Potěšme společně nemocné děti. Na konto dobročinné akce díky vám už přibylo:
27355
0komentářů

Zažeňte podvečerní zimu při posezení na terase či na zahradě. Pořiďte a zapojte zahradní plynové topidlo či infra lampu

Večery ve druhé polovině léta už bývají při sezení na zahradě či terase chladné. Pusťte na sebe teplo ze zahradního plynového nebo elektrického topidla, a protáhněte si venkovní relax. Vteřinový manžel poradí, jak topení zapojit.
Vydáno: 25.08.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1864x

Krásné počasí láká k posezení venku nebo na terase, navíc zpravidla doplněnému přípravou řady dobrot na grilu. I když se ale do vás sluníčko přes den opírá, jak může, hlásí se podvečerní chladna. Bývá vám už také nepříjemná zima? Teplá deka v pohodlné luxusní posteli sice zahřeje, ale musíte se do ní pořádně zamotat. Raději si pořiďte venkovní topidlo. Stačí otočit knoflíkem a za chvilku vám bude fajn.

<p>Plynový hořák s odrazovou plochou v podobě zvonu je základem pro tepelnou pohodu. Foto: Alan Wu, CC BY-SA 2.0</p>

Plynový hořák s odrazovou plochou v podobě zvonu je základem pro tepelnou pohodu. Foto: Alan Wu, CC BY-SA 2.0

Pro ohřívání prostor v exteriéru se u nás v drtivé většině používá plynové nebo halogenové topení. Při venkovní teplotě 10 °C dokáže ohřát vzduch zhruba na 20 °C. Modely jsou stojací i závěsné, a žádné z nich nesmíte nechat delší dobu v chodu bez dozoru.  Dražší modely mají regulaci výkonu, tudíž si topení při výkyvech počasí lépe upravíte. Účinnost rapidně klesá při průvanu, tudíž se vám vyplatí třeba i šikovná zástěna proti větru.

Podstavce topidel jsou ze dřeva, kovu, či z ratanu. Hodí se na jakýkoli balkón, lodžii nebo terasu.

Plynová topidla mají obvykle hořák ve výšce 2 metrů a vytopí okolí do vzdálenosti 9 metrů. Jsou dražší, cenové rozpětí je široké od 5 600 Kč až po 16 500 korun podle velikosti a výbavy. Výrobci je vybavují kvůli vyšší bezpečnosti pojistkou proti hoření, která je v případě naklopení o 45° vypne. Provoz topidel je sice levný, ale jsou těžká a hůře se s nimi manipuluje. Proto mívají kolečka.

<p>Teplíčko na ruce vám zajistí nejen plyn, ale také elektrický proud v infrapanelech. Foto: ©Depositphotos.com/FreerLaw</p>

Teplíčko na ruce vám zajistí nejen plyn, ale také elektrický proud v infrapanelech. Foto: ©Depositphotos.com/FreerLaw

Vyměnitelná propan-butanovou láhev s palivem bývá uvnitř konstrukce. Dražší plynová topidla mívají navíc třeba uskladňovací prostor, integrovaný odkládací stolek, možnost uzamknutí přístupu k láhvi, případně zabudované reproduktory. Pokud je chcete používat vedle dřevěného zahradního nábytku, slunečníku, nízké markýzy či altánu, pořiďte si kvůli riziku požáru topidla s dvojitým izolačním reflektorem.

Vytápěný prostor nesmí být nikdy úplně uzavřený

Ke kvalitnímu topidlu patří kvalitní ocelová láhev s propan-butanovou náplní od renomovaných dodavatelů. Plomba od výrobce je zárukou odborného naplnění a dobrého stavu. Jak si plynový zářič zapojíte? Nachystejte si ventil, spojující láhev s hadicí hořáku. Nejdřív smontujte nohu s pláštěm, pak provlékněte hadici trubicí a připevněte hořák.Nad hořák patří vrchní talířový kryt kvůli odrazu tepla. Připojte ventil s hadicí k PB lahvi a na ni navlékněte kryt. Pro snadnou manipulaci s uzávěrem lahve je ve spodním válcovitém krytu kulatý otvor. Transport vám usnadní malá kolečka na tepelném zářiči, pro připevnění k zemi nebo dlažbě slouží tři přídavná oka na spodním okraji podstavce.

Díky vestavěnému piezoelektrickému zapalování se při startu obejdete bez sirek.

Halogenové topení zná skoro každý. Rychlé a efektivní ohřátí zajišťují vlastně infrazářiče. Hodí se na kryté terasy, zahrádky, balkony, ale i k rychlému ohřátí místnosti nebo k likvidaci plísní. Ohřejí totiž jen předměty, na které dopadne jejich infračervené vlnění. Snadno je přemístíte i namíříte tam, kam potřebujete. Na trhu existují topidla v klasickém i moderním designu.

<p>U plynových lamp je určitou nevýhodou hmotnost lahve, ale vyvažuje ji stabilita. Foto: ©Depositphotos.com/albund</p>

U plynových lamp je určitou nevýhodou hmotnost lahve, ale vyvažuje ji stabilita. Foto: ©Depositphotos.com/albund

Prodejci nabízí i stůl s infrazářičem zabudovaným v noze. Proti spálení chrání sedící osoby kryt. Při topení neuvolňuje halogenové topení nežádoucí pachy, má efektivní ohřev a jednoduchou obsluhu. Na balkóně ale potřebujete zásuvku pro zapojení. Také dejte pozor na hodnotu proudové ochrany (IP). Topidla do exteriéru ji mají mít co nejvyšší, topidlo s IP 55 pak odolá i stříkající vodě ve vaší nové koupelně.

Provozní doba plynového topidla na plný výkon je 11,5 až 28 hodin

Infrazářiče seženete v obchodech v řadě tvarů a velikostí. Můžete je nainstalovat na balkon, terasu či zahradu, ale třeba i do dílny nebo do garáže. Úsporné infra panely mají vysokou účinnost až 92 %, vyzařovaná tepelná energie působí velmi příjemně. Vybírejte si ze samostatně stojících lamp, sklopných ohřívačů na slunečník či tepelných ramp. Infra rampy mohou mít i dálkové ovládání.

<p>Elektrické topení je klasický přímotop, jeho provoz tak není z nejlevnějších. Foto: ©Depositphotos.com/svedoliver</p>

Elektrické topení je klasický přímotop, jeho provoz tak není z nejlevnějších. Foto: ©Depositphotos.com/svedoliver

Plynové či halogenové, ale podle čeho se nejlépe orientovat při nákupu? Výkon plynových topidel se podle parametrů pohybuje od 3,6 kW do zhruba 12 kW. Řada zejména dražších modelů obsahuje regulaci výkonu, díky které přizpůsobíte činnost přístroje okamžitým povětrnostním podmínkám. Handicap těžké 10 kg lahve vyvažuje stabilní základna a možnost současného využití jako zdroje světla. Náklady za hodinu plného provozu se pohybují okolo 25 korun.

Plynová topidla používejte na volném prostranství, protože se při hoření uvolňují emise CO2.

Elektrický infrazářič je naproti tomu klasický přímotop s velkou spotřebou energie. Provoz je tedy dražší, ale na druhé straně přístroj neohřívá vzduch. Třeba typ s příkonem 2000 W doporučují výrobci pro vytápěný prostor do 12 m2, podobně jako menší ložnici. Některé typy jsou stojací s výškovým nastavením od 80 do 210 centimetrů, buď nástěnné či s montážní konzolou. Ta umožňuje náklon zářiče od 45 do 90°.Místo plynových či halogenových topidel si třeba na terase můžete postavit i venkovní krb. Je to ale podstatně složitější, než nákup hotového výrobku v podobě topidla. Ohřejete se, ale podle konstrukce můžete v krbu i grilovat nebo udit. Bohužel však nedokážete temperovat velký prostor, musíte navíc stále přikládat a co je nejdůležitější, potřebujete kvalitní odvod kouře.

Pořídili jste si domů plynový zářič na vyhřívání terasy nebo balkonu? Napište do komentáře pod článkem, jaký jste měli úspěch, a poraďte ostatním čtenářům.

Úvodní foto: Alan Wu CC BY-SA 2.0

Sdílejte tento článek 0x 0x 1x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Dejte si nohy do vodorovné polohy a chvíli spočiňte. Jak si vyrobit bedýnkový taburet

Dejte si nohy do vodorovné polohy a chvíli spočiňte. Jak si vyrobit bedýnkový taburet

Vydáno: 06.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 35x

Taburety do obýváku jsou víceúčelovým kusem nábytku. Posadíte na ně návštěvu, natáhnete si nohy z křesla, případně do nich i něco uložíte. Nelíbí se vám ty v obchodech? Vyrobte si je doma svépomocí z dřevěných bedýnek od ovoce.

Celý článek
Chcete být při stavbě domu šetrní k životnímu prostředí? Postavte si domek z hlíny technikou Superadobe

Chcete být při stavbě domu šetrní k životnímu prostředí? Postavte si domek z hlíny technikou Superadobe

Vydáno: 03.12.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 968x

Chcete si postavit dům levně a vlastníma rukama z materiálů, které jsou šetrné k životnímu prostředí? Seznamte se se stavební technikou Superadobe. Jaké postupy se při ní používají, jaké přináší výhody a jak vypadají hotové domy?

Celý článek
Vánoční osvětlení rozzáří vaše okna. Dávejte si však pozor, elektřina je dobrý sluha, ale zlý pán

Vánoční osvětlení rozzáří vaše okna. Dávejte si však pozor, elektřina je dobrý sluha, ale zlý pán

Vydáno: 01.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 977x

Jak správně zprovoznit venkovní vánoční osvětlení v oknech, světelné rampouchy nebo řetězy? Kupujte výzdobu a řetězy od známých výrobců a dejte pozor na neporušenou kabeláž a proudové krytí. Elektřina je dobrý sluha, ale zlý pán.

Celý článek