PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Chcete se ve svém obývacím pokoji cítit dobře a v pohodě? Máme pro vás 10 tipů a triků, kam postavit sedačku

Obývák má sloužit hlavně k relaxaci a zábavě. Když je ale sedačka postavená na špatné místo, tak to moc nefunguje a vy si odpočinete málo. Kam tedy s ní? Podívejte se na 10 chytrých tipů, kam postavit pohovku v obývacím pokoji.
Vydáno: 18.07.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 5044x

Obývací pokoj by měl být místem, kde se setkává a baví celá rodina, případně obyvatelé bytu s přáteli. Kromě toho by však měl být i místem relaxace a pohody. To, že se v něm budete cítit dobře, neovlivníte jen barvou stěn, množstvím světla nebo výběrem správné televize či nábytku. Důležité je i to, jak všechen nábytek v místnosti rozmístíte. A protože středobodem obýváku bývá především sedačka, věnujte pozornost hlavně jí.

Rozestavení nábytku v obývacím pokoji má několik zákonitostí, které byste sice měli dodržovat, ale ne vždy je to s ohledem na velikost místnosti možné. Třeba střed pokoje by měl podle bytových návrhářů zůstat prázdný a pokoj by celkově neměl být příliš přeplněný nábytkem. Opak může vyvolávat pocit, že zde již nezbývá místo pro vás, živé osoby.

<p>Ve velkém prostoru můžete pomocí sedačky vytvořit zajímavé zónování. Foto: mt-nabytek.cz</p>

Ve velkém prostoru můžete pomocí sedačky vytvořit zajímavé zónování. Foto: mt-nabytek.cz

1) Sedačku nikdy nedávejte tak, abyste na ní seděli zády ke dveřím. Naopak ji vždy orientujte tak, abyste na dveře snadno viděli. Díky tomu budete mít přehled o tom, kdo do místnosti vchází a budete se moci snáze uvolnit. Však si zkuste na chvíli sednout zády ke dveřím. Cítíte se klidně, nebo vám to vadí a cítíte se nesví?

2) Okolo sedačky musí být dostatek místa, abyste o nic nezakopávali a do ničeho nenaráželi. Mezi pohovkou a dalším nábytkem by měla být mezera minimálně 60 centimetrů. Platí to zejména o prostoru mezi sedací soupravou a konferenčním stolkem či jinou odkládací plochou, kudy se často budete protahovat při usedání.

3) Sedačka by měla být postavená tak, aby se vám při pohledu z ní zdál prostor co největší. Pak budete mít pocit, že sedíte ve větší místnosti a nebudete se cítit tolik stísněně. I proto se v malém obýváku dává sedačka často ke zdi a do rohu (pokud to tedy není proto, že už na ni nezbylo nikde jinde místo).

Jak uspořádat nábytek v obývacím pokoji? Inspirujte se na Pinterestu.

4) Velikost sedačky vždy přizpůsobte velikosti místnosti. Do velkého prostoru vyberte velkou sedací soupravu, která prostor zaplní a zútulní, do malého prostoru volte menší dvoj nebo trojsedačku, případně pár křesel, aby místnost nebyla přeplněná.

5) Pokud máte dostatek prostoru, postavte sedací soupravu tak, abyste alespoň z jednoho místa viděli při sezení ven z okna. Sledování televize po čase unaví mysl i oči a nepřinese takový relax, jako pohled na mraky na nebi, krajinu, park, oblohu nebo i mihotající se život na ulici před domem.

6) Pokud nejste vyloženě televizní hypnotizéři, nemusíte umístění sedačky a dalšího nábytku podřizovat tomu, aby všichni viděli na obrazovku. Vždyť obývák by měl sloužit také ke společnému životu, takže byste měli vidět na všechny, co jsou v místnosti (tváří tvář k sobě). Snáze tak mezi sebou povedete hovor, případně můžete na odkládacím stolku rozehrát nějakou deskovou či karetní hru.

<p>Sedací nábytek rozmístěte tak, aby si všichni sedící viděli do tváře. Foto: mt-nabytek.cz</p>

Sedací nábytek rozmístěte tak, aby si všichni sedící viděli do tváře. Foto: mt-nabytek.cz

7) Jestli je to možné, nestavte sedačku rovnou ke stěně, ale postavte ji do prostoru. V takovém případě však volte model s pohledovou zadní částí. Ve velkém prostoru pomocí sedačky vytvoříte zajímavé zónování. V malých místnostech je naopak sedačka u zdi ideálním (a mnohdy jediným) řešením.

8) Pohovka by neměla stát přímo pod oknem, protože to pak směřuje k tomu, že televizi dáte přímo naproti oknu. Na obrazovce se pak mohou tvořit odlesky, což není příliš komfortní pro sledování ani zdravé pro oči. Druhým důvodem je topení, které ve většině případů bývá právě pod oknem. Pohovka pak brání šíření tepla do místnosti, zbytečně přetápíte a platíte více za energie. Posledním důvodem je také to, že si tím zhoršíte přístup k samotnému oknu.

9) Sedačka by měla být umístěna minimálně 20 centimetrů od zdroje tepla. Pokud by se topení dotýkala, mohlo by dojít k poničení potahu. Vhodné nejsou ani sluneční paprsky. Pokud pohovku postavíte mimo přímé sluneční světlo, předejdete vyblednutí a ztrátě barev.

10) Jestliže máte v obýváku krb, pak by od něj měla být sedačka umístěna v komfortní vzdálenosti 1,5 - 2 metry. Pokud tolik prostoru nemáte, dodržte alespoň bezpečnou vzdálenost. Ta je závislá na typu krbu, ale pohybuje se kolem 80 cm dopředu od krbu a 40 cm do boků. V těchto vzdálenostech by ostatně neměly být umístěny žádné hořlavé předměty.

<p>Pokud je to možné, tak sedací soupravu nedávejte před okno. Foto: mt-nabytek.cz</p>

Pokud je to možné, tak sedací soupravu nedávejte před okno. Foto: mt-nabytek.cz

Jak máte rozmístěný nábytek ve svém obývacím pokoji a kam jste postavili sedačku? Napište do komentáře pod článkem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 1x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 103x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 168x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 202x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek