PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Koberec je prý zdrojem prachu a líhní zlotřilých roztočů. Musí se mu alergik opravdu vyhýbat, nebo je to další mýtus?

Mezi lidmi koluje názor, že koberec se do bytu alergika nehodí. Prý se v něm drží roztoči a prach, který se chůzí rozvíří do vzduchu a dráždí sliznice. Jak je to s koberci doopravdy? Opravdu musí mít alergik doma tvrdé podlahy?
Vydáno: 29.08.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4957x

Nejčastější příčinou alergie, které se dříve říkalo obecně "alergie na bytový prach", jsou roztoči. Člověk však není alergický na ně samotné, ale na jejich výkaly, které se šíří hlavně vzduchem. Alergikům pak nejvíce vadí jejich vdechování, kdy začnou dráždit sliznice. Alergeny se často vážou na větší částečky domácího prachu, které se usazují na podlaze a chozením je člověk víří do vzduchu. Pokud nemáte čas na časté vytírání tvrdých podlah, pořiďte si koberec.

Koberce výrazně snižují prašnost v místnosti a značně tlumí hluk, čímž zlepšují akustiku místnosti. Svou hřejivostí i barevností posilují psychickou pohodu a ortopedové oceňují jejich ohleduplnost ke kloubům. Koberce jsou navíc výbornou tepelnou izolací, protože dokáží udržet až o 12 % tepla více než dřevěné, keramické či kamenné podlahy. Jsou tak ideální do míst, kde máte nohy delší dobu položené na zemi, třeba u jídelního stolu nebo u sedačky v obýváku.

<p>Koberec snižuje prašnost v místnosti, příjemně hřeje do nohou a tlumí hluk. Foto: ©Depositphotos.com/beatabecla</p>

Koberec snižuje prašnost v místnosti, příjemně hřeje do nohou a tlumí hluk. Foto: ©Depositphotos.com/beatabecla

Jsou koberce pro alergiky vhodné, nebo ne?

Roztoči potřebují k životu teplo a vlhko, takže se nejčastěji vyskytují v posteli a pohovce. Koberce pro ně nejsou ideálním prostředím. V koberci najdete maximálně jejich vysušené exkrementy, které se do něj dostanou spolu s domácím prachem. Trojrozměrná struktura kobercového vlasu navíc zachycuje jemné částečky prachu a alergenů a drží je uvnitř koberce až do vysávání, díky čemuž se alergenní materiál nevíří do vzduchu.

PRAVDA, NEBO MÝTUS? Koberce jsou do bytu alergika vhodné, protože drží prach ve svých vláknech, a ten se tak při chůzi nevíří do vzduchu.

Koberce nejsou pro alergiky hrozbou, naopak jim v místnostech s kobercem může být lépe než v místnostech s jinými typy podlahy. Platí to však za předpokladu, že se o ně pravidelně a správně starají. V boji proti alergenům je kromě vysávání důležité také dobré větrání místnosti. Při správné údržbě koberce se až o 50 % snižuje koncentrace jemného prachu, který poletuje ve vzduchu.

Pro alergiky jsou vhodné koberce z přírodních materiálů, především pak střižní vlny. Ta je díky obsahu tuku mastná, odpuzuje nečistoty a rozlité tekutiny do sebe hned tak nevsákne. Přírodní vlákna navíc dýchají, absorbují vlhkost a u suchého vnitřního vzduchu ji předávají do ovzduší. Vytvářejí tedy v interiéru příjemné klima, což ocení nejen alergici. Také si můžete pořídit koberec určený přímo pro alergiky, který má označení TÜV – Siegel: "Für Alergiker geeignet".

<p>Koberec byste měli alespoň dvakrát do týdne vysát kvalitním vysavačem. Foto: ©Depositphotos.com/belchonock</p>

Koberec byste měli alespoň dvakrát do týdne vysát kvalitním vysavačem. Foto: ©Depositphotos.com/belchonock

Jak se v bytě alergika starat o koberce

Údržba koberce je snadná a většinou nemusíte používat ani žádné chemické prostředky (pokud nepotřebujete vyčistit nějakou skvrnu). K vyčištění vám stačí dobrý vysavač. Nejlepší je použít vysavač s kartáčovou hlavicí nebo turbokartáčem. Kartáče totiž efektivně odstraní prach zachycený v koberci společně s malými částečkami zachycenými v jeho vlasu. Abyste doma měli "zdravý" vzduch, měli byste vysávat alespoň dvakrát týdně. 

Při výběru vysavače dbejte na to, aby měl dobrý filtr, třeba HEPA, ale i dobrou třídu emisí prachu, nejlépe A. U bezsáčkového vysavače je nevýhodou vysypávání plné nádobky na prach, během kterého se dost víří prach. Musíte si tak dávat pozor, abyste ho nevdechli. Jestliže je vysavač sáčkový, volte raději sáčky se zdvojenými stěnami.

Jednou za čas proveďte hloubkové čištění. Na koberce s nízkým vlasem (mimo bavlněných) použijte suchou metodu, tedy prášek, který na sebe naváže prach i nečistoty. Mokrou cestu snesou všechny druhy koberců. Na trhu je dostatečný výběr vhodných čisticích prostředků, nejúčinnější je však strojové čištění. Horká voda se saponátem uvolní nečistoty, které okamžitě odsajete. Koberec můžete ošetřit i přípravkem na zabíjení roztočů, který obsahuje akaricidy, při hubení roztočů však často bývá účinnější vícehodinové působení mrazu nebo slunce a následné důkladné vyklepání.

Jaké zkušenosti máte s koberci v bytě alergika vy? Napište do komentáře pod článkem.

Přečtěte si další díly ze seriálu Bytové mýty:

1) Boříme mýty! Prozkoumejte spolu s námi v novém seriálu některé bytové pověry a zjistěte, jestli jsou pravdivé

2) Na lakovaný nábytek se prý chytá spousta prachu. Pojďte s námi zjistit, jestli je to pravda, nebo mýtus

3) Podle mnoha lidí nepatří skleněný nábytek do domácností s dětmi, prý je nebezpečný. Je to pravda, nebo mýtus?

4) Mezi lidmi koluje názor, že tvrdší matrace je lepší než měkká. Je to pravda, nebo se jedná o další bytový mýtus?

Sdílejte tento článek 0x 0x 1x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 110x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 178x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 211x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek