PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Chcete v dětech rozvinout to nejlepší, co v sobě mají? Zařiďte jim dětský pokoj podle pravidel feng-shui

Zařídit dětský pokoj správně je docela dřina a ještě těžší to je, když ho chcete mít podle pravidel feng šuej. Námaha se však vyplatí. Na co všechno je potřeba dávat pozor, kam umístit nábytek a jaké zvolit doplňky? Čtěte tipy.
Vydáno: 20.07.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2160x

Feng-shui je věda, která vás učí správným rozložením věcí zharmonizovat sebe i svůj život. Pokud zařídíte dětský pokoj správně, pomůžete dětem rozvinout to nejlepší, co v sobě mají. A protože se jedná o poměrně složitou záležitost, je ideální při zařizování pokoje oslovit odborníka. Neexistuje totiž univerzální rada, jak dětský pokoj zařídit. Vše se řídí podle konkrétního dítěte. "Architekt" feng-shui potřebuje vědět, zda jde o člověka jinového (potřebuje uzavřenější, útulnější prostor), nebo jangového (ten zase potřebuje vzdušnější, otevřenější prostor) a znát jeho energie i energie těch, kteří do prostoru vstupují zvenčí.

Samotné umístnění dětského pokoje v rámci bytu či domu je pro zdravý vývoj dítěte nejvhodnější na východní či jihovýchodní straně, západní strana je pak vhodná pro předškolní děti. Severovýchod není vhodnou pozicí pro dětský pokoj sdílený sourozenci, protože mezi ně vnáší rivalitu. Severní strana je příliš klidná, má málo slunce a je dobrá třeba pro spaní, ale na učení nebo hraní už se moc nehodí. Jižní strana je zase příliš dynamická, je tam moc slunce a světla a je nevhodná zejména pro děti, které jsou příliš živé a potřebují spíše zklidnit.

Dětský pokoj má sloužit pro hry, odpočinek i studium. Každý dětský pokoj by tedy měl být pomyslně rozdělen na 3 zóny, a to akční (jang), kde se odehrává zábava, hry a pohybové aktivity, klidovou (jin), která je prostorem pro odpočinek a spánek a neutrální, kam patří ostatní činnosti, jako je studium. Zóny opticky oddělte třeba pomocí koberce, paravánu nebo závěsu. K rozdělení nepoužívejte těžký a mohutný nábytek s ostrými rohy.

<p>Dětský pokoj slouží nejdříve hlavně ke hrám a spánku, později i k učení. Foto: ©Depositphotos.com/oksun70</p>

Dětský pokoj slouží nejdříve hlavně ke hrám a spánku, později i k učení. Foto: ©Depositphotos.com/oksun70

V klidové zóně je nejdůležitější postel

Klidová zóna slouží ke spánku a regeneraci těla i mysli. K tomu je potřeba postel, noční stolek a nic jiného. Jeden ze směrů feng-šuej určuje podle data narození natočení postele do příznivého směru, ze kterého k dítěti přichází štěstí. Natočení postele jeho příznivým směrem je však ve většině případů nemožné nebo odporuje dalším zásadám toho, jak umístit lůžko v pokoji. Nejprve tedy dodržte základní a jednoduchá pravidla, a teprve pak řešte příznivé a nepříznivé směry.

Čelo postele opřete o stěnu, na které nejsou žádná okna ani dveře. Takovou stěnou totiž prochází aktivní energie, která nenechá dítě v klidu odpočívat. Postel by neměla stát v průvanu, který má nepříznivý vliv na zdraví. Na prostor postele by neměla mířit žádná ostrá hrana okna, dveří, stěny, trámu nebo stolu. Dítě by navíc mělo z postele vidět na dveře, a to v úhlu zhruba 45 stupňů. Postel umístěte co nejdále ode dveří a nikdy pod okno či šikminu. Pokud není jiná možnost, používejte u okna neprůhledný závěs a na noc zatáhněte. 

Na stěnu dejte obrázky z přírody, které pomohou s relaxací a uvolněním. Příliš mnoho sytých barev může vést k hyperaktivitě.

Dítě by nemělo spát nohama směrem ke dveřím, protože mu může ubývat energie a hrozí mu i oslabení imunity. Pokud není jiná možnost, dejte mu před postel alespoň symbolickou překážku, třeba židli, paraván nebo pár ozdobných krabic. Za hlavou spícího by měla být pevná opora, třeba zeď, čelo postele nebo skříň. Nad hlavou by pak nemělo být nic těžkého (ani police) a v těsné blízkosti hlavy by neměly být žádné elektrické přístroje (ani lampička). Kolem postele by mělo být uklizeno, aby dítě neusínalo v chaosu. 

V zóně odpočinku by měly být tlumené barvy nebo tapety se vzory, které navozují klid, spánek a odpočinek. Nesmí zde být žádné dynamické prvky, které by spánek mohly narušovat. Lepší jsou postele bez úložného prostoru, protože pod nimi může volně cirkulovat energie. Proto by pod postel nemělo dítě schovávat ani knížky nebo hračky. Pro klidný spánek nejsou vhodné lůžkoviny výrazných kontrastních barev, upřednostňujte raději pastelové odstíny. A myslete i na to, že přírodní materiály jsou vždy lepší než syntetické.

Neutrální zóna slouží ke studiu

Do neutrální zóny patří hlavně psací stůl a židle. Stůl dejte tak, aby dítě nesedělo zády ke dveřím a vidělo, kdo do pokoje vchází. Nemělo by se však dívat přímo na dveře. Pokud tuto komfortní pozici nemůžete zvolit, pořiďte dítěti masivní židli s velkým opěradlem, aby bylo zezadu alespoň pocitově "chráněno". Na zeď nad stolem pak pověste třeba malé zrcátko, aby dítěti stačil jediný pohled na zjištění toho, kdo vchází do dveří.

Dítě by mělo mít za zády pevnou zeď a nemělo by sedět zády k oknu. Na záda by neměl mířit žádný ostrý roh stěny, skříně či jiného nábytku. Pracovní stůl by měl mít pevné bočnice pro úplné oddělení od akční zóny, která by odpoutávala pozornost od učení. Dbejte na oblé rohy a ergonomické tvary. Ani stůl nemá stát v průvanu. Energii učení podpoří třeba pastelově žlutá barva a k soustředění na práci pomůže také pořádek a minimum věcí na stole.

Akční zóna je prostorem pro hraní

V akční zóně musí být kvalitní osvětlení, které je potřeba pro soustředění na hry a jinou zábavu. Do této zóny umístěte i úložné prostory pro hračky. Snad nejlepší jsou krabice a poličky, na které dítě snadno dosáhne. V případě dětského pokoje sdíleného sourozenci je třeba myslet i na optické oddělení samostatného prostoru pro každé dítě a prostoru na společné hry.

Jak by měl vypadat dětský pokoj podle feng-shui? Načerpejte inspiraci na Pinterestu.

V dětském pokoji by měla být podlaha, která hřeje. Ideální je podlahové vytápění nebo materiály, které navozují pocit tepla. Může to být třeba dřevěná podlaha nebo koberec. V hrací zóně byste měli zvolit koberec s delším chlupem, který je příjemný na dotek. Hrací zóna by měla být co nejpestřejší, proto klidně použijte zářivé barvy a divoké vzory. Přes den nechávejte hračky dětem na očích a dejte jim prostor na tvorbu. Ideální jsou stěny, po kterých mohou malovat. Malé děti nemají rády velký prostor, takže byste jim měli dopřát nějaké úkryty, třeba dětský stan nebo papírový domeček, a to hlavně ve velkých pokojích.

Jaké doplňky patří do dětského pokoje?

Elektrické přístroje vyzařují elektromagnetický smog, takže platí, že čím méně jich v pokoji bude a čím dále od postele, tím lépe. Pokud dítě musí mít počítač v pokoji, často větrejte a pořiďte do místnosti vodní fontánku nebo rostlinu fikus benjamín. Rostliny v květináčích by měly být co nejdále od postele, do menšího pokoje raději nedávejte žádné. Vybírejte zdravé rostliny se zakulacenými listy. Kaktusy a pichlavé, jedovaté a silně vonící rostliny do dětského pokoje nepatří. 

Prostor přede dveřmi nechejte volný, aby mohla správně proudit energie.

Příbytek zvířete umístěte do prostoru "mentorů" (kamarádů, rádců), tedy ideálně do první třetiny pokoje na pravé straně ode dveří. Dítě nenechávejte spát s domácím mazlíčkem v  posteli. Teplokrevná zvířata totiž mají aktivní energii, která narušuje harmonický odpočinek. Voda je nestabilní prvek a může přinášet problémy se zdravím, takže akvárium s rybičkami by v dětském pokoji nemělo vůbec být. Pokud není jiná možnost, tak ho alespoň dejte co nejdále od postele. 

Pokoj nezastavujte velkým nábytkem, jinak byste brzdili vývoj dítěte. Na vybavení dětského pokoje použijte především přírodní materiály, a to jak na nábytek, tak i na podlahy a textilie. Samozřejmostí by měly být zdravotně nezávadné organické nátěry. Plast, sklo a podobné chladné materiály z dětského pokojíčku raději vynechejte úplně. Při výběru dekoračních prvků se vyhněte všemu agresivnímu. Pro utužení vašeho vzájemného vztahu s dětmi dejte do dětského pokoje své fotografie tak, aby je děti měly stále na očích.

Zařídili jste dětem pokoj podle feng šuej, nebo si myslíte, že to nemá význam řešit? Podělte se o svůj názor v komentáři pod článkem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 1x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 114x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 182x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 213x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek