvíce věnujte.

Myslete na to, že děti jsou po prázdninách „nabité“ různými zážitky. Těší se na své kamarády a výsledkem je roztěkanost a špatné soustředění.

V mnoha případech měly děti přes prázdniny pochopitelný „rozvolněný“ časový režim. Ponocování a pozdní vstávaní byly na denním pořádku. Předejděte rozladěnosti ze spánkového deficitu a děti v posledních prázdninových dnech postupně zvykejte na školní režim. Večerní přirozenou únavu pak podpoříte nastavením ranního budíčku o hodinu dříve, než na který byly děti o prázdninách zvyklé.

<p>Škola má dětem přinášet radost, ne stres. Myslete na to hned začátkem roku. Foto: ©Depositphotos.com/Syda_Productions</p>

Škola má dětem přinášet radost, ne stres. Myslete na to hned začátkem roku. Foto: ©Depositphotos.com/Syda_Productions

Pořiďte svým ratolestem v  předstihu před začátkem školy nový nábytek podle posledních trendů. Snažte se být trochu nadčasoví a nakupujte tak, aby vybavení pokoje vašeho školáka vydrželo déle, než jeden rok. Podívejte se po dětských a studentských pokojích. Už připravené sady nábytku vám výběr znatelně ulehčí. Zajistěte dítěti klid na domácí přípravu hned od prvního školního dne.


     7 hlavních bodů, aby vás ani děti nástup školního roku nezaskočil:
     •    Zaveďte pravidelný a pevný denní režim, obzvlášť prvňáček by měl chodit spát ve stejný čas a stejně tak by měl mít pravidelný budíček a jídlo.
     •    Důležitá je pravidelnost. Dítě, obzvlášť prvňáček, by mělo chodit spát ve stejný čas. Stejně tak by měl být pravidelný budíček a jídlo.
     •    Užijte si společná rána a raději si přivstaňte. Společně se nasnídejte, nespěchejte, mrňouska ráno nenapomínejte a nestresujte. Obzvlášť citlivější, může být vystresované celý den.
     •    Domácí úkoly nenechávejte až na večer. S délkou domácí přípravy to ale během prvních dnů nepřehánějte a     dítě zbytečně nepřetěžujte.
     •    Nechte své dítě, aby si všechny věci na následující den připravilo samo. Teprve pak mu jeho školní tašku jenom zkontrolujte, zda je v pořádku a něco na další den nechybí.
     •    Výběr a nákup školních potřeb určitě nenechávejte na poslední chvíli. Budete tak mít malou rezervu ke koupi věcí, které jste nesehnali. Prvňáka s potřebnými pomůckami seznamte.
     •    Jestliže bude muset chodit váš potomek do školy sám, dopředu si s ním určitě projděte celou trasu. Posilujte jejich schopnost koncentrace a ujistěte se, že cestu v pohodě zvládá.

Neváhejte koupit pořádný pracovní stůl. Děti u něj budou trávit stále více času, učit se číst a psát, dělat úkoly. Ideální délka stolu v období začátku školní docházky je 150 cm a počítejte s dnes už běžným a potřebným vybavením počítačovou sestavou. Když si dítě sedne na židli, musí mít také srovnaná záda a nohy na zemi. Doplňte i přiměřené osvětlení, přidejte lampičku k posteli i stolu.

<p>Studentský pokoj Liana 1.<em> </em>Foto: <em>MT-nábytek.cz</em></p>

Studentský pokoj Liana 1. Foto: MT-nábytek.cz

Malí školáci už mají mít samostatné lůžko. Jeho délku vyberte tak, aby vždy aspoň o 15 centimetrů přesahovala výšku dítěte při standardní šířce 80 centimetrů. Děti milují dětské postele v podobě aut, autobusů nebo třeba i lodí. Místo v pokojíčku ušetříte s multifunkčními vyvýšenými či patrovými postelemi. Vedle místa na spaní je jejich součástí i psací stůl, šatní skříň, úložné prostory a police.

Nevýhodou u dětí hlavně mladšího školního věku, je nutnost domácího učení, procvičování a práce na domácích úkolech. Rodičům tady odpolední povinnosti teprve začínají.

S postupem času bude váš školák potřebovat mnohem více místa na knihy, sešity a učebnice. Kupte mu třeba praktické regály. Ke stolu dejte odpadkový koš, hodit se bude i nádoba na psací potřeby. Celkové osvětlení pokoje vyřešte centrálním svítidlem. Na čtení pořiďte stolní lampy, jejichž světlo má dopadat na knihu pod úhlem 50°. Relaxační část pokoje pak vybavte nástěnnými lampičkami.

<p>Psací stůl Forge 1. Foto: <em>MT-nábytek.cz</em></p>

Psací stůl Forge 1. Foto: MT-nábytek.cz

Ve studentském pokoji se už nemusíte řídit zažitým schématem klukům modrá a pro holky růžová. Pokoj pro studenta zařizujte s ohledem na převažující činnosti. Potřebujete vhodný stůl a židli, dostatek úložných prostor a hlavně pohodlnou postel. I když mají studenti o svém pokoji jakousi ideu, nezklamete je přírodní dýhu, lakované povrchy, hliník či barevný plast.

Teenagera nijak neznepokojujte, povinnosti si ho ve škole brzy najdou

Máte doma teenagera, pejorativně u nás označovaného za puberťáka? Na přelomu srpna a září po něm nic nechtějte. Nerozčilujte jej kontrolami úklidu pokoje nebo nějakým seznamem úkolů a nechte ho plně prožívat splín z končících prázdnin. Na nic se ho neptejte, pokud se bude chtít svěřit, udělá to sám. Jednejte jako rovný s rovným a klidně jej nechte válet u počítače.

<p>Dětská postel s přistýlkou Krystena. Foto: <em>MT-nábytek.cz</em></p>

Dětská postel s přistýlkou Krystena. Foto: MT-nábytek.cz

Musíte šetřit místem? Pořiďte kousky sektorového nábytku. Jeho výhodou je snadné poskládání modulů a tím i široká variabilita. V malé místnosti vypadají stavebnicové systémy dobře, jdou snadno skládat i upravit na míru. Typickou „dekorací“ studentských pokojů jsou povalující se věci na zemi či křeslech. Zabráníte tomu členitou a prostornou šatní skříní.

Uvědomte si, že vaše děti nemají plnit vaše nenaplněné sny. Ve škole je netrapte.

Konečné doporučení je, že s dítětem si máte především povídat. Každý den si proto nechte dostatek času na vele vlídný hovor o tom, co se ve škole dělo, co mu dělá radost, co ho naopak trápí a co ho bavilo. Čas, který věnujete své ratolesti, je totiž to nejdůležitější, co mu můžete dát. Buďte trpěliví, chápaví a své děti chvalte. Není lepší cesta pro vytvoření vzájemně pevného vztahu.

Jak u vás proběhl konec prázdnin a začátek školního roku? Pořídili jste svým ratolestem nový nábytek do dětského pokoje? Napište do komentáře pod článkem, jak si doma děláte pohodu při začátku školního roku, a poraďte ostatním čtenářům.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 105x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 173x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 205x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek