0komentářů

Jak dítě zabavit na dlouhé hodiny, a zároveň rozvíjet jeho schopnosti? Postavte mu na zahradě průlezku či tunel

Venku je krásně, ale vaše děti sedí u počítače, protože na zahradě je prý strašná nuda? Děti milují šplhání a různé skrýše, tak jim venku postavte prolézačku nebo tunel. Uvidíte, že je snadno dostanete ze židlí na čerstvý vzduch.
Vydáno: 19.07.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 614x

Děti milují různé skrýše, schovávačky a domečky. Průlezky jsou dalším pestrým oživením zahrady, a to především díky svým tvarům a pestrému designu. Většinou jsou součástí dětských hřišť, která v dítěti rozvíjí dovednosti jako šplh či lezení, a zároveň zlepšují orientaci v prostředí omezeného uzavřeného prostoru. Jako prolézačka poslouží konstrukce s prolézacími otvory, šplhací sítě, lana, zavěšené lavice i různé prolézací tunely.

Jak má vypadat správná průlezka?

Prolézačka je ideální hračkou pro rozvoj svalstva, rozvahy, plánování, přesnosti, jemné motoriky, kreativity a fantazie i posílení stavby těla. Proto by měla tvořit hlavně hodně zákoutí a úkrytů a mělo by se po ní dát všemožně šplhat. Snad nejjednodušší je pořídit na zahradu prolézací tunel. Ten poslouží jako pomůcka pro rozvoj kooperativního hraní, motoriky a svalstva. Je vhodný ke hrám i různým soutěžím, šplhat se však po něm moc nedá. Malí nezbedové se v něm ale mohou schovávat. 

Tunel může být vyrobený ze dřeva, plastu, kovu, i látky. Tunely seženete rovné, zahnuté i pospojované do většího "bludiště". Děti budou nadšené, pokud tunel napojíte na zahradní domeček nebo stan. Tunel pak vytvoří hůře dostupný vchod do jejich skrýše. Výhodou textilních tunelů z polyethylenu a samonosné konstrukce z pružných sklolaminátových tyček je jednoduchá montáž a lehká konstrukce.

<p>Děti různé prolézačky, skrýše a tunely zbožňují a dokáží si v nich dlouho hrát. Foto: ©Depositphotos.com/pahham</p>

Děti různé prolézačky, skrýše a tunely zbožňují a dokáží si v nich dlouho hrát. Foto: ©Depositphotos.com/pahham

Myslete na bezpečnost dítěte, ale nepřehánějte to

Celková výška atrakce pro předškoláky by neměla přesáhnout 120 centimetrů. U starších dětí je pak nejvyšší vhodná výška do 220 centimetrů. Rozestupy mezi komponenty vybavení by neměly být tak daleko, aby jimi dítě propadlo, ani menší než 20 cm, jinak hrozí riziko, že dítěti uvízne v mezeře hlava.

Prolézačky i tunely vždy pevně ukotvěte do země, aby nemohlo dojít k jejich vyvrácení. Kotvení zajistěte tak, aby o něj děti nezakopávaly. U tunelů si ověřte, že mají díly, které zabraňují jejich přetočení. Průběžně, a to i během roku, provádějte kontrolu stavu a poškozené nebo uvolněné části okamžitě vyměňte a opravte. Jako podklad je nejlepší tráva, případně dřevěné rohože. 

Při umístění průlezky vybírejte takové místo, na které dobře uvidíte z terasy i okna domu. Dítě by si nemělo hrát bez dozoru, takže je ideální pořídit k prolézačce i zahradní lavičku či lehátko, abyste ho měli stále na očích. Buďte však spíše pasivním pozorovatelem a zbytečně dítě nesekýrujte, že má dávat pozor na to a tamto. Jen ho odradíte od dalšího hraní. Co by to bylo za venkovní hry bez špinavého oblečení a pár oděrek?

Koupit nebo vyrobit?

Prolézačky můžete koupit hotové, ale pokud se vám žádná nelíbí, oslovte místního truhláře, ať vám nějakou vyrobí. Výhodou je, že prolézačku přizpůsobí vašim představám a potřebám. Šikovní kutilové zvládnou průlezku vyrobit i sami, a to většinou levněji. Podle velikosti sestavy vám montáž zabere pár hodin, víkend, ale i několik dnů. V případě kupovaných sestav vždy dodržujte montážní návod.

Průlezky bývají poměrně drahé. Malý tunel ve tvaru pejska dlouhý 0,9 metru vyrobený z konstrukční oceli a plastu stojí zhruba 19 000 Kč, tunel dlouhý 3,1 metru v kombinaci oceli a lanového tunelu pak stojí 40 000 Kč. Výjimkou jsou textilní tunely, které jsou docela levné. Tunel dlouhý 1,8 metru pořídíte už za cenu kolem 200 Kč. Cena prolézačky vyrobené na zakázku u truhláře pak závisí na materiálu a složitosti výrobku.

<p>Průlezky by neměly chybět na žádném dětském hřišti. Foto: ©Depositphotos.com/pahhamKez53</p>

Průlezky by neměly chybět na žádném dětském hřišti. Foto: ©Depositphotos.com/pahhamKez53

Máte na zahradě prolézačku, nebo raději s dětmi chodíte na veřejná dětská hřiště? Napište do komentáře pod článkem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 1x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Dejte stopku klasickým radiátorům a ohřejte se. Topit může u vás doma i obraz či zrcadlo

Dejte stopku klasickým radiátorům a ohřejte se. Topit může u vás doma i obraz či zrcadlo

Vydáno: 24.10.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 96x

Řešíte vytápění pro svůj nový rodinný domek nebo byt? Vyzkoušejte topení s pomocí infra topných panelů či zrcadel. Jednoduše je umístíte na zeď a potřebujete jen přívod elektřiny. Suché teplo nespálí, nevíří prach a vysouší i zdi.

Celý článek
Jak to vypadá u vodních znamení doma? Pojďte se podívat, jak bydlí a co mají rádi Rak, Ryby a Štír

Jak to vypadá u vodních znamení doma? Pojďte se podívat, jak bydlí a co mají rádi Rak, Ryby a Štír

Vydáno: 23.10.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 373x

Bydlení podle zvěrokruhu, část 2.: Jaký styl bydlení vyhledávají vodní znamení, tedy Rak, Ryby a Štír? Jaký mají vkus, co jim doma nesmí chybět a co naopak nemají rádi? Který nábytek a doplňky potřebují ke spokojenému bydlení?

Celý článek
Chcete, aby váš domov působil moderně, elegantně a vzdušně? Nebojte se při jeho zařizování použít sklo

Chcete, aby váš domov působil moderně, elegantně a vzdušně? Nebojte se při jeho zařizování použít sklo

Vydáno: 22.10.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 156x

Jak vypadá nábytek a bytový interiér ze skla? Které typy skla se v interiérech používají, jak bývá povrchově dokončené a co všechno se z něj vyrábí? Proč se sklo používá, jak moc je bezpečné pro děti a jak náročné je na údržbu?

Celý článek