PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Jak dopřát květinám přesně to, co potřebují, aby krásně rostly? Pomohou vám chytré senzory a květináče

Pěstování květin je docela věda. To máte správnou zálivku, světlo, pravidelné hnojení... Kdo se v tom má vyznat a na všechno myslet? Vy už nemusíte. Stačí si pořídit chytré senzory či květináče. Co všechno umí a kolik stojí?
Vydáno: 29.07.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2403x

Jste rádi obklopení rostlinami, ale nevíte, jak se o ně starat, nebo jen často zapomínáte na zálivku či potřebné hnojení, takže většinou dlouho nevydrží? Moderní doba myslí i na vás, takže si můžete pořídit chytré senzory či květináče, které vám pomohou se správnou péčí o všechny kytičky, co doma máte nebo mít budete. Některé navíc můžete propojit s aplikací v chytrém telefonu, takže i na dovolené snadno zjistíte, jak se vašim rostlinám daří. 

Zarytí pěstovatelé nejspíš nebudou z chytrých senzorů příliš nadšení, protože by přišli o bližší kontakt s květinami (třeba zkoumání ideální vlhkosti zabořením prstů do hlíny v květináči či pravidelné běhání s konvičkou vody) i o bádání, jakou péči rostliny vlastně vyžadují. S chytrými senzory a květináči prostě budou mít rostliny vše, co potřebují, ale péče o ně už nebude tak osobní, jako dříve. Je tedy jen na vás, co je vám milejší.

<p>Nevíte si rady s pěstováním květin? Chytré senzory a květináče vám s tím pomohou. Foto: iq.intel.co.uk</p>

Nevíte si rady s pěstováním květin? Chytré senzory a květináče vám s tím pomohou. Foto: iq.intel.co.uk

Parrot Flower Power

Speciální senzor Parrot Flower Power vám přes mobilní aplikaci řekne, jak se květinám daří. Jedná se o vodotěsný kolíček napájený pomocí jedné AAA baterie, který je vybavený čidly pro měření délky trvání a intenzity světla, teploty vzduchu, půdní vlhkosti a elektrické vodivosti půdy (kvůli hnojení). Všechna posbíraná data předává pomocí Bluetooth vašemu smartphonu nebo tabletu, kde jsou data zpracována a vyhodnocena dodávanou aplikací.

Aplikace má vytvořený seznam více než 7 000 rostlin včetně podrobných informací k pěstování každé z nich. Na začátku si v aplikaci vytvoříte profil pro vaši rostlinu, přiřadíte jí jméno a najdete si ji v katalogu. Následně zapíchnete kolík do květináče tak, aby na čidlo intenzity světla dopadalo světlo stejně jako na celou rostlinu, a měření může začít. Aplikace vyhodnocuje data ze senzorů, a ve chvíli, kdy rostlina nemá zrovna to, co potřebuje, tak vás na to upozorní. Jeden kolík stojí 1 300 Kč.

Výrobce má v plánu vyrábět i chytrý květináč Parrot Pot, který má mít všechny funkce jako Flower Power, ale navíc by měl mít i rezervoár na 2 litry vody. Pomocí čtveřice otvorů pak bude udržovat vláhu na potřebné úrovni a v případě, že bude hrozit její nedostatek kvůli prázdnému zásobníku, přejde do šetřícího režimu a zvětší tak rostlince šanci na život. Díky tomu se nebudete muset starat ani o zalévání a budete akorát doplňovat vodu do rezervoáru.

Lilo Smart

Lilo Smart je chytrý květináč od francouzských nadšenců Prêt à Pousser. I úplný začátečník by měl být díky němu schopný úspěšně udržet rostliny (a hlavně bylinky) při životě. Lilo totiž dodává vlastní kapsle s bylinkami, které jsou postaveny tak, aby v nich rostliny pluly na vodě. Vy tak musíte akorát v pravidelných intervalech vodu doplňovat, a to obvykle po jednom až třech týdnech podle typu a velikosti bylinky. Bylinka z jedné kapsle vám vydrží v květináči růst několik měsíců, protože pak doroste do takové velikosti, že už se do něj nevejde.

Přerostlé bylinky musíte přesadit na zahrádku nebo do většího květináče, a dále se o ně postarat klasickým způsobem. Tedy pokud je nestihnete dříve sníst. Do prázdného květináče pak vložíte další kapsli s bylinkami. Některé funkce květináče a průběh růstu bylinek můžete sledovat na smartphonu či tabletu. Součástí květináče je také LED osvětlení, takže se nemusíte trápit tím, jestli květináč postavíte na stůl nebo na kuchyňskou linku, aby měly bylinky dostatek světla.

Lilo Smart zjišťuje okolní osvětlení a dává pozor na různé fáze růstu bylinky. Aplikace vás sama upozorní, kdy je potřeba rostlinkám doplnit vodu, a pokud se s bylinkami něco stane, tak vám kromě upozornění poradí, jak situaci napravit. Aplikace obsahuje také rady, jak se o bylinky starat, a recepty, ve kterých bylinky můžete nejlépe využít. Aplikace funguje na Androidu i iOS. Květináč stojí 129 Euro včetně třech kapslí s bylinkami, cena za další kapsli je pak 6 Euro.

Bios Urn a Bios Incube

Bios Urn a Bios Incube nejsou primárně určeny pro zapomnětlivé pěstitele, ale pro ty, kdo v nedávné době přišli o někoho blízkého, případně jim zemřel domácí mazlíček. Smrt neodvratně patří k životu, ze smrti však zase může vyrůst či vykvést nový život. Popel zesnulého vložíte do Bios Urn, která obsahuje speciální kapsli se semínkem vybraného stromu. Tato kapsle pak semínku vytváří optimální podmínky k růstu. Urna je biologicky odbouratelná, takže jakmile je stromek dostatečně velký, můžete ho spolu s urnou zasadit na zahradě.

Pokud se vám nelíbí vzhled Bios Urn, nebo chcete stromečku zajistit lepší péči, můžete urnu vložit do Bios Incube, který funguje podobně jako chytrý květináč. Na povrch půdy umístíte senzor, který sleduje správnou úroveň osvětlení, vlhkost vzduchu i půdy, vodivost půdy (pro posouzení potřeby hnojení) i stav semínka. Květináč má i rezervoár na vodu a čerpadlo pro automatickou závlahu. Senzor posílá data přes Wi-Fi do aplikace v telefonu, takže růst stromku můžete sledovat odkudkoliv ve světě. Jakmile je strom dostatečně velký, můžete ho přesadit na zahradu a "inkubátor" používat pro pěstování jiných rostlin. Bios Urn včetně semene stromu stojí 145 dolarů, Bios Incunbe je prozatím součástí kampaně na Kickstarteru, kde jej pořídíte od 350 dolarů.

Víte o nějaké další chytré vychytávce, která by ostatním čtenářům pomohla s pěstováním květin? Podělte se o svůj tip v komentáři pod článkem.

Přečtěte si další díly seriálu Chytrá domácnost:

1) Znáte Internet věcí? V seriálu Chytrá domácnost se dozvíte, kam směřuje vývoj chytré elektroniky a spotřebičů

2) Chcete spát jako Šípková Růženka, ale probouzíte se jako princezna na hrášku? Vyzkoušejte chytrou postel

3) Chcete vědět, co se děje u vás v bytě, i když nejste doma? Nainstalujte si do chytré domácnosti bezpečnostní IP kameru

4) Víte, jak udělat z obyčejné domácnosti chytrou? Vyzkoušejte systém iNELS od české společnosti ELKO EP

5) Když už mít chytrou domácnost, tak i bezpečnou. Jaké bezpečnostní vychytávky si můžete pořídit?

6) Jak snadno naučíte domácnost novým kouskům? Pořiďte si chytré zásuvky a ovládejte elektroniku mobilem

7) I vodovodní baterie mohou být chytré! Co všechno dnes dokáží a co dalšího by mohly umět v budoucnosti?

Sdílejte tento článek 0x 0x 1x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 106x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 174x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 206x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek