PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Jak snadno a rychle postavit nadzemní bazén s pevnou konstrukcí? Čtěte rady a tipy Vteřinového manžela

Nadzemní bazén s pevnou konstrukcí má oproti nafukovacím modelům spoustu výhod, ale je složitější na stavbu. Jak tedy takový bazén postavit? Vteřinový manžel vám poradí, do čeho se pouštět a co raději přenechat odborníkům.
Vydáno: 21.07.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1412x

Kdo by nechtěl mít na zahradě bazén? Jestli nechcete kopat do země, vyberte si některý z nadzemních modelů. Jsou výhodné v tom, že je kdykoliv můžete demontovat a odvézt, aniž byste nějak výrazně změnili vzhled zahrady. Nafukovací bazén je sice rychle postavený, ale lépe si zaplavete v bazénu s pevnou konstrukcí, protože k němu bez problému nainstalujete i protiproud. Výrobci nabízejí bazény kruhového i oválného tvaru různých velikostí a hloubek, zpravidla s průměrem od 3 do 6 metrů a hloubkou kolem 1,2 metru. Na rozdíl od nafukovacích mají bazény s pevnou konstrukcí rovné boční stěny a při jejich čištění můžete používat vodní vysavač.

Nadzemní bazény s tyčkovou konstrukcí (třeba od Marimexu) pořídíte už za cenu kolem 3 000 Kč, za cenu kolem 8 000 pak pořídíte ocelový bazén, třeba tolik oblíbený typ Azuro od Mountfieldu. Výhodou ocelových bazénů je, že je můžete částečně nebo zcela zapustit do země. Stavba sice trvá déle, ale nemusíte je už nikdy bourat. Na podzim stačí upustit vodu, ošetřit ji a několik měsíců se o bazén nestarat. Tato výhoda je ovšem vykoupena o něco složitější stavbou.

<p>V nadzemním bazénu s pevnou konstrukcí si i zaplavete. Foto: ©Depositphotos.com/syaochka</p>

V nadzemním bazénu s pevnou konstrukcí si i zaplavete. Foto: ©Depositphotos.com/syaochka

Stavba nadzemního bazénu

Bazén s tyčkovou konstrukcí postavíte snadno. Stavba by se dala přirovnat ke stavbě stanu. Připravíte si místo, které musí být absolutně rovné, rozvinete bazénovou podložku, rozbalíte bazén a sestavíte podpěrnou konstrukci. Tyče provlečete připravenými otvory v bazénové fólii a pospojujete pomocí zajišťovacích kolíků. Pak už jen namontujete nožky na podpěrné tyče, vyrovnáte kruhový tvar bazénu, připojíte filtraci a můžete napouštět. Celá stavba vám zabere zhruba půl hodiny. Jednoduchá stavba je však vykoupena tím, že bazén musíte po skončení sezony vyčistit, vypustit a uklidit na suché, nemrznoucí místo.

Stavba bazénu s ocelovou konstrukcí je složitější. Zřejmě nejtěžší je správné uložení a natažení fólie. Ta se totiž musí správně vyměřit, aby na jednom konci bazénu nepřebývala a na druhém zase nechyběla. Navíc musí být vyhlazená a bez vrásek, což je třeba zajistit během postupného napouštění bazénu. Pozor musíte dávat i na správné zapojení bazénového příslušenství, kde je potřeba dodržet přesné postupy podle doporučení výrobců. Vzhledem k náročnosti stavby se vyplatí pořídit bazén u firmy, která ho nejen doveze, ale i postaví. Pracovníci vám navíc nainstalují i potřebné přístroje a poradí vám, jak pečovat o vodu. Vy se tak postaráte jen o připravení místa, kde se bude bazén stavět.

Příprava podkladu pro bazén

Místo pro bazén vybírejte důsledně. Bazén postavte na celodenně osluněné místo, a pokud můžete, tak ho neumisťujte do blízkosti listnatých stromů či keřů. Pak totiž bude voda věčně plná odkvétajících lístků a padajícího listí, což vám zkomplikuje údržbu. U bazénu by mělo být i místo na zahradní sprchu, slunečník či altán a nějaké to lehátko, abyste si měli kde odpočinout. Vyhněte se také místům nad podzemními prostory, jako je třeba septik nebo kanál. 

Jestli kolem bazénu bude pouze trávník, můžete do vody zanášet spoustu nečistot. Když zvolíte dlaždice, tak nesmějí klouzat. Plocha, na kterou bazén postavíte, musí být absolutně rovná a bez jediného kamínku. Bazény jsou totiž konstruovány na rovnoměrně rozložený tlak vody, a pokud by byly namáhány v jednom místě, hrozí jejich protržení a nevratné zničení. Proto výrobci doporučují rozložit pod bazén textilní podložku nebo starý koberec. Pro vyrovnání nerovností terénu použijte prosátý kopaný písek. 

Jak připravit podklad pro bazény s ocelovou konstrukcí?

U kruhového bazénu připravte podklad asi o 15 cm větší než je průměr bazénu. Z vyznačené plochy odstraňte všechny větve, kameny a kořeny, a poté i drny a rostliny, a to do hloubky asi 10 - 15 cm. Připravený podklad musí být dokonale vodorovný a odchylka od vodorovné roviny nesmí být větší než 25 mm. Vodorovnost zkontrolujte třeba pomocí rovného hranolu a vodováhy položené na jeho horní straně. Všechna vyvýšená místa odstraňte lopatou, motykou nebo hráběmi.

Zjištěné prohlubně nevyplňujte, protože jejich zasypáním nevytvoříte bezpečný podklad pro bazén. Malé prohlubně sice vyplnit můžete, ale vrstva písku nesmí překročit 2 cm. K vyplnění prohlubní použijte prosátý písek určený k vyrovnání nerovností. Pro jistotu budoucí stability bazénu nakonec podklad zhutněte pěchem. Nezhutněný podklad může pod tlakem napuštěného bazénu slehnout a způsobit tak jeho zhroucení.

Jaké zkušenosti máte se stavbou nadzemního bazénu s pevnou konstrukcí vy? Je to snadné, nebo je lepší nechat montáž na odbornících? Napište do komentáře pod článkem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 1x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 105x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 173x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 205x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek