PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Máte mravence v kredenci, štěnice v posteli nebo hlodavce na půdě? Zavolejte deratizátora, ať je zneškodní

Koušou vás doma nějaké breberky nebo nemůžete spát kvůli šustění hlodavců na půdě a ve stěnách? Nesnažte se je zlikvidovat sami a zavolejte raději na pomoc deratizační firmu. Jak probíhá deratizace a dezinsekce a kolik to stojí?
Vydáno: 22.07.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1689x

Mít doma kousavé či otravné broučky nebo chlupaté hlodavce není nic příjemného, ale nemusíte se za nic stydět. Škůdci se totiž neobjevují jen v bytech "špindírů". Třeba takové štěnice se mohou objevit i v té nejuklizenější domácnosti nebo v nejluxusnějším hotelu na světě. Přilezou třeba ze sousedního bytu nebo si je přivezete z dovolené. Pokud v bytě nebo domě škůdce najdete, nesnažte se je zlikvidovat sami a zavolejte na pomoc profesionály.

Před příjezdem odborníků se nesnažte v bytě uklízet a rozebírat nábytek. Může se stát, že pak třeba škůdce vyženete z jejich "přirozených" úkrytů a firmě se budou hůře hledat, a tudíž i likvidovat. Deratizační firma vám vždy poradí, co máte udělat, než k vám přijede, takže se řiďte jejími radami, abyste nenadělali více škody než užitku.

<p>Deratizátor si poradí s hmyzími škůdci, hlodavci i bakteriemi a viry. Foto: ©Depositphotos.com/AndreyPopov</p>

Deratizátor si poradí s hmyzími škůdci, hlodavci i bakteriemi a viry. Foto: ©Depositphotos.com/AndreyPopov

Rozdíl mezi deratizací, dezinsekcí a dezinfekcí

Dezinsekce je obor, který se zabývá hubením obtížného a škodlivého hmyzu. Firmy většinou používají chemické metody hubení (pomocí postřiku, gelu nebo požerové nástrahy). Nejčastější dezinsekční zásahy jsou dezinsekce obytných domů proti švábovitému hmyzu a mravencům, dezinsekce půdních prostor při vyklízení holubího trusu, ochrana dřeva před napadením červotočem nebo dřevomorkou a hubení much, komárů či rybenek. Firma vás však zbaví i blech, vos, štěnic, rusů, švábů, mravenců farao či molů.

Dezinfekce vede ke zneškodnění mikroorganizmů (plísní, virů a bakterií). Dezinfekční zákroky se většinou provádějí pro zabezpečení hygienické nezávadnosti objektů (veterinární sféra a potravinářské provozy). Firmy při dezinfekci používají fyzikální i chemické metody.

Deratizace je proces likvidace hlodavců (potkanů, myší, krys, křečků a dalších). Podle použitých prostředků se dělí na mechanickou (pasti na myši a podobné technické prostředky), chemickou (jedy, tedy rodenticidy), případně další metody (rozšíření chorob mezi populaci hlodavců, eventuálně využití jejich přirozených nepřátel, třeba koček). Nejčastěji se provádí deratizace vnitřních prostor, někdy je však potřeba i ve volném prostoru.

Kdy a proč volat deratizátora

S pár mravenci nebo broučky si možná poradíte za použití likvidačního spreje z obchodu, ale jakmile zjistíte jejich zvýšený výskyt, tak raději zavolejte firmu, která provádí dezinsekce objektů. Za zvýšený výskyt škodlivého hmyzu se považuje situace, kdy se při každodenních běžných činnostech setkáváte pravidelněji třeba jen s několika málo živými jedinci, aniž byste je cíleně vyhledávali. Taková situace vyžaduje profesionální zásah a speciální ochrannou dezinsekci, protože pouze cvičené oko kvalifikovaného odborníka odhalí všechny jejich úkryty.

Neodkladný profesionální zásah deratizátora je nutný v případě zvýšeného výskytu škodlivých hlodavců. Ten se projevuje zejména tím, že se během dne setkáváte opakovaně se živými škůdci nebo nalézáte zřetelné stopy jejich činnosti (používané nory s ohlazenými okraji, vyšlapané cestičky, čerstvý trus nebo ohlodané potraviny, krmiva či jiné materiály).

Pokud objevíte štěnice, na nic nečekejte, nezkoušejte se jich zbavit sami a okamžitě volejte odbornou firmu. V obchodě totiž nekoupíte žádný přípravek, kterým byste je zahubili. Některé druhy hmyzu i hlodavců navíc získávají odolnost vůči přípravkům pro jejich hubení. To nastává zvláště po nesprávné předchozí aplikaci hubícího přípravku, nízké koncentraci přípravku nebo nedostatečném množství aplikované látky. Pokud tento problém nastane, řeší se kombinovaným opakovaným zásahem s různými přípravky.

Jak probíhá deratizace

Deratizační zákrok se skládá z průzkumných prací (zjištění druhu hlodavců a stupně zamoření podle stop, volba optimální nástrahy a odstranění příčin výskytu), vlastního hubení a následných kontrolních prací (včetně dokládání spotřebovaných materiálů, odklizení uhynulých hlodavců a bezpečnostních opatření).

Deratizátor prohlédne prostory, kde dochází k výskytu hlodavců a zjistí, kde jsou jejich přístupové cesty. Pokud by je neutěsnil, mohli by škodliví hlodavci do objektu proniknout znovu. Proto je potřeba zakrýt otevřené kanalizační poklopy a staré rozvody kanalizace nebo vody, zasklít sklepní okna, okolí rozvodů vody i plynu utěsnit betonovou směsí a zatěsnit ostatní průchody (třeba pletivem).

Deratizace se většinou provádí pomocí nástrah, které deratizátor položí na předem vytipovaná místa. Buďto použije samotné požerové nástrahy, nebo je smíchá s kousky potravin, aby zvýšil jejich atraktivnost pro hlodavce. Nástrahy může vložit do nástrahových staniček, čímž je znepřístupní pro domácí zvířata a děti. Navíc tím zajistí, aby se požerová nástraha jen tak nevysypala na zem. Staničky bývají papírové nebo plastové (do vlhkých prostor).

Jaký je postup při dezinsekci

Pracovník firmy potřebuje nejprve zjistit místa výskytu hmyzu, takže mu musíte umožnit přístup ke stěnám, podlaze i místům vzniku tepla (elektromotory, trubky teplé vody a topení). Před aplikací postřiku musí přikrýt či uzavřít potraviny a nápoje do nepropustných obalů. Samotný zásah pak provádí postřikem či aplikací požerových nástrah. Použití přípravku závisí na mnoha faktorech a je na rozhodnutí deratizátora, aby zvolil nejvhodnější aplikaci. Při akutním výskytu je třeba provést zásah opakovaně. První postřik totiž zlikviduje pouze vylíhlou žijící populaci, ale nakladená vajíčka nezlikviduje, protože jsou velmi odolná.

Opakování zásahu je nutné provést 4 – 6 týdnů po prvním postřiku, kdy se z nakladených vajíček vylíhne nový hmyz. Ošetřené prostory jsou zpravidla obyvatelné okamžitě po vyvětrání, vždy však respektujte pokyny pracovníka, který zásah provedl. Přípravky většinou nezapáchají, působí dotykově a neodpařují se, tudíž po aplikaci odpadá nebezpečí vdechnutí výparů. V případě použití požerových nástrah jsou zdravotní rizika minimální. Po zásahu nezapomeňte omýt teplou vodou pracovní plochy (kuchyňské linky, stoly).

K úspěšnému provedení a likvidaci všech jedinců je nutné provést zásah ve všech bytových i nebytových jednotkách a ve společných prostorách domu. Vždy záleží na rozhodnutí profesionála a na vzdálenosti od "epicentra" výskytu. V případě, že zákrok proti škůdcům provede pouze v části domu, může populace hmyzu, která přežije, migrovat do bytů (případně stoupaček či jiných prostor), kde nebyl zásah proveden. Jakmile přestane přípravek působit, tak se hmyz postupně vrátí do celého objektu. Doba účinnosti přípravku je 30 až 60 dní, někdy až 4 měsíce (podle druhu přípravku a vnějších podmínek). V případě, že dojde k vyhubení hmyzu i v sousedních objektech, zamezí se výskyt hmyzu i na několik let.

Jak vybrat deratizační firmu

Deratizační firma by měla veškeré služby zvládnout co nejdříve od zavolání a po telefonu by vám měla poradit, co dělat před tím, než k vám přijedou její pracovníci. Kvůli reakcím okolí by měla být maximálně diskrétní, měla by mít dlouhodobou praxi a zkušenosti v oboru a měla by používat širokou paletu povolených přípravků i moderní technologie. Opět platí, že nejlepší je vybrat firmu, se kterou mají dobré zkušenosti rodinní příslušníci, známí nebo bývalí zákazníci.

Deratizátor musí absolvovat kurz a úspěšně složit zkoušku odborné způsobilosti před komisí jmenovanou krajským hygienikem. Osvědčení o odborné způsobilosti s celostátní platností je jednou z podmínek pro získání živnostenského oprávnění (vázaná živnost Speciální ochranná dezinfekce, dezinsekce a deratizace). Odborníka s veškerými oprávněními pro provádění deratizačních a dezinsekčních zákroků najdete třeba na stránkách Sdružení pracovníků dezinfekce, dezinsekce, deratizace České republiky (Sdružení DDD).

Sdružení DDD je dobrovolná nevýdělečná organizace, která sdružuje fyzické i právnické osoby, jejichž profesionální činnost se jakkoliv týká dezinfekce, dezinsekce nebo deratizace. Sdružení DDD je členem evropské konfederace asociací DDD the Confederation of European Pest Management Associations (CEPA). Sdružení DDD pravidelně zajišťuje všechny typy zákonem předepsaných kvalifikačních kurzů a přezkoušení a jednou za dva roky pořádá vědeckou konferenci DDD s mezinárodní účastí.

Ceny zásahů jsou většinou individuální a závisí na velikosti objektu a na typu škůdce i metody jeho likvidace. Dezinsekce bytu od švábovitého hmyzu vyjde zhruba na 350 - 750 Kč, od štěnic a blech na 2 000 - 5 500 Kč a od mravenců farao na 800 - 1 500 Kč. Deratizace suchých prostor vyjde na 1 500 - 2 700 Kč, u vlhkých prostor pak může být cena počítána podle počtu nástrah, kdy jedna plastová stanička stojí 80 - 420 Kč.

Využili jste někdy služeb deratizátora? Napište do komentáře pod článkem, jak to celé probíhalo.

Přečtěte si další díly seriálu Služby pro byt: 

1) Nebaví vás klasická výmalba ani tapety a chcete na zdech něco osobitého a originálního? Pozvěte si graffiti umělce

2) Bojíte se o svůj majetek? Nechejte si nainstalovat pořádný zabezpečovací systém a zajistěte si bezpečnější bydlení

3) Televize šumí a zrní, internetové připojení je nedostupné? Je načase zavolat internetové a televizní techniky

4) Chcete se z práce vracet do uklizeného a voňavého domova? Najměte si paní na úklid či úklidovou službu

5) Plánujete výměnu nebo renovaci podlahy a nevíte si s tím rady? Zavolejte na pomoc šikovného podlaháře

6) Jak se přestěhovat snadno a rychle? Zavolejte si na pomoc stěhováky a nechejte na nich všechnu těžkou práci

7) Chcete si užívat všech výhod zahrady, ale nechce se vám o ni starat, případně na to nemáte čas? Najměte si zahradníka

8) Stalo se z vašeho bazénu zahradní jezírko plné žabince, takže se nemáte kde osvěžit? Najměte si bazénáře, ať ho vyčistí

Sdílejte tento článek 0x 0x 1x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 127x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 215x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 228x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek