1komentářů

Jak uspořádat všechno oblečení v šatní skříni tak, aby se neničilo, a vy jste o něm měli přehled? Čtěte rady a tipy

Máte pocit, že vám v ložnici nestojí obyčejná šatní skříň, ale vchod do bájné Narnie, protože se vám v ní ztrácí všechno oblečení? Stačí si ji řádně uspořádat a už nikdy nebudete své věci hledat. Čtěte rady a tipy, jak na to.
Vydáno: 22.08.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3673x

Stojíte každé ráno dlouhé minuty u skříně, protože se nemůžete rozhodnout, co si vzít na sebe? Možná to není vaší nerozhodností, ale tím, že nevíte, co všechno v ní vlastně máte ukryté. Udělejte si ve skříni pořádek a už nikdy před ní nevystojíte důlek (tedy pokud přece jen nejste nerozhodní). Věci, které používáte denně, dejte do výšky kolem 120 cm, zásuvky jen do takové výšky, abyste viděli pohodlně dovnitř. Tyč na ramínka by měla být v úrovni očí, za ideální se pro pravidelně nošené věci považuje výška kolem 165 cm. Pod šatní tyčí by mělo být 70 – 90 cm, u dlouhých kabátů až 140 cm.

Pro pověšení objemnějšího oblečení na ramínkách, jako jsou třeba kabáty, potřebujete skříň hlubokou alespoň 56 cm. Jestli máte vysokou skříň, dejte dvě šatní tyče nad sebe. Rozmyslete si však vzdálenost mezi nimi, aby se vám pověšené oblečení nekrčilo. Jestli na horní tyč nedosáhnete, vyberte tyč sklopnou (pantograf). S pomocí táhla se pak pohodlně dostanete k oblečení, které nepotřebujete každý den. Do úzkých skříní se zase hodí výsuvné šatní tyče. Šatní tyč by měla být rozdělená do patřičných zón podle typu oblečení.

<p>Udělejte si ve skříni pořádek, ať v ní nemusíte pořád něco hledat. Foto: ©Depositphotos.com/vovoklak</p>

Udělejte si ve skříni pořádek, ať v ní nemusíte pořád něco hledat. Foto: ©Depositphotos.com/vovoklak

Kam uložit jaké oblečení?

Spodní část skříně rezervujte pro krabice, kabelky, tašky a boty, horní a hůře přístupná místa pro sezónní věci. Vždy se snažte oddělit věci na doma od věcí na ven. Trička na doma, tepláky nebo pyžamo můžete poskládat do komínků na poličky, protože nevadí, když se trochu pomačkají. Spodní prádlo a ponožky zase uložte do zásuvky, a to nejlépe takové, která má vnitřní organizér.

Větší část šatní skříně vyhraďte šatním tyčím a ramínkům, protože většinu oblečení je nejlepší pověsit. Budete mít přehled o tom, jaké oblečení máte, a nebude se vám zbytečně krčit. Na ramínka zavěsíte šaty, mikiny, svetry, košile, bundy, kabáty a další oblečení, na kalhoty pak můžete pořídit speciální kalhotový věšák (kalhotovník). I když je skladování oblečení na ramínkách ideální s ohledem na přehlednost ve skříni, tak ne každý materiál je k pověšení vhodný.

Zajistěte oblečení správnou péči

Na ramínka není vhodné věšet oděvy z vlny, svetry, čepice a šály. Během půl roku, kdy nebudou potřeba, totiž díky své váze lehce ztratí tvar. Uděláte lépe, když je naskládáte do krabic nebo pytlů. To stejné platí i pro kabáty, kašmír a kousky z umělých kožešin. Nejdříve však odstraňte z kapes všechny věci, oblečení vyperte, zapněte knoflíky a opatrně je složte. V krabicích je uložte tak, aby všechny kusy měly dost místa a dostal se k nim vzduch.

Oblečení z pravé kůže pověste na suché a tmavé místo, kde teplota neklesá pod 10 °C. Čím více místa a vzduchu bude kožené oblečení mít, tím lépe. Taftové róby, krajkové šaty nebo modely z hedvábné organzy pověšené na ramínkách chraňte bavlněným pytlem či obalem a dodržte mezi ramínky dostatečné rozestupy, aby se oblečení nemačkalo. Pokud věšíte na jedno ramínko více kusů, počítejte s tím, že se oblečení rychle zmačká a nebudete mít přehled o tom, co ve skříni máte.

<p>Šaty pověste na ramínka se zářezy a klidně je uspořádejte podle barev. Foto: ©Depositphotos.com/belchonock</p>

Šaty pověste na ramínka se zářezy a klidně je uspořádejte podle barev. Foto: ©Depositphotos.com/belchonock

Není ramínko jako ramínko

Snad na každý typ oblečení existuje správné ramínko, které pomůže oblečení udržet původní tvar. Každý typ oblečení má totiž jiné požadavky na uskladnění. Ideální je, aby ramínka byla ze stejného materiálu, ale není to zas tak nutné. Hlavní je, aby byla funkční. Oblečení zavěšené na ramínkách zůstane vyžehlené, vzdušné a můžete ho ve skříni snadno uspořádat.

Ramínko na bundy, kabáty a pánské obleky má robustní ramena a silnější háček, protože kabáty bývají z těžkých materiálů. Bytelná konstrukce zachová kabátům tvar v ramenou a předejdete tak jejich deformaci. Košilové ramínko je dobré použít i při sušení košil, aby se udržel jejich tvar. Kalhoty můžete za pas přichytit na ramínka s klipsy, nebo je přehněte přes tyčku klasického trojúhelníkového ramínka. Když to neodbydete, zůstanou vám na nich i puky.

Sukně přikolíčkujte dvěma úchyty (princip totožný s ramínkem na kalhoty), nebo si opatřete ramínko, které má v ramenou speciální zářezy, do kterých umístíte poutka. Šaty pověste na ramínka se zářezy, kam hladce zapadnou jejich ramínka. Existují dokonce speciální ramínka na spodní prádlo, ale asi je docela zbytečné je používat. Zavěsit se hodí akorát tak podprsenky, aby se v šuplíku neponičily. Ramínka na spodní prádlo mívají speciální háčky, díky kterým z nich spodní prádlo neklouže. Ramínka navíc bývají polohovací, takže je můžete upravovat každému kousku spodního prádla na míru.

<p>Sukně přikolíčkujte na ramínka s klipsy podobně jako kalhoty. Foto: ©Depositphotos.com/Artex67</p>

Sukně přikolíčkujte na ramínka s klipsy podobně jako kalhoty. Foto: ©Depositphotos.com/Artex67

Jak máte zorganizované oblečení ve skříni vy? Podělte se o své tipy v komentáři pod článkem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 2x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 1
Nadpis:
  Vaše jméno:
Skrin
Presne tohle rozlozeni skrine hledam - ale nemuzu sehnat ...
ODPOVĚDĚT
Helena | 23.09.2016

Přečtěte si také ↓

Zabrání prahy pod dveřmi průvanu v bytě či domě, nebo jsou zbytečné? Podívejte se na další bytový mýtus

Zabrání prahy pod dveřmi průvanu v bytě či domě, nebo jsou zbytečné? Podívejte se na další bytový mýtus

Vydáno: 26.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 57x

U dveří prý musí být práh, aby pod nimi netáhlo a nešířily se pachy a hluk. Opravdu to bez prahu nejde, nebo je to další bytový mýtus? Můžete prahy něčím nahradit? Jak fungují přechodové lišty a co je to mechanický padací práh?

Celý článek
Nafukovací postele a lůžka používejte spíše pro příležitostné spaní a návštěvy. Zdravá záda nadevše

Nafukovací postele a lůžka používejte spíše pro příležitostné spaní a návštěvy. Zdravá záda nadevše

Vydáno: 25.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 45x

Pokoj pro hosty není zdaleka běžnou součástí všech obydlí. Návštěvu z daleka ale musíte zpravidla někam uložit. Přenechat jí vlastní ložnici a spát na zemi je ale nesmyslná oběť. Využijte nafukovací matrace, nebo i celé postele.

Celý článek
2komentářů
Jak najít lokálního farmáře či pěstitele? Stačí vám smartphone s připojením k internetu a správnou aplikací

Jak najít lokálního farmáře či pěstitele? Stačí vám smartphone s připojením k internetu a správnou aplikací

Vydáno: 24.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 84x

Zajímáte se o to, co dáváte sobě a své rodině na talíř? Chcete podporovat lokální pěstitele a farmáře, ale nevíte, kde je hledat? Nainstalujte si 4 aplikace, které vám je pomohou najít a které vám o nich řeknou víc než jen adresu.

Celý článek