PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

I drsný beton a obnažená konstrukce může vypadat stylově. Jak si zařídit interiér ve stylu brutalismu?

Brutalistní stavby dodnes budí vášně. Pro někoho jsou skvostem, podle jiných hyzdí okolní městskou zástavbu. Jak je poznáte a jak si můžete zařídit interiér ve stylu brutalismu? Jaká je historie tohoto architektonického směru?
Vydáno: 15.07.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1841x

Brutalismus je moderní architektonický styl, který byl populární hlavně v letech 1954 - 1970. Název brutalismus je nejspíše odvozen z francouzského slovního spojení "béton brut", což znamená režný (hrubý) beton. Podle jiné interpretace vychází název z počátečních písmen Petra (měl přezdívku Brut) a Ali Smithsonových, ale pravděpodobnější je souvislost s hrubým "brutálním" charakterem staveb. Podle Jamese Stirlinga (jednoho z představitelů brutalismu) si brutalisté před sebe nekladli ani tak požadavky estetické, jako především etické. Stavba má mít zapamatovatelný obraz, jasné vyjádření konstrukce a materiálu a má odrážet "realitu daného místa a doby".

<p>Obytný komplex Habitat 67 v kanadském Montrealu navrhl architekt Moshe Safdie. Foto: ©Depositphotos.com/ClickImages</p>

Obytný komplex Habitat 67 v kanadském Montrealu navrhl architekt Moshe Safdie. Foto: ©Depositphotos.com/ClickImages

Historie brutalismu

K hlavním brutalistickým tvůrcům patřil Le Corbusier, v jehož díle se náznaky brutalismu objevovaly už od třicátých let. Architekt jimi reagoval na přílišnou jednotvárnost funkcionalistických staveb. V souvislosti s Le Corbusierovými pracemi se surovým betonem se do brutalismu začaly zařazovat stavby s přiznaným neopracovaným a nijak neupravovaným betonovým povrchem.

Dalšími významnými brutalistními architekty byli třeba Alison a Peter Smithsonovi, Louis Kahn či James Stirling. Alison a Peter Smithsonovi dokončili v roce 1954 budovu střední školy v britském městě Hunstantonu. Stavba odpovídala běžnému pojetí mezinárodního stylu, ale autoři směřovali ke konstrukční pravdivosti a použili surové betonové povrchy stěn a stropů a volně viditelné vedení potrubí. Sami autoři začali v tomto období pojem brutalismus používat v souvislosti s architekturou.

V českých zemích je významnou brutalistní stavbou třeba správní budova podniku Merkuria v Praze – Holešovicích, hotel Intercontinental v Praze, Obchodní dům Kotva v Praze, Obchodní dům Prior v Olomouci nebo budova Nové scény Národního divadla v Praze. Ve světě je to třeba obytný komplex Habitat 67 v Montrealu, Trellick Tower v Londýně, National Assembly Building of Bangladesh v Dhace nebo The Unité d'habitation v Marseille.

Jak poznáte brutalistní stavby?

Brutalistní architekti uplatňují zásadu uzavřeného půdorysu a obrysu a usilují o vytvoření vyhraněného obrazu stavby a jasné zvýraznění konstrukce a materiálu. Záměrně ponechávají stavební materiály (obzvláště beton) v surovém stavu, přičemž velké plochy surových stěn kontrastují se zasklenou konstrukcí nebo malými okny (častěji). Stavby působí uzavřenou kompaktní skladbou hmot (často v podobě kvádru), členění fasády je obvykle svislé.

V exteriéru i interiéru je použitý pohledový beton, který má hrubou strukturu dřevěného bednění či jiných materiálů, do kterých byl vléván.

Styl je bohatý na opakování a pravidelnost, ale základní koncepce je obohacená autorskými prvky (často mohutně formovanými) a nepravidelnými betonovými plochami. Použitý beton má strukturu získanou odléváním do záměrně drsného a hrubého dřevěného bednění (pohledový beton). Častým brutalistním prvkem jsou obnažená konstrukce i technické prvky a mohutné rozšiřující se betonové pilíře, na nichž celá budova stojí.

Kromě betonu využívají architekti i neomítnuté cihly, sklo, ocel, hrubý tesaný kámen a gabiony. Brutalistické stavby jsou vždy výrazně autorským a tvůrčím počinem, a proto mají známku exkluzivity. Zatímco architekti jsou většinou brutalistními stavbami fascinováni, široká veřejnost je spíše odmítá. Lidé totiž architekty a jejich stavby často kritizovali pro ignorování architektonických či historických prvků a stylů okolní zástavby.

Vybavte si interiér ve stylu brutalismu

Dnes se již vyloženě brutalistní stavby nejspíše nestaví, a pokud ano, jsou spíše mixem několika stylů a pouze pár prvky odkazují na brutalismus. Brutalismus při výrobě nábytku a doplňků propagoval třeba Paul Evans nebo Curtis Jere. Většina kousků však byly originály vyrobené na zakázku, takže jsou dnes docela drahé. Pokud chcete najít nějaké brutalistní originály nebo reprodukce, budete se muset podívat spíše na zahraničních e-shopech.

Při výrobě nábytku a bytových doplňků se používalo tmavé dřevo, kov, ohýbané trubky i plechy, sklo, kůže a beton. Nábytek byl většinou mohutný a s přiznanou konstrukcí. Tvary byly geometrické, ale netradiční, povrch býval hrubý a plastický. Dřevěný nábytek býval dekorovaný geometrickým reliéfem nebo kousky řezané oceli a často byl potažený roztaveným bronzem. Kov býval patinovaný a často vypadal jako zrezivělý.

Pokud byste chtěli do svého interiéru vnést nádech brutalismu, využijte betonové stěrky na stěny, podlahy a strop a pořiďte si vhodný nábytek a bytové doplňky, které odráží brutalistní styl. Jako doplňky volte měděné a mosazné rámy zrcadel, sochy hrubě vytesané z kamene či vytvořené z hlíny nebo kovu a industriální prvky a svítidla.

Zaujal vás brutalistní styl, nebo tíhnete k jinému architektonickému směru? Podělte se o svůj názor s ostatními čtenáři v komentáři pod článkem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 1x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 136x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 224x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 235x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek