PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Chcete poznat nové lidi a něco si vydělat? Poskytněte cestovatelům místo k přespání nebo jim pronajměte pokoj

Máte volný byt, místnost nebo gauč? Pronajměte je nebo nabídněte zahraničním cestovatelům. Stejně tak můžete vycestovat i vy. Jak fungují služby sdílení či pronájmu bydlení, které existují a jaké povinnosti při pronájmu máte?
Vydáno: 19.08.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1926x

Máte volnou sedačku, pokoj nebo dokonce celý byt a nevíte, jak je využít? Můžete se díky nim seznámit se spoustou nových lidí z celého světa, a případně na tom vydělat i nějakou tu korunu ke svému stávajícímu příjmu. Pronájem však není tak jednoduchý, jak by se na první pohled mohlo zdát, protože vám z něj plynou zákonné povinnosti, při jejichž nedodržení vám hrozí postihy. Jaká je tedy nejsnadnější cesta pro využití volného místa v bytě či domě a na co si dát pozor?

<p>Díky couchsurfingu poznáte spoustu nových lidí z celého světa. Foto: ©Depositphotos.com/elnariz</p>

Díky couchsurfingu poznáte spoustu nových lidí z celého světa. Foto: ©Depositphotos.com/elnariz

Pozvěte cestovatele z celého světa k noclehu

Jestliže vám nejde o výdělek, ale chcete se seznámit s novými lidmi, můžete vyzkoušet služby neziskových organizací Servas, Hospitality Club nebo CouchSurfing. Na jejich stránkách si zdarma založíte profil a můžete nabídnout pokoj i gauč k bezplatnému noclehu, a to většinou na jednu nebo dvě noci. Tato forma využití volného gauče či pokoje je ideální pro komunikativní lidi, protože je zde předpoklad, že se hostovi budete více věnovat.

Hospitality Club je nekomerční projekt založený na podporu mezinárodního přátelství. Organizace zařizuje cestovatelům skrze své členy ubytování v zemích po celém světě. Funguje to tak, že si přes stránky Clubu najdete člena z místa, kam chcete jet, a jednoduše jej zkontaktujete a domluvíte se na přespání. Jednou nocleh využijete, jindy zase poskytnete (není to však povinnost). Zaregistrovat se může kdokoliv a členství je zdarma. 

Podobně funguje i nezisková organizace CouchSurfing. Na stránkách můžete figurovat jako cestující i jako hostitel. CouchSurfing má propracovaný systém referencí a hodnocení všech uživatelů a každý se může nechat verifikovat. Ověření totožnosti však stojí 19 Euro. Vy jako hostitel máte právo si vybrat, koho ubytujete a koho odmítnete. Rozhodnout se můžete podle informací dostupných na profilu člena a podle následné komunikace s ním.

Pronajměte volný pokoj a přilepšete si k výplatě

Volný pokoj nebo celý byt či dům můžete pronajímat přes službu Airbnb, HouseTrip, 9flats, Interhome nebo HomeAway. HomeAway se zaměřuje spíše na pronájem větších a více venkovských nemovitostí, jako jsou chaty, vily či farmy. Oproti Airbnb je méně přehledný a vhodný spíše pro větší skupiny. Byty a domy ve městech nabízí také, jsou ale mnohem luxusnější a dražší. HomeAway si navíc účtuje registrační poplatek. Snad nejpoužívanější je Airbnb, které je zdarma a má snad nejvíce nabídek z mnoha zemí světa.

Jakmile máte vyřízené živnostenské oprávnění, můžete na stránkách vybrané agentury vyplnit profil, do kterého nahrajete fotky a zadáte cenu. Sami si nastavíte pravidla, kdo a kdy se u vás může ubytovat a sami si určíte míru kontaktu s hostem. Můžete se s ním třeba setkat osobně při předávání klíčů, ale pokud mu poskytnete kód od dveří, nemusíte se s ním vůbec vidět. Zadání nabídky je většinou zdarma, ale některé agentury si poté berou servisní poplatek z každé rezervace. Třeba u Airbnb je takový poplatek 3 %.

