0komentářů

Máte doma malé adepty mořeplavby? Vyrobte jim na zahradu pirátskou loď a připravte ji k vyplutí

Čím dětem zpestřit domácí hřiště? Vylepšete je do podoby pirátského škuneru ze zbylých palubek při stavbě podlahy. K lodi též potřebujete kormidlo, pirátskou vlajku, dalekohled, lodní zvon a třeba periskop. Čtěte 40. díl Babybytu.
Vydáno: 16.08.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 957x

„Jo ho hóóó hó, ať teče rum…“ Kdo by neznal už zlidovělý popěvek námořních lupičů a bukanýrů, kteří brázdili snad všechny oceány od světového rozšíření mořeplavby? Pokud máte na zahradě či u rodinného domku dostatek místa, nechte vaše děti místo zevlování na kanapi v obývacím pokoji na chvíli řídit koráb do líté námořní bitvy s neúprosnými lovci pirátů v královských službách.

K výrobě lodi využijte třeba zbylé palubky z pokládky podlahy

Postavte dětem opravdovou pirátskou loď, okamžitě připravenou k nalodění. Vaši malí námořníci se mohou prohánět po trávě s nákladem hraček i kamarádů. K výrobě lodi, v podobě pískoviště pro úplná mrňata, využijte třeba palubky, které vám zbyly z pokládky podlahy. Budete jich potřebovat 16 kusů, asi metr dlouhých o tloušťce 25 až 28 mm. Kompletní postup najdete na internetu.

<p>Tohle je únos téměř ve skutečnosti, zkuste si jej s dětmi zahrát na zahradě. Foto: ©Depositphotos.com/Mari1Photo</p>

Tohle je únos téměř ve skutečnosti, zkuste si jej s dětmi zahrát na zahradě. Foto: ©Depositphotos.com/Mari1Photo

Rozpomeňte se na své případné zkušenosti při stavbě zahradních domečků a bunkrů. Postup není o moc náročnější. Základnu vašeho škuneru tvoří 3 europalety, prosypané kačírkem. Délka dna lodi je 300 cm, šířka 100 cm a výška stožáru 3 metry. Výška spodní paluby dosáhne nejvíce 60 cm, dvakrát výše bude podlaha horní paluby. Nechybí ani plachta o rozměrech 180 × 150 centimetrů.

Vodní kulomet nebo dělo na horní palubě umožní střelbu; i na sousedy.

Pro stavbu použijte dřevěné hranoly 6 × 4 cm, na stojky zábradlí si vyberte soustružené okrasné plotové dílce. Kvůli ohýbání udělejte plášť lodi z palubek a z broušených OSB desek. Všechny hrany zakulaceny, šrouby pod krytkami. Maximální délka lodě by neměla překročit 4 metry. Lana kvůli věrohodnosti kupte pletená a provazový žebřík vyrobte z bukových kulatin.Stožár ukotvěte do plastového pouzdra v zemi a zajistěte jej proti protáčení. Stěžeň vyrobte z 8 cm kulatiny, ráhna ze stejného materiálu o 3 cm tenčího. Černá plachtovina musí odolávat slunci i dešti. V zadní části lodi pamatujte také na nezbytnou na skrýš, kam se vejde sedátko a stolek. Pozornost určitě vzbudí funkční stahování kotvy přes ozubená kola, nebo průlez do podpalubí v přední části.

Vybavte loď vytahováním plachty i vlajky přes kladky

Pokud jste vyloženě řemeslní hračičkové, nadchněte své malé námořníky funkčním stahováním a vytahováním plachty. Stejně tak je ohromíte vytahováním pirátské vlajky na vrchol stěžně přes kladku. Stylově čistý je i výlez na horní palubu po provazovém žebříku, nebo spletené provazové síti s 20cm oky. Pro bojácnější vybavte tuto cestu obyčejným dřevěným žebříkem.Výstup do lodi umožní jak malým, tak i větším pirátům schůdky, doplněné pomocným lanem nebo malým zábradlíčkem. Malými okénky 15 × 15 centimetrů pak mohou děti pozorovat okolní svět a komunikovat s rodiči "přes palubu". Jestliže máte doma malého lezce, který se nebojí, doplňte mu námořní loď o lanové sítě, žebříky, prolézačky, případně se pusťte do malého lanového centra.

Nezapomeňte na pirátskou vlajku, aby všichni poznali, kdo je na palubě.

K úplnému vybavení pirátského škuneru na zahradě patří i černá vlajka s typickými atributy. Spolu s pětimetrovým lankem ji koupíte na internetu za pětistovku. Doplňte námořní výbavu i o kormidlo a dalekohled. V tyrkysové barvě je tento komplet k dostání zhruba za 1 100 Kč. Na palubách se také často ozýval lodní zvon. Jeho maketu se skutečným zvukem pořídíte za 540 korun.

<p>Lanová prolézačka je nejlepší průpravou na pirátský výcvik v plachtoví škuneru. Foto: ©Depositphotos.com/anatols</p>

Lanová prolézačka je nejlepší průpravou na pirátský výcvik v plachtoví škuneru. Foto: ©Depositphotos.com/anatols

Všechny malé bojovníky s dobrodružným srdcem potěšíte ale i doma, pokud jim zařídíte dětský pokoj v modrobílém námořnickém stylu. Vaši nejmenší určitě ocení hrací koutek v podobě kajuty, postele ve tvaru lodě, žebříky, mosty nebo lana. Malí lodníci a pirátky rozvinou svou fantazii i v houpací síti k odpočinku, nebo pod záchrannými kruhy či kormidly v postelových čelech.

Dětem pořiďte do pokoje i postel ve tvaru lodě a truhlu na poklady

V pravé dětské námořnické posteli nesmí chybět modrobílé povlečení a poblíž má stát truhla na poklady, v tomto případě na oblečení. Úložné boxy na hračky nebo šatní skříň na už obsáhlejší garderobu laďte také do modré a bílé barvy. Koberec i závěsy pak vyberte s motivy světa pod hladinou moře, tedy s rybičkami nebo mušlemi.V internetové diskuzi se výstavbou dětské pirátské lodi pochlubil čtenář s přezdívkou Mára: „Doma to máme dobře rozdělené, manželka dostala nápad a já ho realizuju.“ Podle něj musí být podobná atrakce pro děti bezpečná, tedy pevná konstrukce, kvalitní zábradlí a základní kostra smontovaná závitovkami 12 mm. Po sestavení celé lodi je nutné vše kvalitně opracovat a zaoblit.

Podívejte se také na různé typy dětských pirátských škunerů na síti Pinterest.

„Stavba musí chvíli vydržet, proto stojí na zabetonovaných železných konzolích,“ píše dále Mára. Kostru sestavil z rozřezaných smrkových fošen o tloušťce 8 cm, použil jich 5 kusů po 5 metrech. Na stavbě použil vedle závitovek také vruty 100, 70, a 40 mm. Rozřezání fošen, hoblování, skládání konstrukce a tvorba základů mu vzala zhruba týden času.

<p>K pravému pirátskému škuneru patří dělo. V našem případě raději vodní. Foto: ©Depositphotos.com/BestPhotoStudio</p>

K pravému pirátskému škuneru patří dělo. V našem případě raději vodní. Foto: ©Depositphotos.com/BestPhotoStudio

Nechcete nebo nemůžete konkurovat profesionálním loděnicím? Pro velkou oslavu narozenin třeba i dohromady s kamarády můžete dětem půjčit pirátskou loď jako nafukovací skluzavku o rozměrech  7 × 4 × 5,5 metru. Na jakékoliv rovné ploše ji může okupovat až 10 dětí najednou. Dominantou lodi je stožár s domovskou vlajkou a papouškem. Potřebujete jenom zásuvku 220 V pro ventilátor. Cena za půjčení je podle sezóny a délky pronájmu 1 000 až 1 200 Kč za hodinu s možností slev.

Postavili jste svým ratolestem na zahradě pravý pirátský škuner? Napište do komentáře pod článkem, jaký jste měli úspěch, odkud jste čerpali inspiraci a poraďte ostatním čtenářům.

Sdílejte tento článek 0x 0x 1x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Jedlá soda je nenápadný bílý prášek. 16 triků a babských rad, co se sodou bicarbonou

Jedlá soda je nenápadný bílý prášek. 16 triků a babských rad, co se sodou bicarbonou

Vydáno: 22.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 62x

Hydrogenuhličitan sodný neboli jedlá soda je lék proti pálení žáhy, bolestem břicha, ale i na leštění, čištění, bělení a další činnosti v domácnosti. Jak ji nejlépe doma využijete? Čtěte 16 babských rad, co se sodou bikarbonou.

Celý článek
Hrozí sesunutí sněhu a ledu z vaší střechy? Myslete na bezpečnost a zavolejte firmu na jeho odklizení

Hrozí sesunutí sněhu a ledu z vaší střechy? Myslete na bezpečnost a zavolejte firmu na jeho odklizení

Vydáno: 20.01.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 34x

Máte na střeše tolik mokrého sněhu a ledu, že hrozí jejich spadení na chodník? Kdo je zodpovědný za jejich odklizení a případné škody a zranění? Kdo vám s odklízením pomůže, kde pomocníky sehnat a kolik stojí jejich služby?

Celý článek
Sněhové zpravodajství hlásí stálý příděl vloček. Co dělat se zapadanou střechou? Opatrně ji shrňte a pozor na rampouchy

Sněhové zpravodajství hlásí stálý příděl vloček. Co dělat se zapadanou střechou? Opatrně ji shrňte a pozor na rampouchy

Vydáno: 19.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 1520x

Pokud napadne hodně sněhu a navíc je mokrý, musí střecha udržet obrovské zatížení. Raději velkou vrstvu sněhu shrňte dolů, hlavně ze střech pultových a rovných. Pozor i na rampouchy, visící nad chodníkem. Když se ulomí, je zle.

Celý článek