0komentářů

Venku je krásně, ale musíte být doma, protože vaříte oběd? Postavte si zahradní kuchyň a kuchtěte na vzduchu

Rozhodli jste se uspořádat zahradní párty a gril vám nestačí? Zařiďte si venkovní kuchyni. Co k tomu potřebujete a jaký nábytek a vybavení zvolit? Na kolik zahradní kuchyně přijde a můžete si ji postavit svépomocí? Čtěte dále.
Vydáno: 13.07.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1940x

Baví vás vaření, ale zároveň byste chtěli trávit co nejvíce času na čerstvém vzduchu? Pořiďte si venkovní kuchyni. Můžete zde připravovat obědy, večeře i gurmánské speciality pro rodinu a přátele. Navíc i během zahradní párty budete v centru dění, a ne zavření doma. Pro občasné grilování vám bude stačit zahradní gril s malou odkládací plochou. Ten většinou mívá přípojku elektřiny, ale vody ne. Výhodou grilu je, že ho snadno schováte před nenechavými zloději i nepříznivým počasím.

Pro občasné venkovní vaření si můžete pořídit mobilní kuchyň, což je vlastně skříňka na kolečkách se spoustou úložných prostorů a pracovní deskou se dřezem a elektrickým grilem. Pracovní deska navíc bývá krytá víkem. Výhodou jsou menší počáteční investice i to, že mobilní kuchyni snadno přesunete tam, kam budete chtít či kam si to bude situace žádat. Navíc odpadají náročné stavební úpravy. Je to dobré řešení na malou zahradu, pokud nepředpokládáte časté vaření.

Jestliže předpokládáte častější provoz a máte na zahradě dost místa, pořiďte si raději kompletní venkovní kuchyňskou linku se sporákem či otevřeným ohništěm a veškerým vybavením. Pak bude kuchtění na vzduchu pohodlné a komfortní. A ať už se rozhodnete pro jakékoliv řešení, nezapomeňte ani na zahradní jídelní set se stolem a židlemi nebo lavicí, aby se měli kam posadit rodinní příslušníci a vaši přátelé.

<p>Zahradní kuchyni postavte z odolných materiálů, aby odolala náročným venkovním podmínkám. Foto: ©Depositphotos.com/oocoskun</p>

Zahradní kuchyni postavte z odolných materiálů, aby odolala náročným venkovním podmínkám. Foto: ©Depositphotos.com/oocoskun

Kam umístit venkovní kuchyň?

Pořádná venkovní kuchyně potřebuje prostor. Pro pohodlné vaření a sezení počítejte s rozměry zhruba 4 × 3 metry. Odborníci doporučují kuchyň situovat tak, aby v ní byl už okolo poledne stín. Navíc by měla být v centru dění. Účelnou venkovní kuchyni můžete postavit jako samostatný zahradní prvek, ale také jako přístavek k domu. Můžete ji však umístit i na stávající terasu nebo do pergoly, která už vám na zahradě stojí.

Podle toho, jaké si zvolíte vybavení kuchyně, by k danému místu měla být přivedena elektřina a voda. Při návrhu a stavbě vždy respektujte architektonický ráz domu i zahrady a podle toho volte materiály a vnitřní vybavení kuchyně. Pokud nechcete kuchyni stavět svépomocí a nechcete ani utrácet za kuchyni na míru, můžete si vybrat z nabídky hotových sestav, které je možné nainstalovat v řádu dnů.

Stavba zahradní kuchyně

Protože by kuchyně neměla být pouze funkční, ale i oku lahodící, neměli byste ji stavět sami, pokud s tím nemáte zkušenosti. Před stavbou byste měli návrh alespoň zkonzultovat s někým, kdo má se stavbou podobných objektů zkušenosti. Venkovní kuchyně je sice většinou lehká stavba, přesto vždy potřebuje solidní základy a pevnou rovnou podlahu. Pro stavbu volte materiály, které jsou odolné proti povětrnostním vlivům, vlhkosti i změnám teplot.

Základní konstrukce může být zděná, kovová, dřevěná, případně z kombinace všech materiálů. U zděné stavby je výhodou dostupnost materiálu, jednoduchá realizace, dlouhá životnost a snadná údržba. Střechu vybírejte s ohledem na základní stavební materiál. Vhodný je každý typ lehké střešní krytiny. Můžete zvolit pálené střešní tašky, dřevěné šindele nebo exkluzivní břidlici. Elektrické přípojky musí odpovídat normě pro použití ve venkovním prostředí (se zvýšeným krytím, nejlépe IP65). Odpady můžete svést klasickým potrubím napojením na kanalizaci, případně zřízením trativodu s přírodní čističkou.

<p>Venkovní kuchyni je lepší zastřešit, abyste ji mohli využívat i v dešti. Foto: ©Depositphotos.com/Krezofen</p>

Venkovní kuchyni je lepší zastřešit, abyste ji mohli využívat i v dešti. Foto: ©Depositphotos.com/Krezofen

Potřebujete na stavbu povolení?

Když zastavěná plocha nepřesáhne 25 m2, nepotřebujete stavební povolení ani stavební ohlášku. Jestliže však chcete umístit stavbu do vzdálenosti menší než 2 metry od hranic s pozemkem souseda, musíte na stavebním úřadě požádat o povolení výjimky. Správní poplatek za vyřízení je 5 000 Kč. Souhlas souseda dopředu shánět nemusíte, protože ho stavební úřad obešle, ale samozřejmě je lepší, když se s ním dopředu domluvíte a souhlas si od něj vyžádáte. Po udělení výjimky musíte na úřadě zažádat o územní souhlas, za což je správní poplatek 500 Kč. 

Na potřebná povolení či ohlášení se raději vždy zeptejte na místním úřadě. Stavba venkovní kuchyně není zrovna nejlevnější, záleží však na tom, jak velkou kuchyň chcete a jaké vybavení vyžadujete. Stavbou svépomocí a použitím recyklovaných materiálů můžete výrazně ušetřit. Pokud necháte stavbu na odborné firmě, tak po předložení návrhu získáte i předběžné nacenění. Většinou se však budete pohybovat okolo ceny 160 000 Kč a výše.

Vybavení venkovní kuchyně

Ve venkovní kuchyni by měla být dostatečně velká pracovní plocha, úložné prostory, voda z kohoutku, dřez s odpadem, odpadkový koš a další vybavení, které je v kuchyních běžné. Linku můžete sestavit z masivního nábytku různého stáří, musíte ho však povrchově upravit tak, aby přežil venkovní podmínky. Linku můžete postavit i z lícových cihel, kamene nebo betonu. Tradiční kuchyňské skříňky nejsou ideální, protože nejsou stavěné na náročné venkovní podmínky. Pracovní deska by měla být nejlépe kamenná či betonová, může však být i dřevěná, případně obložená dlažbou.

Pro vaření ve venkovní kuchyni je ideální sporák s litinovými pláty, který je propojený s udírnou. Můžete však zvolit také elektrický gril, plynový sporák nebo otevřený krb. Venkovní krb by měl mít topeniště ve výšce pracovní desky. Krb může být vybavený polohovacím vyjímatelným roštem nebo vkládacím grilem. Myslete na to, že sporák, udírna i otevřené ohniště vyžadují komín. V zahradní kuchyni by neměla chybět ani menší lednice, můžete ji však nahradit chladicím boxem.

<p>Pokud máte malou zahradu nebo vaříte jen zřídka, vystačíte si i se zahradním grilem. ©Depositphotos.com/grafvision</p>

Pokud máte malou zahradu nebo vaříte jen zřídka, vystačíte si i se zahradním grilem. ©Depositphotos.com/grafvision

Máte zahradní kuchyni? Napište do komentáře pod článkem, jak ji máte vybavenou a jak jste s ní spokojení.

Sdílejte tento článek 0x 0x 2x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Je vám líto vyhodit pohodlné křesílko nebo židli? Přečtete si, jak zvládnout jednoduché čalounění nábytku

Je vám líto vyhodit pohodlné křesílko nebo židli? Přečtete si, jak zvládnout jednoduché čalounění nábytku

Vydáno: 27.10.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 60x

Rozhodli jste se opravit oblíbenou starou židli či křesílko přečalouněním? Mrkněte, jak nejlíp postupovat, který potah a výplň si vybrat a co za nářadí budete potřebovat. Složitější kousky nábytku ale raději přenechte odborníkům.

Celý článek
Připadá vám vaše postel obyčejná až fádní? Vyrobte k ní originální čelo a ozdobte ložnici vlastním výrobkem

Připadá vám vaše postel obyčejná až fádní? Vyrobte k ní originální čelo a ozdobte ložnici vlastním výrobkem

Vydáno: 26.10.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 141x

Chybí vám u postele čelo, takže se nemáte o co opřít, když si chcete přečíst knížku? Nebo si odíráte v noci ve spánku ruce o hrubou zeď? Vyrobte si jej sami. Inspirujte se 6 tipy a nápady, z čeho a jak ho snadno a levně vyrobit.

Celý článek
Dejte stopku klasickým radiátorům a ohřejte se. Topit může u vás doma i obraz či zrcadlo

Dejte stopku klasickým radiátorům a ohřejte se. Topit může u vás doma i obraz či zrcadlo

Vydáno: 24.10.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 184x

Řešíte vytápění pro svůj nový rodinný domek nebo byt? Vyzkoušejte topení s pomocí infra topných panelů či zrcadel. Jednoduše je umístíte na zeď a potřebujete jen přívod elektřiny. Suché teplo nespálí, nevíří prach a vysouší i zdi.

Celý článek