0komentářů

Máte doma kocoura v toulavých botách nebo psa útěkáře, který se často někam zaběhne? Pořiďte jim obojek s GPS

Jak najít zaběhnutého psa či zatoulaného kocoura? Moderní doba přináší moderní nástroje pro jejich hledání. Vybavte zvířecího miláčka GPS obojkem napojeným na chytrý telefon. Které se dají pořídit, jak fungují a kolik stojí?
Vydáno: 12.08.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1962x

Jak najít zaběhnuté zvíře snadno a rychle? Pořiďte mu obojek s GPS. Vyhnete se tak marnému pobíhání po městě či parku, vykřičeným hlasivkám, bolavým nohám a hlavně spoustě starostí. Už nebudete muset tisknout haldu plakátů s jeho fotkou a nabízenou odměnou, stačí, když se podíváte na mobil a hned budete vědět, kde běhá a kam si pro něj máte zajet.

Obojek s GPS lokátorem by měl mít dlouhou výdrž baterie, standard vodotěsnosti IP 67, odolnost proti nárazům a malou hmotnost, aby psa při nošení nějak nezatěžoval. GPS lokátor vám umožní sledovat trasu, po které se váš mazlíček procházel, i kompletní historii pohybu, a to přes SMS a mobilní aplikaci. Nevýhodou standardních GPS lokátorů bývá, že většinou mají nízkou výdrž baterie, a pokud zvíře někde zapadne, většinou ztratí signál.

<p>Obojek s GPS lokátorem je moderní nástroj pro hledání zatoulaných zvířat. Foto: agrarking.com</p>

Obojek s GPS lokátorem je moderní nástroj pro hledání zatoulaných zvířat. Foto: agrarking.com

GPS lokátory pohybu

GPS obojky bývají lehké, takže je mohou nosit i menší zvířata, a to už od zhruba 5 kg váhy. Některé obojky mají kromě možnosti sledování pohybu i mikrofon pro odposlech okolí a oboustrannou komunikaci, abyste na zvíře nebo nálezce mohli mluvit na dálku. Obojek vás může upozornit na to, že se pes dal do pohybu, a aby nezvonil pokaždé, bude se vám hodit funkce GEO fence, která umožňuje nastavit zóny, ve kterých se zvíře smí či nesmí pohybovat. Při vstupu nebo výstupu z této zóny pak dostanete upozornění na mobil.

GPS nefunguje všude (třeba z důvodu zastínění hustým porostem nebo vysokými budovami), takže je dobré, když má obojek i funkci LBS. Ta umožňuje přibližnou lokalizaci mobilních zařízení (mobilních telefonů či lokalizačních obojků) pomocí komunikačních vysílačů, které zajišťují komunikaci mezi mobilním zařízením a sítí. Aby mohl lokátor komunikovat na dálku, tak do něj musíte vložit micro SIM kartu s nabitým kreditem (nebo s aktivovaným datovým tarifem, pokud chcete využívat sledování přes webový server či smartphone aplikaci).

Lokátory, které nepotřebují SIM kartu

Pokud nechcete platit za datové přenosy, pořiďte si obojek vysílačkou. Spojení ruční stanice s obojkem na krku psa je rádiové, tedy systémem vysílač - přijímač bez potřeby použití sítě GSM (pro mobilní telefony). Nepotřebujete tedy SIM kartu, neplatíte žádné poplatky za přenos mobilnímu operátorovi a použití nezávisí na pokrytí signálem GSM. Musíte však počítat s omezeným dosahem signálu, který se pohybuje kolem 10 km. Na jednu vysílačku pak většinou můžete napojit více obojků. Nevýhodou je poměrně vysoká cena, protože se jedná spíše o profesionální modely.

Klasický obojek s GPS i LBS, který funguje se SIM kartou, stojí kolem 4 000 Kč, profesionální obojek s vysílačkou už vychází na zhruba 17 000 Kč. Při nákupu obojků s GPS lokalizátorem si dejte pozor, protože některé fungují jen se speciální SIM kartou od výrobce a za využívání služeb a mapové podklady musíte měsíčně platit poplatek, jinak je lokátor nefunkční. Například u obojku Kippy je první rok provozu zdarma, ale pro každý další rok musíte prodloužit registraci za poplatek zhruba 800 Kč.

Používáte GPS lokátory pro zvířata? Napište do komentáře pod článkem, jak jste s nimi spokojení.

Přečtěte si další díly seriálu Chytrá domácnost:

1) Víte, jak udělat z obyčejné domácnosti chytrou? Vyzkoušejte systém iNELS od české společnosti ELKO EP

2) Když už mít chytrou domácnost, tak i bezpečnou. Jaké bezpečnostní vychytávky si můžete pořídit?

3) Jak snadno naučíte domácnost novým kouskům? Pořiďte si chytré zásuvky a ovládejte elektroniku mobilem

4) I vodovodní baterie mohou být chytré! Co všechno dnes dokáží a co dalšího by mohly umět v budoucnosti?

5) Jak dopřát květinám přesně to, co potřebují, aby krásně rostly? Pomohou vám chytré senzory a květináče

Sdílejte tento článek 0x 0x 4x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Přišli jste domů z práce unavení a ve stresu? Zhoupněte se v závěsném křesílku a zrelaxujte mysl i tělo

Přišli jste domů z práce unavení a ve stresu? Zhoupněte se v závěsném křesílku a zrelaxujte mysl i tělo

Vydáno: 29.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 30x

Chcete si užít houpání i za špatného počasí a houpací křeslo vám přijde příliš mohutné? Pořiďte si závěsné křeslo. Které typy existují a jaké mají výhody a nevýhody? Jak můžete křeslo pověsit a do jakých interiérů se hodí?

Celý článek
Sklenička dobrého alkoholu prý nikomu neuškodí. Jak si založit a vybavit domácí bar?

Sklenička dobrého alkoholu prý nikomu neuškodí. Jak si založit a vybavit domácí bar?

Vydáno: 28.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 47x

Rozhodli jste se zařídit a vybavit domácí bar pro pěkné chvíle s partnerem či přáteli? Pořiďte si stylový nábytek, nezbytné technické potřeby a tekuté ingredience. V článku najdete 12 věcí, které by vám neměly doma v baru chybět.

Celý článek
Vyzdobte si letos balkón květinami klasickými i novými druhy. 6 nových tipů na krásné truhlíky

Vyzdobte si letos balkón květinami klasickými i novými druhy. 6 nových tipů na krásné truhlíky

Vydáno: 27.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 688x

Balkonová a truhlíková sezóna je spolu s hřejivými paprsky sluníčka definitivně tady. Zahradníček vám poradí, jaké balkonovky si sehnat, kam je vysadit a jak se o ně nejlépe starat. Zpestřete si letos svůj balkon i 6 novými druhy.

Celý článek