Jak hosté, tak i hostitelé mají profil s fotkou a po ukončení pobytu má každý příležitost napsat hodnocení toho druhého. Toto hodnocení nutí hosty chovat se k hostitelům a jejich majetku zodpovědně a s respektem. Velké agentury by měly mít pojištění proti případným škodám, ale to nenahrazuje pojistku majitelů nebo pronajímatelů objektu. Proto je vhodné mít nemovitost pojištěnou a někam zamknout nebo odnést opravdu cenné věci. Od věci není ani zabezpečení bytu.

Jaké povinnosti vám plynou z pronájmu?

Pokud nejste vlastníkem nemovitosti, prostudujte si nájemní smlouvu, jestli můžete objekt dále pronajímat a případně za jakých podmínek. Pokud nájemní smlouva podnájem neřeší, musíte požádat pronajímatele o písemný doklad o tom, že souhlasí s ubytováním 3. osob. Pokud byste souhlas neměli, jednalo by se o hrubé porušení povinností vedoucí až k výpovědi nájemní smlouvy. Před zveřejněním nabídky se ujistěte, jestli pravidla sdružení nájemníků nebo další podobné organizace nezakazují další pronajímání nebo zda neobsahují jiné zákazy týkající se hostování.

Jestliže pronajímáte pokoj v bytě, kde bydlíte, uzavíráte s hostem podle zákona smlouvu o obecném nájmu (pronajímáte objekt, který je určený k trvalému bydlení). Pokud máte byt, ve kterém sami nebydlíte, ale pouze jej pronajímáte, budete uzavírat smlouvu o ubytování. V každém případě potřebujete živnostenské oprávnění (živnost volná na ubytovací služby) a musíte platit daň z příjmů. Příjmy ze samostatné činnosti i z obecného nájmu jsou sice zdaňovány stejnou sazbou (15 %), ale podstatně se liší v oblasti uplatňování nákladů.

V některých městech musí host zaplatit lázeňský poplatek. Tomu se vyhne, pokud prokáže, že nejede za rekreací, ale třeba na pracovní cestu. Výši poplatku určuje město, většinou se však jedná o částku kolem 15 Kč za den. Do 30 dnů od získání živnosti se musíte na místním obecním úřadě přihlásit k placení lázeňských poplatků, z čehož vám plyne i povinnost vést evidenční knihu a vždy do 15. následujícího měsíce po skončení ubytování poplatek odvést. Do evidenční knihy se zapisuje doba ubytování, účel pobytu, jméno, příjmení, adresa místa trvalého pobytu a číslo občanského průkazu nebo cestovního pasu.

Když pronajímáte byt cizincům, musíte vést i domovní knihu a spolupracovat v případě potřeby se státními orgány, především pak s Policií České republiky. V případě, že se jedná o člověka z Evropské unie, máte povinnost hlásit cizinecké policii pobyt delší než 30 dnů. Jestliže se bude jednat o cestovatele ze země mimo Evropskou Unii, máte povinnost ohlásit každého, kdo u vás bude ubytovaný alespoň jeden den. Cizince můžete snadno ohlásit pomocí formuláře na stránkách cizinecké policie.

Pronajímáte pokoj či byt přes Airbnb nebo využíváte couchsurfing? Podělte se o své zkušenosti s ostatními čtenáři v komentáři pod článkem.

Přečtěte si také další díly seriálu Služby pro byt:

1) Jak se přestěhovat snadno a rychle? Zavolejte si na pomoc stěhováky a nechejte na nich všechnu těžkou práci

2) Chcete si užívat všech výhod zahrady, ale nechce se vám o ni starat, případně na to nemáte čas? Najměte si zahradníka

3) Stalo se z vašeho bazénu zahradní jezírko plné žabince, takže se nemáte kde osvěžit? Najměte si bazénáře, ať ho vyčistí

4) Máte mravence v kredenci, štěnice v posteli nebo hlodavce na půdě? Zavolejte deratizátora, ať je zneškodní

5) Nemůžete nebo nechcete vzít s sebou na dovolenou pejska či kočku? Využijte profesionály. Existují psí i kočičí hotely 

6) Odjíždíte na delší dobu pryč a neznáte nikoho, kdo by se vám postaral o dům? Domluvte si hlídače přes house sitting

7) Chcete večer někam vyrazit a odpočinout si, ale nemá vám kdo pohlídat děti? Najměte si chůvu na hlídání

Sdílejte tento článek 0x 0x 1x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 105x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 173x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 205x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek