PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Mouchy u vás doma tančí po stropě a vám cvičí nervy. Vteřinový manžel poradí, jak do oken připevnit sítě proti hmyzu

Mouchy se dají doma chvíli snášet, ale co je moc, to je moc. Je čas vyhlásit okamžitý "zákaz vletu". V každém hobby marketu seženete síť do okna proti hmyzu a Vteřinový manžel vám poradí, jak ji doma zaměřit a potom namontovat.
Vydáno: 28.07.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1830x

Krásné počasí vás láká ven do přírody. Opačným směrem se k vám domů bohužel vydávají kromě jiného létajícího hmyzu čím dál častěji také mouchy nebo krvežízniví komáři. Jak se nevítaných hostů nejlépe zbavit, ale současně v parném létě i pravidelně větrat v celém bytě, ale hlavně v dětském pokoji? Máte řadu možností, řádění hmyzu zabráníte s pomocí chemie či elektřiny, babskými recepty ale hlavně mechanicky, sítěmi.

Sítě proti hmyzu seženete i do nových plastových oken

Neodbytných much i komárů se zbavíte sítěmi do oken i dveří. Nabídka je široká, od těch úplně nejjednodušších s upevněním na suchý zip za 70 Kč, až po designové sítě na celé dveře za 3 500 korun. Do nových plastových oken vložte sítě na pevno, a zamontujte je založením límce do otočných držáků. Nezapomeňte, že použité pletivo musí být dostatečně husté.

<p>Mechanickou zábranou proti mouchám je klasická síť, pořídíte ji i na plastová okna. Foto: ©Depositphotos.com/fastfun23</p>

Mechanickou zábranou proti mouchám je klasická síť, pořídíte ji i na plastová okna. Foto: ©Depositphotos.com/fastfun23

Univerzálně použijte do oken i dveří výborné sítě rolovací. Instalací totiž nepoškodíte ani fasádu, ani rámy. Namontujte je pouhým připevněním navíjecího bubnu na horní část rámu. Za tyto sítě zaplatíte podle rozměrů a délky nejčastěji kolem 900 Kč. Úplné zavření dveří a oken je v letních vedrech těžko myslitelné. Pomozte si proto posuvnými síťkami do dveřních i okenních rámů, které výrobci dodávají na míru do okenních rámů.

Samička mouchy naklade za svůj dvou až čtyřtýdenní život asi 2 000 vajíček. Za pouhý jeden den se vylíhnou bílé larvy, z nichž se za 10 dní stanou dospělé mouchy, a koloběh se opakuje.

Máte chatu nebo rekreační dům s okenicemi a stabilní síťky překáží jejich dovření? Pomozte si šikovnou síťkou, kterou ustřihnete na míru a připevníte kolem okna třeba v rustikálním obývacím pokoji s pomocí nalepeného suchého zipu. Bude se vám hodit i v případě oken s atypickými rozměry. Odjíždíte přes týden do práce? Síťku jen sloupnete ze zipů, složíte a po návratu zase jednoduše natáhnete.
Síť proti hmyzu nevyžaduje žádné dodatečné náklady a potřebuje pouze minimální údržbu. Změřte výšku, šířku a hloubku vnitřního rámu okna. Klasickou síť výrobci dodávají na míru, zpravidla ve dvou barvách. Černá propouští více světla, a bílá brání zvědavcům v pohledu do vašich přízemních oken. Dodávka od výrobců zabere většinou okolo týdne od zaplacení objednávky.

Montáž sítě na okno je snadná, stačí několik jednoduchých kroků

Montáž sítě proti hmyzu je snadná. Nejprve opatrně vybalte síť z ochranné fólie a poté odstraňte ochranné krytky z rohů sítě. Nasměrujte excentry do uzamčené polohy, vodorovně s rámem okna. Při manipulaci držte síť za pomocná madla. Pak vložte síť do exteriérové části okna a přitlačte ji k jeho rámu. Nakonec natočte všechny excentry do uzamčené polohy a hmyz má utrum.

V různých rozměrech, a to nejen do oken, ale i do balkonových dveří, koupíte i takzvané Tesa sítě. Výrobci je dodávají i v rozměru na kočárek, pro ochranu těch nejmenších před hmyzem. Na okno je připevníte systémem samolepícího suchého zipu, obejdete se tak bez speciálních rámů nebo tlučení hřebíčků. Okna můžete bez problémů zavírat a na konci léta z nich pouze síť sejmete. Samolepící pásek zůstane na rámu a příští rok pouze síťku znovu připnete.

Mouchy jsou nejen pěkně otravné, mívají také na nohou až 5 milionů choroboplodných zárodků a mohou přenášet nepříjemné nemoci. Žijí totiž v blízkosti tlejících zbytků. Lížou potravu, kterou ale napřed rozpouští slinami. Moucha domácí vás ale neštípne a ani nesaje vaši krev.

Jednou z variant anti-hmyzí mechanické ochrany, známou z cestopisných knih, je také moskytiéra. Pověste ji na strop nebo nad postel. Na tuto lehkou a hlavně prodyšnou bariéru je každá moucha krátká. Závěs je na háček, vybavený otočným kloubem. Nemusíte jej nikam zatloukat, protože jej udrží i suché zipy. V obchodech moskytiéry pořídíte od 190 do 600 korun.
Další variantou obrany před bzučícími dotěrami je vlastnoručně vyrobená past. Do rozříznuté PETky z vaší moderní kuchyně nalejte trochu sirupu a dejte ji na parapet. Během mlsání se mouchy utopí. Stejnou službu vám udělá láhev tak, že ji necháte vcelku a do její horní poloviny uděláte pár dírek asi ve velikosti hrášku. Tady se k mouše může přidat i nějaká topící se vosa.

Mezi babskými recepty jsou bylinky, houby nebo hřebíček za oknem

Na internetu je ohledně boje s mouchami velice košatá diskuse. Čtenářka s přezdívkou Ronja je přesvědčena, že mouchy zažene bylinka vratič „Vratič používala už babička a vždycky se osvědčil,“ tvrdí. „Já vím, že k nám do bytu láká mouchy třeba vaření masa nebo vyvařování dětských plínek,“ uvedla s tím, že prarodičům využívali proti mouchám i listy ořešáku.

<p>Mouchy nemají rády zvláštní pach listí z ořešáku, měly by se vaší místnosti vyhnout. Foto: ©Depositphotos.com/Sportactive</p>

Mouchy nemají rády zvláštní pach listí z ořešáku, měly by se vaší místnosti vyhnout. Foto: ©Depositphotos.com/Sportactive

Vezměte hrstičku koření hřebíčku a zapíchejte ji do rozpůleného citrusového plodu. Získáte velmi příjemnou a zároveň „repelentní“ vůni. Renesanci nejen v kuchyni zažívá také libeček, který velice intenzivně voní a spolehlivě mouchy odpuzuje. Věděli to už myslivci, kteří bylinou chránili před hmyzem čerstvě vyvrhnuté kusy zvěře.

Mouchy patří stejně jako komáři do řádu dvoukřídlí. Tělo mouchy domácí chrání voduodpuzující chitinový kryt. Létá rychlostí až dvou metrů za vteřinu, proto ji jen tak nechytíte. Vypouklé oko, složené z asi 3000 malých oček, umožňuje mouše zaregistrovat váš pohyb velmi rychle.

Proti mouchám zaberou i sušené listy aromatických rostlin, rozvěšené volně v malých sáčcích po celém domě. Skvělá na odpuzení much je i na talířku čerstvě nakrájená a osolená muchomůrka. Hmyz příliš nemusí ani aroma pěstovaných rajčat. S hřebíčkem je ještě jeden návod pro louhování ve vodě. Vložte asi 15 hřebíčků do misky s vlažnou vodou a nádobku nechte poblíž okna nebo dveří. Mouchy prý určitě zmizí.

Jak bojujete s nezvanými bzučícími a létajícími hosty? Síťkami do oken, nebo máte nějaký zaručený recept, jak s nimi zatočit? Napište jej do komentáře pod článkem a poraďte tuto taktiku ostatním čtenářům.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 133x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 222x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 235x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek