0komentářů

Máte doma malého Spidermana? Pořiďte provazové sítě, žebříky i prolézačky a vyrobte mu lanové centrum

Pokud máte doma malého neposedu, nabídněte mu lanové prolézačky nebo provazový žebřík. Skvěle se zabaví a procvičí si tělo, jinak strádající u počítače nebo televize. Inspirací vám budiž la-nový park. Přečtěte si 35. díl Babybytu.
Vydáno: 12.07.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1783x

Máte doma malého štírka, který na chvilku neposedí a táhne jej to spíš do výšky než na pískoviště? Nemusíte se bát, že je to následek kousnutí zmutovaného pavoučka a vy máte zhmotnělého hrdinu Spidermana z fantastického filmu. Váš potomek prostě jen preferuje volné prostory před pro něj už fádním zařízením dětského pokoje. Využijte nabídky lanových pyramid, žebříků či sítí.

Pořiďte domů pro dětská řádění alespoň menší lanovou atrakci

Zřejmě nebudete konkurovat obecním nebo velkým dětským hřištím s profesionálními lanovými parky a řadou, patřičně drahých, atrakcí. Pro vaše malé lezce a adepty na zdolávání výšek můžete ale pořídit třeba jen některou z nabízených lanových instalací. Případně si koupit přes internet nebo v kamenné prodejně provazový žebřík a pevně jej zavěsit na větev stromu, nebo přímo v interiéru bytu či domu.

<p>Lanové atrakce jsou super...teď se chci ale jen opatrně někam dostat. Foto: ©Depositphotos.com/empehun</p>

Lanové atrakce jsou super...teď se chci ale jen opatrně někam dostat. Foto: ©Depositphotos.com/empehun

V obchodní síti najdete sítě z několika materiálů. Přírodní síť je ze strojově stáčených jutových lan s polypropylenovým jádrem. Jsou příjemné na omak a výrobci je ošetřují i proti vlivům počasí. Musíte je ale zčásti krýt střechou, dále impregnovat, případně na zimu úplně schovat. Přírodní sítě získáte nejčastěji v průměru lan 12, 14, 16, 18 a 20 mm. Výrobci samozřejmě lana testují na pevnost v tahu.

V současné době jsou trendem lanové parky klidně pro celou rodinu.

Šplhací sítě polypropylenové vyrábějí firmy ze strojově stáčených třípramenných lan. Mají vyšší trvanlivost než přírodní, na omak jsou ale drsnější. Polypropylen je vodou nenasákavý a má také částečnou UV ochranu. Tyto sítě vás tolik finančně nezatíží a jsou bezúdržbové. Na výběr je vždy několik barev v průměrech 12, 16, 18, 24 mm. I tato lana procházejí testy na pevnost v tahu.Sítě pro „fajnšmekry“ mají speciální úpravu a vyrábí se ze super-polypropylenu. Lana jsou klasicky třípramenná, ale sítě jsou vůči rukám jemné, nenasáknou vodou a mají vysokou UV stabilitu. Tento typ sítí je nejvhodnější pro použití v interiéru. Na výběr jsou pestré barvy lan v průměrech 12 a 16 mm. Velmi tvrdé sítě do extrémních podmínek jsou z bílého nylonu. Vyrábí se z extra silně strojově utažených třípramenných lan, která prý ale ruce neodřou.

Šplhací žebříky a pyramidy jsou pro děti nejjednodušší cestou vzhůru

Jednoduchou šplhací zábavu pro děti jsou krátké žebříky a pyramidy. Vedle zahrady pro ně najdete využití i v interiérech, dětských, ale i obývacích pokojích. Šplhací žebříky mají dřevěné stoupačky, které se liší způsobem uchycení. Na konci mají pro upevnění kovové kroužky o průměru 6 cm. Pro dvoumetrový žebřík si připravte 680 Kč, šplhací pyramida vás přijde na téměř 1 400 Kč.I když si vaše děti budou hrát na lanech doma na zahradě, můžete se dostat do lanových parků pro veřejnost. Podle způsobu zajištění bezpečnosti se tu dělí na sebejištění, průběžné jištění, vzájemné jištění, jištění sítěmi a spotting. Právě poslední dva způsoby jsou ideální pro dětské domácí parky a hřiště. Nejsou náročné na obsluhu, a jsou vhodné i pro parky nízkých lanových překážek.

Mrkněte se, jak vypadají lanové parky a provazové prolézačky na síti Pinterest.

Šplhání má obecně pozitivní vliv na motorický vývoj dětí. Pružením, kmitáním vibrací získají děti mimořádnou zkušenost, ale zároveň i úžasné zážitky. Šplhací sítě navíc také „převezmou“ ochranu zachycením, proto mohou děti dovádět i ve větších výškách. Takový šplh po provazovém žebříku či dokonce po volně zavěšeném lanu, například u vás v ložnici, nabízí něco zajímavého, při čem si malí dobrodruzi jistě přijdou na své.Šplhací sítě seženete nejčastěji na internetových stránkách renomovaných výrobců. Čtvereční me-tr sítě o průměru 16 mm s velikostí oka 50 cm vás přijde na necelých 600 Kč. Oka o 20 cm menší pak zdraží čtvereční metr této sítě asi o tři stovky. Síť z šestipramenného lana Herkules s ocelovou vložkou a spojením uzlovou koulí už stojí 1 780 Kč/m2.

Nechte děti řádit na lanové pyramidě, ale vždy si je dobře ohlídejte

Oživte svou zahradu nebo pozemek o miniaturní dětské hřiště. Nezapomeňte ale na bezpečnost a šplhací síť si nechte sestavit z kvalitních lanových spojení a lan. Všechny výrobky musí splňovat evropské normy i bezpečnostní požadavky. Odolné a trvanlivé sítě spadají pod předepsané normy ČSN EN 15567–1 a ČSN EN 15567–2, spolu s příslušnými vyhláškami. Zkontrolujte si to, zdraví vašich dětí je opravdu nade vše.

Pořídili jste svým ratolestem domů nějakou lanovou atrakci? Napište do komentáře pod článkem, jaký jste měli úspěch, odkud jste čerpali inspiraci a poraďte ostatním čtenářům.

Přečtěte si další díly Babybytu o vybavení dětských hřišť:
1. Nafukovací trampolína nebo skákací hrad? Udělejte dětem radost, skákání osvobozuje
2. Pískoviště, to je dětský evergreen. Zařiďte svým nejmenším prima zábavu
3. Nechte během roku vaše děti především venku. 12 tipů pro herní prvky na zahradu

Sdílejte tento článek 0x 0x 1x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Zabrání prahy pod dveřmi průvanu v bytě či domě, nebo jsou zbytečné? Podívejte se na další bytový mýtus

Zabrání prahy pod dveřmi průvanu v bytě či domě, nebo jsou zbytečné? Podívejte se na další bytový mýtus

Vydáno: 26.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 57x

U dveří prý musí být práh, aby pod nimi netáhlo a nešířily se pachy a hluk. Opravdu to bez prahu nejde, nebo je to další bytový mýtus? Můžete prahy něčím nahradit? Jak fungují přechodové lišty a co je to mechanický padací práh?

Celý článek
Nafukovací postele a lůžka používejte spíše pro příležitostné spaní a návštěvy. Zdravá záda nadevše

Nafukovací postele a lůžka používejte spíše pro příležitostné spaní a návštěvy. Zdravá záda nadevše

Vydáno: 25.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 45x

Pokoj pro hosty není zdaleka běžnou součástí všech obydlí. Návštěvu z daleka ale musíte zpravidla někam uložit. Přenechat jí vlastní ložnici a spát na zemi je ale nesmyslná oběť. Využijte nafukovací matrace, nebo i celé postele.

Celý článek
2komentářů
Jak najít lokálního farmáře či pěstitele? Stačí vám smartphone s připojením k internetu a správnou aplikací

Jak najít lokálního farmáře či pěstitele? Stačí vám smartphone s připojením k internetu a správnou aplikací

Vydáno: 24.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 84x

Zajímáte se o to, co dáváte sobě a své rodině na talíř? Chcete podporovat lokální pěstitele a farmáře, ale nevíte, kde je hledat? Nainstalujte si 4 aplikace, které vám je pomohou najít a které vám o nich řeknou víc než jen adresu.

Celý článek