0komentářů

Mezi lidmi koluje názor, že tvrdší matrace je lepší než měkká. Je to pravda, nebo se jedná o další bytový mýtus?

Špatně se vám spí? Pak je možná na čase pořídit si novou a lepší matraci. Musí být tvrdá, jak píší lidé v různých diskuzích, nebo může být i měkká? Na čem záleží při výběru její tvrdosti a jak matraci zkombinovat s roštem?
Vydáno: 08.08.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2416x

Zdravý spánek je důležitý pro kvalitu vašeho života. Když se špatně vyspíte, budete unavení, budete se hůře soustředit a v práci toho moc neuděláte. Z dlouhodobějšího hlediska si pak můžete zadělat třeba na problémy se zády. A protože kvalitu spánku neovlivní ani tak postel samotná, jako spíš matrace, je nutné věnovat jejímu výběru náležitou pozornost. Zaměřte se hlavně na její tvrdost a vhodné zkombinování s roštem.

<p>Chcete, aby se vám spalo jako na obláčku? Ne vždy je měkká matrace to nejlepší řešení. Foto: ©Depositphotos.com/ljsphotography</p>

Chcete, aby se vám spalo jako na obláčku? Ne vždy je měkká matrace to nejlepší řešení. Foto: ©Depositphotos.com/ljsphotography

Jak tvrdou matraci si pořídit?

Pro malé dítě vyberte tvrdší nebo středně tvrdou dětskou matraci s pevnější konstrukcí. Dítě totiž potřebuje ve stádiu vývinu pevnou oporu páteře. I přílišná tvrdost je však na škodu, protože by u něj mohly vznikat otlaky. Správnou tvrdostí snížíte také riziko syndromu náhlého úmrtí dítěte. Lehací plocha by měla být celistvá, nikoliv zónovaná. Dítě se totiž všelijak vrtí a převaluje, takže je potřeba, aby matrace byla na všech místech stejně tvrdá.

Mladým a zdravým lidem by měla vyhovovat spíše tvrdší matrace, protože mají vyšší bazální teplo, které je potřeba odvádět. Pokud leží na boku na tvrdší matraci, tak se tělo přirozeně podepírá ramenem, kyčlí a koleny, takže ho matrace neobepíná a nezahřívá a mezerami mezi tělem a matrací může "proudit" vzduch. V měkké matraci nemusí být odvod tepla dostatečný.

PRAVDA, NEBO MÝTUS? Podle názoru odborníků je pro děti, mládež a seniory lepší tvrdší matrace, dospělí pak mohou zvolit matraci měkčí. Vždy se však řiďte především tím, jaká tvrdost vyhovuje vám.

Senioři mají sice oproti mladým lidem bazální teplo nižší, ale i tak potřebují matraci tvrdší. Nebrání jim totiž tolik v pohybech na lůžku jako matrace měkká, do které "zapadnou". Tvrdá matrace jim umožňuje využít opěrné body skeletu a neklade jim odpor při otáčení. 

Dospělí si mohou své tělo hýčkat a dopřát si matraci měkčí. Výběr tvrdosti pak záleží především na jejich hmotnosti. Matrace by měla v jakékoliv pozici těla zajistit takovou polohu, ve které bude páteř v dokonalé rovině. Kvalitní matrace mají zónování tuhosti, tedy různou tvrdost v různých místech, takže se snáze přizpůsobí tvaru lidského těla a lépe ho podepřou. Komfortní matrace mají až 7 zón, které se vytvoří použitím různých materiálů, jejich profilováním nebo třeba použitím pružin o rozdílné tloušťce drátu.

<p>Kvalitní matrace musí v každé poloze těla zajistit rovnou páteř. Foto: ©Depositphotos.com/vadimphoto1@gmail.com</p>

Kvalitní matrace musí v každé poloze těla zajistit rovnou páteř. Foto: ©Depositphotos.com/vadimphoto1@gmail.com

Matraci zkombinujte se správným roštem

Obecně se dá říci, že čím vyšší matrace bude, tím bude ležení komfortnější. U příliš tenké matrace by vás třeba mohl tlačit rošt. I příliš vysoké matrace složené z více pružících vrstev jsou však poměrně zbytečné, protože zde nevyužijete všechny pozitivní vlastnosti jednotlivých materiálů. Hlavně u matrací s výškou do 7 cm je pak důležitý kvalitní rošt, protože od matrace přebírá zatížení a rovnoměrně ho rozkládá. U vyšších matrací není jeho úloha tolik potřebná, protože většinu váhy dokáží rozprostřít samy.

Matrace vhodně zkombinovaná s roštem rozloží dokonale hmotnost těla, kopíruje jeho tvar a poskytuje páteři dostatečnou oporu i uvolnění zádovým svalům.

Správný rošt zajišťuje kvalitní odvětrávání matrace a zabraňuje tvorbě plísní a množení roztočů. Na laťkový rošt patří pružinové matrace, na lamelový pak matrace pěnové. Pružiny mají samy o sobě dostatečné pružení, takže by bylo zbytečné je dávat na pružné lamely. U pěnových matrací však lamely podpoří pružící vlastnosti pěny. Na polohovací rošt jsou vhodné matrace ze studené či líné pěny a z latexu bez vložené desky z kokosových vláken. Takové matrace jsou totiž dobře ohebné a snadno se přizpůsobí tvaru lidského těla. Na polohovací rošty nedávejte pružinové matrace. 

<p>Pružné lamely zlepší pružící vlastnosti pěnových matrací. Foto: ©Depositphotos.com/sirakov.gmail.com</p>

Pružné lamely zlepší pružící vlastnosti pěnových matrací. Foto: ©Depositphotos.com/sirakov.gmail.com

Jaká tvrdost matrace vyhovuje vám? Napište do komentáře pod článkem.

Přečtěte si další díly ze seriálu Bytové mýty:

1) Boříme mýty! Prozkoumejte spolu s námi v novém seriálu některé bytové pověry a zjistěte, jestli jsou pravdivé

2) Na lakovaný nábytek se prý chytá spousta prachu. Pojďte s námi zjistit, jestli je to pravda, nebo mýtus

3) Podle mnoha lidí nepatří skleněný nábytek do domácností s dětmi, prý je nebezpečný. Je to pravda, nebo mýtus?

Sdílejte tento článek 0x 0x 2x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Vydáno: 23.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 35x

Stala se vám v kuchyni nehoda a poškodili jste si s těžkým nádobím pracovní desku? Nemusíte ji hned měnit. Drobné škrábance a rýhy jdou opravit se speciálními přípravky a vosky. Stačí je rozehřát, setřít stěrkou a potom rozleštit.

Celý článek
Začíná jaro! Jaké jsou jarní trendy pro rok 2017? Vybarvěte svůj domov stylovými a hlavně veselými barvami

Začíná jaro! Jaké jsou jarní trendy pro rok 2017? Vybarvěte svůj domov stylovými a hlavně veselými barvami

Vydáno: 20.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 577x

Rozlučte se s bílo šedou zimní nudou a nenechávejte veselé jarní barvy venku před dveřmi. Pusťte je k sobě domů. Které barvy jsou v letošním roce v kurzu? Prim hrají svěží a jasné odstíny, hlavně barva první jarní trávy a listů.

Celý článek
Mexický styl bydlení je hravý, barevný a laskavý. Inspirujte se pro svůj byt vonícími dálkami

Mexický styl bydlení je hravý, barevný a laskavý. Inspirujte se pro svůj byt vonícími dálkami

Vydáno: 19.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 167x

Hravé a barevné bydlení á la Mexiko si zamiluje asi každý. Přeneste si jeho krásy k sobě domů. Jak vytvořit interiér v mexickém stylu? Musí být zábavný, ale v bytě či domě nechte vyniknout i levné materiály a opotřebovaný nábytek.

Celý článek