0komentářů

V létě je fajn využívat babské rady proti nadměrnému pocení. 22 tipů na bylinky, jídla, nápoje i úpravu režimu

Úmorná letní vedra každý nemiluje. Lepší je schovat se do stínu a použít chladicí ručník nebo šátek. Ale co když máte pocit horka dlouhodobě a navíc se pořád nadměrně potíte? Čtěte babské rady, jak se nepříjemnému pocení bránit.
Vydáno: 15.07.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2486x

Letní tropické dny s průměrnou teplotou nad 30 °C jsou v našich zeměpisných šířkách stále častější. Někdo se na tato období těší, jiní je snáší pro změnu hůře. Horka jim přináší únavu, vyčerpání, ale i nepříjemné pocení. I když je to přirozená „chladicí“ ochrana organismu, nadměrné pocení vám jistě na dobré pohodě nijak nepřidá. Může být důsledkem zdravotních problémů, ale ještě před lékařem vyzkoušejte některou z osvědčených a dlouho tradovaných babských rad.

Příčin přílišného pocení může být celá řada. Většinou jsou nervového původu. Pot se vám objeví při zvýšené nervozitě na dlaních, v podpaží, při pocitu strachu třeba potmě v ložnici vyrazí na čele. Můžete ale mít i závažné problémy třeba se štítnou žlázou, ledvinami, či s počínající cukrovkou. Proto pokud zkusíte pár babských rad a situace se nezmění, navštivte raději svého lékaře a poraďte se s ním.

<p>Nadměrné pocení vám pomohou zastavit odvary, koupele i čaje ze široké škály bylinek. Foto: ©Depositphotos.com/marilyna</p>

Nadměrné pocení vám pomohou zastavit odvary, koupele i čaje ze široké škály bylinek. Foto: ©Depositphotos.com/marilyna

Nejjednodušší prevencí proti zbrocení potem je mírná úprava jídelníčku. Zařaďte si do něj lískové ořechy, otruby, mák, vločky a kysané i syrové zelí. Pijte kakao, ale i podmáslí. Snažte do těla dostat více hořčíku. Výborný je také odvar ze šalvěje. Do půllitru vroucí vody vhoďte lžíci šalvěje, ½ lžíce ořechových listů a ½ lžíce přesličky, ¼ lžíce meduňky a ¼ lžíce řebříčku. Tři minuty povařte, odvar nechte vychladnout, přeceďte a vypijte na dvakrát, ráno a večer.

Vyhýbejte se těžkým smaženým jídlům, výraznému koření, a nepijte ani příliš studené, ani příliš horké nápoje. Pitný režim totiž hraje velkou roli. Doplňte svůj výživový koncept také kouzelnými účinky kopřivy. Obden pijte kopřivový čaj, případně si jednou týdně dopřejte kopřivový salát. Na přílišné pocení zabírá i nápoj z 20 g droždí, rozdrobených v půl sklence mléka a krátce povařených.

Pokud babské rady na pocení nezaberou, zajděte raději ke svému lékaři

Potí se vám hodně ruce? Abyste se nemuseli bát představovat, koupejte si ruce v šalvějové lázni. Spařte vroucí vodou 20 g sušené šalvěje lékařské, nechte 10 minut vyluhovat a sceďte. V příjemně teplém nálevu namáčejte ruce asi 20 minut. Kúru provádějte asi 3 × týdně. Lázeň zkombinujte i s kozlíkovou tinkturou, hodně to pomáhá.

Celkovou léčivou koupel na nadměrné pocení popisují už starověké recepty. Před vaším pobytem v koupelně litrem vody zalejte šálek anděliky lékařské a šálek rozdrobené dubové kůry. Uveďte vodu do varu a hned poté přihoďte dvě lžíce máty a stejné množství ořechových listů. Několik minut povařte a po mírném vychladnutí odvar přeceďte. Extrakt přidávejte 2 × týdně do koupele, spolu s 10 kapkami růžového oleje.

<p>Pocení je přirozená reakce organismu na úmorné vedro, ale když je něčeho moc...Foto: ©Depositphotos.com/avemario</p>

Pocení je přirozená reakce organismu na úmorné vedro, ale když je něčeho moc...Foto: ©Depositphotos.com/avemario

Na pocení nervového původu doporučovaly babičky pít 3 × denně nápoj ze 7 kapek tinktury z kozlíku lékařského. Je k dostání mimo jiné v lékárnách s přírodními produkty. Pokud si chcete vyrobit jiný nápoj, smíchejte 20 g kořene kozlíku lékařského a po 10 g přesličky rolní a listu máty peprné. Směs přelijete vroucí vodou, 20 minut vyluhujte, sceďte a vypijte těsně před spaním.

Další recepty, jak se zbavit pocení nohou:
* Svařte 30 gramů vrbové kůry v ½ litru vody, nechte zchladnout a vícekrát týdně nohy koupejte
* Lžíci listů ořešáku zalijte hrnkem horké vody, 10 minut nechte louhovat a pak nohy oplachujte
* Proti zápachu si dejte do bot malý stříbrný předmět, nebo používejte vložky s příměsí stříbra
* Noste jenom vlněné nebo bavlněné ponožky, vyhněte se umělým vláknům a silonu

Co je i společensky nepříjemné, to je nadměrné pocení nohou. Zbavte se jej ze stejných dílů listu ořešáku vlašského, natě přesličky rolní a šalvěje lékařské. Lékárnou bude tentokrát vaše kuchyně. Povařte byliny ve čtvrtlitru vody asi 5 minut. Sceďte a extrakt nalejte do 2 litrů teplé vody. Koupel nohou provádějte asi 20 minut, poté ji zakončete ponořením nohou do ledové vody zhruba na půl minuty. Končetiny neutírejte, ale zabalte je po této proceduře na 10 minut do teplé bavlněné látky.Postižení nadměrným pocením si velmi chválí detoxikační kúru celého organismu, po níž problém zmizí.  Směs stejných dílů yzopu lékařského, máty peprné a šalvěje lékařské spařte 200 ml vroucí vody, nechte 10 minut vyluhovat, sceďte a vypijte. Tento čaj užívejte ráno a večer před spaním, po delší dobu. Pocení se výrazně zmírní většinou po jednom měsíci. Mrkněte se na pár rad, jak se zbavit zápachu při pocení.

Podle zejména indických zvyklostí je vhodnější v horku vypít teplejší nápoj. Při vypití studeného čaje či kávy se sice rychle zchladíte, to ale dlouho nevydrží. Navíc riskujete bolest v krku. Zato po konzumaci teplejší varianty tělo reaguje na změnu teploty, čímž zvýší produkci potu. Organismus se tak začne jeho odpařováním z kůže přirozeně ochlazovat.

Na nadměrné pocení je vhodný i libeček, vřes, ale také plavuň vidlačka.

V horkých letních dnech je podle řady zdrojů vhodné konzumovat „ochlazující“ potraviny. Patří sem například kysané výrobky, jako kefír, jogurt, či zákys. Na Balkánu zase mají v oblibě tekuté jogurty. Indové, Thajci, Mexičani i další národy jedí v horku velmi ostré pokrmy s chilli i pálivými papričkami. Teplá káva rozproudí váš metabolismus. Tělo dostane signál, že se má ochladit, což se stane pocením. Nejprve se tak tělo sice zapotí, ale pak je mu příjemněji.

Nejen ke kávičce při odpočinku v obývacím pokoji vždy pijte v teplech hodně vody nebo šťáv. Všechny nápoje si dávejte raději v pokojové teplotě, tělo se tak nebude chtít zahřívat. Obecně dodržujte pitný režim a raději více pijte, než jezte. V horku je to víc než důležité. Upřednostňujte ovoce a zeleninu, mají v sobě hodně vody, dodají vám potřebné vitamíny, a navíc ochladí. Ochlazují také některé bylinky, třeba máta nebo meduňka. Když přidáte i citrusy, neměli byste se přehřívat.

<p>Někdy ani perspirant nepomůže, ale jinak je to v horkém počasí hodně dobrá volba. Foto: ©Depositphotos.com/CITAlliance</p>

Někdy ani perspirant nepomůže, ale jinak je to v horkém počasí hodně dobrá volba. Foto: ©Depositphotos.com/CITAlliance

Nadměrné pocení je odborným lékařským termínem hyperhidróza. Lidé, postižení touto nemocí se většinou potí i pětkrát víc, než je běžné. Nemocní se silně potí i v klidu při nízké teplotě, ničí boty jako na běžícím pásu, mají neustále vlhké dlaně a orosený obličej. V odůvodněných případech vás bude lékař léčit, protože není pocení jako pocení.

Jednou z léčebných metod jsou injekce botulotoxinu A. Blokuje uvolňování látek, které způsobují produkci potu. Pocení ustupuje do týdne a jeho účinek trvá minimálně čtyři měsíce až jeden rok. Samotný zákrok trvá necelou půlhodinu a zaplatíte za něj 5 000 až 15 000 Kč. Dalšími možnostmi jsou třeba elektrická koupel, v extrémním případně ta nejradikálnější, chirurgické vyoperování potních žláz.

Pocení je normální jev, který reguluje organismus a chrání ho před přehřátím. Je v pořádku, pokud se potíte v teple, při tělesné námaze, když máte horečku nebo strach. Lidé postižení hyperhidrózou se ale kromě těchto situací potí i v klidu a při nízké teplotě.

Pro přečkání horkého léta ve zdraví využívejte i některé z dalších tipů a chladivých rad. Vyhněte se například oblečení z umělých materiálů a směsí. Nejlepší je bavlna, která dobře odvádí pot, saje a chladí. Nesnažte se také ve vedru lámat jakékoliv rekordy, ať už sportovní nebo pracovní. Jestliže máte volno, natáhněte se do stínu na zahradní lehátko, a sem tam se smočte v bazénu. Pro ochlazení využijte i zahradní sprchu, mlžící sadu nebo postřikovač na trávník.

<p>No fuj, to je tedy síla! Nenechte lidi kolem sebe krčit nos a nadměrné pocení řešte. Foto: ©Depositphotos.com/atholpady</p>

No fuj, to je tedy síla! Nenechte lidi kolem sebe krčit nos a nadměrné pocení řešte. Foto: ©Depositphotos.com/atholpady

V případě vysokých teplot je také dobré ochlazovat nohy a zátylek. Kapesník namočený ve studené vodě a přiložený na zátylek velmi osvěží, podobně jako nohy strčené do „lavoru“ ledové vody. Dost vám pomůže i ochlazení tepny na zápěstí. Pokud máte v místnosti dvě okna, otevřete jedno dokořán a druhé jen na ventilačku. Dvěma různě velkými průduchy začne rychle působit průvan. Podívejte se i na další možnosti, co dělat v horkém létě, abyste zůstali v ideální pohodě.

Antiperspiranty známé z reklam jsou sice fajn, ale neléčí příčiny vašeho pocení. Tělo se trochu potit musí, je to jeho přirozená reakce. Proto neomezujte tekutiny, naopak se raději vyhněte konzumaci tuků, pórku, cibule a česneku. Dobře větrejte a ráno se sprchujte střídavě teplou i studenou vodu. A pokud ani babičkovské rady váš problém s velkým pocením neomezily, opravdu vyhledejte lékaře.

Jakými způsoby se v horkých dnech chladíte vy? Napište do komentáře pod článkem, které tipy využíváte a poraďte některý z osvědčených i ostatním čtenářům.

Podívejte se i na další články na téma Babské rady a zdraví:
1. Znáte vzorec H2O2? Babky radí 20 triků, co dělat s peroxidem vodíku doma i pro zdraví
2. Bzíííí, bzííí…obtěžují vás doma komáři a mouchy? Oprašte babské rady i na mšice
3. 10 častých zdravotních problémů, které vás potkávají na cestách + babské rady, jak je vyřešit

Sdílejte tento článek 0x 0x 1x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Japonské rohože, tatami či futony vám zajistí zdravý spánek. Vyzkoušejte exotiku ze Země vycházejícího slunce

Japonské rohože, tatami či futony vám zajistí zdravý spánek. Vyzkoušejte exotiku ze Země vycházejícího slunce

Vydáno: 25.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 3x

Hledáte lůžkové vybavení do své nové ložnice a nebráníte se trošce východoasijské exotiky? Vaší bránou do klidného úkrytu před bláznivým světem budou futonové matrace, postel, či rohože. Japonský styl=čistota a kontakt s přírodou.

Celý článek
Chcete mít voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyzkoušejte kouzlo katalytické lampy a hoření bez plamene

Chcete mít voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyzkoušejte kouzlo katalytické lampy a hoření bez plamene

Vydáno: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 55x

Potřebujete provonět domov, zbavit se všech nežádoucích pachů a vydezinfikovat vzduch? Pořiďte si katalytickou lampu. Na jakém principu funguje, co všechno umí, kolik stojí a jak byste ji měli správně používat a čistit?

Celý článek
Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Vydáno: 23.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 79x

Stala se vám v kuchyni nehoda a poškodili jste si s těžkým nádobím pracovní desku? Nemusíte ji hned měnit. Drobné škrábance a rýhy jdou opravit se speciálními přípravky a vosky. Stačí je rozehřát, setřít stěrkou a potom rozleštit.

Celý článek