PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

V parném létě patří na terasu či zahradu nafukovací bazén. Jak si ale nadzemní gumák postavíte? Poradí Vteřinový manžel

Parná léta často doprovází přeplněná koupaliště, plná lehce nervózních lidí. Pokud máte rádi své soukromí, pořiďte si své koupací místo doma na zahradě. Vteřinový manžel vám poradí, jak vybrat a postavit nadzemní nafukovací bazén.
Vydáno: 14.07.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2138x

Úmorné vedro dokáže uondat a udolat nejeden odolný organismus. Nechcete se přece jenom potit, případně znovu navštěvovat přeplněné koupaliště. Máte velkou terasu nebo kousek volné zahrady? Pořiďte si svůj nafukovací nadzemní bazén, neboli "gumák". Osvěžíte se v něm podle vlastních potřeb a chuti. K sehnání je snad v každém hobby marketu nebo specializované prodejně.

Vodní radovánky v bazénech jsou prima, i děti si rády zařádí

Obliba nadzemních bazénů v poslední době stoupla. Na trhu jsou v mnoha typech a velikostech. Jednoduché provedení v rozměrech 366 × 91 cm dostanete i s kartušovou filtrací za 2 600 až 3 000 korun, schůdky si k němu ale musíte ještě dokoupit. Při stavbě pouze nafouknete horní límec a stoupající vodní sloup pak postaví celý bazén vlastně sám. Je to vlastně koupelna pro všechny.

<p>Nafukovací nadzemní bazén postavíte rychle a stejně rychle se i vykoupete. Foto: ©Depositphotos.com/depfotovampir</p>

Nafukovací nadzemní bazén postavíte rychle a stejně rychle se i vykoupete. Foto: ©Depositphotos.com/depfotovampir

Samonosné nafukovací bazény jsou nejčastěji z trojvrstvého PVC a mají pevné vinylové dno. Stačí, když pro ně jen vyrovnáte vyhlédnuté místo, odstraníte ostré kameny i větvičky a položíte patřičný rozměr geotextilie. Bazény existují v kruhovém a oválném tvaru, většinou mají o průměrech 3,6 m, 4,5 a 5,5 metru. Hloubka má také více variant, od 0,7 až po 1,2 metru.

„Neumí číst, psát, ani plavat,“ říkali prý staří Řekové o někom, kým pohrdali.

Filtraci, schůdky, krycí plachtu a další doplňky můžete dokoupit dodatečně. Počítejte ale s tím, že nejlevnější pískové filtrace stojí kolem 4 000 Kč, solární ohřev zhruba 5 000 Kč, elektrický půlku. Geotextilní podložka pod bazén vás přijde asi na tisícovku. Stejnou částku si rezervujte na solární plachtu, plus další na ruční vysavač nečistot a síťku na hladinové nečistoty. Určitě budete kvůli kvalitní vodě kupovat poměrně často i bazénovou chemii.

<p>Dokupte si i atrakce pro menší děti, taková skluzavka je bude hodně bavit. Foto: ©Depositphotos.com/lucidwaters</p>

Dokupte si i atrakce pro menší děti, taková skluzavka je bude hodně bavit. Foto: ©Depositphotos.com/lucidwaters

Při napouštění bazénu nikam nespěchejte.  Po prvních centimetrech vody urovnávejte fólii dna, aby zůstala hezky rozložená a bez varhánků. Při zvedání nafouknutého kruhu pak pečlivě a s láskou „rovnejte“ stěny. Bazény bývají citlivé na vodorovný podklad. Dávejte si proto pozor, abyste místo kruhu nenafoukli nestabilní ovál. Při normálním zacházení nehrozí žádné protržení, ale nesmíte do bazénu pouštět vyblbnout své psí miláčky.

Bazénová chemie pomáhá udržet čistou vodu správné pH vody i hodnoty chloru

Do některých rodinných bazénů se vejdete i s tetičkou. Za kousek se čtyřmi opěradly v rozích a o rozměrech 229 × 229 × 66 cm budete platit kolem 1 800 Kč, ale posezení v mělké vodě je prima, navíc využijete i dva držáky na nápoje. Můžete si je sem přenést ze zahradní nábytkové sestavy, na které jste právě rozjeli letní party. Spolu s bazénkem dostanete zpravidla i pumpičku pro nafukování a sada lepících záplat na případné opravy. To bývá ostatně nejčastější řešená závada.
Údržba bazénů je jinak velmi jednoduchá. Nenechávejte je na žhnoucím slunci plně nafouknuté bez vody. Mohly by povolit ve spojích, díky rozpínajícímu se vzduchu. Po skončení vodních radovánek nechte vyfouknuté bazény dobře proschnout, aby zbytečně nezatuchly a sloužily i v dalších letech. Pokud se vám bazén podařilo zašpinit, použijte měkký hadr a mýdlový roztok.

Vyfouknuté bazény nechte před uložením dobře proschnout, abyste je neponičili.

Při nákupu bazénu se vždy přesvědčte, že plast je kvalitní, pevný a zdravotně nezávadný. Přes zimu pak výrobek uskladněte v suchu a pokud možno ne v mrazu. Zkuste najít třeba místečko v předsíni. Měkké plasty a gumy hlubokou zimou trpí, materiál bývá křehčí a snáz po nafouknutí praská. V létě vás pak mohou nepříjemně překvapit drobné trhliny, a poté už jen unikající vzduch.

<p>Dětem přidejte do bazénu hračky a není nad chladivou koupel za horkého letního dne. Foto: ©Depositphotos.com/kikovic</p>

Dětem přidejte do bazénu hračky a není nad chladivou koupel za horkého letního dne. Foto: ©Depositphotos.com/kikovic

Domácí koupání máte rádi, svědč o tom rozsáhlé internetové diskuze, hlavně o udržení kvalitní vody. Svůj recept popsala čtenářka s přezdívkou Verča: „S filtrací vodu neměníte za celou sezonu, pořád cirkuluje a nekazí se. Nejdřív kupte Chlorový šok, podle počtu kubíků vody. My máme 15-ti kubíkový bazén, tak rozmíchám 15 lžic a přidám do vody.“ Druhý den potom přidává čtenářka chlorové tablety. „Tableta mi tam vydrží od jednoho týdne do 14 dnů, jak kdy,“ dodala Verča.

Nezapomeňte se chránit před sluníčkem, nad vodou to pálí

Šplouchání a hraní ve vodě si zamilují i vaše děti. Cákejte se celá rodina dohromady. Příjemně se ochladíte a v létě si patřičně zařádíte. Nezapomeňte ale přikoupit pro všechny voděodolný opalovací krém s vysokým ochranným faktorem, abyste se na sluníčku nespálili. Ochlazování ve vodě vás i děti ochrání před přehřátím organismu a ohraničený prostor dává navíc mrňousům pocit bezpečí.

Osvěžujete se při letních vedrech v nafukovacím bazénu? Napište do komentáře pod článkem, jaký máte doma typ, jaké máte provozní zkušenosti a poraďte s výběrem ostatním čtenářům.

Přečtěte si také další díly seriálu Vteřinový manžel:
1. Jak v pohodě zvládnout montáž nábytku + 5 dobrých rad k tomu.
2. Čištění odpadu vás předem děsí? Vteřinový manžel radí: Jak rozebrat a složit sifon v 5 krocích.
3. Máte doma studené radiátory a je vám zima? Odvzdušněte topení.
4. Chcete ušetřit za vytápění? Vteřinový manžel poradí, jak vybrat a nalepit těsnění do oken i dveří.
5. Co dělat, když doma nejde elektrický proud? Zkontrolujte žárovky, natáhněte jističe.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 103x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 169x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 202x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek