0komentářů

Odjíždíte na delší dobu pryč a neznáte nikoho, kdo by se vám postaral o dům? Domluvte si hlídače přes house sitting

Kdo vám pohlídá dům a postará se o květiny i domácí mazlíčky, když jedete na dlouho pryč? Hlídač najatý přes službu house sitting. Po dobu vaší nepřítomnosti se nastěhuje k vám domů a vše zařídí. Jak to funguje a kolik to stojí?
Vydáno: 05.08.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1531x

Potřebujete odjet pracovně na pár měsíců do zahraničí nebo si chcete užít dovolenou, ale bojíte se, že vás někdo vykrade? Jestliže zabezpečovacím systémům příliš nevěříte a nemáte nikoho, kdo by vám byt či dům pohlídal, zkuste službu house sitting. Funguje to tak, že si najmete člověka, který bude po dobu vaší nepřítomnosti bydlet u vás doma, takže dům nebude prázdný. Hlídač se navíc postará o vaše květiny, domácí mazlíčky, zahradu i hospodářská zvířata (pokud nějaká máte), bude vám vybírat poštu a o dění v domě vás bude průběžně informovat.

<p>Podepište s hlídačem smlouvu, předejte mu klíče od domu a můžete bez starostí odjet na dovolenou nebo za prací. Foto: ©Depositphotos.com/Feverpitch</p>

Podepište s hlídačem smlouvu, předejte mu klíče od domu a můžete bez starostí odjet na dovolenou nebo za prací. Foto: ©Depositphotos.com/Feverpitch

Kdo vám pohlídá byt či dům?

Hlídačem může být prakticky každý, ale dlouhodobější hlídaní většinou dělají ti, co mají možnost pracovat z domu. Protože se pro hlídače jedná o dobrou možnost, jak levně cestovat, naučit se jazyk a poznat život v dané zemi, tak je jich hodně, a proto se vás snaží co nejvíce zaujmout. Na jejich profilu tak najdete prakticky vše o jejich životě, jaké mají zkušenosti se starostí o dům a zvířata, jaký k nim mají vztah, jak jsou na tom s cizími jazyky, jak jsou zruční a jestli mají nějaké speciální dovednosti (třeba péče o vzhled psů, pastevectví, péče o zahrady).

Na jejich profilu většinou najdete také fotky a videa, na kterých se vás snaží zaujmout a předvést svoje speciální dovednosti, případně umístí do svého profilu odkaz na svůj osobní blog. Na profilu hlídače nesmí chybět reference od lidí, u kterých již hlídal. Pokud zatím žádné zkušenosti nemá, měl by uvést alespoň doporučení od majitele domu, kde bydlí, od svých přátel nebo od zaměstnavatele. Ideální je, pokud na profil nahraje i výpis z trestního rejstříku.

Kde hlídače hledat

Inzerát na hlídání domu si můžete zadat na jakémkoliv inzertním serveru, ale nejedná se o příliš dobré řešení, protože nevíte, kdo se vám ozve. Pokud využijete oficiálních webových stránek agentur house sittingu, uvidíte zde o hlídačích veškeré informace včetně referencí, a navíc budete kryti velkou společností v případě, že by se něco stalo. Nejlepší je zadat inzerát u více agentur. Registrace pro majitele domu je většinou zdarma.

Největší z agentur je trustedhousesitters.com, ale za roční členství zaplatíte zhruba od 200 Kč za měsíc. Další agentury jsou třeba housecarers.com či mindmyhouse.com, na venkov se pak zaměřují stránky aussiehousesitters.com.au, homesit.co.nz a mindahome.co.uk. Pro hlídání domu můžete využít i specializované firmy, ale počítejte s tím, že jich u nás mnoho není a za jejich služby musíte zaplatit.

<p>Hlídač se postará nejen o váš dům, ale i domácí mazlíčky. Foto: ©Depositphotos.com/Spaces</p>

Hlídač se postará nejen o váš dům, ale i domácí mazlíčky. Foto: ©Depositphotos.com/Spaces

Jak se s hlídačem domluvit

Při zadávání inzerátu sepište seznam všech požadavků ohledně domu, zahrady a zvířat a do inzerátu uveďte co nejvíce podrobností o nabídce. Kde přesně se dům nachází, jaké má vybavení a co může hlídač využívat, jaké možnosti vyžití má v okolí, jestli může jet na víkend pryč, jestli si může zvát kamarády, o co všechno se bude starat a jaká zvířata bude hlídat včetně toho, jakou péči vyžadují. Zmiňte i nevýhody, které se hlídání týkají (třeba že se jedná o pusté místo bez internetu nebo že máte hodně zvířat, o která je potřeba se postarat).

S hlídačem si před podpisem smlouvy promluvte telefonicky, nebo ještě lépe přes Skype, ještě jednou s ním projděte vše, co od něj očekáváte a domluvte se, za co bude muset platit (třeba účty, údržba domu, krmení pro zvířata). Hlídač si tak může udělat kalkulaci a zjistí, zda si může dovolit nabídku přijmout. Také se ho zeptejte, proč by chtěl hlídat zrovna váš dům a starat se o vaše zvířata. Díky takovému hovoru zjistíte, jak na vás hlídač působí a zda je vám sympatický. S hlídačem vždy sepište smlouvu nebo dohodu o hlídání, nezůstávejte u ústní domluvy. 

Při využití služby house sitting za hlídání neplatíte nic (maximálně členství u agentury). Platíte akorát za energie, ale s hlídačem se můžete domluvit, že svoji spotřebu vody, elektřiny a plynu zaplatí. Pokud si vyberete ke hlídání domu firmu, tak vás péče o chod domu i zahrady zároveň s hlídáním domácích mazlíčků vyjde podle požadavků na zhruba 1 000 - 1 500 Kč za jeden den. Při dlouhodobějším hlídání pak můžete dostat slevu. Firma poskytující služby house sittingu by měla mít sjednané pojištění pro případ, že by se něco stalo. 

<p>Máte zeleninovou zahrádku nebo záhony růží? Hlídač je bude pravidelně zalévat i plít. Foto: ©Depositphotos.com/Nobilior</p>

Máte zeleninovou zahrádku nebo záhony růží? Hlídač je bude pravidelně zalévat i plít. Foto: ©Depositphotos.com/Nobilior

Máte zkušenosti s house sittingem? Podělte se o ně s ostatními čtenáři v komentáři pod článkem.

Přečtěte si také další díly seriálu Služby pro byt:

1) Televize šumí a zrní, internetové připojení je nedostupné? Je načase zavolat internetové a televizní techniky

2) Chcete se z práce vracet do uklizeného a voňavého domova? Najměte si paní na úklid či úklidovou službu

3) Plánujete výměnu nebo renovaci podlahy a nevíte si s tím rady? Zavolejte na pomoc šikovného podlaháře

4) Jak se přestěhovat snadno a rychle? Zavolejte si na pomoc stěhováky a nechejte na nich všechnu těžkou práci

5) Chcete si užívat všech výhod zahrady, ale nechce se vám o ni starat, případně na to nemáte čas? Najměte si zahradníka

6) Stalo se z vašeho bazénu zahradní jezírko plné žabince, takže se nemáte kde osvěžit? Najměte si bazénáře, ať ho vyčistí

7) Máte mravence v kredenci, štěnice v posteli nebo hlodavce na půdě? Zavolejte deratizátora, ať je zneškodní

8) Nemůžete nebo nechcete vzít s sebou na dovolenou pejska či kočku? Využijte profesionály. Existují psí i kočičí hotely 

Sdílejte tento článek 0x 0x 2x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Chcete mít voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyzkoušejte kouzlo katalytické lampy a hoření bez plamene

Chcete mít voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyzkoušejte kouzlo katalytické lampy a hoření bez plamene

Vydáno: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 31x

Potřebujete provonět domov, zbavit se všech nežádoucích pachů a vydezinfikovat vzduch? Pořiďte si katalytickou lampu. Na jakém principu funguje, co všechno umí, kolik stojí a jak byste ji měli správně používat a čistit?

Celý článek
Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Vydáno: 23.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 68x

Stala se vám v kuchyni nehoda a poškodili jste si s těžkým nádobím pracovní desku? Nemusíte ji hned měnit. Drobné škrábance a rýhy jdou opravit se speciálními přípravky a vosky. Stačí je rozehřát, setřít stěrkou a potom rozleštit.

Celý článek
Začíná jaro! Jaké jsou jarní trendy pro rok 2017? Vybarvěte svůj domov stylovými a hlavně veselými barvami

Začíná jaro! Jaké jsou jarní trendy pro rok 2017? Vybarvěte svůj domov stylovými a hlavně veselými barvami

Vydáno: 20.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 607x

Rozlučte se s bílo šedou zimní nudou a nenechávejte veselé jarní barvy venku před dveřmi. Pusťte je k sobě domů. Které barvy jsou v letošním roce v kurzu? Prim hrají svěží a jasné odstíny, hlavně barva první jarní trávy a listů.

Celý článek