0komentářů

Chcete se ve svém obývacím pokoji cítit dobře a v pohodě? Máme pro vás 10 tipů a triků, kam postavit sedačku

Obývák má sloužit hlavně k relaxaci a zábavě. Když je ale sedačka postavená na špatné místo, tak to moc nefunguje a vy si odpočinete málo. Kam tedy s ní? Podívejte se na 10 chytrých tipů, kam postavit pohovku v obývacím pokoji.
Vydáno: 18.07.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4690x

Obývací pokoj by měl být místem, kde se setkává a baví celá rodina, případně obyvatelé bytu s přáteli. Kromě toho by však měl být i místem relaxace a pohody. To, že se v něm budete cítit dobře, neovlivníte jen barvou stěn, množstvím světla nebo výběrem správné televize či nábytku. Důležité je i to, jak všechen nábytek v místnosti rozmístíte. A protože středobodem obýváku bývá především sedačka, věnujte pozornost hlavně jí.

Rozestavení nábytku v obývacím pokoji má několik zákonitostí, které byste sice měli dodržovat, ale ne vždy je to s ohledem na velikost místnosti možné. Třeba střed pokoje by měl podle bytových návrhářů zůstat prázdný a pokoj by celkově neměl být příliš přeplněný nábytkem. Opak může vyvolávat pocit, že zde již nezbývá místo pro vás, živé osoby.

<p>Ve velkém prostoru můžete pomocí sedačky vytvořit zajímavé zónování. Foto: mt-nabytek.cz</p>

Ve velkém prostoru můžete pomocí sedačky vytvořit zajímavé zónování. Foto: mt-nabytek.cz

1) Sedačku nikdy nedávejte tak, abyste na ní seděli zády ke dveřím. Naopak ji vždy orientujte tak, abyste na dveře snadno viděli. Díky tomu budete mít přehled o tom, kdo do místnosti vchází a budete se moci snáze uvolnit. Však si zkuste na chvíli sednout zády ke dveřím. Cítíte se klidně, nebo vám to vadí a cítíte se nesví?

2) Okolo sedačky musí být dostatek místa, abyste o nic nezakopávali a do ničeho nenaráželi. Mezi pohovkou a dalším nábytkem by měla být mezera minimálně 60 centimetrů. Platí to zejména o prostoru mezi sedací soupravou a konferenčním stolkem či jinou odkládací plochou, kudy se často budete protahovat při usedání.

3) Sedačka by měla být postavená tak, aby se vám při pohledu z ní zdál prostor co největší. Pak budete mít pocit, že sedíte ve větší místnosti a nebudete se cítit tolik stísněně. I proto se v malém obýváku dává sedačka často ke zdi a do rohu (pokud to tedy není proto, že už na ni nezbylo nikde jinde místo).

Jak uspořádat nábytek v obývacím pokoji? Inspirujte se na Pinterestu.

4) Velikost sedačky vždy přizpůsobte velikosti místnosti. Do velkého prostoru vyberte velkou sedací soupravu, která prostor zaplní a zútulní, do malého prostoru volte menší dvoj nebo trojsedačku, případně pár křesel, aby místnost nebyla přeplněná.

5) Pokud máte dostatek prostoru, postavte sedací soupravu tak, abyste alespoň z jednoho místa viděli při sezení ven z okna. Sledování televize po čase unaví mysl i oči a nepřinese takový relax, jako pohled na mraky na nebi, krajinu, park, oblohu nebo i mihotající se život na ulici před domem.

6) Pokud nejste vyloženě televizní hypnotizéři, nemusíte umístění sedačky a dalšího nábytku podřizovat tomu, aby všichni viděli na obrazovku. Vždyť obývák by měl sloužit také ke společnému životu, takže byste měli vidět na všechny, co jsou v místnosti (tváří tvář k sobě). Snáze tak mezi sebou povedete hovor, případně můžete na odkládacím stolku rozehrát nějakou deskovou či karetní hru.

<p>Sedací nábytek rozmístěte tak, aby si všichni sedící viděli do tváře. Foto: mt-nabytek.cz</p>

Sedací nábytek rozmístěte tak, aby si všichni sedící viděli do tváře. Foto: mt-nabytek.cz

7) Jestli je to možné, nestavte sedačku rovnou ke stěně, ale postavte ji do prostoru. V takovém případě však volte model s pohledovou zadní částí. Ve velkém prostoru pomocí sedačky vytvoříte zajímavé zónování. V malých místnostech je naopak sedačka u zdi ideálním (a mnohdy jediným) řešením.

8) Pohovka by neměla stát přímo pod oknem, protože to pak směřuje k tomu, že televizi dáte přímo naproti oknu. Na obrazovce se pak mohou tvořit odlesky, což není příliš komfortní pro sledování ani zdravé pro oči. Druhým důvodem je topení, které ve většině případů bývá právě pod oknem. Pohovka pak brání šíření tepla do místnosti, zbytečně přetápíte a platíte více za energie. Posledním důvodem je také to, že si tím zhoršíte přístup k samotnému oknu.

9) Sedačka by měla být umístěna minimálně 20 centimetrů od zdroje tepla. Pokud by se topení dotýkala, mohlo by dojít k poničení potahu. Vhodné nejsou ani sluneční paprsky. Pokud pohovku postavíte mimo přímé sluneční světlo, předejdete vyblednutí a ztrátě barev.

10) Jestliže máte v obýváku krb, pak by od něj měla být sedačka umístěna v komfortní vzdálenosti 1,5 - 2 metry. Pokud tolik prostoru nemáte, dodržte alespoň bezpečnou vzdálenost. Ta je závislá na typu krbu, ale pohybuje se kolem 80 cm dopředu od krbu a 40 cm do boků. V těchto vzdálenostech by ostatně neměly být umístěny žádné hořlavé předměty.

<p>Pokud je to možné, tak sedací soupravu nedávejte před okno. Foto: mt-nabytek.cz</p>

Pokud je to možné, tak sedací soupravu nedávejte před okno. Foto: mt-nabytek.cz

Jak máte rozmístěný nábytek ve svém obývacím pokoji a kam jste postavili sedačku? Napište do komentáře pod článkem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 2x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Zabrání prahy pod dveřmi průvanu v bytě či domě, nebo jsou zbytečné? Podívejte se na další bytový mýtus

Zabrání prahy pod dveřmi průvanu v bytě či domě, nebo jsou zbytečné? Podívejte se na další bytový mýtus

Vydáno: 26.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 77x

U dveří prý musí být práh, aby pod nimi netáhlo a nešířily se pachy a hluk. Opravdu to bez prahu nejde, nebo je to další bytový mýtus? Můžete prahy něčím nahradit? Jak fungují přechodové lišty a co je to mechanický padací práh?

Celý článek
Nafukovací postele a lůžka používejte spíše pro příležitostné spaní a návštěvy. Zdravá záda nadevše

Nafukovací postele a lůžka používejte spíše pro příležitostné spaní a návštěvy. Zdravá záda nadevše

Vydáno: 25.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 47x

Pokoj pro hosty není zdaleka běžnou součástí všech obydlí. Návštěvu z daleka ale musíte zpravidla někam uložit. Přenechat jí vlastní ložnici a spát na zemi je ale nesmyslná oběť. Využijte nafukovací matrace, nebo i celé postele.

Celý článek
2komentářů
Jak najít lokálního farmáře či pěstitele? Stačí vám smartphone s připojením k internetu a správnou aplikací

Jak najít lokálního farmáře či pěstitele? Stačí vám smartphone s připojením k internetu a správnou aplikací

Vydáno: 24.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 87x

Zajímáte se o to, co dáváte sobě a své rodině na talíř? Chcete podporovat lokální pěstitele a farmáře, ale nevíte, kde je hledat? Nainstalujte si 4 aplikace, které vám je pomohou najít a které vám o nich řeknou víc než jen adresu.

Celý článek