PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Lenošku nebo divan? Pořiďte si odpočinkový nábytek pro ideální relaxaci duše i těla

Představte si deštivý den, ale vy ležíte na lenošce pod teplou dekou s dobrou knihou a užíváte si zasloužený relax. Vyberte si z široké nabídky nábytku, ale můžete si ji i sami udělat. Relaxační lenoška bude ozdobou interiéru.
Vydáno: 17.08.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2753x

Moderním kusem nábytku, který nesmí chybět v žádné stylové a trendy domácnosti, je lenoška. Oceníte ji nejen při čtení oblíbené knihy či sledování televize, ale hlavně jako relaxační prvek pro vaše chvíle pohody. Najděte si pár minut, jen se tak natáhněte, dejte si nohy nahoru a alespoň malou chvilku nechte odpočívat své tělo i mysl. Podlehněte kouzlu skvělého lenošení.

<p>Kdo by nechtěl strávit pár chvilek odpočinku na tomto pohodlném kousku nábytku. Foto: ©Depositphotos.com/vittavat-a</p>

Kdo by nechtěl strávit pár chvilek odpočinku na tomto pohodlném kousku nábytku. Foto: ©Depositphotos.com/vittavat-a

Prodloužená délka sedu se už zalíbila kdekomu a není se čemu divit. Povalování po vaší sedačce se totiž dříve či později projeví bolestmi zad. Lenoška má ale speciální ergonomické tvarování, a tedy nejen oporu zad, ale obstará i pohodlí pro vaši hlavu, ruce i nohy. Dobře to vědí psychologové i další terapeuti, v jejichž ordinacích najdete většinou klasické lenošky.

Divan je de facto pohovka či otoman pro příjemný odpočinek

Ideálním společníkem pro odpočinek je i divan. Tento odpočinkový nábytek se do Evropy dostal v průběhu 18. století ze Středního východu. Původně to byla nízká pohovka s polštáři, a bez opěrek. Poté se z divanu stala kratší pohovka s opěrkou na hlavu po jedné straně. V mnoha domácnostech mnohdy nahrazuje i klasické sedací soupravy, využijete jej také v předsíních či v pracovnách.

<p>Čalouněné křeslo Majori. Foto: MT-nábytek.cz</p>

Čalouněné křeslo Majori. Foto: MT-nábytek.cz


Lenošky i divany můžete pořídit jak do nejmodernějších interiérů, tak i do domácností v rustikálním stylu. Minimalistický, orientální či vintage vzhled, žádné problémy s výběrem. Ceny designových lenošek od světových návrhářů nebo renomovaných studií jsou běžně v řádech deseti až statisíců korun. Taková švýcarská La Chaise je už například v hodnotě mírně ojetého auta. Ale parádní relax v lenošce si užijete i za podstatně menší sumy.

Hitem jsou lehké proutěné lenošky, snadno je přesunete kamkoliv jinam.

Lenošek je několik druhů. Může to být jen klasická „kostka“ pod nohy, kterou si přisunete ke křeslu či k sedačce. Pravou lenoškou je však větší křeslo s prodlouženými částmi jak pod nohama, tak pod hlavou. Hitem jsou proutěné kousky s ergonomickým tvarem a nízkou hmotností. Lenošku doplňte o stojací lampou a stolek pro odkládání knih či pití. Takový relaxační kout vám bude každý závidět.

<p>Otoman Chantal. Foto: MT-nábytek.cz</p>

Otoman Chantal. Foto: MT-nábytek.cz

Lenoška se může stát velmi výrazným a zároveň funkčním kusem nábytku. Kromě palety barev si totiž vyberete i z řady potahových materiálů. Nejoblíbenější jsou látkové, kožené a vedle nich i koženkové. Ničím neobvyklým není ani využití různých motivů či vzorů. Skvěle vypadá a šmrnc vašemu bytu dodá i neobvyklá kombinace materiálů.

U dvousedu najdete většinou v lenošce úložný prostor na lůžkoviny

Velkou oblibu u zákazníků zaznamenaly v poslední době pohovky s lenoškou, konkrétně dvousedy. Pohovka není ani malá, ani příliš velká a v lenošce najdete většinou úložný prostor pro polštář s peřinou. V kombinaci s rozložitelným dvousedem dostanete kus nábytku pro pohodlné přespání. Provizorní lenošku si pořídíte i díky pufu, který si přisunete ke křeslu či pohovce.

<p>Relaxační křeslo Lars. Foto: MT-nábytek.cz</p>

Relaxační křeslo Lars. Foto: MT-nábytek.cz

Odpočinkový nábytek, mezi který patří sedací soupravy, otomany, křesla i lenošky, je žádaný stále více. Samotnou lenošku přitom můžeme typově zařadit mezi otoman a křeslo. Máte malý byt? Pak vyzkoušejte rozkládací lenošku nebo odpočinkový nábytek na kolečkách. Díky snadnému přesunu vám umožní odpočinek tam, kde se vám to bude právě v daném okamžiku hodit.

Doplňte ušák po babičce o podnožku a získáte zajímavý nábytkový solitér.

Mezi nejoblíbenější lenošky patří už po mnoho generací takzvané „ušáky“. Jsou to velká křesla s vysokou opěrnou částí s typickými opěrkami hlavy a s čalouněnými područkami. Doplňte jej o podnožku ze shodného potahu a získáte estetický solitér pro váš obývací pokoj. Pokud si vyberete čalouněnou lenošku, udělejte to raději u stejného prodejce, od kterého máte sedačku. Dívejte se po shodné barvě, dekoru či alespoň odpovídajícím stylu.

<p>Čalouněné křeslo Vingo. Foto: MT-nábytek.cz</p>

Čalouněné křeslo Vingo. Foto: MT-nábytek.cz

Svou lenošku měli v tee-pee jako téměř povinnou výbavu také indiáni. Staří Lakotové prý i několik. Zdobili si je závěsy z korálků a kornoutků se žíněmi či urzoními ostny, a zavěšovali je na ozdobné trojnožky. Z lenošek šikovné indiánky vytvořily nejčastěji tři postele, na nich se pak v noci spalo a ve dne odpočívalo. Ženy je také pokaždé jinak přestavěly, vždy podle počtu hostí. Opěrky barvili Siouxové vždy tak, aby bylo 7 prutů bílých a 6 barevných, z toho 4 červené a 2 tmavě modré na okrajích.

Podívejte se, jak vypadají lenošky a divany v obytných místnostech na síti Pinterest.

Indiánskou lenošku, vlastně opěrku, si vyrobíte i sami. Obstarejte si zhruba 150 košíkářských prutů o průměru kolem 1 cm. Proutky co nejdříve oloupejte, pak je pevně svažte k sobě a nechejte měsíc vyschnout. Pak s pomocí šídla nebo vrtáku navlékněte prut za prutem na čtyři pevné provázky. Poté zahradnickými nůžkami zarovnejte přečnívající konce. Lenošku pak pověste na trojnožku z vrby nebo lísky, kterou můžete ozdobit vyřezáváním.

<p>Do podobného tee-pee můžete jít spát jedině na lenošce, kterou si vlastnoručně vyrobíte. Foto: ©Depositphotos.com/jewhyte</p>

Do podobného tee-pee můžete jít spát jedině na lenošce, kterou si vlastnoručně vyrobíte. Foto: ©Depositphotos.com/jewhyte

Ať už dáte přednost tovární lenošce, vlastnoručně vyrobené indiánské lenošce či divanu, konečně si užijete poslech hudby, četbu vaší oblíbené knihy, či pouhopouhou relaxaci. Co je ale nejdůležitější, pořádně si odpočinete. Je to základní účel a smysl existence kategorie „odpočinkového nábytku“. Lze také říci, že lenoška je ve své podstatě určitou syntézou estetiky a designu.

Vybrali jste si domů pěknou lenošku nebo raději divan? Napište do komentáře pod článkem, odkud jste čerpali inspiraci a poraďte ostatním čtenářům.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 127x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 214x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 227x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek