PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Máte doma malé adepty mořeplavby? Vyrobte jim na zahradu pirátskou loď a připravte ji k vyplutí

Čím dětem zpestřit domácí hřiště? Vylepšete je do podoby pirátského škuneru ze zbylých palubek při stavbě podlahy. K lodi též potřebujete kormidlo, pirátskou vlajku, dalekohled, lodní zvon a třeba periskop. Čtěte 40. díl Babybytu.
Vydáno: 16.08.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1303x

„Jo ho hóóó hó, ať teče rum…“ Kdo by neznal už zlidovělý popěvek námořních lupičů a bukanýrů, kteří brázdili snad všechny oceány od světového rozšíření mořeplavby? Pokud máte na zahradě či u rodinného domku dostatek místa, nechte vaše děti místo zevlování na kanapi v obývacím pokoji na chvíli řídit koráb do líté námořní bitvy s neúprosnými lovci pirátů v královských službách.

K výrobě lodi využijte třeba zbylé palubky z pokládky podlahy

Postavte dětem opravdovou pirátskou loď, okamžitě připravenou k nalodění. Vaši malí námořníci se mohou prohánět po trávě s nákladem hraček i kamarádů. K výrobě lodi, v podobě pískoviště pro úplná mrňata, využijte třeba palubky, které vám zbyly z pokládky podlahy. Budete jich potřebovat 16 kusů, asi metr dlouhých o tloušťce 25 až 28 mm. Kompletní postup najdete na internetu.

<p>Tohle je únos téměř ve skutečnosti, zkuste si jej s dětmi zahrát na zahradě. Foto: ©Depositphotos.com/Mari1Photo</p>

Tohle je únos téměř ve skutečnosti, zkuste si jej s dětmi zahrát na zahradě. Foto: ©Depositphotos.com/Mari1Photo

Rozpomeňte se na své případné zkušenosti při stavbě zahradních domečků a bunkrů. Postup není o moc náročnější. Základnu vašeho škuneru tvoří 3 europalety, prosypané kačírkem. Délka dna lodi je 300 cm, šířka 100 cm a výška stožáru 3 metry. Výška spodní paluby dosáhne nejvíce 60 cm, dvakrát výše bude podlaha horní paluby. Nechybí ani plachta o rozměrech 180 × 150 centimetrů.

Vodní kulomet nebo dělo na horní palubě umožní střelbu; i na sousedy.

Pro stavbu použijte dřevěné hranoly 6 × 4 cm, na stojky zábradlí si vyberte soustružené okrasné plotové dílce. Kvůli ohýbání udělejte plášť lodi z palubek a z broušených OSB desek. Všechny hrany zakulaceny, šrouby pod krytkami. Maximální délka lodě by neměla překročit 4 metry. Lana kvůli věrohodnosti kupte pletená a provazový žebřík vyrobte z bukových kulatin.Stožár ukotvěte do plastového pouzdra v zemi a zajistěte jej proti protáčení. Stěžeň vyrobte z 8 cm kulatiny, ráhna ze stejného materiálu o 3 cm tenčího. Černá plachtovina musí odolávat slunci i dešti. V zadní části lodi pamatujte také na nezbytnou na skrýš, kam se vejde sedátko a stolek. Pozornost určitě vzbudí funkční stahování kotvy přes ozubená kola, nebo průlez do podpalubí v přední části.

Vybavte loď vytahováním plachty i vlajky přes kladky

Pokud jste vyloženě řemeslní hračičkové, nadchněte své malé námořníky funkčním stahováním a vytahováním plachty. Stejně tak je ohromíte vytahováním pirátské vlajky na vrchol stěžně přes kladku. Stylově čistý je i výlez na horní palubu po provazovém žebříku, nebo spletené provazové síti s 20cm oky. Pro bojácnější vybavte tuto cestu obyčejným dřevěným žebříkem.Výstup do lodi umožní jak malým, tak i větším pirátům schůdky, doplněné pomocným lanem nebo malým zábradlíčkem. Malými okénky 15 × 15 centimetrů pak mohou děti pozorovat okolní svět a komunikovat s rodiči "přes palubu". Jestliže máte doma malého lezce, který se nebojí, doplňte mu námořní loď o lanové sítě, žebříky, prolézačky, případně se pusťte do malého lanového centra.

Nezapomeňte na pirátskou vlajku, aby všichni poznali, kdo je na palubě.

K úplnému vybavení pirátského škuneru na zahradě patří i černá vlajka s typickými atributy. Spolu s pětimetrovým lankem ji koupíte na internetu za pětistovku. Doplňte námořní výbavu i o kormidlo a dalekohled. V tyrkysové barvě je tento komplet k dostání zhruba za 1 100 Kč. Na palubách se také často ozýval lodní zvon. Jeho maketu se skutečným zvukem pořídíte za 540 korun.

<p>Lanová prolézačka je nejlepší průpravou na pirátský výcvik v plachtoví škuneru. Foto: ©Depositphotos.com/anatols</p>

Lanová prolézačka je nejlepší průpravou na pirátský výcvik v plachtoví škuneru. Foto: ©Depositphotos.com/anatols

Všechny malé bojovníky s dobrodružným srdcem potěšíte ale i doma, pokud jim zařídíte dětský pokoj v modrobílém námořnickém stylu. Vaši nejmenší určitě ocení hrací koutek v podobě kajuty, postele ve tvaru lodě, žebříky, mosty nebo lana. Malí lodníci a pirátky rozvinou svou fantazii i v houpací síti k odpočinku, nebo pod záchrannými kruhy či kormidly v postelových čelech.

Dětem pořiďte do pokoje i postel ve tvaru lodě a truhlu na poklady

V pravé dětské námořnické posteli nesmí chybět modrobílé povlečení a poblíž má stát truhla na poklady, v tomto případě na oblečení. Úložné boxy na hračky nebo šatní skříň na už obsáhlejší garderobu laďte také do modré a bílé barvy. Koberec i závěsy pak vyberte s motivy světa pod hladinou moře, tedy s rybičkami nebo mušlemi.V internetové diskuzi se výstavbou dětské pirátské lodi pochlubil čtenář s přezdívkou Mára: „Doma to máme dobře rozdělené, manželka dostala nápad a já ho realizuju.“ Podle něj musí být podobná atrakce pro děti bezpečná, tedy pevná konstrukce, kvalitní zábradlí a základní kostra smontovaná závitovkami 12 mm. Po sestavení celé lodi je nutné vše kvalitně opracovat a zaoblit.

Podívejte se také na různé typy dětských pirátských škunerů na síti Pinterest.

„Stavba musí chvíli vydržet, proto stojí na zabetonovaných železných konzolích,“ píše dále Mára. Kostru sestavil z rozřezaných smrkových fošen o tloušťce 8 cm, použil jich 5 kusů po 5 metrech. Na stavbě použil vedle závitovek také vruty 100, 70, a 40 mm. Rozřezání fošen, hoblování, skládání konstrukce a tvorba základů mu vzala zhruba týden času.

<p>K pravému pirátskému škuneru patří dělo. V našem případě raději vodní. Foto: ©Depositphotos.com/BestPhotoStudio</p>

K pravému pirátskému škuneru patří dělo. V našem případě raději vodní. Foto: ©Depositphotos.com/BestPhotoStudio

Nechcete nebo nemůžete konkurovat profesionálním loděnicím? Pro velkou oslavu narozenin třeba i dohromady s kamarády můžete dětem půjčit pirátskou loď jako nafukovací skluzavku o rozměrech  7 × 4 × 5,5 metru. Na jakékoliv rovné ploše ji může okupovat až 10 dětí najednou. Dominantou lodi je stožár s domovskou vlajkou a papouškem. Potřebujete jenom zásuvku 220 V pro ventilátor. Cena za půjčení je podle sezóny a délky pronájmu 1 000 až 1 200 Kč za hodinu s možností slev.

Postavili jste svým ratolestem na zahradě pravý pirátský škuner? Napište do komentáře pod článkem, jaký jste měli úspěch, odkud jste čerpali inspiraci a poraďte ostatním čtenářům.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 117x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 188x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 215x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek